Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon lis 29, 2021 6:33 pm

Ostrov pod kopcem

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.

Ostrov pod kopcem

Příspěvekod TheCreezo » stř lis 10, 2021 12:00 am

Zdravím

tak jsem se konečně dokopal k tomu dokončit malou FVE kousek od Opavy (té české).
Podařilo se mi výhodně koupit 4 celoskleněné bezrámečkové panely neznámé výroby. Jediné co vím je, že jsou vyrobené již neexistující firmou někde na Moravě.
A pak už to bylo jednoduché, dokoupil jsem MPPT, LiFePO4 u Mikela a odpálil jeden "levný" střídač (300W).

Výsledek je tedy takový:
4x 150 Wp PV panely, 21Voc, 18Vmp, asi 8.3Amp zapojené jako 2S2P
Epsolar XTRA 2210N MPPT 20A 12V/24V
Carspa PX700-24, 24V/230V+USB 700W čistá sinusovka
8x120Ah LiFePO4, 24V + 50A BMS, 3kWh, mivvy energy

Vzhledem k tomu, že patřím taky k těm postiženým syndromem nutnosti vše sledovat v grafech a tabulkách, tak momentálně aktivně vyvíjím monitoring založený na ESP32. Kdo neví o co jde, tak se dá říct, že je to arduino na steroidech, a to jak výkonem, tak přesností + integrovaná wifi a BT. Data jsou posílána na domácí server přes MQTT a uložená do databáze, zbytek už je známá Grafana. Pokud by měl někdo zájem o víc info, tak není problém.
K nahlédnutí na adrese fve.svabek.eu (pouze http, user: mypower, pass: mypower150). Jen ten proud se mi nějak nedaří měřit dost přesně a potřebuje další kalibraci.

Na zimu mi teď ještě jako takový hezký bonus byl propůjčen jeden nepoužívaný 195Wp panel od souseda solárníka, takže reálný instalovaný výkon je teď 795 Wp, takže zvládám pokrýt 80 % spotřeby i při zatažené obloze.

A protože se teď ceny nových panelů úplně zbláznily, tak už mi čeká 10kWp na instalaci, ale to bude určitě na celé téma samo o sobě příští rok.

A proč se to jmenuje pod kopcem? Protože v prosinci/lednu tady budu mít všude stín (kromě střechy domu).

Ještě tady zítra přihodím nějaké fotky pro představu.

Zdar nezávislosti (jak jen to jde).
4x150Wp; XTRA2210N; 3kWh 24V LiFePO4 (mivvy); Carspa PX700-24; trvale napájí mrazák ve sklepě a v případě nouze domácí kancelář
?
TheCreezo

Re: Ostrov pod kopcem

Příspěvekod TheCreezo » stř lis 10, 2021 6:26 pm

Tak tu mám pár fotek jak to vypadá. Dokud se do toho nezačalo motat měření, tak to vypadalo i hezky :D . V tuto chvíli je to spíš pokus, zda to vůbec měřit půjde s použitelnou přesností.

Pokračováním tedy bude udělat krabičku na ESP32 se svorkovnicí na vývody pro měřící svorky, 3x napětí a 3x proud. Reálně využiji asi jen 2x napětí, pro panely a pro baterii. Proud pro panely, baterku a střídač. Jen se mi s tím nechtělo hrát dokud nebude ověřena funkčnost.

IMG3.jpg

IMG2.jpg

IMG1.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
4x150Wp; XTRA2210N; 3kWh 24V LiFePO4 (mivvy); Carspa PX700-24; trvale napájí mrazák ve sklepě a v případě nouze domácí kancelář
?
TheCreezo

Re: Ostrov pod kopcem

Příspěvekod bol-St » stř lis 10, 2021 8:00 pm

Jak se dívám na ty tvoje grafy, mimochodem moc pěkné, tak dneska vyrobeno 0,7 kWh. Já mám něco kolem 4Kwh, vzhledem k poměru instalace to tak odpovídá. Slunce už je stále níž a panely na plocho dávají minimum.
?
bol-St

Zpět na Ostrovní elektrárny