FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Term
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 18, 2021 10:23 am

FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od Term »

Ahoj, mám v plánu FVE s 24ks Polykrystalů 235W 30,1V Max, Open 37,1V (klasika sundaná z elektrárny až zase budou).

Aktuálně mám na ohřev bojleru sestavený MPPS regulátor od BELu.
Plán je takový, že budou 3 řady panelů po 8mi kusech v serii. 8kusů bude napojeno v serii do Regulátoru od BELu a po nahřátí bojleru bude DC výstup z reglu (8panelů v serii) doplňovat dva paralelní stringy po 8mi panelech.

Hlavní měnič se tedy nebude muset starat o bojler, ale bude moct jen napájet domácnost a dobíjet baterie. Kamarád mi poradil měnič od Axpertu, já si vybral Axpert VM III 48V 5000W PF1.

Oba měniče budou v garáži kam vede třífáz z hlavního rozvaděče + 2x cyky 3x2,5 (jeden navedený k bojleru a druhý do hlavního rozvaděče).

1) Potřeboval bych radu jestli bude takové pospojení panelů a regulátorů vhodné a možné. Jestli stačí takto natahané kabely (Garaž a hlavní rozvaděč jsou od sebe cca 18m). Případně nějaký jiný vhodnější měnič pro moje použití? (po zadaní požadavku na napětí z panelů cca 250V DC mi vypadne většina levnějších měničů)

2) Moc nevím jak řešit přepínání sítě, jestli Axpert napájet v garáži z jedné fáze a v hlavním rozvaděči pospojovat jednotlivé přívody jističů které budu chtít mít napájené z FVE (aktuálně jsou jističe rozházené rovnoměrně na 3 fáze) a vše z měniče do rozvaděče tahat přes tu Cyky 3x2,5. Nebo jestli řešit přepínání sítě až pak v rozvaděči přes automatiský přepínač sítí. https://www.aliexpress.com/item/1005001370813074.html (líbí se mi, že by mohly fáze zůstat rozházené na jednotlivé okruhy a v případě napájení z FVE a přepínače sítě bych měl 3 fáze jen propojené). Připojení cyky 3x2,5 by mělo být dimenzované na 5,7Kw takže při odběru nad 5Kw by se tak jako tak měnič vypl a sepla by se normál í síť.

Třífaz mám v domě využitý jen na varnou desku, troubu, elektrokotel a pak v garáží různé stroje které chci stále napájet jen ze sítě, FVE bude napájen jen ty předem definované méně žravé věci (světla, switche, routery, TV, oběhová čerpadla atd...)

3) baterie bych rád do budoucna Lefepo4 48V systém (kapacitu asi volit podle průměrné spotřeby domu? Tedy si zapisovat třeba měsíc každý den spotřebu?

4) Jsou použitelné louhové baterie (nife nebo nicd) o kterých čtu, že jsou skoro nesmrtelné? Dají se sehnat za zlomek ceny Lifepo4 jen netuším jak si s nabíjením a vybíjením poradí novodobé měniče. V porovnání cena výkon mi přijdou jako skvělá počáteční zkušební verze mojí elektrárny, ale rád si to nechám vyvrátit :)

Předem moc díky za nakopnutí. Pokud by byl někdo v okolí Českého brodu a mohl mě zasvětit do svépomocné stavby FVE za co nejmenší náklady při zachování funkčnosti tak budu rád :) abych si neprocházel stejnými chybami ve snaze ušetřit na místech kde se to opravdu nevyplatí.
kodl69
Příspěvky: 7400
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od kodl69 »

Tohle je pohádka, kterou těžko dokážeš realizovat. VMIII už nikde nekoupíš, a použitý panely 235Wp? to je taky trochu scifi, hlavně je značná pravděpodobnost, že mezi nima budou nepoužitelný kusy... Zkus to jinak, Axpert MAX se ti možná ještě podaří někde koupit, a 370Wp -500Wp panely taky, ale cenovky... Ostatně co dáš navíc za panely, ušetříš na konstrukci, jestli se ti vůbec nějakej hliník někde podaří koupit. LiFePO4 - pro 5kW měnič je minimum 5kWh baterek, jednoduchej počet. Jinak se baterky poměrně brzo opotřebují velkými proudy. osobně Doporučuju co nejřív baterku doplnit na 10kWh a víc, tj pro 16s lifepo4 je každejch 20Ah 1kWh... A hlavně nezapomeň na BMS, jinak je to v podstatě zmařená investice, někteří i zahořeli, že Martine? a ne jednou!
Louhovky nech ajznbónům, do FVE se moc nehodí kvůli nízké účinnosti a velkýmu rozsahu napětí, navíc se musíš paplat s louhem, při nabíjení z toho jde vodík... Ale máš pravdu, jsou blbuvzdorný. Svůj k svému...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Term
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 18, 2021 10:23 am

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od Term »

Takže do začátku ideál Kombi měnič Axpert MAX 24V 3600W baterky na 24V 150Ah vyjdou levněji a případně časem do serie další stejný pack a přejít na 48V a Axpert King 48V 5000W. Maximum PV Array Power 4000W by pak vycházela na cca 20 jetých panelů :D ještě se zeptám jak je to s ideálním "MPPT operating range" je lepší mít panely zapojené na vyšší napětí nebo spíše raději na spodní hranicí s napětím a spojovat je paralelně?
kodl69
Příspěvky: 7400
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od kodl69 »

Hned pořizuj všecko na 48V, ušetříš si předělávání... A hlavně dimenzuj přívody ze střechy tak, aby to zvládlo celou střechu pokrytou panelama, dost velký rozvaděče...(dvakrát větší, než si myslíš že potřebuješ, budou nakonec malý)
Jsou tady extrémní zastánci PWM regulátorů, a extrémní zastánci MPPT, dokonce i vysokonapěťovejch stringů. Pro 48V systém je obvyklý dělat strigy 3s z 60 (120)čl. panelů, pro 72 článkový už obvykle 3s je za hranicí mppt, u axperta jistě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od jan.stepanek »

Trochu se do toho v mísím. Jaká je nevýhoda těch vysokonapěťových stringů nad 150V? Já žádnou nevidím pokud mě tedy nebrzdí regulátor. Budou menší proudy --> menší ztráty v kabelech...
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od rva »

Je to nebezpečnější a při částečném zastínění může výkon víc klesnout.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od Diablo1st »

jan.stepanek píše:Trochu se do toho v mísím. Jaká je nevýhoda těch vysokonapěťových stringů nad 150V? Já žádnou nevidím pokud mě tedy nebrzdí regulátor. Budou menší proudy --> menší ztráty v kabelech...
- Regulátory pre stringy nad 150V sú drahšie
- vyššie rizoko oblúku
- vyššie riziko úrazu (ak človeka "kopne" 600V DC je to asi konečná)

Proste pri výšších napätiach človek musí byť opatrný a musí vedieť čo robí.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od jan.stepanek »

Opatrný se snažím být vždy. Mám předvybraný měnič PIP 5048 MKX a chtěl jsem na něj připojit 10s panelů. Fakt je ten, že PIP 5048 MK bude asi prověřenější. Dívám se teď na pojistkové odpínače 10x38 ty taky končí na 440V DC....
Term
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 18, 2021 10:23 am

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od Term »

Můžete mi tedy doporučit nějaký regulátor na nižší napětí? A nějaké bezpečné/účinné stringování panelů s napětím cca 30,1V Max, Open 37,1V? Moc nerozumím tomu co tu zaznělo "3s z 60 (120)čl. panelů, pro 72 článkový už obvykle 3s je za hranicí mppt" pokud je to kvůli napětí tak Axpert Max má "Maximum PV Array Open Circuit Voltage 500 VDC"


Nevím tedy jestli jsem udělal správný krok s MPPS regulátorem od BELu kde je vyšší napětí potřeba :(

Rád by jsem do začátku asi regulátor s menším výkonem, ale zatím nacházím ve 48V systémech jen 5Kw+ výkony (jde mi o to, že se mi do začátku nechce tolik investovat do baterií). Případně nedá se výkon a parametry baterie v regulátorech nastavit abych je hned nezničil moc velkým nabíjecím/vybíjecím proudem a časem pořídil větší?
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od jan.stepanek »

Term píše:Můžete mi tedy doporučit nějaký regulátor na nižší napětí? A nějaké bezpečné/účinné stringování panelů s napětím cca 30,1V Max, Open 37,1V? Moc nerozumím tomu co tu zaznělo "3s z 60 (120)čl. panelů, pro 72 článkový už obvykle 3s je za hranicí mppt" pokud je to kvůli napětí tak Axpert Max má "Maximum PV Array Open Circuit Voltage 500 VDC"
Existuje mnoho druhů axpertů viz. https://voltronicpower.com/ některé mají maximum FV pole 150V jiné 450V-500V.

Konkrétní typ sám vybírám...
Term píše:
Případně nedá se výkon a parametry baterie v regulátorech nastavit abych je hned nezničil moc velkým nabíjecím/vybíjecím proudem a časem pořídil větší?
Konkrétně Axpert King 48V alias PIP5048MK umí omezit nabíjecí proud do baterie, ale neumí jestli jsem to pobral správně omezit vybíjecí proud z baterie. Což je bohužel velká škoda. Taky nemám baterky ze kterých bych chtěl tahat 5kW.
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od Diablo1st »

Term píše:Můžete mi tedy doporučit nějaký regulátor na nižší napětí? A nějaké bezpečné/účinné stringování panelů s napětím cca 30,1V Max, Open 37,1V? Moc nerozumím tomu co tu zaznělo "3s z 60 (120)čl. panelů, pro 72 článkový už obvykle 3s je za hranicí mppt" pokud je to kvůli napětí tak Axpert Max má "Maximum PV Array Open Circuit Voltage 500 VDC"
3S znamená 3 panely v sérii, t.z. násobí sa napätie.
60 článkové panely mávajú VOC okolo 35-38V, len treba rátať s chladnými podmienkami, kde VOC rastie. U niektorých panelov to môže byť až 44V.
72 článkové majú vyššie VOC a pri chladných podmienkach môže byť napätie nad 50V, čo je veľa pre 150V regulátor pri 3S.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od sindyk »

jan.stepanek píše:Opatrný se snažím být vždy. Mám předvybraný měnič PIP 5048 MKX a chtěl jsem na něj připojit 10s panelů. Fakt je ten, že PIP 5048 MK bude asi prověřenější. Dívám se teď na pojistkové odpínače 10x38 ty taky končí na 440V DC....
Tyhle srandy s pojistkama taky nejsou to pravé ořechové, ale je to levné. Spíš tam patří něco jako např. Schneider Electric A9N61690.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE výběr měniče, baterie, přepínače sítí atd...

Příspěvek od Diablo1st »

sindyk píše:
jan.stepanek píše:Opatrný se snažím být vždy. Mám předvybraný měnič PIP 5048 MKX a chtěl jsem na něj připojit 10s panelů. Fakt je ten, že PIP 5048 MK bude asi prověřenější. Dívám se teď na pojistkové odpínače 10x38 ty taky končí na 440V DC....
Tyhle srandy s pojistkama taky nejsou to pravé ořechové, ale je to levné. Spíš tam patří něco jako např. Schneider Electric A9N61690.
Neviem, či zrovna taký odpájač je potrebný pre string, keď sa dajú zohnať ističe na DC.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek