Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Měniče Axpert
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Matess »

axpert nemá N propojené už uvnitř z nějakého důvodu. O těchto důvodech by se tady mohl rozepsat asi kodl - má větší pochopení vnitřního fungování a ochran než mám já. Mám jen zkušenost že pokud jede 24V 3000VA axpert z bateríe tak docela slušně N kope a naměřím tam půlku napětí proti kostře než proti L výstupu. Nevím jestli to platí u všech modelů, protože někde se psalo že v axpertu je relé a v případě provozu axperta na baterii se má propojit N a PE uvnitř. Jsou zde zkušenosti že propojení N svorek axpert zvládne a pokud nemáte jinou možnost asi vám nic jiného nezbyde. Pokud to můžete zapojit správně... udělejte to správně.
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od unicast »

kodl69 píše:Pokud by fungoval přirozenej výběr a úplná svoboda, tak by možná elektrickej proud, požáry a další měly větší úspěšnost v čištění genofondu, než většina v současnosti známejch nemocí
No, nebyl bych si tím tak jist. Viděl jsem, jak vypadá elektroinstalace mimo jiné v Egyptě. Pocit, že by jim to tam nějak výrazně čistilo genofond, jsem rozhodně neměl. Naopak, mají problém s přelidněním i tak :D

Kolik statisticky zachrání proudové chrániče ročně životů? A kolik se jich ročně v ČR namontuje? Nestojí nás náhodou životy zachráněné proudovými chrániči v přepočtu na jeden zachráněný život víc, než životy zachráněné třeba transplantacemi srdce? Čísla nemám, ale myslím si, že to je zcela legitimní otázka...
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od bublich »

unicast píše:
kodl69 píše:Pokud by fungoval přirozenej výběr a úplná svoboda, tak by možná elektrickej proud, požáry a další měly větší úspěšnost v čištění genofondu, než většina v současnosti známejch nemocí
No, nebyl bych si tím tak jist. Viděl jsem, jak vypadá elektroinstalace mimo jiné v Egyptě. Pocit, že by jim to tam nějak výrazně čistilo genofond, jsem rozhodně neměl. Naopak, mají problém s přelidněním i tak :D

Kolik statisticky zachrání proudové chrániče ročně životů? A kolik se jich ročně v ČR namontuje? Nestojí nás náhodou životy zachráněné proudovými chrániči v přepočtu na jeden zachráněný život víc, než životy zachráněné třeba transplantacemi srdce? Čísla nemám, ale myslím si, že to je zcela legitimní otázka...
Docela by mě zajímala statistická metoda jak zjistit kdy chránič zachránil život.Opačně je to poměrně jednoduhé,viz ty dva volové co zůstali v tom rybníce při krádeži vody.Bohužel třetí byl 12 letý kluk co chtěl pomoci a neměl z toho rozum.Za 1000 kč za chránič by ušetřili za 3 pohřby.Další příklady viz el.sekačky atd.

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/utonu ... pravy_kane
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od cipis »

S těma přepínačema to není tak jednoduché. TME nemá žádný z uváděných skladem a ty vačkové nejsou 4 pólové.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od mmv »

cipis píše:S těma přepínačema to není tak jednoduché. TME nemá žádný z uváděných skladem a ty vačkové nejsou 4 pólové.
chce to líp hledat :lol:
např zde
https://www.shopelektro.cz/detekce-ovla ... -schema-75
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od unicast »

bublich píše:
Docela by mě zajímala statistická metoda jak zjistit kdy chránič zachránil život.
Patrně nezbývá, než vzít čísla z období před rokem 1997.
bublich píše: Opačně je to poměrně jednoduhé,viz ty dva volové co zůstali v tom rybníce při krádeži vody.Bohužel třetí byl 12 letý kluk co chtěl pomoci a neměl z toho rozum.Za 1000 kč za chránič by ušetřili za 3 pohřby.Další příklady viz el.sekačky atd.
No a proti 3 potenciálně zachráněným životům jsou tu právě miliony jiných, jimž chránič život zachraňovat nemusel. Hezké téma na diplomku pro nějakého studenta ekonomie :)
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Fabca »

Procetl jsem to cele to vlákno i další topici a stejně jsem nenašel odpověď. Podle mě si myslím ze to takto zapojit mužů a ničemu to neodporuje. Dle obrázku a dalších uvedených věci v tomto vlakne by to mělo fungovat aniž by se axpertu něco stalo. Vás názor na to?
Přílohy
image.jpg
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Camel »

chybí tam uzemění výstupu z měniče pokud není PEin a PEout už propojená v měniči. Jistič 1x32A na vstupu do axperta je celkem zbytečný (pokud to nebude sloužit jen jako vypínač pro případ vypnutí vstupu do axperta) protože dřív vypadne ten jistič 3x25A
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Fabca »

Camel píše:chybí tam uzemění výstupu z měniče pokud není PEin a PEout už propojená v měniči. Jistič 1x32A na vstupu do axperta je celkem zbytečný (pokud to nebude sloužit jen jako vypínač pro případ vypnutí vstupu do axperta) protože dřív vypadne ten jistič 3x25A
Mě je jasný, že dřív vypadne ta 3x25ka. Ale přesně jsem chtěl mít "vypínač" čistě na měnič. PEN je na výstupu uzemněn v podružném rozvaděči, případně je uzemnění v elektroměrové skříni.
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Diablo1st »

Pokiaľ budete ťahať kábel medzi rozvádzačom a Axpertom, ja už by som rovno natiahol 2x Cyky3x4mm2, aby sa toto prepojenie už nemuselo prerábať. V rozvádzači by sa káble zapojili ako sa má teda na N a PE mostík, ktorý by sa preklemoval. V budúcnosti, ak by sa menili káble, stačilo by len odstránič klemu a s touto časťou by nebolo potrebné hýbať.
Ja mám tiež TN-C rozvod a Axperta MKS IV na ceste :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Kostěj »

Camel píše:chybí tam uzemění výstupu z měniče pokud není PEin a PEout už propojená v měniči.
N přece nemůže jít jen přes Axperta. Pokud by se Axpert demontoval (oprava, reklamace), neměly ostatní dvě fáze "nulák". Takhle to rozhodně neudělám.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od cipis »

A z úplně stejného důvodu je blbost rozdělovat i tu fázi ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Camel »

Kostěj píše:
Camel píše:chybí tam uzemění výstupu z měniče pokud není PEin a PEout už propojená v měniči.
N přece nemůže jít jen přes Axperta. Pokud by se Axpert demontoval (oprava, reklamace), neměly ostatní dvě fáze "nulák". Takhle to rozhodně neudělám.
Ted jsem to asi nepochopil. Pokud se propojí PEin i PEout tak je vlastně v tom zapojení vstup Faze a PEN a výstup je Faze měniče a zase ten samej PEN. Tím pádem i po demontáži měniče mají fáze stále ten samej PEN. Navíc já bych tam měl namontován ten přepínač sítí a tím pádem bych měnič úplně obešel v případě potřeby ho demontovat.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od cipis »

Ale v té malůvce je to rozdělené, což je neskutečná blbost!
Má být PEN a na to připojené PENin a PENout, ne tak, jak to je nakreslené, že je to přerušené.
PEN se zapojuje tak, aby dyž někde upadne drát, tak bylo postižené maximálně to konkrétní zařízení, ne celý zbytek.
Takže tho Axperta je třeba připojit na svorkovnici PEN, ne to přes něj "protáhnout".
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Camel »

Jo to jo malůvka je blbě. Já myslel, že to nebude takto rozděleno, ale budou vstupy a výstupy propojeny N a PE na stejnou svorkovnici PEN v rozvaděči. Špatně jsme se asi pochopili vzájemně. Jasný, že rozdělit PEN a hnát to přes měnič je hloupost.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Plazivec »

Ta malůvka je blbost a dokonce nebezpečná. Proč se o tom spekuluje pořád dokola. Z Axperta se veme L a N a vedou se do rozvaděče. N se připojí na svorkovnici N, ta se propojí se svorkovnicí PE. To se zove bod rozdělení. Odtud se pak vedou PE a N samostatně. Fáze se přivede na prostřední jistič, který je hřebenem propojen s ostatníma. Nechápu, co je na tom tak složitého.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Diablo1st
Příspěvky: 1616
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Diablo1st »

A ako mám ťahať samostatne N a PE za Axpertom keď mám TN-C rozvod?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Plazivec »

Smůla, asi nijak, nebo předělat rozvody, jako já.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od bublich »

Vždyť Cipis a Camel Vám napsali co s tím.Musíte napevno propojit PEN in a PEN out u měniče a budete to provozovat jako stávající síť TNC.Chtělo by provést ještě navíc přizemnění PEN nějakým CY6 v okruhovém rozvaděči za měničem samostatně odněkud zepředu (HOP atd.)jako ochrana proti případnému rozpojení PEN na měniči.Jednoznačně bych však raději provedl rekonstrukci na síť TNS v části napájené měničem (se stejným přizemněním PEN) a postupně přidával další prostory,stejně k tomu jednou dojde.Samozřejmě nyní nemůžete provozovat chrániče.(V TNC je jen jedna "nula" PEN).
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Fabca »

Plazivec píše:Ta malůvka je blbost a dokonce nebezpečná. Proč se o tom spekuluje pořád dokola. Z Axperta se veme L a N a vedou se do rozvaděče. N se připojí na svorkovnici N, ta se propojí se svorkovnicí PE. To se zove bod rozdělení. Odtud se pak vedou PE a N samostatně. Fáze se přivede na prostřední jistič, který je hřebenem propojen s ostatníma. Nechápu, co je na tom tak složitého.
V čem konkrétně je nebezpečná? Já ten PEN samozřejmě na svorkovnici dam. Nedokážu si představit jak bych to tam tahnul vcelku. Navíc v tom rozvadeci budou další jističe. Mě hlavně zajímalo zapojeni axperta v TNC, zda to lze, protože jsem někde četl ze pravé s tnc měli problémy.

A když už chceme byt dukladni tak správně z axperta vedeme PEN do rozvadece kterou připojíme na PE svorku a to se pak propojí s N svorkovnici. Nemůžeme vést N (modrý kabel) když bod rozdělení teprve bude v rozvadeci. ;)

Ale jinak díky ti a všem ostatním za rady :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek