Komprese LiFePo4 baterie

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
ZdZ
Příspěvky: 803
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od ZdZ »

10mm na 16 článků je moc ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
caly
Příspěvky: 5
Registrován: ned dub 15, 2012 11:57 am

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od caly »

IMG_20220528_185135.jpg
IMG_20220528_185340.jpg
Články jsem stáhnul předpětím
z ventilových pružin.
1 pružina má tah cca 72 kg.
ZdZ
Příspěvky: 803
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od ZdZ »

caly píše:
IMG_20220528_185135.jpg
IMG_20220528_185340.jpg
Články jsem stáhnul předpětím
z ventilových pružin.
1 pružina má tah cca 72 kg.
to jsou teda profi zařízení a s vědeckým přístupem :-) a dokonce to má vodní chlazení i s vlastním čerpadlem a vše je z mahagónu a titanu grade 11 :yes:
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
caly
Příspěvky: 5
Registrován: ned dub 15, 2012 11:57 am

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od caly »

To ani ne.
Jenom málo místa a moc technologie všeho druhu ve "strojovně".
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od turbyho »

Stahovani ma smysl jen kdyz zdimu baterie na jeji hranicni hodnoty. Kdyz funguju mezi 3.1V a 3.4V na clanek a neprekrocim max 0.5C ci mene tak je to naprosta zbytecnost. Nekdy i kontraproduktivni vzhledem k horsimu chlazeni.

Zakladni poucka pro dlouhou zivotnost je teplota, nevybijet nizko, nenabijet vysoko a neprehanet proudy.

Ale klidne stahujte, kazdy sveho stesti strujcem :-)
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od bublich »

zdroj - https://www.currentconnected.com/learni ... llfp-comp/

Rozhodně je to na každém.Něco práce,pár korun.Může se jen získat.Navíc perfektní kompaknost.

Komprese buněk LiFePO4
Co je komprese buněk?
Komprese článků je doslova zmáčknutí/upevnění vnějšího hliníkového pouzdra článků LFP (LiFePO4), aby se zabránilo delaminaci vnitřních součástí. Delaminace vede ke snížení životnosti článků a také k dodatečnému namáhání elektrických svorek.
Vnitřní síly neustále působí na tenké hliníkové pouzdro, které není dostatečně pevné, aby těmto silám odolalo. Nedostatek komprese vede k poškození článků, což se projevuje otokem a předčasným selháním baterie.


Proč je nutná komprese buněk?
Díky nejnovější technologii buněk LFP,
bylo učiněno mnoho pokroků, aby se zvýšilo množství energie, které lze uložit v daném objemu. Inženýři obecně pravidelně čelí výzvě vměstnat „více“ do „méně“. Někdy je ke splnění tak náročného úkolu nutné dělat kompromisy. V tomto případě byl pro vytvoření většího prostoru zvolen tenčí, strukturálně méně celistvý materiál.


Tenké hliníkové pouzdro nemůže odolat vnitřním silám vyvíjeným při nabíjení článků, ale nový design nikdy nepředpokládal, že se články budou používat samostatně. Většina těchto článků LiFePO4 na dnešním trhu je původně určena pro použití v elektrických vozidlech (EV).
Výrobci automobilů a výrobci obalů již navrhují obaly s ohledem na kompresi, protože požadavky na pevně držený obal v elektrickém vozidle, kde jsou zaručeny vibrace, jsou mnohem intenzivnější než u stacionárního solárního systému. Použitím jediného kompresního přípravku na celé balení ve srovnání s mnoha silnými plastovými pouzdry,
výrazně ušetří prostor a hmotnost, což vede k vyšším kapacitám ve stejném prostoru.

Kdy je potřeba komprese buněk?
Vícekrát budou buňky vyžadovat kompresi. 95 % všech LFP článků s hliníkovým pláštěm na trhu vyžaduje kompresi. I když se přesné znění liší, většina výrobců vysoce kvalitních článků to uvede ve svých technických listech
.


Baterie s hliníkovým pouzdrem, které nevyžadují kompresi, ve skutečnosti existují, jsou však vzácné. Zeptat se prodejce, od kterého kupujete články, je obvykle dobrý nápad, ale ne všichni prodejci jsou plně vzdělaní s ohledem na technické aspekty každé baterie a požadavků výrobce.
Jak sestavit přípravek na kompresi buněk
Kompresní přípravky buněk se budou značně lišit. Každá aplikace je jiná, například velké pole článků v elektrickém vozidle bude mít mnohem více článků k upevnění než jednoduché 4článkové balení používané v karavanech nebo karavanech.
Pokročilá sestavení, jako je tato, budou mít mnohem více podrobností, než můžeme pokrýt v tomto článku. Některá svítidla využívají plastové nebo kovové páskování, zatímco jiná využívají závitové tyče a koncové desky. Je třeba věnovat pozornost výběru materiálů, které jsou schopny odolat silám vyvíjeným buňkami.
Jednoduchý kompresní přípravek pro články, který je dostatečný pro většinu stacionárních sad používaných v solárních a mimosíťových aplikacích, lze postavit pomocí některých jednoduchých materiálů pocházejících z místního železářství. Ve videu zobrazeném zde
můžete se naučit náš doporučený postup pro stavbu kompresního přípravku, který poskytne dostatečnou kompresi, abyste mohli začít, a zabrání předčasné degradaci. Tento design není ideální pro každou aplikaci, ale může být použit jako výchozí bod. Členům DIY komunity se tento design líbí díky jeho jednoduchosti, nicméně
ostatní členové přidali vinuté pružiny, dodatečné vyztužení a mnoho dalších metod pro vytvoření hladšího a rovnoměrnějšího kompresního přípravku.

Důležité úvahy
Články nabobtnají, pokud jsou nabíjeny přes 3,4 V bez ohledu na rychlost nabíjení.

Bobtnání buněk je založeno na stavu nabití, nikoli na rychlosti nabíjení. Jakmile se baterie nafoukne,
je to trvalé poškození, které bude vaši smečku bolet po zbytek jejího života. Když připravujete baterii k použití, můžete se rozhodnout pro nejvyšší vyvážení článků. Při provádění tohoto procesu si můžete myslet, že se můžete odhlásit z komprese, protože se jedná o pomalou rychlost nabíjení.
Tento myšlenkový proces je OMYL a způsobí vašim buňkám velké potíže. Nabobtnalé články, které jsou znovu stlačeny, vyvíjejí nesmírný tlak na vnější vrstvy desek, kde udržení již plochého článku stále plochého vyvíjí rovnoměrný tlak na všechny desky v celé baterii.
ZdZ
Příspěvky: 803
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od ZdZ »

a máte někdo x roků provozované články bez komprese, které nejsou nabobtnalé ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od shuty »

ZdZ píše:a máte někdo x roků provozované články bez komprese, které nejsou nabobtnalé ?
ano, ale obal plast, nie hlinik
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
ZdZ
Příspěvky: 803
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od ZdZ »

Vůbec kolem baterií kolují fámy a pověsti a komu neprojdou rukama desítky a zároveň se o ně nestará tak těžko posoudí. Zase jsem slyšel názor, že nabíjet na 3,6V s dobrým balancérem, vybíjet na 50V a vůbec neřeši. (Jinak leží 30-40% kapacity ladem místní zvyk udržovat baterii na soc 30-90, mám to zatím taky tak.)
Prý takové systémy fungují víc jak deset let a kapacita je pořád v pořádku. Hlavně nepřekračovat doporučené proudy. Takže už vůbec nevím co si o tom myslet. Ale je fakt, že z 280Ah bateri ise využije jen 170Ah a to je tristně málo.

Tvrdil mi to člověk, co sestavuje lifepo baterky a už se tím zabývá přes 15 let. Jeho baterky v elektrárně prý jedou 50-56V už přes 12 let.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
glottis
Příspěvky: 2064
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od glottis »

ZdZ píše:Vůbec kolem baterií kolují fámy a pověsti a komu neprojdou rukama desítky a zároveň se o ně nestará tak těžko posoudí. Zase jsem slyšel názor, že nabíjet na 3,6V s dobrým balancérem, vybíjet na 50V a vůbec neřeši. (Jinak leží 30-40% kapacity ladem místní zvyk udržovat baterii na soc 30-90, mám to zatím taky tak.)
Prý takové systémy fungují víc jak deset let a kapacita je pořád v pořádku. Hlavně nepřekračovat doporučené proudy. Takže už vůbec nevím co si o tom myslet. Ale je fakt, že z 280Ah bateri ise využije jen 170Ah a to je tristně málo.

Tvrdil mi to člověk, co sestavuje lifepo baterky a už se tím zabývá přes 15 let. Jeho baterky v elektrárně prý jedou 50-56V už přes 12 let.
famy jsou, protoze vetsina lidi se na lifepo snazi napasovat svoje znalosti z liion clanku a to proste nejde. A jestli ti nekdo rika, ze u lifepo lezi 30-40% kapacity ladem kdyz nenabijes na 3.6 tak je hodne vedle ikdyz to dela 15 let :) Staci merit energi dovnitr a ven (victron shunt?) nebo neco jineho a koukat na cisla a neco si zjistit. Rozdil mezi 3.4 a 3.6 muzou byt max nizke jednotky procenta. Kdyby to byla pravda tak z moji 15kwh baterie tezko vytahnu 10kwh a zustanu na 30% SOC a 52V.

Jina vec je ze u lifepo nejde udrzovat horni hranici 90% protoze se neda zjistit. I victron shunt po nekolika cyklech ujede a musi se srovnat nahore na 100%. Dolni hranice jde drzet podle energie. Horni ne. Leda to nejak ladit po milivoltech na nabijeni a i tak neverim ze to jde. I na nizsim napeti to do te baterie nakonec natece.
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od Diablo1st »

Presne kvôli fámam Andy z off grid garage začal točiť videá. V jednom videu to aj spomínal, že mal milión otázok na niečo ohľadom Lifepo a nenašiel žiadnu relevantnú odpoveď len domnienky. Preto sa rozhodol testovať Lifepo články a podľa mňa mu to ide znamenite.

Ohľadom nabíjacieho napätia natočil toto video. Jasne tam ukazuje, že batéria sa nabije aj pri 3,45V doplna, len potrebuje dlhší čas na absorbovanie energie.

Osobne stále nechápem, kde sa berie ten mýtus ohľadom 30% nevyužitia pri Lifepo. Veď ak idem v rozmedzí 3,1-3,45V mám k dispozícii 90-95% kapacity. V Andyho videách to jasne vidno v grafe nabíjania a vybíjania.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
glottis
Příspěvky: 2064
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od glottis »

Diablo1st píše:Presne kvôli fámam Andy z off grid garage začal točiť videá. V jednom videu to aj spomínal, že mal milión otázok na niečo ohľadom Lifepo a nenašiel žiadnu relevantnú odpoveď len domnienky. Preto sa rozhodol testovať Lifepo články a podľa mňa mu to ide znamenite.

Ohľadom nabíjacieho napätia natočil toto video. Jasne tam ukazuje, že batéria sa nabije aj pri 3,45V doplna, len potrebuje dlhší čas na absorbovanie energie.

Osobne stále nechápem, kde sa berie ten mýtus ohľadom 30% nevyužitia pri Lifepo. Veď ak idem v rozmedzí 3,1-3,45V mám k dispozícii 90-95% kapacity. V Andyho videách to jasne vidno v grafe nabíjania a vybíjania.
je to tak .. a jeho videa to je studnice informaci a absolutne mi to pasuje na to co pozoruju na svych bateriich a dalsich vecech
ZdZ
Příspěvky: 803
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od ZdZ »

já jsem jen napsal, co jsem slyšel a bylo mi to taky divný, jaktože rozdíl 3,4 - 3,6 nahodí takový rozdíl, když v tomhle rozpětí leze napětí před očima a při 3,2-2,9 zase padá před očima

jen si teda nejsem jistej, jestli je potřeba vybíjet jen na 30% zůstatku baterie, nebo se dá jít níž. zase je všude plno názorů
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
glottis
Příspěvky: 2064
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od glottis »

ZdZ píše:já jsem jen napsal, co jsem slyšel a bylo mi to taky divný, jaktože rozdíl 3,4 - 3,6 nahodí takový rozdíl, když v tomhle rozpětí leze napětí před očima a při 3,2-2,9 zase padá před očima

jen si teda nejsem jistej, jestli je potřeba vybíjet jen na 30% zůstatku baterie, nebo se dá jít níž. zase je všude plno názorů
u vsech baterii funguje, ze cim min vybijis, tim delsi zivotnost a v datasheetech to maj napsany i s grafem. A na ty grafy pozor, protoze casto je to krivna napeti s konstantnim proudem. S realnym provozem to nemusi jit dohromady. Treba modrasky muzu nastavit, ze nejdou pod treba 51v. Omezujou pak napeti a snizujou odber. Dokazou tak bateii vycucat na 100% a napeti neklesne pod 51V. Pak se vypnou nakonec a napeti pomalu dal klesa, protoze je baterie uz na dne. Kdyz to podle SOC vypnu na 25%, napeti drzi klidne tyden.

Pokud vybijes vic obcas, nic nezkazis (maximalne si baterie rozhodis, pokud nemaj stejne kapacity a hrozi ti odpojeni BMS a pokud nemas vhodne mppt a menic, muzes o ne asi prijit). Pokud potrebujes vybijet pod 25-30% casto, mas malou baterii a reseni je prikoupit :) a nebo vcas prepnout na DS kdyz mas offgrid
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od microlan »

Přemýšlel jsem z čeho udělat čela baterií. Nakonec zvítězil obyčejný 5mm plech a žlutý chromát tomu dal odolnost proti korozi.
baterka.jpg
risa79
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 04, 2021 2:15 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od risa79 »

Jednoduché a elegantní řešení.
Jednoduchosti je krása,dík za inspiraci
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od ikovlabs »

Pekne ,funkcni jen tedy nesouhlasim s jednim - Jednoduche reseni rikat 5mm laserovemu vypalku s chromatem ..? Jak pro koho.
glottis
Příspěvky: 2064
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od glottis »

ikovlabs píše:Pekne ,funkcni jen tedy nesouhlasim s jednim - Jednoduche reseni rikat 5mm laserovemu vypalku s chromatem ..? Jak pro koho.
Posles dwg a mas, nic jednodusiho neni :)
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od cipis »

No asi tak nějak, opravdu to jednodušeji nejde :) Pošleš, zaplatíš, oni pošlou, hotovo dvacet.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Komprese LiFePo4 baterie

Příspěvek od microlan »

Pro úplnost přikládám 2 výkresy pro články 130 x 195 a 201 x 170
cela.zip
(9.58 KiB) Staženo 137 x

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek