Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon lis 28, 2022 11:03 pm

malá rozšířitelná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Předchozí

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvekod cipis » čtv lis 10, 2022 10:58 pm

Zdroj mám kamaráda, co už víc jak deset let dělá baterie do elektrokol a skůtrů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 5x 4415
3x CARSPA 2kW, 1x CARSPA 4kW (dva bojlery a žebříky, světla, chladničky, "lehké" zásuvky)
15 912 Wh staré olovo
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
?
cipis
Moderátor

Příspěvekod mihlit » stř lis 16, 2022 5:07 pm

Při zapojování druhé baterie, kalibraci baterie (horní, dolní limit) se vlivem nastavení (ovládání SOC limitu, nabíjení ze sítě,...) došlo k pár mimořádným situacím, které vyžadovaly ruční zásah. Zejména pak změnu nastavení a nastavení přes síť (remote console), když router a server jsou připojené přes měnič, tak jde hodně blbě. Ne že by to nešlo, ale to je zapnout wifi na cerbu, změnit wifi na mobilu,... docela otrava. Takže jsem pořídil externí displej, přes který se to dá ovládat. Originál victron displej pro cerbo je docela drahý, takže volba padla na aliexpress za 44.7 dolaru včetně poštovného:
https://www.aliexpress.com/item/1005004125700968.html

Displej funguje dobře, dotyková plocha potřebovala kalibraci, jak je uvedeno např zde:
https://community.victronenergy.com/que ... cerbo.html

Pak již bez problémů
?
mihlit

Příspěvekod mihlit » pát lis 18, 2022 6:48 pm

Po prohlídce střechy dřevníku, kam mělo přijít rozšíření o 12 x 390Wp jsem zjistil, že je potřeba nejen vyměnit pár trámů, ale i zednické úravy, což již kvůli počasí letos nevyjde. Takže jsem udělal alespoň malé rozšíření, kdy jsem zapojil 3ks panelů opřených o zeď, tedy o 1170 Wp. Byl jsem zvědavý, kolik to v tom umístění vyrobí, abych zjistil, že díky dnešnímu "krásnému" počasí to za celý den vyrobilo 0.08 kWh :D
?
mihlit

Příspěvekod mihlit » pon lis 28, 2022 10:55 am

Tak se mi po zhruba roce provozu podařilo neúmyslně přetížit multiplus. Docela mě ale překvapilo, jak rychle padnul. Čekal jsem nějakou tu schopnost přetížení nějakou chvíli... Přitom mi nepřišlo, že bych na něj pověsil až tak moc. Druhá záhada, že na výstupu měniče je aktuálně jen 16A/B jističochránič, přitom nevyletěl. V současné době jsou internetové krabičky napájeny z měniče, tak nevím, jestli VRM portál pochytil vše a něco neuteklo. Špičku ukazuje 4600 W. Je tam pár warningů s pauzami mezi až sletěl na přetížení s 94A z baterky @ 51.5V, výstupní proud 17.1A a napětí ve finále spadlo na 140V před vypnutím. (MP má pro nejvyšší kategorii přetížení, že pokud se mu 30 sinusovek nepodaří udržet nastavené napětí, tak vypne) Možná chybí nějaká data, ale ve VRM je zaznamenán jak alarm, tak off stav měniče.

Co měnič přetížilo? Základní spotřeba domu 100-200W plus plasmová řezačka parkside. Možná nemá dobře pořešené PFC a jsou tam větší špičky, než to změřilo, kdo ví. Celkově před výpadkem běžela se středním nastavením proudu asi 5x 8-10 vteřin,

Je trochu "útěchou", že po přehození na 16A/B jistič DS ho to po chvilce vyrazilo taky (u měniče zůstal) a to na DS byla jen ta řezačka zatímco na jističi FVE řezačka plus modem, router, nas a nb. (Je tam pověšená i lednička a 2x mrazák, ale ty neběžely před výpadkem a ani po obnově napájení po výpadku se nezaply, z čehož hádám, že se o to nepokoušely ani během té kritické doby)

Mno, nezávisle na tom, tak kvůli hůře vyřízené objednávce jsem od kvelektro dostal jako omluvu slevový kupón, kde si asi popletli cifry (takže jsem se i přeptal, zda to tak má fakt být), tak jsem si říkal, že lepší příležitost už asi nebude na MP za tak dobrou cenu a objednal další. Dnes tedy dorazil druhý MP II 48/5000 :celebrate4: takže pozdravuji do kvelektro a děkuji za ušetřené peníze :yes: To už snad řezačku zvládne. Akorát mi přijde, že to teda vyletělo tak rychle, že když bych je zapojil do serie (kvůli nižší idle spotřebě), kdy je to v režimu power assist a předřazený měnič se spíná jako "centrála", že to by se asi ani nestihlo nastartovat a nafázovat...
?
mihlit

Příspěvekod cipis » pon lis 28, 2022 11:11 am

Hodnota na jističi je provozní normální proud, takže se oba chovají dobře. Ten na DS ti vypadl tak, jak měl (jak jsi psal po chvilce), u toho za měničem nedošlo k aktivaci, protože byl měnič rychlejší.
Těžko říct, proč 5kW měnič spadnul při 4,6 kW, ale spíš to nebylo 4,6, ale podstatně víc, tj. to lehlo na špičku, která se do logu nezapsala.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 5x 4415
3x CARSPA 2kW, 1x CARSPA 4kW (dva bojlery a žebříky, světla, chladničky, "lehké" zásuvky)
15 912 Wh staré olovo
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
?
cipis
Moderátor

Příspěvekod mihlit » pon lis 28, 2022 1:05 pm

Tak ono jsem to možná nepřesně popsal, ale obě dvě chvilky byly plus mínus stejně velké. Takže to nebude tím, že by se ten jistič předehříval. Jo, dá se napasovat třeba i teorie, že ten od měniče byl ve sklepě s 12°C, zatímco ten od DS v pomocném rozvaděči s dalšími kamarády okolo něj, že jeden je Bonega, druhý OEZ,...

Koukal jsem ale, že HA těsně před smrtí (server napájen z měniče) stihl zapsat nějaká data. Špička odběru z baterie byla 144.9 A, což už dá skoro 7.5 kW na příkonu, to už dává větší smysl :) VRM tedy data nepobralo
Pro změnu zas Shelly, co je zatím stále napojené, tak už sice nevím, v kolik jsem dělal test s DS a na jaké fázi to bylo připojené, ale pro celý den nemá na žádné fázi změřeno víc jak 15.8 A. což bude MP nabíječka s nastaveným omezením 16A. Shelly tedy špičku taky nechytilo a to mu zůstalo napájení furt
?
mihlit

Příspěvekod Diablo1st » pon lis 28, 2022 5:13 pm

To by si musel mať špatný kus, ak by 5kVA vypol pri 4,6kW. Ja som mu raz "naložil" 5,6kW (nerátal som, že žena žehlí) a hodil len alarm preťaženia, takto bežal asi minutu bez problémov, potom záťaž odpadla.
Niekto na fóre spomínal, že mu naložil takmer 7kW na pár sekúnd a nespadol.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp 280/85 + MP2 5kVA + 15x280Ah + JK BMS
?
Diablo1st
podporuje fórum

Předchozí

Zpět na Plánované elektrárny