malá rozšířitelná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od DanoP »

Niektori vyrobci pri okach uvadzaju rozdielne prierezy kabla podla toho ci ide o plny vodic, lankovy drot, alebo jemny lankovy drot. Takze kludne moze byt ze oko je na 70mm2 plny drot, ale lanko len 50mm2, vacsi prierez tam proste nepojde zastrcit. Najlepesie je mat ich viacero velkosti, a dat tam take co tam este ide pohodlne nasadit.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
luky
Příspěvky: 852
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od luky »

Koukám, že materiál sháníš po všech čertech. Já si vystačil s kvelektro.cz (mám 2km od domu) a elima.cz (tam mají taky leccos a obvykle za lepší ceny).
https://www.kvelektro.cz/vodice-81/prurez_vodice:70~70
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Tak často prostě něco nemají... zrovna obchod elima jsem teda využil, kvelektro taky občas kupuji. Něco jsem kupoval jinde, protože v ostatních eshopech neměli, něco zas protože to bylo o tolik levnější, že i s poštovným to vyšlo lépe.

První část rozdělení objednávek je kvůli ceně, že i s případným poštovným extra (často zdarma) se to výrazně vyplatí

panely - neosolar, ale ty jsem bral jako první "dokud jsou", než jsem měl pořádně rozmyšleno, co a jak bude
baterka - mivvy, ale už nic jiného, než tu baterku tam nekoupíš, ani kabel, ani oka
smartsolar, cerbo gx - amazon, bezkonkurenční cena
multiplus - mulac, nejlevnější a s poštovným zdarma, takže že je to další eshop, tak je fuk, ale kabely nemá,oka nemá, mc4 je 4x dražší než jinde
victron mega pojistka + držák, odpojovač baterie, mc4 slučovače - ecoprodukt, výrazně nejlevnější, velká oka nemá, vhodný DC jištič skladem někdo jiný taky moc neměl
sběrnice victron lynx power-in - bch-battery, nejlevnější, poštovné zdarma
většina jističů a chráničů - elima, dobrý výběr, ok ceny
děrované desky - naradiprofesional, protože tyto jinde skladem nebyly
solární kabely a MC4 - vselektro, slušná cena
oka 50-M6 - conrad, protože vysloveně nikde jinde jsem je nenašel skladem (kromě lehčených verzí), M8 a M10 jsou běžně, ale baterie má M6 šrouby, tak tam jsem chtěl tyto, aby styčná plocha byla co největší

Jeden obchod by šel asi ušetřit, kdyby se neměnily plány (nebude diy sběrnice, bude lynx, nebude raspberry, bude cerbo,...) a taky kdybych optimisticky nedoufal, že najdu V07S-K 50mm2 v červené barvě, tak bych taky ty kabely mohl vzít na některém z předchozích eshopů rovnou.... Kromě teda ceny, kde byly často extrémní rozdíly, tak všude chybělo něco, třeba oka nebo zas jističe,...

No a nějaké drobnosti, měřáky a nářadí z aliexpressu, tak ani nepočítám...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od kodl69 »

MC4 slučovače!!! co to je za brak? Kdybych byl věřící, tak se třikrát pokřižuju a třikrát plivnu na zem.
To jako chceš použít? A nikdo ti neřekl, že je potřeba jednotlivý stringy odjistit? Jo a MC4 mám v regále, stačilo říct. kupoval jsem pár za 0.9USD, za kolik ty?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od FRSO »

kodl69 píše:MC4 slučovače!!! co to je za brak? Kdybych byl věřící, tak se třikrát pokřižuju a třikrát plivnu na zem.
To jako chceš použít? A nikdo ti neřekl, že je potřeba jednotlivý stringy odjistit? Jo a MC4 mám v regále, stačilo říct. kupoval jsem pár za 0.9USD, za kolik ty?
Já je kupuji v CZ pár za 24,50,-Kč, kvalita je OK, MOC je 38,-Kč.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od kodl69 »

Ale k čemu se to dá použít, to pořád nechápu. Když musíš stejně stringy jistit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

:lol: :lol: :lol:
Já to koupil tam, kde to bylo v ČR skladem, abych měl materiál do vánoc a mohl si s tím začít hrát přes volné dny.
Koupil jsem za 59 Kč / pár.

Nejprve připomenu, že aktuální instalace je 4 panely 2S2P celkem 1.12 kWp, protože většina přijde na střechu (garáže a přístavku), jenže ta se bude příští či přespříští rok měnit. Dům je v rekonstrukci.

Takže momentálně slučuji ty 2x 2S a to už nahoře, do strojovny jde jen jeden + a - kabel. Před regulátorem je dvoupól DC jistič, ale to ve funkci odpínače.

Jak jsem psal výše, tak stringy dostanou svoje jištění, až od 3P, protože stejně z moji logiky tam teď není co jistit. Každý string dá svůj proud, když se jeden zkratne a vyřadí, poteče tam proud od druhého stringu opačným směrem, ale furt by byl v limitu pojistky. Teprve od 3P, kdy jeden zkratovaný string je krmen dvěma dalšími by došlo k překročení proudu jištění a odpojení. Jo takhle kdyby se dal pořídit AFDD chránič v DC provedení, to by byla jiná a už bych jim tam chystal místo.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Další dávka zásilek dorazila, takže už i kabel z hadexu je doma. Hned podle váhy bylo poznat, že to bude měděný kabel a ne obarvený hliník, jak minule. Akorát teda oproti tomu silikonovému je ta padesátka tuhá jak větve ze stromu.

Panely už jsou taky na svém místě. Dalo to poněkud fušku, protože nešlo použít žádné běžné úchyty a musel jsem si je vyrábět na míru. Za takové průměrné zimní oblohy panely daly všechny zhruba +- 33.2V na prázdno a 0.46 A do zkratu každý, celkem konzistentní výsledek. Panely částečně stíní dvě thuje, ale už se jim odpočítávají jejich poslední dny :D
Vím, že ty panely by asi měly vydržet třeba nějaké menší kroupy nebo tak, ale teda ta montáž mi přišla docela stres, bál jsem se, že je rozflákám...

Už jsem i zalepil kotvy pro ty nosné děrované desky, což taky nešlo skvěle, protože druhá zadní řada cihel byla dutá, ale kvůli tomu, že při vrtání s dorazem jsem jen lehce provrtal za první stěnu cihly, tak to nebylo poznat než jsem začal zkoumat kam mizí všechna ta chemická kotva a punčošku jsem doma samozřejmě neměl, takže tam toho padlo dost.

Taky jsem zjistil, že jsem někde ztratil čelisti pro MC4 do krimpovacích kleští. Celá sada všemožných čelistí tam je, jen ty správné se někde ztratily. Takže jsem vzal z hadexu nové, už jsou na cestě.

Přišlo už i sledovací číslo zásilky s bateriemi, takže vše potřebné by snad mělo být do vánoc doma. Už se čeká jen na elimu, kde to bylo blokované nedostupností rozpěrných izolátorů, ale ty prý nebudou do vánoc, tak jsem je nechal z objednávky vyhodit. Ony stejně měly přijít pod sběrnici a místo té tam bude ten lynx, zůstane jen zemnící.

Při skládání na nečisto taky došlo k další změně plánu. Původně jsem chtěl dát jističe, odpojovače, chrániče,... na různá místa po směru kabeláže, ale to vychází na několik menších krabiček/krytů a vypadá to blbě a zabírá spoustu místa, takže nakonec to hodím do nějaké skříně a kabely tedy budou o pár centimetrů delší. Co netopí, bude ve skříní, co topí (měnič a regulátor) bude vedle. Teď ještě odhadnout správnou velikost skříně. Tipuji, že to bude klasicky, že i ta největší je po čase moc malá, tak asi vezmu co největší se vejde. Což teda není moc, jen 50 šířka. Nějaký tip na plechové skříně?
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Víceméně všechno stihlo dorazit, takže stavba se postupně kompletuje. Dokonce sousedka zmínila, že to vypadá zajímavě a zdá se, že nejspíš přemýšlí, že by si to pořídili taky :)

Při objednání MC4 konektorů jsem nevzal žádný do rezervy a jeden tam dal špatně. Vytažení pinu z konektoru je docela fest velká fuška, ale nakonec se podařilo.

Potřebuji ještě nějak uchytit kabely na fasádu, ale přemýšlím, jestli je hodit ještě do nějaké chráničky nebo něčeho. Jen ty, co jsem viděl, tak nebyly UV odolné. Nějaký tip, do čeho dát kabely na fasádě, aby to trochu vypadalo a vydrželo UV?

Baterie už taky dorazila, stahovací část boxu už je hotová, takže teď se nabíjí paralelně nějakých 15 A, což pár dni ještě potrvá.

Zapomněl jsem také koupit nabíjecí odpor, tak jsem si říkal, že nebudu plýtvat poštovné a prostě v bauhausu/hornbachu koupím 60W žárovku a nabiju to přes to. Jenže ono fakt už nikde nejsou jen led. Dřív ještě byly halogenky s pidibankou a teď nic... Asi teda není jiná možnost, než ten odpor objednat...

Zatím to vypadá takto, což samozřejmě není zdaleka finální stav. Navíc, jak jsem psal výše, tak tam přijde rozvaděčová skříň a většina věcí půjde dovnitř vyjma regulátoru a měniče.
postup.jpg
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od cipis »

60 W tepelné koule mívají v Penny ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Prvního je nejlepší datum na spuštění elektrárny, alespoň pak vyjde pěkně statistika... takže jsem spěchal, co šlo a začínáme... zítra, protože jsem skončil až když uš skoro zapadlo sluníčko. Žárovku na nabití měniče jsem nakonec našel ve světle na půdě.

Už ale jede Cerbo GX s propojením regulátoru a měniče, stejně tak JK BMS balancuje články 2A, aktuálně 0.026 delta
Podařilo se mi ale na poprvé zadat pro připojení k wifi špatné heso, jenže ono si ho to zapamatovalo a nejde změnit na správné. Musel jsem to připojit k jiné wifi. Jde nějak změnit zapamatované wifi heslo u Cerba?

Zatím to tedy jede v plně ostrovním režimu, ani nabíječka nejde, protože mi chybí ještě propojit měnič s rozvaděčem. Nakonec se mi totiž nechtělo obětovat 20m 5x6 ze zásob a raději koupím nový 3x4.

Kromě propojení s rozvaděčem ještě je potřeba:
- propojení JK BMS s Cerbo GX
- integrace Cerbo GX s HomeAssistantem (MQTT)
- zapojit vytěžovač do bojleru
- uchycení a vedení kabelů od panelů po fasádě

Už zároveň jsou a budou nějaké změny
- odpínač baterie je zbytečnost a vyhozené peníze, stejně tak mega pojistka s držákem, místo toho přijde pojistkový odpojovač NH00 s 160A pojistkou, celková cena nižší a méně spojů
- až se ustálí změny, tak se většina šoupne do rozvaděčové skříně
- měděné plíšky propojující články baterie se vymění za pocínovanou měděnou pásovinu

Tak snad bude zítra alespoň trochu svítit, ať to i něco vyrobí :)
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Tak už jsem chtěl psát, že vyrobena první kWh, která tomu tedy trvala tři dny, ale během dnešního počasí už to stihlo druhou.

Dnes jsem dodrátoval další část a připojil první spotřebič. Zatím ledničku. Uvidí se, jak se to bude chovat a pak se připojí něco dalšího, ale zatím stále JK BMS nestihl dobalancovat články. Když jsem baterii skládal s kompresí, tak jsem nechtěl z komprese vyndávat nabité články a přeskládávat z paralelního na seriové zapojení, tak jsem ty články dal na finálně a paralelní zapojení udělal drátem. Jenže asi nebyl dost tlustý, protože i když to tak bylo zapojeno skoro týden, tak články na začátku baterie jsou teď úplně někde jinde než ty na konci. Přestože tedy JK BMS to balancuje přeléváním 2A, tak to ještě nějakou chvíli potrvá. Kdybych to složil rovnou na seriově a nechal to na BMS, asi by to dopadlo lépe :D

Problém s wifi heslem se vyřešil sám. Cerbo to po hodině dvou samo zapomnělo, takže pohoda.

Základní integrace s HomeAssistantem je hotová. Zatím jsem tam nahodil jen pár parametrů a to přes jak MQTT tak přes Modbus. MQTT používám všude, takže bych mu dal přednost, ale netuším proč, občas na něm chybí data, takže graf pak vypadá jak schody, přestože ten samý graf získaný přes modbus je v pořádku.
Samozřejmě taky zklamání, protože to přesně zapadá dle toho vtipu:
"The S in IoT stands for Security"

Dorazil už i kabel na propojení Cerba s BMS, ale chybí konektor, který se mi ani zatím nepodařilo identifikovat. Blbě se to měřilo, tak těžko říct, zda je rozteč 1.0mm nebo +-1.1mm. Nicméně výstupky má konektor jako klasické JST na horní straně, takže JST PH to není.

V rámci úspor spojů, přechodových odporů a obecně změny designu i pro druhou sadu baterií, tak místo odpínače a mega pojistky se použije odpojovač na nožové pojistky NH000. Tak nějaká kalkulace:

bateriový držák na mega pojistku
Obrázek
cena 351,-

mega pojistka 200A 70V 791,-

odpojovač 275A
Obrázek
cena 923,-

kabel a 2 kabelová oka navíc (propoj mezi odpojovačem a pojistkou) 2x57 = 114
celková cena 2179,- Kč
odpor držáku plus pojistky 0.30 mOhm, odpor odpojovače 0.18 mOhm, celkem 0.48 mOhm (kabel navíc nezapočítávám)

odpojovač na nožové pojistky NH000 : OEZ FH000-1A/T
Obrázek
(Jen teda tento je na třmenové připojení, na připojení přes šroub je až větší velikost FH00-1A/F )
cena 765,-

nožová pojistka PNA000 160A gG
cena 119,-

celková cena 884,-
odpojovač s vloženou 160A pojistkou odpor 0.39 mOhm

ušetří se tedy 1295,- Kč a 0.09 mOhm

ještě kdyby někoho zajímalo, tak ta samá pojistka v (novém) klasickém držáku na žehličky má odpor 0.35 mOhm a samotná pojistka 160A má odpor 0.26 mOhm
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od kodl69 »

předpokládám, že měření malejch odporů bylo čtyřvodičový, tudíž poměrně přesný, je tak? čím jsi to měřil?
Ještě je otázka, jakým momentem jsi utáhle megapojistku, to by mohlo mít taky nějakej vliv. Ale potvrzuje to moje doměnky, že klasický nožovky v držácích jsou správná cesta. Místo odpojovače mám na těch od baterek nasazený žehličky, co jsem našel různě pohozený, vyšlo to levněj...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Měřák na baterie YR1035. Změří odpory v mOhmech včetně vnitřního odporu baterie
https://www.aliexpress.com/item/4001288864976.html

Já měřím všechno plus to pak vždy pustím pod plnou parou a zkouknu termokamerou. Dřív jsem to dělal náhodně, ale jednou mě to zachránilo od spousty problémů kvůli vyhřátému hliníkovému drátu a tak měřím už vždy.

Pojistku dle doporučení victronu na M8 šrouby 12 Nm.

Jo, když jsem viděl tvůj kumbál, tak mě napadlo to zkusit vyzkoušet a změřit a že podle výsledku to buď nechám nebo předělám. Ta úspora i finanční je dost velká.

Držák klasický na nožovky jsem taky právě kvůli měření jeden pořídil a teda zlatá ta verze s odpojovačem, protože mám pocit, že bych za tu pojistku v držáku možná i celou baterii zvedl :D
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od kodl69 »

Jo, ten mám taky, to mě nenapadlo, že to lze takhle použít. Dík za tip.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

FVE relativně obstojně funguje a tak mám data za první měsíc provozu - vyrobeno 23.3 kWh/kWp. Bylo by víc, ale hodně toho zůstalo na střeše.

Změny:
* přidal jsem Victron SmartShunt pro měření SoC
* připojil jsem JK BMS do Cerba
- výsledek poměrně neuspokojivý, protože přínos je nula prd
- ukazuje jen nejvyšší a nejnižší článek, údaje o ostatních nejsou
- pro počítání SoC je to naprosto nevhodné, blbě vzorkuje proud, takže ukazuje spíš náhodná čísla s rozptylem okolo +- hodnoty a veliká odchylka ve výsledku měření SoC

* klesly mi iluze o schopnostech Victronu, protože on sice funguje, je asi určený na tvrdou práci, ale vůbec ne na "hraní"
- přesnosti údajů jsou hrozné, takže když se z něj čtou data, tak každý tipuje něco jiného, měření proudu Shunt, MPPT, Multiplus (po započítání vlastních spotřeb) se absolutně neshodne, jako perlička, Multiplus s tím samým HW (stejná frekvenční základna) je schopen měřit ACin 50.1 Hz a ACout 49.9 Hz, přestože jsou ve fázi, nerozjíždí se a frekvenci mají stejnou
- hlavní důvod, proč jsem pořizoval Cerbo GX nebylo ani tak kvůli portálu a údajům na jednom místě (to mi zvládne i HA), ale pro řízení... a to nejde, protože nastavit MPPT jde jedině přes VictronConnect v telefonu s VRM remote, ale API pro HA použitelné žádné nemá. Přes MQTT či Modbus lze nastavit jen minimum věcí. Logika pro chování měniče je pouze v měniči pomocí asistentů nebo virtuálního switche a jediné vstupní ovládání je přes 2 digitální(zap-vyp ne data)/analogové vstupy. Přes Cerbo, MQTT, Modbus, Remote Console se nenastaví ani prd.

* něco málo řízení se mi podařilo nastavit s Node-Red v Cerbu s Venus-large firmwarem, takže se mi podařilo dosáhnout toho, že pokud je baterie nedostatečně nabitá, tak ji to v době NT částečně dobije

* představa o bypassu vzala za své
- měnič má v sobě asistenty a pomocí těch lze nastavit, aby při určitých podmínkách hodil bypass na DS, což jsem chtěl používat, ale pak mi teprve došlo, že to nejde, protože pokud je přetížen měnič, tak přepnutí na DS by nepomohlo, protože bych hned vyrazil jistič (přepínání v měniči znamená že je vše stále jen na té jedné fázi)

Další plány:
* BMS přijde připojit do HA místo do Cerba a nějaké ESP32 bude dle dat z HA (MQTT) simulovat BMS pro Cerbo (ani ne tak pro údaje v portálu, ale je to v podstatě jediná možnost, jak řídit nabíjení)

* místo řešení problémů s přepínáním na síť a zpět, tak bude zapojen DC zdroj (zatím je doma první 2.5kW modul, účinnost 96 %) a bude dle situace dobíjet baterii či zkrátka posilovat produkci z panelů. Zkrátka takový DIY power assist bez rizika přetoků.

* Multiplus a vše kromě toho DC zdroje bude kompletně odpojeno od sítě, pro přepínání (hlavně aby bylo možné používat elektriku, když doma nebudu a něco se rozbije) jsem objednal I-0-II přepínač sítě Hager HIM406, dodací lhůta "jen" měsíc.

* dorazily měděné tyče pro DC sběrnici do rozvaděče (pro verzi zapojení 2.0) a pro propojky do baterie, už jsem je i naporcoval, teď se čeká na doručení cínovacího roztoku
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Vše se zdá, že funguje, jak má. Březen skoro u konce a pokud počasí vydrží, tak to bude přes 100 kWh / kWp a to se stále začátkem měsíce nedařilo zužitkovávat vše. Docela mě ale překvapilo, že nějak začal klesat maximální denní výkon a to i ve dnech, kdy byla zima. Navíc pokles dost o hodně, na 80 % instalovaného kWp.

Změn moc nebylo, ale přeci jen něco:
- téměř celý dům teď jede na "ostrov" + dobíjení v NT. Byl totiž problém s nedostatkem teplé vody kvůli ročnímu synovi. Bojler malý a dobíjený jen v NT, takže teplá voda rychle došla. Nejprve jsem to na urgentně řešil připojením na tvrdo, že ohříval NT i VT, pak výměnou stykače za "s automatickým návratem" a v případě potřeby se prostě přepl na jeden cyklus. Připomínám, že dům se rekonstruuje, takže bojler se vymění ale ne teď. Takže jsem bojler přepojil na měnič, neřeším vytěžování (s tím byl též problém) a teplá voda se dělá furt.
Systém je nastaven, že
* při SOC >70% jede vše PV+BAT
* při SOC 45-70 % jede v VT na měnič, v NT ze sítě
* při SOC < 45 % během NT zahájí nabíjecí cyklus do 60 %
* při SOC < 20 % dobije baterii do 25 % i při VT (čeká na NT)

Nedostatkem je, že je potřeba kázeň u spotřeby, protože stále čekám na baterii objednanou z ledna a nechci jít přes 0.5 C.

Další změnou je pokus a zavržení vytěžování do bojleru. Chtěl jsem k tomu využít HA-ESP32 řízený regulátor s digitálním potenciometrem, aby si to hlídalo +- nulový proud z baterky. To jsem zapojil na zkoušku (bez automatické regulace) a nastavil. Smart Shunt ukazoval hezky nulu, ale BMS, jejímž nedostatkem je, že neprůměruje spousty hodnot, ale ukáže poslední změřenou, tak to tam lítalo + 30 A, - 30 A... a nejsem si jistý, jak moc by bylo vytěžování ekonomicky výhodné s tím, jak moc by se takovéto mikrocykly líbily baterce, takže jsem přešel na variantu, že místo mikrocyklování 100x za vteřinu, tak určitý čas se bude valit plný výkon a pak nic a baterie se bude cyklovat klasickými cykly. Tak to tedy bylo, než jsem přehodil celý dům na FVE.

Z předchozích "dalších plánů" se bohužel nepodařilo zatím nic zrealizovat, protože rekonstrukce domu plně vytěžuje mě (za 3 týdny se musíme stěhovat).

Dorazil tedy přepínač sítě Hager HIM406, který jsem chtěl namontovat, ale je tam problém s tím, že sice je tam keramická "sběrnice" pro nulák v rozvaděči, ale za deskou rozvaděče je odbočka, ze které vedou další dva dráty a jeden jde do světel a trubkou mizí někde ve stropě. K tomu se nedá dostat, aniž bych porušil plomby, takže to až někdy jindy.

Měděnou pásovinu jsem si nařezal na propojky na baterii, ale pokus o cínování s pastou nevyšel, takže jsem koupil roztok, ale zatím se k tomu nedostal (cestou v zimě zhrudkovatěl a musí se ohřát na 90+ stupňů a zatím jsem neměl kde).

K plánům jinak přibyl další, po revizi střechy zahradní přístavby se ukázalo, že po výměně jednoho trámu by střecha měla být ok a tak na ni snad ještě letos šoupnu dalších 12 panelů
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Tak už jsme se přestěhovali, přestože rekonstrukce ještě bude nějakou dobu probíhat, ale dvě místnosti už jsou obyvatelné. Tím se samozřejmě zvedla spotřeba a současné panely tak nestačí prakticky na nic. Hlavní nedostatek je kapacita baterie s ohledem na maximální proud. Měnič má ještě rezervu. Momentálně jde z FVE vše jen do bojleru + "internetových krabiček".

V dubnu byla výroba 81 kWh (72 kWh/kWp)

Jelikož těžko říct, jak se bude situace s cenou elektřiny a plynu vyvíjet, tak rodinná rada schválila rozšíření panelů již nyní. Jedno malé dítě a za pár dní další mimino k tomu, to je už dost velká spotřeba TUV a elektriky v pračce. Na střechu sušárny/dřevníku tak tedy přijde 12 ks celočerných panelů á 390 Wp, které by měly střechu pokrýt od kraje ke kraji. Tento typ jsem právě vybral kvůli tomu, že při skladbě na ležato 3ks x 4 ks by to mělo +- pokrýt střechu 5.6x4.6 m

Panely jsou z argosu TRINA TSM-390 FULL Black á 4610 Kč (11.82 Kč/Wp).
panely.jpg
Zapojeno bude 3S4P, regulátor již taktéž dorazil. Bude to Victron SmartSolar 150/85 Tr Ve.CAN
Chybí ještě pořídit háky, jističe a kabeláž
Odhadovaná návratnost rozšíření (stále bych měl bých schopen spotřebovat 100% výroby) vychází na 4 roky.
Ono to nebude teda hned, protože ještě se musí opravit trhlina ve zdi (helikální výztuže) a vyměnit jedna krokev.

Ještě přemýšlím, jak uchytit panely. Panely budou na ležato, takže jsou dvě možnosti a to nosníky svisle, což ale nevím, jak moc bude vycházet se vzdálenostmi krokví a nebo (zatím pravděpodobnější varianta) nosníky pod hranu rámu. Panely budou bez mezer, takže ještě je otázka zda na profil položit plocháč a k jednomu profilu chytit dva panely nebo jestli fakt dát dva profily těsně vedle sebe.

Z předchozích plánovaných změn, kde se to pohlo:
- přepínač sítě Hager HIM406 je již nainstalován. Přepíná bojler NT x FVE (dokrmovaná z NT při potřebě), zároveň trochu uklizen hlavní rozvaděč (furt v hrozném stavu ale víc nejde bez porušení plomb). Požadavek na vyjádření Eg.d zda vybrané místo pro elektroměrový rozvaděč vyhoví PP (vzato pedantsky doslovně totiž ne, přestože by to neměl být problém) jsem poslal již pár týdnů zpět a stále jen čekám...

- nainstaloval jsem elektroměr Eastron SDM630 2T, protože doposud používané měření Shelly 3EM se s oficiálním elektroměrem dost rozcházelo, jak v NT/VT (protože ten jsem počítal jen dle hodin a HDO občas zapne NT i navíc mimo plán), tak ale i v celkovém součtu. Zatím tedy ještě není připojen do HA

a kde se to nepohlo:
- rozšíření baterie stále není, protože objednávka z počátku ledna stále ještě nedorazila
- výměnu propojek budu dělat až s novou baterií, abych neměl odstávku
- stejně tak zapojení externí nabíječky a odpojení drátů mezi MP a DS jsem odložil na až budu zapojovat nové panely
- předělání sběru dat z JK BMS do virtuální BMS slučující více JK BMS a propojující jak Cerbo GX tak HA

Dost lidí tu řeší i elektriku, kde se dají koupit nějaké CYKY kabely za dobré ceny? Nejlevnější jsem našel na elektromaterialy.cz pak argos mi nabídl ještě o pár haléřů levnější. Je ještě nějaký zdroj za dobrou cenu?
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od Kostěj »

mihlit píše:Dost lidí tu řeší i elektriku, kde se dají koupit nějaké CYKY kabely za dobré ceny? Nejlevnější jsem našel na elektromaterialy.cz pak argos mi nabídl ještě o pár haléřů levnější. Je ještě nějaký zdroj za dobrou cenu?
Já chodím do emas.cz, ale spíš že mám poblíž prodejnu. Taky tam jsou ochotní a když jsem nevěděl, poradili.
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od skopec »

Co jsem koukal kolem elkov, emas,… tak nejlevněji v Hornbachu
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek