FVE U Kojálu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
BenKo
Příspěvky: 2
Registrován: stř led 04, 2023 8:22 pm
Lokalita: Moravský kras

FVE U Kojálu

Příspěvek od BenKo »

Milí solárníci. Delší dobu uvažuji o FVE. Po pročtení různých fór dávám přednost technologii Victron. Poptal jsem realizaci u několika firem, ale narazil jsem :( . Máme totiž eternitovou střechu (Cembrit z roku 2016) a do toho se nikomu nechce. Tak zvažuji, zda se do toho pustím sám.
Roční spotřeba elektrické energie: cca 6 MWh. V domě jsme 2 rodiny, elektřinu používáme v 1 rodině na vaření a jinak na běžnou potřebu (ledničky, mrazáky, varné konvice, ...). Topíme kotlem na dřevoplyn zálohovaným plynovým kotlem. Počítám s dodatečnou instalací elektrické patrony pro ohřev TUV, 150l (dnes se ohřívá primárně dřevoplynem, záložně plynem). Počítám s touto posloupností: elektřina pro domácí spotřebu - nabíjení baterie - ohřev TUV. Předpokládám hybridní sestavu bez dodávek elektřiny do energetické soustavy.
Střechu máme stanovou, počítám maximálně s 8-mi panely na východ, 8-mi na jih a 6-ti na západ. Pokusil jsem se nakreslit schéma a vás bych chtěl požádat o komentáře. Netuším, jak jednoduše realizovat ohřev TUV. Tady bych požádal o radu.
Přílohy
MojeFVE.pdf
(256.9 KiB) Staženo 71 x
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE U Kojálu

Příspěvek od kodl69 »

Začal bych od začátku. Proč třífáz? potřebuješ ho k něčemu nutně? proč tři 5kW měniče? obvykle stačí jeden, rozežraný domácnosti dva... Ušetříš za pořízení i jejich volnoběžnou spotřebu. Strašně málo baterek. Pokud to má být poloostrov, (hybrid je něco, co je paralelně připojeno k síti) tak dlohodobým testováním vyšlo jako optimální "kWh v baterce"=3*"kWp panelů"
tj pro tvejch 10kWp++ panelů je to 30kWh v baterkách. Další je max. proud, kterej ty pylontechy dají. pro 3 měniče po 5kW potřebuješ pokrýt 15kW/50V což je 300A. Schválně se podívej do datasheetu, kolik má jmen. proud jedna kostka. US5000 - 50A doporučený, 100A max. Jeden multiplus klidně chvilku dá 9kW podle datasheetu, tj vzhledem poklesu napětí baterky a účinnosti 200A na 48V straně. A co když si o to řeknou všechny tři? to je 600A...
Asi bude nejlepší, když se zastavíš u mě, máš to cca 30km, než vyhodíš mrak peněz za něco, co nebude pořádně fungovat a vlastně to ani nechceš...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE U Kojálu

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono najjednoduchsie ak maju baterky nejake napatie/ SOC,
tak to pomerat za 15 € ESP32 + ADS1115 a na zaklade toho zopnut stykac.
Ale ohladom TUV asi poradia ini.

Len ci tej energie bude naozaj dost, lebo spotreba domu sa casovo / mesacne /
nekryje s vyrobou FVE.

9500 Wp FVE vyrobi na AC strane rocne 8300 az 8600 kWh.
Este od toho treba odcitat spotrebu menicov 525 kWh, co je potom 7775 kWh.

A vyroba v mesiacoch bude / profilovo relativne / nie absolutne / lebo je to z mojej FVE /

.
yearly_yield.png
A jak pise kodl, nejake proporcie *batt* a ::pv:: napr. 25 kWh : 6500 Wp.
Pre 9500 Wp cca. 35 kWh baterku aby sa netrapila.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
BenKo
Příspěvky: 2
Registrován: stř led 04, 2023 8:22 pm
Lokalita: Moravský kras

Re: FVE U Kojálu

Příspěvek od BenKo »

@kodl69: děkuji za skvělou prezentaci a konzultaci přímo u tebe doma. Netušil jsem, že máš takový záběr činností :-).

FVE hodlám provozovat v hybridním režimu, tedy s připojením k DS. Měniče (3) Victron Multiplus-II 3kVA. Baterii asi Pylontech US5000 - počítám, že začnu s 5-ti kusy a časem rozšířím na 7 (jak radí @rottenkiwi). K ovládání bojleru asi použiju Wattrouter - snad se bude dát sehnat.