malá rozšířitelná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od cipis »

Zdroj mám kamaráda, co už víc jak deset let dělá baterie do elektrokol a skůtrů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Při zapojování druhé baterie, kalibraci baterie (horní, dolní limit) se vlivem nastavení (ovládání SOC limitu, nabíjení ze sítě,...) došlo k pár mimořádným situacím, které vyžadovaly ruční zásah. Zejména pak změnu nastavení a nastavení přes síť (remote console), když router a server jsou připojené přes měnič, tak jde hodně blbě. Ne že by to nešlo, ale to je zapnout wifi na cerbu, změnit wifi na mobilu,... docela otrava. Takže jsem pořídil externí displej, přes který se to dá ovládat. Originál victron displej pro cerbo je docela drahý, takže volba padla na aliexpress za 44.7 dolaru včetně poštovného:
https://www.aliexpress.com/item/1005004125700968.html

Displej funguje dobře, dotyková plocha potřebovala kalibraci, jak je uvedeno např zde:
https://community.victronenergy.com/que ... cerbo.html

Pak již bez problémů
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Po prohlídce střechy dřevníku, kam mělo přijít rozšíření o 12 x 390Wp jsem zjistil, že je potřeba nejen vyměnit pár trámů, ale i zednické úravy, což již kvůli počasí letos nevyjde. Takže jsem udělal alespoň malé rozšíření, kdy jsem zapojil 3ks panelů opřených o zeď, tedy o 1170 Wp. Byl jsem zvědavý, kolik to v tom umístění vyrobí, abych zjistil, že díky dnešnímu "krásnému" počasí to za celý den vyrobilo 0.08 kWh :D
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Tak se mi po zhruba roce provozu podařilo neúmyslně přetížit multiplus. Docela mě ale překvapilo, jak rychle padnul. Čekal jsem nějakou tu schopnost přetížení nějakou chvíli... Přitom mi nepřišlo, že bych na něj pověsil až tak moc. Druhá záhada, že na výstupu měniče je aktuálně jen 16A/B jističochránič, přitom nevyletěl. V současné době jsou internetové krabičky napájeny z měniče, tak nevím, jestli VRM portál pochytil vše a něco neuteklo. Špičku ukazuje 4600 W. Je tam pár warningů s pauzami mezi až sletěl na přetížení s 94A z baterky @ 51.5V, výstupní proud 17.1A a napětí ve finále spadlo na 140V před vypnutím. (MP má pro nejvyšší kategorii přetížení, že pokud se mu 30 sinusovek nepodaří udržet nastavené napětí, tak vypne) Možná chybí nějaká data, ale ve VRM je zaznamenán jak alarm, tak off stav měniče.

Co měnič přetížilo? Základní spotřeba domu 100-200W plus plasmová řezačka parkside. Možná nemá dobře pořešené PFC a jsou tam větší špičky, než to změřilo, kdo ví. Celkově před výpadkem běžela se středním nastavením proudu asi 5x 8-10 vteřin,

Je trochu "útěchou", že po přehození na 16A/B jistič DS ho to po chvilce vyrazilo taky (u měniče zůstal) a to na DS byla jen ta řezačka zatímco na jističi FVE řezačka plus modem, router, nas a nb. (Je tam pověšená i lednička a 2x mrazák, ale ty neběžely před výpadkem a ani po obnově napájení po výpadku se nezaply, z čehož hádám, že se o to nepokoušely ani během té kritické doby)

Mno, nezávisle na tom, tak kvůli hůře vyřízené objednávce jsem od kvelektro dostal jako omluvu slevový kupón, kde si asi popletli cifry (takže jsem se i přeptal, zda to tak má fakt být), tak jsem si říkal, že lepší příležitost už asi nebude na MP za tak dobrou cenu a objednal další. Dnes tedy dorazil druhý MP II 48/5000 :celebrate4: takže pozdravuji do kvelektro a děkuji za ušetřené peníze :yes: To už snad řezačku zvládne. Akorát mi přijde, že to teda vyletělo tak rychle, že když bych je zapojil do serie (kvůli nižší idle spotřebě), kdy je to v režimu power assist a předřazený měnič se spíná jako "centrála", že to by se asi ani nestihlo nastartovat a nafázovat...
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od cipis »

Hodnota na jističi je provozní normální proud, takže se oba chovají dobře. Ten na DS ti vypadl tak, jak měl (jak jsi psal po chvilce), u toho za měničem nedošlo k aktivaci, protože byl měnič rychlejší.
Těžko říct, proč 5kW měnič spadnul při 4,6 kW, ale spíš to nebylo 4,6, ale podstatně víc, tj. to lehlo na špičku, která se do logu nezapsala.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Tak ono jsem to možná nepřesně popsal, ale obě dvě chvilky byly plus mínus stejně velké. Takže to nebude tím, že by se ten jistič předehříval. Jo, dá se napasovat třeba i teorie, že ten od měniče byl ve sklepě s 12°C, zatímco ten od DS v pomocném rozvaděči s dalšími kamarády okolo něj, že jeden je Bonega, druhý OEZ,...

Koukal jsem ale, že HA těsně před smrtí (server napájen z měniče) stihl zapsat nějaká data. Špička odběru z baterie byla 144.9 A, což už dá skoro 7.5 kW na příkonu, to už dává větší smysl :) VRM tedy data nepobralo
Pro změnu zas Shelly, co je zatím stále napojené, tak už sice nevím, v kolik jsem dělal test s DS a na jaké fázi to bylo připojené, ale pro celý den nemá na žádné fázi změřeno víc jak 15.8 A. což bude MP nabíječka s nastaveným omezením 16A. Shelly tedy špičku taky nechytilo a to mu zůstalo napájení furt
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od Diablo1st »

To by si musel mať špatný kus, ak by 5kVA vypol pri 4,6kW. Ja som mu raz "naložil" 5,6kW (nerátal som, že žena žehlí) a hodil len alarm preťaženia, takto bežal asi minutu bez problémov, potom záťaž odpadla.
Niekto na fóre spomínal, že mu naložil takmer 7kW na pár sekúnd a nespadol.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Po delším čase konečně nějaká změna. :celebrate1: Plán na rozšíření byl již loni v květnu. Panely ležely už přes rok opřené o zeď, ve třech štosech po čtyřech a jen vrchí tři byly zapojené, aby to dělalo alespoň něco. Hlavní problém totiž byl, že se ukázalo, že střecha dílny (tehdy ještě pojmenované dřevník/sušárna) byla v havarijním stavu a místo výměny jedné krokve bylo třeba vyměnit i horní pozednici podepřenou jen na třech pilířích, takže šlo pryč všechno dřevo a na střechu nové. Dům v rekonstrukci, zobytněna jen část místností, takže to nemělo moc prioritu, až nyní na to vyšla řada.

Nejprve tedy rekonstrukce střechy, v jednom člověku trvala trochu déle, ale naštěstí nepršelo. Při rekonstrukci byly také docela zážitky:
1) jako před pár lety jsem vzal dřevo od drevoonline.cz ale to byla chyba. Navíc dovoz byl v době, kdy jsem nebyl doma a nemohl si to prohlédnout. Dvě latě měly vadu. Jednou vypadlý suk, díra 2/3 šířky, jednou růstová vada, na 30 cm chyběla cca třetina. No a jednou na skvělým profi přípravkem impregnovaném dřevě, co má chránit deset a více let, už byla houba.
Latě jsou levné položky a koupí se ve stavebninách další, ale to byl jen začátek. Pak byly na řadě trámy, část očernalá, jak by ležely přímo na betonu nebo něčem vlhkém. Na jednom byly u dvou rohů hran odštěpky cca 15 cm dlouhé a 4 cm hloubka. Na dalším to samé ale již v délce přes metr, bud odlupčivé trhliny nebo už nestačila šířka kmene. No a v jednom kvh hranolu u konce malý smolník. (Obyč trámy byly na krokve, kvh na pozednice) Tu lat s houbou a ten jeden trám jsem po nich chtěl vyměnit, tak mi přivezli nový. Mají vlastní auto, bylo to v době kdy celý týden pršelo a přijelo auto bez plachty. Můj trám byl obalený potravinářskou folií, ale lat a další dřevo pro další zákazníky jelo na dešti. Nic moc profesionálové. Trámy jsem sice bral impregnované, ale když jsem na té lati viděl houbu, raději jsem vše naimpregnoval ještě dodatečně další čtyři nátěry. Trámy jsem vyřezal, předvrtal díry, sám to vše vytahal na střechu a při posledním kontrolním měření před šroubováním vrutů zjistil, že to nějak nevychází. Blbouni poslali jiný rozměr trámů. Teoreticky viditelné na první pohled, ale jak jsem řešil více problémů a bylo tam dost kusů hnusného dřeva, tak mě nenapadlo to přeměřit. Navíc při výměně špatného trámu přivezli opět stejně špatný rozměr (v dodacím listu to bylo správně). :roll: Místo 10x14 přivezli 8x16. Pevnostně sice dobré, ale nevycházelo to pak pro háky na první a poslední krokvi, takže jsem tam musel ještě vyrábět příložky a navýšit o trochu atiku, aby se vešly tašky. Trámy extra impregnované, upravené a vytahané na střechu, což už bylo na výměnu pozdě. Nicméně dodaný trám byl znatelně levnější, než zaplacený, tak jsem jim napsal další mail, že poslali špatné trámy, ale že to už necháme být, jen jelikož jsou levnjší, tak at vrátí rozdíl na účet. Na email žádná reakce (na předchozí odepisovali). Tak jsem pak volal a to bylo výmluv, že ok, pak zas musí schválit šéf, pak už je to u účetní, pak zase znovu čeká na šéfa... no trvalo tři týdny čekání a volání, než ty peníze poslali. Kdo by čekal, že za to zpackání objednávky se alespoň omluvili, čekal by špatně. Předchozí objednávka byla ok, ale tady snad co mohlo být špatně, tak bylo špatně.

2) při usazování horní pozednice ležící na třech pilířích se musela dočasně přizvednout, ale při tom se zhoupla na prostředním pilíři, takže konec se zvedl, pak hned sklouzla z prostředního, takže konec sebou flákl o ten třetí pilíř. Problém byl ale v tom, že aby pozednice vší silou praštila do pilíře se hrdinně pokusil zabránit můj palec a to hlavně kloubem. Bolelo to jak čert, oteklo, dobu jsem s tím nemohl hýbat, ale naštěstí prst přežil.

3) na střeše jsou pálené tašky "Francouzská 14", které jsem ještě před dvěma lety dokázal sehnat, ale ted už nebyly nikde. Za ty roky byly nějaké tašky ve špatném stavu, takže chyběly a také na atice původně byla nablemtána cementová malta a já na ni chtěl dát řadu tašek, takže jich nakonec dost chybělo. Konkrétně 66 kusů. Dostala se na to řeč se sousedem a ten zmínil, že má tašky vedle králikárny, co před pár lety koupil sundané ze střechy z domu ve vedlejší vesnici, ale nakonec na králikárnu použil trapézový plech a tak mu zbyly. Přinesl jednu tašku a tu jsem přeměřil. Byla to sice také Francouzská 14, ale jak někteří možná netuší, tak z neznámého důvodu tento vzor vyráběly dva závody - Šlapanice a Hranice na Moravě a každý z těch závodů měl jiný rozměr. Jeden má krycí šířku 200 druhý 205 mm. Přeměřil jsem, rozměr stejný, tak jsem navozil tašky, důkladně kartáčem očistil a nanosil na střechu. Byly to na poslední dvě a půl řady... no a pak jsem zjistil, že taška, co donesl na kontrolu, tak má sice rozměr stejný, ale všechny ostatní byly 200 místo 205... což způsobí, že jedna taška ještě sedne díky toleranci, ale další už nezapadne do zámku v předchozí řadě. :wall: Kdybych to věděl předem, jde je vyskládat do sloupce nad sebou, kde se to neprojeví, ale tady by to bylo přeskládání hodně tašek a navíc už jsem rovnou brousil tašky, montoval háky a dával profily, takže by zas muselo dost dolu. V rámci zoufalství a že je to sice jen 15 stupnů, ale horní dvě řady, kde horní na atice bude přilepená maltou a ta druhá již pod panely, kde tolik foukat nebude, tak jsem dolní zámky na všech těch taškách odlámal kleštěmi. Zatím dobrý

Zkrátka už samotná rekonstrukce střechy stála místy za prd a o zábavu nebyla nouze. To tak v rámci technické předmluvy a další už bude o fve.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od cipis »

Fotečky jsi asi v té náladě nedělal, co? Anebo někdo přeci dokumentoval?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Fotky většinou dělám večer, po dokončení práce, ale tentokrát jsem jel dost do noci a na fotky byla tma, takže z průběhu jich moc nemám.

Pokud jde o dřevo, tak nějaké fotky mám:
Jeden z očernalých trámů s odštíplými rohy:
photo_2023-10-12_17-12-22.jpg
houba na lati: na fotce je vidět blbě, v reálu to bylo výraznější
photo_2023-10-12_17-12-28.jpg
chybějící hrany:
photo_2023-10-12_17-12-37.jpg
Ty vadné latě vyfocené nemám a ten smolník v kvhčku taky ne
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

K samotné FVE - jelikož problémy nechodí po jednom, ale ve skupině, aby jim nebylo smutno, tak byly další. Za tento si tedy můžu sám. Před dávnými a dávnými měsíci jsem koukl do technických záznamů, jak velká je budova dílny, jak velkou má střechu a rozhodl se ji pokrýt full black panely od kraje ke kraji. Po delším hledání panelů jsem našel v argosu panely 390 Wp, které na ležato tři za sebou v řadě a ve čtyřech řadách celkem přesně pokryjí střechu. Panely už byly rok a čtvrt doma a když jsem se jal pustit do rekonstrukce střechy, tak se objevil problém. Pokud jsou vstupní data chybná, je výsledek chybný. Údaje v dokumentaci o dílně měly uvedený špatný rozměr a zjistil jsem, že panely se na střechu nevejdou. :wall: Nejde ani v rámci rekonstrukce střechu prodloužit o chybějící část, protože by už byla příliš nízko a nejde ani snížit sklon, protože už nyní s 15 stupni není sklon nic moc. Kombinovalo se několik způsobů. Vždy se stejnými nedostatky. Bud se dalo na střechu dát výrazně méně panelů a nebo to přesahovalo na nějakém rozměru. Původně plánovaných 12 panelů bylo hned jasné, že není šance tam dát. Takže se jednalo o to, jak moc blbě to bude vypadat, jak moc blbě to bude po technické stránce a jak moc panelů se tam podaří dostat jestli 8, 9 nebo 10. Manželka naštěstí odkývala plán, že když už panely jsou, tak at vyrábí a zas o tolik hůř to nevypadá. Vyhrála tedy varianta co nejvíc panelů. Tato varianta, oproti 9 panelům také má přednost, že panely jsou klasicky na výšku a rovnou se i daly profily tak, aby bylo možné později panely vyměnit za jiné, které střechu skutečně komplet pokryjí a tyto panely se pak dají na střechu garáže, kde se vejdou lépe. (Střecha garáže však též vyžaduje rekonstrukci). Panely tedy nakonec přesahují střechu zhruba o 20 cm na každé straně, což je 40-45 cm přesah od posledního háku.

Druhý detail byl, že původně byl plán mít panely 3s4p, ale nynějších 10 panelů není dělitelné 3. To ale stejně nevadilo, protože již před časem padlo rozhodnutí držet se všude do 120 V. Panely jsou tedy zapojeny 2s5p.

Panely jsou Trina Solar 390 Wp full black (Voc 40.8V, Isc 12.14A). Pořízeno 12 ks, na střeše je 10 ks, ještě přemýšlím, kam dám ty další dva. Panely jsou na hliníkových profilech, které jsou chycené na každé krokvi tedy po 90 cm. Pod omegami jsou zubaté nerezové plechy pro lepší vodivý spoj panelu a profilu. Na konci profilu jsou svorky pro pospojování.
Vevnitř pod střechou je rozvodnice Hager Vector II 2x12 modulů IP65. Panely jsou odjištěny přes AC jističe ABB S202M-16B (uvádí max 125 V DC). Při zapojení 2s5p je maximální napětí v mrazu 90.8 V a maximální proud v horku 62 A. Pokud tam někam připojím i tu poslední dvojici, tak 74.4 A. Pro sloučení je použit distribuční blok UKK 125A Po sloučení to jde na 80A AC jistič Schneider i120n 80C 2P (max 250V pro dva poly). Dostane později k sobě i dálkovou spoušt. Místo na přepětovku Citel DS240S 110DC v rozvodnici zůstává, ale zatím počítám, že ji dám až do strojovny.

Táhnout 4kWp v zapojení 2s má nevýhodu, že pro těch 60 A už to chce i trochu mědi a ta něco stojí. Pro těch cca 70 A tam půjde 35 mm2. To se mi nechce tahat plným jádrem, protože to bych ohýbal dost blbě. Ani se mi to nechce zas jemně laněným dávat do země, takže tam půjde hrubě laněný třídy 2 (H07V-R), což se hrozně blbě shání, ale už je tedy na cestě. Zatím to jde přes solární kaběl 10mm2 na vzduchu, co se válel doma a v MPPT je omezený výkon na 2 kW. Uvnitř je jako odpínač opět Schneider 80 A. Dále zmíněná přepětovka (na cestě). K té bude potřeba ještě jeden 50A jistič, což vyžaduje její manuál. Odtud to jde do Victron SmartSolar 150/85 Tr Ve.Can. Za ním je další Schneider, ale již jen jednopolový na 100A jako odpínač.

Co ještě není:
Nejsou chráničky pro svod ze střechy, protože ty UV odolné nikdo neměl a z eshopu ještě nedoručili.
Není ještě silnější kabel mezi combiboxem a MPPT a není ještě ani zakopán do země.
Není pospojování profilů, to až s výkopem pro kabel.
Nejsou zakrácené profily

Co bych udělal jinak:
Nelíbí se mi moc vedení kabelů pod panely, asi bych příště koupil nějaký drátěný kabelový žlab a vedl to v tom.
Zaujala mě idea, že pro DC rozvodnice kvůli hoření oblouku jsou lepší kovové, než plastové, takže bych příště dal kov. Tady jsem ale už měl koupenou a chtěl jsem nějakou s vyšším krytím. Takovou jsem ale tehdy našel skladem jen plastovou. Vyšší krytí, protože bude to dílna, takže aby se tam nedostávali nejen hmyzáci, ale ani kovový prach z broušení.

V září teď během těch několika slunečných dnů jsme dosáhli poprvé několika dnů 100% pokrytí spotřeby, ještě na střeše zůstalo a to je ještě stále omezen výkon na MPPT kvůli slabým kabelům :celebrate2:
photo_2023-10-13_20-43-32.jpg
Dodatek k fotce - ano, ta dílna je poměrně ruina. Musel jsem přezdít tři řady atiky, přezdít několik míst ve stěně a ještě zadělávám trhlinu slušného rozměru. Podle sousedů ale trhlina vznikla v podstatě hned, jak to postavili před třiceti lety. Když jsme to koupili, udělal jsem tam sádrové terčíky a za víc jak dva roky se to nehlo ani o chlup, proto jsem zvolil rychlejší a levnější variantu opravit, místo zbourat stěnu a postavit novou.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od cipis »

Takovéhle zdivo vydrží neskutečné poškození ... A kdyžtak tam dáš táhlo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

To teoreticky jo, ale toto je jen 15ka zeď a použili na to v některých místech pravděpodobně přemrzlé vápno. Plus tam, kde vevnitř není omítnuto, tak je malta jen pod cca 2/3 - 3/4 plochy cihly. Na dost částech to slepili i z všemožných úlomků cihel. Takže kde je omítka, tam se nejspíš hodně podílí na pevnosti zdi :D Prostě se šetřilo a spěchalo
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Pojistka vs. Jistič

Stále ještě jsem se nedostal k tomu přesunout dc sběrnici na druhou stranu zdi. Bylo potřeba vymyslet řešení, jak to tam dát, aby se to vešlo, protože místa se nedostává. V současnosti používám victron lynx power in, ale s pořízením druhého měniče a rozšířením už nestačí a je potřeba víc, plus stejně někde musí být pojistky/jističe.

Jako mezičást k přesunu jsem zvažoval, jaké vybrat jištění... jističe nebo pojistky a jaké. Již dřív jsem porovnával mega pojistku a nožovou pojistku, ted ještě přidám jistič. Ty jsem původně vynechal, protože vhodné jističe jsem tehdy viděl jen noark (vysloveně čínu si netroufnu) a to se nedalo sehnat. Ostatní končily na 63 A. Nyní jsem objevil slušné jističe schneider, které jsou až do 125 A

Porovnání
1) megapojistka:
držák 370 Kč
pojistka 58V 125A 791,-

odpor za studena 0.4 mOhm (victron datasheet) 0.52 mOhm (littlefuse.com datasheet)
úbytek napětí při jmenovitém proudu 90 mV (victron datasheet) 110 mV (littlefuse datasheet)
to odpovídá odporu při jmenovitém proudu 0.72 mOhm a 0.88 mOhm
výkonová ztráta při jmenovitém proudu 11.25 W a 13.75 W

výhoda: jendoduchost
nevýhoda: cena spotřebního materiálu a dostupnost (nemá každé elektro)

2) nožová pojistka
pojistka ETI 125 A gG 95,-
držák pojistky na žehličku 280,-
pojistkový odpínač oez 1125,- (změřený, ale již se neprodává)
pojistkový odpínač eti 772,- (alternativa)
výkonová ztráta samotné pojistky při jmenovitém proudu 8.8 W, to odpovídá odporu 0.56 mOhm při jmenovitém proudu
z dřívějšího měření, držák pojistky přidá 0.09 m0hm (1.4 W), při použití pojistkového odpínače FH000-1A/F to přidá 0.13 mOhm (2 W)
výkonová ztráta celkem 10.2 W nebo 10.8 W

výhoda: cena, dostupnost
nevýhoda: větší rozměry, vyžaduje žehličku nebo drahý odpojovač

3) jistič
Schneider c120n 125A/B (1500,- případně char. C 1300,-) na tomto bylo provedeno testování
Schneider c120h 125A (char. B = A9N18404 2320,- případně char. C = A9N18448 1675,-)
datasheet uvádí pro oba výkonovou ztrátu 8 W
Jedná se o AC jističe, ale zvládají i DC do 125 V. Rozdíl c120n je 10kA vypínací schopnost, c120h 15kA, teorticky by mohly být vnitřnosti masivnější, nižší odpor, ale zatím neověřeno.
změřená verze c120n: 0.49 mOhm ~ 7.7 W
jelikož vyšší cena předpokládá opakované použití, kde by ale při rozpojení při zátěži mohlo dojít k opálení kontaktů a zvýšení přechodového odporu, zkusmo jsem jej zapojil před multiplus a při 50 A jej zkusil čtyřikrát vypnout (pro zapínání byl použit softstart přes žárovku). Měření odporu před a po ukázalo stejnou hodnotu, takže se nezdá, že by došlo k nějakému opotřebení. Z hlediska napětí, tak tento typ jističe jsem zkoušel zatím při max 71 V a 30 A.

výhoda: rozměry, netřeba držet zásoby spotřebního materiálu
nevýhoda: cena, připojení max 50mm2

Z měření mi zatím vychází, že ty jističe nemusí být špatná volba. Jen 160 A by bylo lepší, než jen 125 A, ale i to by mělo stačit, zejména s charakteristikou C. Důvod, proč jsem nad nimi začal zvažovat byl nedostatek místa. Toho je hrozně málo, tak jsem si rozvrhoval, jak velkou rozvodnici potřebuji a už ji i koupil... jenže jsem zapomněl, že na okraji je 1.5 cm široký límec, takže manipulační prostor uvnitř je ať již pro žehličku či nožový odpínač dost nepraktický. Jistič je v pohodě.
soami
Příspěvky: 519
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Reputace: 40
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od soami »

Na Mouser koupíš ty Mega pojistky za poloviční cenu-originál littlefuse 58V. Kupoval jsem začátkem roku za cca 350Kč/ks
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mopadzi »

nejlepší řešení je CF8 pojistka a držák pak Mega.mám 72V za 140.- jsou skladem na eshopu
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Furt ty pojistky mají podstatnou nevýhodu a to, že v běžném elektru je nekoupíte. Nožovku v pohodě.
Ty CF8 pojistky jsou dobré v tom, že jsou levné, ale to nožovky taky a koupí se i v baumarktech. Pak je tam ale podstatný rozdíl, že zatímco i nejmenší nožovka NH000 má schopnost přerušit proud 120 kA, tak CF8 jen 2 kA a to si myslím, že drtivě převálcuje už jen jedna sada baterek.
glottis
Příspěvky: 1915
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od glottis »

ale tak kolikrat ji menis. Nekomu tu pojistka uhorela?
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Sice ani jednou, ale s takovou bych rovnou do držáku na nožovku mohl vrazit hřebík, když na ni nikdy nedojde.
Pak je potíž, že já mám diagnózu jménem "prepper", takže je mi proti mysli používat spotřební materiál, který nemůžu koupit nový kdekoliv, pokud existuje alternativa. Zároveň se mi nechce držet zásoby (peníze a hlavně místo) od všeho doma, co bych kdy mohl potřebovat, když se něco rozbije. Nožovku koupím všude a jističem jen cvaknu.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mopadzi »

CF8:
cf8.jpg
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek