malá rozšířitelná FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Zdravím ve spolek, plánoval jsem výhledově si pořídit malou FVE, ale výhled možných výpadků dodávek mě přimělo plán zrealizovat alespoň částečně již nyní. Kvůli probíhající rekonstrukci domu musím finance trochu omezit, takže nemůžu pořídit vše najednou, ale spíš jako "rostoucí". Zas ale nechci prošlapávat slepé cesty a ztrácet peníze tím, že koupím něco, co pak budu muset vyměnit za jiné. Držím se anglického buy once, cry once. V podstatě bych pak rád věci jen doplňoval, ne vyměňoval. Pročetl jsem kde co, ale stále mi to nedalo všechny odpovědi. Také když jsem si to začal skládat, aby to bylo dle představ, cena lezla nahoru hodně rychle, ale třeba existuje lepší řešení.

Systém bude 48 V, baterie LiFePo4

Preferuji NF měnič - jednak doufám v delší životnost a pak kvůli lepší přetížitelnosti (více času pro připojení dalšího měniče a kvůli nářadí v dílně). V případě výrazně vyšší ceny bych ale zkousl i VF měnič.
Měnič by měl umožnit paralelní zapojení dalšího a možnost část z nich vypnout nebo alespoň uspat (ne jen všechny nebo nic).
V případě měniče s regulátorem musí být typu mppt a mělo by mu stačit 2S nebo 4S zapojení panelů.

V první fázi:
* 4 panely BYD 280 Wp (omezená plocha pro panely, až po dokončení rekonstrukce domu bude rekonstrukce garáže+dílny na kterou přijdou umístit panely)
* baterie 48 V, 50 či 100 Ah dle toho, kolik na ně zbyde
* požadavek je zatím jen na UPS funkci - nabití mobilu, notebooku, záloha ledničky, za stavu funkčnosti DS budou baterie jen jako buffer (např. start ledničky), udržovány poměrně dost nabité
* otázka je, co s nadbytkem, aby ty panely jen nezahálely, buď provoz ledničky (povětšinou asi zbytečně málo) nebo tím pomáhat bojleru (což by bez dalších zařízení a/nebo bez cyklování baterií moc nedalo)

V další fázi:
* postupné zvýšení počtu panelů někam mezi 4-10 kWp
* zvýšení kapacity baterie
* napájení stabilních spotřebičů (server, router, lednička,....)
* výměna bojleru za aku nádrž ohřívanou kotlem + elektrickou spirálou

zde moc zatím neplánuji, protože získání reálných zkušeností asi moje představy a plány dost ovlivní

Nechci řešit žádnou byrokracii ani riskovat přetoky, takže buď hybridní měnič s dvojí konverzí nebo jen obyčejný.

Když jsem koukal na měniče, tak s dvojí konverzí jsem našel jen king/pip mk, co mají ale docela velkou vlastní spotřebu a mám obavy, že těch 1 kWp by v zimním období neutáhlo ani ten měnič, natož mít elektriku na něco užitečného. Na druhou stranu se mi líbí, že pro tu první fázi je to nejlevnější řešení a zvládne všechno sám, zatímco třeba takový Multiplus II potřebuje ještě regulátor a nevím, jestli i GX krabičku.

Požadavek na možnost paralelního zapojení škrtá Victron Phoenix, Epever Ipower, Axpert VP, VM...

Když jsem to vše prošel, tak mi vychází jen axpert king (26tis) s jeho velkou spotřebou, axpert mks (24tis) nebo victron multiplus II + mppt (39tis či víc, pokud je potřeba i GX), ten je NF, nejdražší, ale asi nejlépe rozšířitelnější v budoucnu (tipuji).

Je k Multiplus II potřeba Victron "něco" GX krabička?

Je nějaké lepší řešení měniče a regulátoru, které by bylo na počátku levnější a snadno rozšířitelné později?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od marko250 »

Zdravím,ta rozšiřitelnost je past,ani Axperty,ani Victrony a jiné nejsou na trhu věčně(modely).Za jakou dobu si to představujete rozšířit? Bude z toho 3f,nebo rozvedená 1f na tři,jaký cíl je výkonově? 10kWp panelů plně schvaluji na klasický dům a rodinu do 4 lidí,baterku nejlépe 20kWh(400Ah/48V),no a měnič co dá 10kW(dva paraelně třeba s možností uspání).Cesta LV je vlastně daná určitýma značkama a HV také,ta HV navíc může mít i HV baterku.HV přináší vyšší účinnost,ale také finanční zátěž v pořízení a nesnadné rozšiřování,vlastně je to na míru a pak konec.HV na stringu musí být bez stínů,aby to fungovalo dobře a s patřičným počtem panelů.
LV je od dvou do čtyř panelů ve stringu,stíny degradují i tato propojení,bohužel PWM a jeden panel je zase jen pro nižší napětí baterie(24V).ALL-IN-ONE krabice je fajn,ale i past v případě poruchy a v případě řad Axpertů bohužel horší účinnost jak na měniči,tak MPPT,ale zase je to vykoupeno nižší pořizovací cenou.Neduh je hlučnost a teplo,pokud hybridita tak MK,pokud nižší spotřeba tak MS a v obou případech se jedná o HF měniče.Oba potřebují paraelní karty.
Další možností je rovnou 3f měnič ,co ale neumí 48V baterku a má dostatek výkonu a vysokou účinnost,ale už jen s HV MPPT a to https://www.sofarsolar.com/product-detail/506 : https://lovsun-solar.en.made-in-china.c ... erter.html .Tohle bude budoucnost instalací 15kW ,3f,hybridita a 97,8% celková účinnost i s baterkou je neskutečná,podmínkou bude nezastíněná plocha a ošetřená HV baterie.Tohle zvládne cokoli v domě včetně točivých motorů a EV.
S Victrony na hybriditu zapomeňte,přetíkají,Studer také.Osobně si myslím,že hybridita je s baterkou na nic u MK má mizernou účinnost a u všeho ostatního přetéká do DS.Mám li energii v baterce jedu na FVE,nemám li ,tak jedu beze ztrát na DS.
Další hybridy najdete u GW s LV baterkou na 48V,ale HV MPPT.Ty jsou také účinné a jedná se o HF měniče.Jsou tiché nemají ventilátory.
Pak klasika Studer a klony Fangpusun LF měniče,účinné,ale serepetičky okolo a MPPT samostatně(považuji to za výhodu).Ceny závratné a klon nyní už nebude za starou cenu a dostupný hned,doprava je v prdeli z čajny. https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 7a95hyrNW8
https://www.fangpusun.com/xtm-inverter ,použité ověřené originály: https://www.secondsol.com/en/anzeige/25 ... -neuwertig

Celkově bych se zaměřil na cílový výkon co chci vykrýt v jaké době a podle toho volil měnič.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3504
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od rva »

Celkem bezpečná, spolehlivá a levná varianta jsou i pwm regulátory, za 1500 EUR 15kVA: https://www.aliexpress.com/item/33049463706.html
Já bych si to sice nevybral, ale člověk má pro barák dostatečný výkon hned a stačí jen přidávat stringy po 2 (vhodných) panelech a rozšiřovat baterii.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Rozšířit bych si to představoval po rekonstrukci střechy garáže, což by představovalo asi za dva roky. 3f z toho dělat nechci, pouze 1f. Na nějaké nezbytné věci v dílně pak použiju frekvenční měnič (zatím doma nic 3f nemám).

Nejideálnější by byl právě z toho pohledu systém, který by šlo spojovat paralelně, aniž by musel nějak extra komunikovat s dalšími měniči (což nevím, jestli jde).

HV systém použít nechci

Mám tam uvedené hybridy, ale jak jsem psal, tak tak bych používal maximálně nějaké s dvojitou konverzí, kdyby pro moje požadavky vyšly nejlépe (ale ta účinnost tam mi vadí). Jinak by se možná přicucávalo z elektrocentrály, pokud bych ji do systému přidal, ale jinak by se to v hybridním režimu nepoužívalo a hádám, že v takovém případě by victrony snad žádné přetoky dělat neměly? Jelo by se v jednom ze tří režimů 1) při dostatku výkonu a nabitých bateriích nad XY % vše z FVE, 2) při nedostatku výkonu/nabití přepnout komplet na DS 3) při kapacitě baterie pod XY % jen jako UPS záloha

Hlavní požadavek od FVE mám na UPS funkci, protože očekávám, že by v budoucích letech mohlo docházet k výpadkům dodávek a to spíše v zimním období. Proto chci určitě využít mppt regulátor, abych i v těch horších podmínkách vyrobil alespoň něco.
rva
Příspěvky: 3504
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od rva »

Rozšíření za 2 roky může být složitější, protože se nesežene stejný měnič, který bude pracovat paralelně s tím prvním. Mohou pak sice pracovat nezávisle na sobě a každý bude mít své spotřebiče, ale je rozdílý komfort, jestli mám dva výstupy po 5kW, nebo jeden 10kW.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

To se ty produkty až tak mění? Když jsem se díval na web archiv, který má nejstarší zazálohovanou stránku victronenergy z 2007 tak již tehdy tam byl model multiplus a prodává se stále i dnes.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od jahodovák »

Ono je to trošku jinak,mám dva aexperty a jeden náhradní a přestože by měly jít zapojit vedle sebe nebo jako třífázový,nebylo mi to doporučeno,protože přestože vypadají stejně,naprosto schodný návod,jen mi bylo sděleno,že vevnitř může být osazen každý jinak a v důsledku by to nemuselo korektně spolupracovat,rok výr.2013,2015 a 2016,takže jsem nenašel odvahu to vyzkoušet a takže jeden jede stále,druhý jen jako sol.nabíječka a třetí čeká v záloze...navíc má každý zcela jiný program,sice se to dá přehrát ale nějak se mi do toho nechce..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od marko250 »

No tak pak potřebujete jeden nebo dva měniče co zvládnou 10kW,které pustíte do domu a umí jet paraelně.Ten Axpert bych tedy bral bez hybridyty MS,protože má 50W,místo 75W u kinga.Vzít paraelní dva hned i s kartama.Máte dva vstupy MPPT ,na které by šlo pověsit 8-10kWp,to bude záležet jak panely budou rozložené na střeše.No a pak můžete postupně dokupovat baterku a panely.Ty panely tak ,ať je máte jen na jednom Axpertovi stejný druh a typ.Ten druhý Axpert se dá řídit a zapínat dle potřeby domu,takže to bude vyžadovat nadřazený systém,který se zároveň použije k ovládání,ochranám a monitoringu.Baterku postavte do budoucna z dostupných článků,či hotových rackových cihel,ale počítejte s tím,že při koupi nových budou vždy silnější,než ty používané nějaký čas.Buď dokupovat jen články třeba po 100Ah(16+16+16ks atd.)
Samozřejmě za čistější a jednodušší systém považuji samostatné komponenty,tedy regulátory zvlášť,měnič,skládaná baterka,vše je to jednoduše vyměnitelné,servisovatelné a pod kontrolou.
HF měniče jsou malinko náchylné na fliker v síti,jelikoš tam chybí to mamutí vinutí mědi co mají LF měniče.Kupovat ale dva 5kW multiplusy bude cenově náročné a já konkrétně u Victronu nevidím tu účinnost,jen robustnost ,spolehlivost a doladěný systém jednoho výrobce,to zase jo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Tak jsem to rozmýšlel zleva doprava a zase zpátky a nakonec se vrátil k tomu, že asi to není úplně nezbytné, ale tíhne mě to stále k LF měniči tak to postavím z krabiček od victronu. Budu optimisticky doufat, že victron mi do toho kompatibilitou nehodí vidle a i za ten rok dva to půjde rozšířit.

Taky mi přijde, že vzhledem na počáteční počet panelů by mi to stejně nic moc neutáhlo, takže velký měnič nemá takový význam. Byla by to zbytečně velká počáteční investice, méně peněz by zbylo na baterky a z nich by se akorát tahal velký proud na chvíli a pak zas dobíjet a znova, což by asi nebylo moc efektivní a nelíbilo by se jim to. Lepší bude počáteční investici dát víc do baterek si myslím. Proto jsem to přeplánoval takto:

fáze 1
4*280 Wp panely 2s2p (víc se zatím nevejde)
regulátor victron smartsolar 150/70
levný čínský měnič cca 3kVA
baterky LiFePo4 48V cca 20kWh (nabíjet to bude zejména v zimě dlouho, ale to by nemělo vadit)
využití hlavně jako UPS, při plně nabitých bateriích připojit bojler, dle reálného množství vyrobené energie možná přestěhovat nějaké spotřebiče na trvalo (lednička, router,...)

fáze 2
dokoupení panelů "co regulátor dá"
pořízení měniče victron multiplus II
větší využití vyrobené elektřiny

fáze 3..
další panely, další regulátor paralelně a další multiplus II paralelně


Dává to alespoň trochu smysl nebo tam mám v úvaze někde chybu?
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od Pawel »

1 fáze trochu nesmyslná 1140 Wp a 20kWh aku. to je tak jen na tu lednici.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od kodl69 »

zkusím trochu posat genezi mýho systému. Hned na začátku, po instalaci 6ks 250Wp panelů a pokusu s gridtie měničem, kterj za tři týdny zdechl, mi bylo jasný, že budou muset být baterky. věděl jsem, že to bude na 48V. Hned jsem koupil PJ8000 a z použitejch lifepo4 placek 20Ah sestavil první pack 16s2p, tj 53V/40Ah. Taky jsem hned investoval do pořádnýho regulátoru, u mě midnite 150 - zdánlivě drahej, ale od victronu bych měl tři krabičky na stejnou funkčnost (BMV700, mppt 150/100, a nějakej ten komunikátor, nevím přesně).
Postupně jsem přidával panely a baterky, až do současnýho stavu. Měnič jsem měnil za samodomo protože PJ umřel, po roce provozu i s mou elektronikou umřely i trafa... Podle mě se tahle cesta celkem osvědčila, nic jsem neměnil proto, že by chyběl výkon, jenom doplňoval... Dnes bych začal jinak, aspoň 2kWp panelů, 5kW Akspert a aspoň 5kWh baterek. Takhle to může rok, dva běžet, a aspoň si osaháš, co to chce a jestli do toho chceš dál investovat. Odhaduju investici na cca 100kKč. Za dva roky Akspert pomře, a pořídíš si victron, studer, nebo samodomo komponenty, příp nějaký kombinace, možnosti jsou...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

To je právě tím, jak jsem psal, že před dokončením rekonstrukce (což zahrnuje střechu), tak není víc panelů kam dát. Navíc v současnosti je můj primární požadavek funkce UPS, aby byla elektřina na základní věci při výpadku DS.
Franta2776
Příspěvky: 2372
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Mihlite mě ta úvaha připadá chybná.
Myslím,že se doba mění.Stát v novém progranu Zelená úsporám na rok 2022-2030 vypustil podmínku o nutnosti spotřebovat určité procento energie v domě.Podporuje mikrozdroje do 10KWp a klidně většinu můžete dodat do sítě.(snad se platí výkup 2,5kč/KWh).
https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/
Nechal bych si to nacenit od firmy a teprve potom bych něco kupoval.Takovéto postupné dokupování a prodávání bude nejdražší varianta.
Admine souhlasím s tebou Dotace jsou zlo!!!!!!
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Nechci dotace, žádné projekty, papíry ani nic podobného.
V tom plánu je dokupování, ale není tam prodávání, to jsem právě chtěl omezit. Jediná věc "navíc" bude ten jeden levný měnič z aliexpessu, co zůstane v šuplíku, kdyby něco
Jinak znovu připomínám, hlavní požadavek je funkce UPS a než bude hotová rekonstrukce domu a střechy, není kam víc panelů dát.
rva
Příspěvky: 3504
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od rva »

Jo, tvůj postup postupného rozšiřování bude fungovat. Preferuješ kvalitu victron, já raději s Axpertem ušetřené peníze dám do panelů nebo baterek.
Až si to vyzkoušíš, uvidíš jak dál. Budoucnost je v panelech pospojovaných do dlouhých stringů cca 500V. Úspora mědi je pak velká a u větší elektrárny patrná.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Zdá se, že plány jsou k tomu, aby bylo co měnit. Takže opět došlo ke změně. Tentokrát dle pravidla "Happy wife, happy life". Manželku by soláry v původně plánované verzi moc nenadchly. Možná časem změní názor, že je to vhodná "investice" a nižší komfort ji nevadí, ale prozatím je potřeba hlavně zachovat komfort a musí to fungovat tak, že ani neví, jestli to tam je nebo ne.

To tedy škrtlo variantu zatím pořídit nějaký levnější čínský měnič, než elektrárna vyroste a pak později victron. Jednak nějaký rozumně velký měnič, aby to utáhlo i silný spotřebič (tedy alespoň 3kVA a známe čínské násobící konstanty) už je i z číny za ne moc malé peníze, záruka žádná a chytristika taky ne. Taky už to vycházelo na poměrně dost procent ceny victrona, což už dávalo menší a menší smysl pořizovat něco "dočasně".

Výkon panelů bude sice zatím malý, ale aby tam byl nějaký ten komfort, tak to chce výkonný měnič, co zvládne rozumné přetížení, jde nastavit a rychle se přepne.

Proto právě před chvílí DHL dovezlo velkou těžkou krabici.
- měnič je tedy Victron Multiplus II 48/5000
- čeká tu na něj SmartSolar regulátor
- Raspberry Pi 2 jako Venus OS
- JK BMS je již na celnici
- pojistky, jističe a kabely by měly dorazit během příštího týdne

Kvůli pořízení dražšího měniče se to bohužel dotkne baterek, kde se tedy nebude začínat na 20kWh, ještě nevím kolik, záleží jak mi firma nacenní další část rekonstrukce domu

Co mě ale překvapilo, tak jak je těžké nakupovat materiál. Čekal jsem, že pojistky, jističe, odpojovač, kabely, konektory, kabelová oka,... koupím v jednom obchodu, ale ani ze tří jsem to ještě nebyl schopen poskládat všechno...

Další překvapení bylo s kabeláží. Upozorňuje se na to, jak je měď a kabely drahé, ale při omrknutí ceny mi to nepřišlo až tak, takže jsem to neřešil. Když už jsem to začal ale skládat a reálně sepisovat potřebné kabely, tak cena taky šla nahoru rychleji, než jsem čekal. Takže teď už mám regulátor doma, ale příště bych šel určitě do 250V verze regulátoru, co zvládne víc jak 2S zapojení.

Teď přemýšlím, jak to vše dát dohromady, hodila by se nějaká nehořlavá nosná deska, protože úplně rozvrtat zeď hmoždinkami se mi nechce. Jenže ty desky, co jsem koukal, tak jsou buď tenké (nenosné) a nebo za na můj vkus už dost vysoké částky. Taky jsem koukal na nějakou rozvaděčovou skříň, ale když by kvůli chlazení stejně musela být půlka věcí venku, tak mi to nedává moc smysl.
Naposledy upravil(a) mihlit dne sob lis 20, 2021 11:12 am, celkem upraveno 1 x.
vaclavvacek
Příspěvky: 21
Registrován: stř pro 09, 2020 4:33 pm

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od vaclavvacek »

Já jsem zeď taky rozvrtávat nechtěl, resp. nemohl, bo husí krky kam se podíváš. Takže jsem na vytipovaných místech (naštěstí jsem si to ofotil před omítkama) přichytil dvě svislé lišty z rozvaděče cca 0,5 m od sebe. Lišty mají na sobě bambilion oválných otvorů, takže vždycky na tom člověk najde správné rozteče pro přichycení rozvaděče nebo čehokoliv.
20211120_110944l.jpg
Naposledy upravil(a) vaclavvacek dne sob lis 20, 2021 11:18 am, celkem upraveno 1 x.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od mihlit »

Měl bys odkaz nebo fotku? Nějak netuším, co přesně myslíš...
vaclavvacek
Příspěvky: 21
Registrován: stř pro 09, 2020 4:33 pm

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od vaclavvacek »

Hledal jsem to na netu neúspěšně, tak jsem zašel do strojovny, vyfotil to a editoval příspěvek.
vaclavvacek
Příspěvky: 21
Registrován: stř pro 09, 2020 4:33 pm

Re: malá rozšířitelná FVE

Příspěvek od vaclavvacek »

mihlit píše: "Happy wife, happy life"
Doporučuju, hlavně a úplně ze všeho nejvíc ::rolleyes:: , manželka MUSÍ mít v mobilu apku s vizuálním zobrazením výroby. Když to vidí na vlastní oči, to je pak motivace jako sviň.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek