Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od oldakzz »

Zdravim přátelé solárníci, máte někdo zkušenost jak by správně měl být zapojen off grid měnič (Epever Ipower plus) do sítě TN-C ? Přepínat chci sít 1-0-2, a to jak L a N, ale nemám jasno kam s PE/uzeměnim. "Bohužel" barák byl cca 20let zpět předělán do komplet mědi ale TN-C :roll: .MET budu teprve budovat (základové zemnění neexistuje). Jinak na výkresu je půlka systému,vedle bude zrcadlově to samý.Takže 2x5kw měnič .Rozvadeč přijde komplet vyměnit a předrátovat takže nakonec stejně skončim u firmy co to zkreslí a AC část zapojí. Přemejšlim i nad komplet rekonstrukcí rozvodů, ale to se potom můžu tak maximálně chodit koukat na paletu panelů do garáže, protože to by byla pěkná finanční pecka a k tomu domorodcům by se to asi moc taky nelíbilo :)
Přílohy
FVE.png
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od PavlikT »

Ja myslim, ze PEN mesmis nikdy rozpojit. I kdyz spinas vsechny poly, tak se muze na okamzicek stat, ze bude pripojena faze a PEN ne, a pak to muze mit fatalni nasledky. Uplne neznam ten menic, ale v techto situacich se N a PE menice spoji s PENem co mas v baraku a nikde se nerozpojuje.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od mgx »

Ten vykres je nespravny. V TN-C sieti je vodic PEN spolocny a preto ho nemozes prerusovat (a ani ho neprepinas). V sieti TN-C-S alebo TN-S vodic N mozes prepinat, ale vodic PE nesmie byt preruseny. Pri pouziti prudoveho chranica pred menicom (tzn. rozdelis PEN na PE a N a solarny system uz riesis ako TN-C-S/TN-S) sa uz nesmie spojit ani N distribucna a N solarna a toto zapojenie velmi neodporucam.
Přílohy
studer_wiring.jpg
studer_wiring.jpg (69.97 KiB) Zobrazeno 3969 x
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od oldakzz »

Diky. Ano máte pravdu PEN nebo PE v by se rozpojovat nikdy neměl.Vedlo mě k tomu že připojuju vlastně novou sít/ zdroj , kdy distribuční sít komplet odepnu v jednom kroku, tedy fáze i PEN (na výkresu jsou přepínače 1/0/2 špatně samostatně-bude to jen jeden) Ale jak píšeš riziko že v jednu chvíly bude fáze připojena a PEN ne, tu je.
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od mopadzi »

ale EXTENDER má PEN proklemované, ne? N vodič u TN-C mám také spojený. Je to OK?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od brin »

Je to relativně jednoduché. Přívody do měniče jsou fáze a PEN, PEN zapojíte jak na uzemnění, tak i neutrál přívodu. U vývodu už se řídíte podle TN-S, tedy neutrální vodič zapojíte na neutrální vývod měniče a uzemnění vyvedete z N měniče na novou zemnící tyč, případně připojíte na uzemnění domu, pokud existuje. Za měničem je pak už klasická běžná moderní TN-S síť. Předpokladem takového zapojení je ale, že nebudete míchat ta dvě zapojení následně do sebe.
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od oldakzz »

brin píše:Je to relativně jednoduché. Přívody do měniče jsou fáze a PEN, PEN zapojíte jak na uzemnění, tak i neutrál přívodu. U vývodu už se řídíte podle TN-S, tedy neutrální vodič zapojíte na neutrální vývod měniče a uzemnění vyvedete z N měniče na novou zemnící tyč, případně připojíte na uzemnění domu, pokud existuje. Za měničem je pak už klasická běžná moderní TN-S síť. Předpokladem takového zapojení je ale, že nebudete míchat ta dvě zapojení následně do sebe.
Ano,jen stím rozdílem že v mém případě jsou rozvody v domě stále TN-C(samozřejme mohl bych si za měničem udělat ješte separé rozvody TNS).V mém případě je zde Měnič pouze jako zdroj, tedy jen AC-out . Správné zapojení by ted mělo být na vývodu z měniče (pohled o zdroje) : PEN na N + uzemění a zpět na PEN sběrnu v rozvaděči a přepínat jen Fázi mezi měničem a distribuční sítí.
Přílohy
fve inventer.jpg
fve inventer.jpg (55.98 KiB) Zobrazeno 3892 x
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od brin »

Jo, to pak jo, já myslel, že budete dělat separé.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od Camel »

oldakzz píše:
brin píše:Je to relativně jednoduché. Přívody do měniče jsou fáze a PEN, PEN zapojíte jak na uzemnění, tak i neutrál přívodu. U vývodu už se řídíte podle TN-S, tedy neutrální vodič zapojíte na neutrální vývod měniče a uzemnění vyvedete z N měniče na novou zemnící tyč, případně připojíte na uzemnění domu, pokud existuje. Za měničem je pak už klasická běžná moderní TN-S síť. Předpokladem takového zapojení je ale, že nebudete míchat ta dvě zapojení následně do sebe.
Ano,jen stím rozdílem že v mém případě jsou rozvody v domě stále TN-C(samozřejme mohl bych si za měničem udělat ješte separé rozvody TNS).V mém případě je zde Měnič pouze jako zdroj, tedy jen AC-out . Správné zapojení by ted mělo být na vývodu z měniče (pohled o zdroje) : PEN na N + uzemění a zpět na PEN sběrnu v rozvaděči a přepínat jen Fázi mezi měničem a distribuční sítí.

přesně podle obrázku to je možné zapojit řeilo se to tu v jiném vlákně přímo u tohoto měniče. Sám jsem to takto zkoušel zapojit a bez problémů.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od oldakzz »

Camel píše:
oldakzz píše:
brin píše:Je to relativně jednoduché. Přívody do měniče jsou fáze a PEN, PEN zapojíte jak na uzemnění, tak i neutrál přívodu. U vývodu už se řídíte podle TN-S, tedy neutrální vodič zapojíte na neutrální vývod měniče a uzemnění vyvedete z N měniče na novou zemnící tyč, případně připojíte na uzemnění domu, pokud existuje. Za měničem je pak už klasická běžná moderní TN-S síť. Předpokladem takového zapojení je ale, že nebudete míchat ta dvě zapojení následně do sebe.
Ano,jen stím rozdílem že v mém případě jsou rozvody v domě stále TN-C(samozřejme mohl bych si za měničem udělat ješte separé rozvody TNS).V mém případě je zde Měnič pouze jako zdroj, tedy jen AC-out . Správné zapojení by ted mělo být na vývodu z měniče (pohled o zdroje) : PEN na N + uzemění a zpět na PEN sběrnu v rozvaděči a přepínat jen Fázi mezi měničem a distribuční sítí.

přesně podle obrázku to je možné zapojit řeilo se to tu v jiném vlákně přímo u tohoto měniče. Sám jsem to takto zkoušel zapojit a bez problémů.
Super, díky.Prolejzal jsem forum nahoru dolu ale ale vetšinou našel témata ohledně zapojení hybridních meničů v TN-C-S ;) Ono Nakonec AC bude zapojovat Elektrikář, ale rád slyším zkušenosti ostatních.
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od ViktorEX »

koukam, ze jsem nastartoval novou nemoc zvanou "napajeni domu menicem pro prilezitostne vyuziti"

:lol: :lol: :lol:

tak uvidime, jak nam to pobezi ..., drzim palce.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od tomas »

Proč 3 kusy DC svodiče přepětí, když měnič má pouze jeden DC vstup?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
cipis
Příspěvky: 4356
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od cipis »

Asi někdo zapomněl, že se ochrana dává k tomu, co se má chránit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od oldakzz »

ViktorEX píše:koukam, ze jsem nastartoval novou nemoc zvanou "napajeni domu menicem pro prilezitostne vyuziti"

:lol: :lol: :lol:

tak uvidime, jak nam to pobezi ..., drzim palce.
Tak určite :lol: Epsolary jsou vyprodaný po celý Evropě ,podle mě by ti měli dávat marže :D :D No, je to trochu jinak, já už frčim ve stejnym, ale mnohem menšim modu na chatě pár let nějakech 1,4 kw,Epsolary , čínan měnič a olovo. Ono ta solární nemoc začala vlastně už s obytkou před xx lety. Takže instalaci na baráku v hlavě mám už dlouho, a zrovna to co máš ukuchtěno doma ,tak na to jsem si přesně myslel jako další krok do baráku. Rozmějšlel jsem Axperty, Victronáka ale EPsolar jsem používal už od dob campingu tak jsem u toho zůstal..
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od oldakzz »

Cipis & Tomas,no v mém případě víc svodičů = mín znalostí a prázdná peněženka :)Dikes za upozornění, přepětovou ochranu jsem ještě nestudoval ale Kníška od Hájka &DEhn už tu na mě čeká.Mám to zatim rozkreslený v pracovní verzi abych si rozvrh umistění, kabely/průměry a udělal soupis co mi ješte za "železo" chybí.
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
unicast
Příspěvky: 1222
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napojení Offgrid měniče v TN-C síti

Příspěvek od unicast »

Mám takový nedobrý pocit, že i když budeme mít instalaci TN-S s chráničem, tak i kdybychom ten chránič za střídačem dali ještě jeden, tak nám prostě ten chránič nevypne (nebo nám vypne ten první ještě před střídačem, což nás ovšem před úrazem neochrání), pokud nebude bod rozdělení až mezi tím střídačem a za ním umístěným chráničem. Je to jen rozdílový transformátor a pokud nebude existovat cesta zpět do střídače jinudy než po N vodiči, nemá šanci zaznamenat nějaký rozdíl...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek