Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.

Co s přehledem panelů pro rok 2022

Nechat si pro sebe
5
22%
Podělit se s ostatními
4
17%
podělit se s ostatními a dát možnost editace vybraným
8
35%
podělit se s ostatními a dát možnost editace všem
6
26%
 
Celkem hlasů: 23

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od dracekvo »

Líbí se mi jak se tu uživatel s 30 příspěvkama naváží do stálých členů.

Když nechceš aby lidi ten tvůj příspěvek komentovali, tak si založ nějaký blog a tam si piš i s chybama do aleluja.

Fakt tu ten admin schází.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

dracekvo píše:Líbí se mi jak se tu uživatel s 30 příspěvkama naváží do stálých členů.

Když nechceš aby lidi ten tvůj příspěvek komentovali, tak si založ nějaký blog a tam si piš i s chybama do aleluja.

Fakt tu ten admin schází.
Zkusme nechat ego chvíli stranou. Pokud máte k tématu tohoto vlákna co říci (přehled panelů pro rok 2022), budu za váš názor rád. V opačném případě není třeba rozdávat nevyžádané poučky ;) .
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od mmv »

mnoho panelů které se vyrábějí dnes, se za půl roku vyrábět nebude a mnoho panelů se vyrábět začne a pak musí s tabulkou notně zahýbat i měnící se cena podle toho jak která firma si momentálně nastaví marže, potažmo za kolik panely nakoupí, případně jakou akční cenu na ně nahodí, mám 3 typy 450Wp panelů a GWL, Ulica a Amerisolar a podobnou tabulku jsem si také vyráběl, hlavně abych se trefil do podobných rozměrů a elektrických veličin, ale pouze s platností cca 14 dní před nákupem . Ceny včetně cen dopravy jsou v tomto období značně plovoucí, když někdo tabulku udělá, rád se podívám , nicméně si myslím, že vynaložená energie je neadekvátní k případným pozitivům, leda že by to přispěvatele nějak obzvlášť uspokojovalo
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

mmv píše:mnoho panelů které se vyrábějí dnes, se za půl roku vyrábět nebude a mnoho panelů se vyrábět začne a pak musí s tabulkou notně zahýbat i měnící se cena podle toho jak která firma si momentálně nastaví marže, potažmo za kolik panely nakoupí, případně jakou akční cenu na ně nahodí, mám 3 typy 450Wp panelů a GWL, Ulica a Amerisolar a podobnou tabulku jsem si také vyráběl, hlavně abych se trefil do podobných rozměrů a elektrických veličin, ale pouze s platností cca 14 dní před nákupem . Ceny včetně cen dopravy jsou v tomto období značně plovoucí, když někdo tabulku udělá, rád se podívám , nicméně si myslím, že vynaložená energie je neadekvátní k případným pozitivům, leda že by to přispěvatele nějak obzvlášť uspokojovalo
Díky za názor. Já řešil stejnou otázku jako vy. Jaké panely si pořídit. Ale u mě cena a termín dodání není aktuálně nijak zásadní. Tak jsem si vytvořil takovou tabulku. Bez ní bych se v tom nevyznal. ::pv::

Škoda že zdejší komunita již takovou tabulku nevytvořila dříve, ušetřilo by mi to hodiny práce. Ale zase bych se při její tvorbě ohledně FV panelů tolik nenaučil. Teď už asi chápu proč :twisted: a je to za mě úplně OK, nikomu jí nenutím, jen mi přišlo škoda si ji nechávat jen pro sebe.

Co ale nechápu, proč někteří až hnidopišky poukazují na její technické nedostatky, odvolávají se na svou autoritu podloženou počtem příspěvků atd. Měl jsem za to, že komunita je zde od toho aby si pomáhala, vyměňovala zkušenosti a ne si poměřovala ega.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Díky za vaše reakce i hlasy v anketě. Většina z vás projevila zájem o nasdílení tabulky panelů (kterou jsem primárně dělal pro sebe). Tak tady jí máte. Snad vám pomůže v základním rozstřelu, které panely obecně vybrat a proč. Myšleno víceméně hlavně parametrově. Cenu a dostupnost jsem aktuálně neřešil. Nejsou pro mě v tuto chvíli stěžejní. Vím, že to mám přesně opačně jako většina :).
solar panel .png
Jak v přehledu opravit chyby (nedělám si iluze, že tam nejsou :roll: ), nebo navrhnout úpravy?

Jednoduše, stačí :arrow: otevřít tabulku a přidat "komentář", nebo "návrh na vylepšení". Pokud by někdo nevěděl jak na to, zde je návod. Jednou za čas návrhy projdu a schválím, nebo zamítnu. Pokud chcete dělat větší úpravy a přiložit tak více ruku k dílu :idea: , napište PM a domluvíme se. Třeba se nám z toho časem a komunitně podaří udělat základní přehled pro nováčky.

Ať vám slouží.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od Dagus »

Nějak nevím ani podle návodu kde ten komentář dát. Respektive to vyžaduje přístup k dokumentu. V řádku 36 máš jednorožce s 32% účinností, takže překlep a 37 je zas rozměr výšky 21 a ne 2100. Na to, že je to 40 řádku, tak je kolem toho celkem pěkná šaráda a když si otevřu iftech, tak tyhle parametry mohu filtrovat a nemusím koukat do tabulky. Ale když tě baví plnit tabulky daty co jsou za půl roku mrtvá, tak prosím a ať se ti daří.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od mopadzi »

na sousedním foru je to samé pod jiným nickem....já bych mu oponenturu semestralni prace nedělal
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Dagus píše:Nějak nevím ani podle návodu kde ten komentář dát. Respektive to vyžaduje přístup k dokumentu. V řádku 36 máš jednorožce s 32% účinností, takže překlep a 37 je zas rozměr výšky 21 a ne 2100. Na to, že je to 40 řádku, tak je kolem toho celkem pěkná šaráda a když si otevřu iftech, tak tyhle parametry mohu filtrovat a nemusím koukat do tabulky. Ale když tě baví plnit tabulky daty co jsou za půl roku mrtvá, tak prosím a ať se ti daří.
Díky za feedback.
Dva překlepy opraveny :). Jasně je to sice sotva 40 řádků, ale přes cca 1000 vyplněných údajů (27*38), divil bych se kdyby se tam nějaké chyby nenašly.

Tím iftech myslíte asi ten eshop. Některé pro mě důležití informace, tam navíc chybí úplně. Navíc se ale nedají panely porovnávat, takže je to jen odraz aktuální nabídky. Nic víc

Doplňovat údaje do tabulky mě určitě nebaví! Navíc mě už posloužila a já mám své panely vybrány. Tohle bylo myšleno jen jako služba komunitě. Pokud není zájem, nevadí.

Trochu v rozporu je ale to, že většina lidí jí chtěla nasdílet, ale v komentářích zase většina říká že je to kravina. Tak se v tom vyznej :lol: .
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nejlepší panely (ceny) pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od gupa »

Dlouho jsem tu za poslední dobu nepřispíval, ale kdysi, jsem sdělil, že victron je zbytečně předražený. Následně Victroňáci zvolili lepší ceny za své zboží.

Kvůli známému co chce a vlastně přičuchnul k fotovoltaice, jsem sháněl panely. Takže si myslím, že dnes jde hlavně o výkon a cenu. Nejde mi do hlavy, proč jsou panely tak předražený nebo proč někdo čaruje s maržemi, když je lze sehnat u obchodníka ve výkonu 495Wp eiger za 5.650,-Kč vč DPH a 445Wp full black za 4.824,-Kč vř dph.

heslo pro google: Fotovoltaický panel SWISS SOLAR EIGER 495 , SWISS SOLAR Full Black 445Wp

Nezdá se mi tento příspěvek nevhodný (vzhledem k pravidlům), aktuálně, když jsou panely vzhledem k takové nabidce v ČR až podezřele předražený.

Nejlepší panel je kvalitní panel za výhodnou cenu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nejlepší panely (ceny) pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od unicast »

gupa píše:Nejlepší panel je kvalitní panel za výhodnou cenu.
Opravdu? :D
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od cipis »

Nejlepší panel je ten, co mám na střeše a něco vyrábí a mám pak čím zalátat díru v peněžence.

V momentě, kdy se na trhu mění zboží pod rukama a leckdy je dostupnost rozdílná v době klikání do košíku a v době snahy objednávku zaplatit, tak nemá cenu asi dělat nějaké extra porovnání pro budoucí nákup.
Velký přínos vidím spíše jako archiv, co bylo někdy k dispozici, k porovnání, když se někde něco objeví bazarového či budu hledat něco podobné tomu, co už mám atd. Většinou se totiž ty parametry též špatně dohledávají, zejména generačně starších panelů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek