FVE vedle Ostravy

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Reputace: 9
Bydliště: vedle Ostravy

FVE vedle Ostravy

Příspěvek od pekoz »

Nevím přesně kde to začít ale protože neplánuju skončit jenom u ohřevu vody tak to patří asi sem.
Někdy v polovině září jsem konečně dospěl k tomu že už zkusím postavit na střeše pár panelů.
Už mě to drželo delší dobu ale hlavní pobídkou bylo že jsem narazil na regulátor BEL a zalíbilo se mi jak technické řešení, tak cena a navíc nutnost výměny 30let starého předimenzovaného bojleru který už začal vlhnout zvenku.
Taky myšlenka aspoň částečné energetické nezávislosti.
Sice el.centrála ve sklepě už stojí ale to je pro úplně jiné případy.

Původně jsem uvažoval o stavebnici regulátoru, nakonec jsem podlehl lenosti a koupil hotový plošný spoj NG.
Navíc nějaké zkušenosti s ohřevem vody od 2 kolegů z práce (regulátor od p.Oplockého v rané verzi - dokonce jeden z nich provozuje ještě prototyp).

Takže jsem systém pojal jako zásadně ostrovní, bez dotací od kohokoliv, s vlastní stavbou (§ 50 je přítomen, jinak FVE samouk :-)).
Návratnost neřeším, byly doby kdy jsem lezl po střechách kvůli antén na dálkový příjem a SSB, pak satelitů s pozicionéry - pár let investice do PC - no a jsem zpátky na střeše :-).
Docela mi to vyšlo ještě s cenou, dostupností komponent a se zdražením energií.

Ze začátku pro získání zkušeností je vše postaveno na ohřev vody s přebytky buď do topení - mám ještě elektrokotel z 90tých let (také vlastní stavba) takže takový výzkum temperování vody pokud svítí. Pokud nesvítí je to stejně jedno (původní 3f spirála 3kW z DS v polovičním režimu bojleru 35°/100L v létě nebo vyšší teplota v zimě , nebo vlnovec z kotle UT na dřevo).
Hlavně v létě bojler plus bazén.

BEL v režimu 3 - funguje to perfektně přímo z krabice.

Samozřejmě jsem vyrobil několik chyb ať už z neznalosti problematiky nebo také konstrukčních s ohledem na prostorové a technické možnosti.
Ještě chybí ochrana proti statické elektřině - nejpozději do jara. Uzemnění je, svody jsou dva, chybí jenom jímače a propojení a aby to trochu vypadalo.

Panely 8x Trina mono 370 Wp (IfTech) v serii, umístění 20° JJZ
(z důvodu dispozice střechy upevnění do příčných trámů nerez svorníky 12 skrz) - směr S-J je bohužel přesně v uhlopříčce domu :-(.
Původně jsem chtěl panely po dvou a natočit směrem S-J ale stíny a z důvodu konstrukce střechy by to bylo nevhodné, proto tolik zbytečného železa.
BEL MR4316AC NG deska do rozvaděče.
Bojler OKC NTR/BP 200l s el. topným tělesem (má navíc dostatek použitelných otvorů).

Plán je takový:
Za dlouhých a tmavých dnů vybírám a plánuju baterky a měnič, které budou následovat.
Určitě budu tady vyzvídat :-)
Nemám v plánu krabici all in one, Axpert atd., raději bych samostatný MPPT + nějaký měnič + nabíječ.
Zatím jsem bohužel limitovaný ve výběru kvůli napětí panelů v serii.
Pokud časem přidám pár panelů - je to nakažlivé - tak směrem JJV v samostatné větvi. Jinde nemám místo anebo se stíní navzájem. Stíny z okolí nejsou žádné.

Rozvaděč častěji rozebraný než zakrytovaný - pořád je co vymýšlet a zkoušet.



Více snad už jen pár foto:
(více bude na http://www.rajče.cz až dám všechny foto dohromady)
P.S.
(Ta kotelna - jooo... ja vím že tam je bordel - se postupně revitalizuje, trvá to, bohužel od 1975 let koks a uhlí, od 2005 let už jen dřevo )
IMG_2289.JPG
IMG_2345.JPG
Výhled panelů - 27.10.2021, 17:00
Výhled panelů - 27.10.2021, 17:00
IMG_2382.JPG
IMG_2358.JPG
IMG_2379.JPG
URSV3213.JPG
jnovakpardubice
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 18, 2022 8:08 pm
Reputace: 0

Re: FVE vedle Ostravy

Příspěvek od jnovakpardubice »

Krásná práce, to uzemneni jsi zavedl jen do té zelezne konstrukce?
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Reputace: 9
Bydliště: vedle Ostravy

Re: FVE vedle Ostravy

Příspěvek od pekoz »

Díky
Moje chyba že nedávám další info. Ty fotky jsou z prvních dní instalace a pod vlivem "nadšení " z toho že to funguje.
Dnes už to vypadá zase trochu jinak .
Některé věci jsem dořešil a snažím se snad úspěšně vychytat různé nedodělky.
Asi bych měl doplnit také album.
P.S.
Jestli bylo myšleno konstrukce panelů tak v současné době už dodělávám bleskosvod (oddálený). Panely jsou propojené zatím jen mezi sebou. Je připraven hodně dlouhý 16 CYA ale zatím mi nějak nesedí zatahovat to komínem do baráku na PEN.
Musím to ale konečně rozseknout bo léto se blíží.
TomZL22
Příspěvky: 36
Registrován: čtv kvě 05, 2022 6:30 pm
Reputace: 2
Lokalita: Zlín
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlin

Re: FVE vedle Ostravy

Příspěvek od TomZL22 »

Uchladí se ten BEL když je ten rozvaděč zavřený ? Nebo je tam nějaká cirkulace ? Nemám s BELem zkušenost ale Sitony hřejou. Jinak pěkná práce . Já jsem zatím ve fázi hromadění informací a komponentů ...
JJZ 2.3kWp+ JJZ 2.4 kWp , JV 2.4kWp , EASUN 5.5kw /48V , 280Ah/48V Lifepo4 . Částečný přepínací ostrov v RD .
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Reputace: 9
Bydliště: vedle Ostravy

Re: FVE vedle Ostravy

Příspěvek od pekoz »

Výrobce tvrdí že se v běžné děrované bedně uchladí. Hřeje podle mě dost.
Použil jsem rozvaděč IP65 - nepotřebuji ale líbí se mi mechanicky a tak jsem udělal větrání.
Dole vpravo a vlevo ve spodním díle rozvodnice s regulátorem jsou zalepené větrací mřížky (kolečka)
nahoře taky ale navíc jsou přilepené dva malé ventilátory na 12V z PC v serii které foukají ven takže sají dole.
Stejný zdroj 230/24 jako napájí přepínací relé (režim 3 u BELu) napájí přímo z panelů ty ventilátory bez čidla.
Někdo tady připojoval větráčky na 5V výstup pro měřicí čidlo které se používá jenom v režimu 4 ale já bych ten malý step down měnič nezatěžoval.
IMG_2669 (1).jpg
Orientační měření - čidlo nad chladičem. (bez výkonu)
IMG_2816.jpg
Naposledy upravil(a) pekoz dne čtv kvě 19, 2022 11:51 am, celkem upraveno 1 x.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Reputace: 9
Bydliště: vedle Ostravy

Re: FVE vedle Ostravy

Příspěvek od pekoz »

Jinak regulaci MPPS má BEL fakt dobrou.
Sice moc uživatelsky přítulný není ale vytáhne z panelů všechno.
P.S.
Tohle měření je na DC straně
IMG_2648.jpg
jnovakpardubice
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 18, 2022 8:08 pm
Reputace: 0

Re: FVE vedle Ostravy

Příspěvek od jnovakpardubice »

pekoz píše:Díky
Moje chyba že nedávám další info. Ty fotky jsou z prvních dní instalace a pod vlivem "nadšení " z toho že to funguje.
Dnes už to vypadá zase trochu jinak .
Některé věci jsem dořešil a snažím se snad úspěšně vychytat různé nedodělky.
Asi bych měl doplnit také album.
P.S.
Jestli bylo myšleno konstrukce panelů tak v současné době už dodělávám bleskosvod (oddálený). Panely jsou propojené zatím jen mezi sebou. Je připraven hodně dlouhý 16 CYA ale zatím mi nějak nesedí zatahovat to komínem do baráku na PEN.
Musím to ale konečně rozseknout bo léto se blíží.
Nene myslel sem uzemneni z prepetovky jak tam máš na obrázku na konstrukci "pojistkovych skříní"
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Reputace: 9
Bydliště: vedle Ostravy

Re: FVE vedle Ostravy

Příspěvek od pekoz »

Uz mi je to asi jasné.
(Ty fotky jsou někdy ze začátku když jsem to postupně vymýšlel.)
Ano je to spojené mezi sebou ale něco tam ještě chybí.
Chybí tam vodič z té horní velké PEN svorky nahoru a potom směrem k hlavní nulové sběrnici domu.
Propojení těch kovových prvků a přepěťovky s PEN baráku.

Ve sklepě je natažen mezi kotelnou přes další místnosti CU vodič čtvercového tvaru do rozvaděče. (asi 25 mm2 - velké staré trafo to bylo )
Používá se jako centrální nulový bod. Je to tam už od stavby domu.

Aktuální stav je takový že se na něm sbíhá všechno.
Z přepěťovek nejkratší cestou na PEN a zároveň je k tomu připojeno všechno kovové v dosahu.
Vodiče CYA 10 nebo 16 mm2.
Doufám že jsi myslel tohle.
P.S.
Teď zas mám novou "zábavu" .... že by mě to teda bavilo........ :(
oddálený jímač.jpg

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek