PIP 5048MKX zkušenosti

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od pekoz »

Zdravím
Tak jsem si včera dovezl PIPa MKX přímo z FVE-MP.
Super přístup, zodpovězení dotazů dotěrného začátečníka atd.
Požádal jsem o aktualizaci SW před prodejem tak uvidíme.
Samozřejmě jsem se zapomněl zeptat na všechno.
Takže - jak máte pro 5048 dimenzovaný přívod z DS. Myslím jistič a přívodní kabel.
Já vím že návod ale .....?
Díky
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Dagus »

Dle chuti solarníka. Dle délky a jištění. Pro max zatížení bych od boku střelil jistota je 3x4, tím nic nezkazíš, pokud to nemáš přes půl vesnice.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od pekoz »

JJ tak nějak jsem si to představoval.
Mám asi 3metry vedle rozvaděč od elektrokotle 18kw co už nepoužívám.
Ten má přívod 4x10 AL a jištění 40A. tak tam vytvořím podružný rozvaděč s tou 4kou a jištěním.
Ender
Příspěvky: 12
Registrován: sob úno 05, 2022 10:13 am

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Ender »

teapack píše:Tak můj PIP-5048MKX už nabíjí i v ECO módu. Výrobce poslal opravený FW. Mám ho nainstalovaný cca týden. Po instalaci mi začal měnič špatně měřit napětí baterie (do té doby měřil celkem přesně). Naštěstí to lze uživatelsky zkalibrovat. Jiný neduh jsem zatím nezjistil.
To je skvela zprava, ze je vyrobce ochotny upravovat firmware a ze to funguje. Zadne jine nedostatky se po upgradu neobjevili? Ukecane mereni uz asi ani neberu jako nedostatek ale vlastnost :). Me i po kalibraci to proste nemeri presne. To co ukazuje menic beru spis jako orientacni cisla.
teapack píše: Návody na kalibraci jsou zde (nepovedlo se mi připojit přes microUSB, s převodníkem RS232-USB nebyl problém):
napětí baterie: https://ulozto.cz/file/yef8CrxK8Oib/mk- ... c0AQt4Zj==
napětí panelů: https://ulozto.cz/file/vWXetfJ8uKCI/mkx ... k1GQuvZN==
proud z panelů: https://ulozto.cz/file/Rx10KnC1ZV8c/mkx ... EWG0gfATLl
komunikační program, kterým se to kalibruje: https://ulozto.cz/file/wVQ4wcY8xB2A/com ... 5uFGDjZj==
a jako bonus, kdyby se někomu hodil postup demontáže:
https://ulozto.cz/file/WIou08A7KLbQ/mkx ... W2IQSvZj==

Zde je i zmíněný update FW, ale pusťte se do toho pouze, pokud víte co děláte, nerad bych byl nařčen ze zničení měniče, kdyby se někomu update nevydařil... Alibisticky tedy píši, jen na vlastní nebezpečí: https://ulozto.cz/file/QdJMM9nYClki/mkx ... V4D2L2BN==
Postupoval jsem dle tohoto návodu: https://www.fve-mp.cz/aktuality/navod-n ... pp-solar-6 (bez aktualizace ovládacího panelu, ale pozor v části aktualizace ovládacího panelu je popsán restart a odpojení měniče před nahráním FW, to je třeba dodržet)
Tak klobouk dolu za tenhle prispevek. Moc diky! Navody urcite pomuzou spouste lidi, kteri se trapi s ukecanosti MKX v mereni.
9,1kWp jih; 2x5048MKX v paralelnim zapojeni; 15,6kWh Pylontech + 280Ah Lifepo4
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od teapack »

Zatím jsem nic neobjevil. Měnič provozuji SBU režimu, ostatní jsem nezkoušel...
Napětí baterie po kalibraci měří dobře, nastavené limity nabíjení a přepnutí na síť dodržuje. Kalibrace napětí PV taky sedí, ale proud z panelů zobrazuje pouze na celé A, tam občas trochu kecá (s tím asi souvisí i to, že občas trochu přehání aktuální výkon z panelů).
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od TomCat »

Mate nekdo info jak se chova menic kdyz pri nabijeni ze solaru mu bms odpoji baterky? Prezije to ?
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od rva »

Měnič? No tomu to je jedno. Hůř je na tom mppt regulátor. Moje předchozí Axperty to přežily když k tomu párkrát došlo, ale u mppt regulátoru se jedná o dost nepříjemný stav, kterému je lepší zabránit - tedy neodpojovat baterii pomocí BMS, ale pomocí BMS odpojit nejprve FV panely, pak síť distributora a až nakonec baterii.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od TomCat »

Jo myslel jsem MPPT (je soucasti menice). Praveze spousta lidi pouziva BMS s odpojovanim minusoveho polu. Tak by me zajimalo jak to lidi resi? mate vice bateriovych poli? a spolehate na to ze "vypadne" pri poruse jenom jedno? Ale to uz je asik do jine casti fora. Kazdopadne ikdyz to Axpert prezil neni to pravidlem ze to musi prezit i do budoucna..
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od rva »

Až na jednu sadu BMS baterie odpojí. U té poslední ne, u ní se odpojí panely, pak DS a až pak baterie.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od lzahradil »

TomCat píše: Mate nekdo info jak se chova menic kdyz pri nabijeni ze solaru mu bms odpoji baterky? Prezije to ?
To je otazka na kterou by mel odpovedet kazdej stejne. Pokud ti pujde energie z panelu, regulator ji nekam bude chtit dat. Pokud nebude mit kam, je velmi pravdepodobne ze to neprezije. Moje zkusenost je takova. Samostatnej regulator od Epsolaru to vzdal hned. A to u nej pisou ze ma buhvi kolik ochran. Proti odpojeni *batt* za *sun* vsak ne...
Axpert to ale v pohode prezil. A to predpokladam ze diky tomu, ze mel energii kam dat. Bezel menic takze energie sla do vystupu.
Ale urcite to ze to "prezil" nebrat jako samozrejmost a tomuto stavu se vyhnout.

TomCat píše: Jo myslel jsem MPPT (je soucasti menice). Praveze spousta lidi pouziva BMS s odpojovanim minusoveho polu. Tak by me zajimalo jak to lidi resi? mate vice bateriovych poli? a spolehate na to ze "vypadne" pri poruse jenom jedno? Ale to uz je asik do jine casti fora. Kazdopadne ikdyz to Axpert prezil neni to pravidlem ze to musi prezit i do budoucna..
Je vhodne mit pripojene vic paralelnich baterii. Pak neni problem nekterou odpojit a provest napr udrzbu. A nebo mit chytrou BMS ktera umi odpojovat.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od TomCat »

rva píše:Až na jednu sadu BMS baterie odpojí. U té poslední ne, u ní se odpojí panely, pak DS a až pak baterie.
Muzes prosim nejak popsat jak to mas udelane? jake dily (druhy bms) popripade blokove schema? diky.
p.s. skoda ze nejde sehnat BMS z polyntechu :) nebo neco co by komunikovalo s menicem.
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od rva »

Stringy jsou připojené přes stykače. DS je připojené rovněž přes stykač. Paralelně připojené baterie jdou přes bistabilní relé.
Na jednu baterii je zapojeno BMS tak, že jenom monitoruje stav a pokud by byl článek mimo limit, odpojí panely, DS a spustí časovač a sirénu. Pokud včas nezareguje obsluha, časovač pomocí bistabilního relé odpojí baterie.
Běží to tak 5 let, chci to předělat, mám už připravené komponenty, ale protože to funguje, tak není velký tlak na předělání.
1. To poslední BMS je 2* historický celllog, který je jen na 8 článků a 24V, což trošku komplikovalo zapojení a navíc celllog pokrývá vlastní spotřebu jen z některých článků. Nahradí ho normální BMS.
2. Stykače stringů budou nahrazeny DS jističi s vyhazovací cívkou
3. Bistabilní relé je na hranici své zatižitelnosti, proto bude použito DC relé 300A.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od TomCat »

rva píše:Stringy jsou připojené přes stykače. DS je připojené rovněž přes stykač. Paralelně připojené baterie jdou přes bistabilní relé.
Na jednu baterii je zapojeno BMS tak, že jenom monitoruje stav a pokud by byl článek mimo limit, odpojí panely, DS a spustí časovač a sirénu. Pokud včas nezareguje obsluha, časovač pomocí bistabilního relé odpojí baterie.
Běží to tak 5 let, chci to předělat, mám už připravené komponenty, ale protože to funguje, tak není velký tlak na předělání.
1. To poslední BMS je 2* historický celllog, který je jen na 8 článků a 24V, což trošku komplikovalo zapojení a navíc celllog pokrývá vlastní spotřebu jen z některých článků. Nahradí ho normální BMS.
2. Stykače stringů budou nahrazeny DS jističi s vyhazovací cívkou
3. Bistabilní relé je na hranici své zatižitelnosti, proto bude použito DC relé 300A.
Poslední vec: jake pouzivas bms? muzes napsat typ? diky
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od rva »

Mám jak smart BMS od Daly, tak lepší je JK-BMS, nabízejí ji různí prodejci, např https://www.aliexpress.com/item/1005001389932059.html.
1. Dle typu balancuje proudy až 2A
2. Balancuje nejen mezi sousedními články, ale mezi tím s nejvyšším a nejnižším napětím.
3. Balancuje jak při dobíjení, tak vybíjení baterie.
Samozřejmě se dá nastavit spousta parametrů i napěťový rozdíl, od kterého má balancovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od TomCat »

Menic ma vykon 5kW (pri cca 50V na baterce bere cca 100A). Kratkodobe dokaze brat spicky az 10kW. Odkud bere stavu pro tyto spicky? z baterky nebo ze site nebo z panelu? Jedna se me o spravne navrzeni jisteni baterii.
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od teapack »

Z toho, co je k dispozici. Pokud svítí, tak bere z panelů + zbytek z baterie, pokud nesvítí, tak z baterie. Pokud je vybitá i baterie, tak ze sítě. Ale co se týče větších výkonových špiček, tak je to opravdu jen chvilková záležitost, při delší špičce přepne do bypassu.
K jištění baterií - je tedy nutno počítat s tím, že vše může jít z baterie (ovšem pojistka taky nepřehoří hned při nějaké kratičké vyšší špičce, která je nad její limit).
Bastards
Příspěvky: 4
Registrován: stř čer 01, 2022 10:33 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Bastards »

Zdravím
Mám také tento stroj MPP Solar PIP 5048MKX, maká perfektně, ale ... dnes mi zhasl displej + diodky na bokách displeje. Měnič ale normálně funguje .. z panelů, dobíjí, z baterek... prostě úplně normálně. Měl někdo tento problém? Nevíte jestli je tam pojistka (skleněnka) a kde? Není náhodou ze spodu na levé hraně?
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od teapack »

Ahoj, co se displeje týče, tak pojistky má přímo na desce (1A a 0,5A SMD).
Já si jednu odpálil, když jsem vyráběl propojovací kabel mezi displejem a měničem s vyvedením spínacího kontaktu (abych mohl zapínat a vypínat měnič pomocí relé místo tlačítka na displeji) a prohodil jsem kablíky. Měnič žil, fungoval, ale displej nesvítil. Při kontrole jsem odhalil spálenou jednu z pojistek. Po výměně vše funguje, jak má...
rendy1
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 21, 2022 12:28 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od rendy1 »

Nazdar, mám na streche 10 ks panelov Amerisolar 400W, napatie naprázdno 49V, napatie v práci 40V a prúd 10A, ako by ste ich zapojili naPIP5048MKX? Všetky v jednom stringu, alebo 2 stringy po 5 panelov?
2,5kw panelov so Sitonom 210 na teplú vodu a 4kw+5kw panelov s 2x Axpert King II 5KW paralerne
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od sisdale »

rendy1 píše:Nazdar, mám na streche 10 ks panelov Amerisolar 400W, napatie naprázdno 49V, napatie v práci 40V a prúd 10A, ako by ste ich zapojili naPIP5048MKX? Všetky v jednom stringu, alebo 2 stringy po 5 panelov?
Maximalni napeti na vstupu MPPT regulátoru je 500V. Jelikoz uvedenych 49V je velmi blizko, tak pri nahlem vetsim osvitu by mohlo dojit k tomu ze to napeti prekrocis, tak rozhodne do jednoho stringu 10 takovych panelu bych nedaval.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek