Poloostrovní FVE 9kWp Jizerky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mikael
Příspěvky: 3
Registrován: pát říj 22, 2021 9:45 pm

Poloostrovní FVE 9kWp Jizerky

Příspěvek od mikael »

Ahoj všem,

jsem v procesu přípravy a stavby FVE 9kWp na novostavbě RD v Jizerských horách. Dům zatím nemám zkolaudovaný, protože ho svépomocí stále dokončuji. Už v něm ale víceméně 9 měsíců bydlíme a to 2 dospělí + 2-3 děti, podle toho kdo je momentálně doma. V domě jsem vše co šlo nastavil na řízení přes Loxone. Nechci FVE nikam hlásit, žádat o povolení, připojit ji do DS a posílat tam přebytky. Hodlám ji provozovat jako ostrov po dobu, co to půjde. A až to nepůjde (odhadem listopad-únor), tak se přes přepínač I-0-II přepnu dům na DS. V tuto dobu bych chtěl mít ale zálohu, protože u nás cca 1x měsíčně plánovaně či neplánovaně vypadne elektřina.

Vytápění
Dům má tepelnou ztrátu 8kW a je vytápěn hlavně dřevem do akumulační nádoby 600l. V případě potřeby pak dotápěn 2ks patron 6kW (každá zapojena jako 3x2kW ). Tyto 2 patrony zapojím permanentně na DS. V akumulační nádobě mám pak ještě jednu zatím nezapojenou patronu 3x2kW, kterou plánuji zapojit na přebytky FVE. TUV je řešená průtokovým "šnekem" v akumulační nádobě.

Spotřeba elektřiny
Od 01/2021 do 10/2021 mám celkovou spotřebu 6MWh, z toho 3,7MWh na vytápění a TUV. Denní spotřeba elektřiny bez topných patron je typicky do 10kWh.V noci je stálá spotřeba 50-80W (ČOV). Dům má standardní 3f rozvody, ale všechny spotřebiče jsou 1f. Vícefázově jsem zapojil pouze indukční desku (celkem 7kW). Mám několik Modbus elektroměrů, kterými měřím spotřebu.

Umístění a konstrukce FVE
Panely chci umístit na jižní střechu stodoly o rozměrech 9,1x5,7m a sklonu 45°. Střecha je z falcovaného plechu. Držáky na falc a hliníkové H profily už mám koupené. Kdybych je ale koupil už v létě, tak jsem mohl ušetřit 1/3 ceny.

Uzemnění konstrukce
Prozatím na stodole nemám hromosvod, ale dělat ho budu následně. Protože je střecha hliníkový plech, držáky a profily také hliník, tak kromě standardních 2 svodů hromosvodu hodlám navíc udělat vlastní svod z falce střechy a konstrukce. Propojovat konstrukci s PE svorkovnici pomocí CYA16 se mi pak moc nechce, protože bych tak mohl svést případný bleskový proud dovnitř stodoly. Ještě bych CYA16 mohl připojit přímo k HOP.

Panely a stringy
Na střechu sejde 8 panelů na výšku ve 3 řadách. Mám objednáno 24ks Longi LR4-60HPH-375M Black frame. Celkem tedy 9kWp. Nechci mít vysokonapětové stringy, takže panely rozdělím do 2 stringů, v každém z nich pak budou 4 paralelně spojené sub-stringy 3 sériově spojených panelů. Z každého sub-stringu povede pár kabelů o přůřezu 4mm2. Líbí se mi to i z toho důvodu, že tímto řešením minimalizuji ztráty z případného zastínění jedno panelu a nepotřebuji optimizery.

DC rozvaděč
Hned za vstupem do objektu bych umístil DC rozvaděč s "busbary", kde bych spojil jednotlivé kabely vždy ze 4 substringů dohromady do 2 stringů. Výsledné stringy budou mít tedy Voc 123,3V a Isc 46,4A a výstupem by byly 2 páry kabelů o průřezu 10mm2. Následoval by na každém páru dvoupólový odpojovač s pojistkou a poté DC svodič přepětí.

MPPT regulátory
Z DC rozvaděče by páry kabelu vedly do 2 MTTP regulátorů. 9kW regulátor jsem nenašel, takže plánuji 2ks 5kW. Na základě těchto parametrů a vzhledem ke střídači jsem předběžně vybral Studer VT-80. Výstupem regulátorů by bylo napětí 48V na výstupních kabelech 16mm2 vedených zpět do DC rozvaděče na další busbary. K těm by byly pripojené baterie a střídače.

Baterie
Nejdelší výpadek DS byl u nás 2 dny. Proto chci mít baterie i na takový výpadek, což je v mém případě cca 20kWh. Mám objednáno 6ks Pylontech US3000C. Pomocí XCOM CAN by pak komunikovaly se střídačem a regulátory.

Střídače
Mám předběžně vybrán střídač Studer XTM 4000-48. Chtěl bych koupit 3ks ze SecondSolu a zapojit je paralelně na jednu fázi. Na AC výstup bych pak dal jistič a svodič přepětí.
Přes XCOM RS232 bych pak načítal data do Loxone. Vše bych nastavoval přes RCC 02/03.

Rozpočet
Celkem bych se chtěl vejít do 400.000 CZK.
Konstrukce 35.000
3ks střídač 95.000
2 ks regulátor 40.000
kabely, konektory 15.000
Jističe, přepěťovky, přepínač, odpojovače, DC rozvaděč 10.000
Baterie 180.000


Otevřené body:
Je na mém návrhu něco špatně případně lze něco udělat lépe/efektivněji/jednodušeji?
Jaký busbar používáte? Přemýšlím nad měděnou destičkou, do které bych navrtal otvory pro šrouby na upevnění kabelů. Ale určitě existuje nějaké standardní řešení přímo na DIN lištu...
Na Secondsolu mají pouze střídače, ale nic jiného. V CZ jsem zatím žádný eshop nenašel a i na webu merkasol.com není skoro nic skladem. Kde nakupujete?
Vzhledem k bateriím Pylontech a komunikace přes CANbus předpokládám, že nepotřebuji BSP-500 a BTS-01, je to tak?
Pokud se mi podaří načítat data přes RS232 do Loxone, které mám přes VPN přístupné z internetu, tak XCOM LAN také nepotřebuji? Nebo je k nečemu jinému užitečná?
No a pokud neseženu v dohledné době nikde další komponenty, tak budu muset místo Studeru použít něco jiného, např. Victron?
24xLongi LR4-60HPH-375M, 2xStuder VT-80, 2xStuder XTM-4000-48 paralelně
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Poloostrovní FVE 9kWp Jizerky

Příspěvek od honzaL »

Zdravím,

Něco podobného taky postupně buduju. Už mám 2 XTM 4000-48 paralelně a pro příbuzného se chystám pořídit totéž s bateriemi Pylontech 3000. Nemám ale žádné zkušenosti s komunikací s bateriemi Pylontech 3000. Řídit to asi budeme přes UNIPi. Máte něco ke komunikaci?
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Poloostrovní FVE 9kWp Jizerky

Příspěvek od beethowen »

Vypadá to ok. VT-80, tedy jejich identické kopie se dají koupit u Číňana asi tak za polovinu. Myslím, že někdo to už nakupoval a asi v pohodě. Stejně tak RCC-03 a BSP.
Jetý XTM4000 se zárukou jde koupit u nás: https://eshop.solareco.cz/home/360-stud ... -232i.html
Je to to samé co na Secondsolu, v podstatě za stejné peníze a máš tam nějakou záruku.
Baterie bych vyskládal a přidal nějakou slušnou BMS. I když bys k tomu dal třeba Batrium, pořád jsi na lepších penězích (větší kapacitě), než s Pylontech. Komunikace by neměla být problém. Já funguju bez komunikace s baterií v podobné sestavě a taky OK.
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrovní FVE 9kWp Jizerky

Příspěvek od cipis »

Ty panely v takovém množství spojených paralelně bude chtít jistit mezi sebou, ne až úplně na konci.
Spojuješ tam 4 dohromady na 46A, tj. když se něco stane s jedním tím substringem, tak do něj poteče přes 30A z těch 3 zbývajících. Vynechat to můžeš u dvou paralelně, kde do jednoho zkratovaného poteče max. toho druhého, což je v povolených hodnotách, kdežto těch 30+ je krapánek víc.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Poloostrovní FVE 9kWp Jizerky

Příspěvek od kodl69 »

souhlas. Sběrnice z měděné pásoviny, na izolačních podložkách v kovovým rozvaděči. Klasika silnoproud už 100 let. Bloky na din lištu existují, ale dycky mají nějaký omezení, oproti 0.5m mědi, která je našroubovaná přímo na pojistkových držácích...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek