Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

Díky za reakce. Tak nakonec asi půjdu do el. podlahového vytápění (hlavně koupelna a wc) na DC přes soláry. Tech. místnost se skutečně vytopí sama přes ztráty bojleru (+ případně má termostat aby nevymrzl). Nová střecha se zateplením určitě také výrazně pomůže. Ladit se bude po realizaci přes zimu. Slunci zdar a ještě jednou díky.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od petrd »

Pozor DC přímo rozumně topit nejde. To tady chtěl dělat skoro každý (druhý) a pak zjistil že to je neekonomické, nepraktické a i nebezpečné :). Ale stačí přikoupit střídač pro vytápění, jinak nápad temperovat podlahovku schvaluju. Mám 350W podlahovky v koupelně a topnej žebřík a malej bojler a přes den mi tam teplo ze střechy pomalu leze :).
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

petrd píše:Pozor DC přímo rozumně topit nejde. To tady chtěl dělat skoro každý (druhý) a pak zjistil že to je neekonomické, nepraktické a i nebezpečné :). Ale stačí přikoupit střídač pro vytápění, jinak nápad temperovat podlahovku schvaluju. Mám 350W podlahovky v koupelně a topnej žebřík a malej bojler a přes den mi tam teplo ze střechy pomalu leze :).
Logitex by měl přímo nabízet řešení na DC. Konkrétně podlahovou elektrickou rohož pod dlažbu nebo fotovoltaické el. kamna PEC - uvnitř to vypadá na keramikou spirálu co mají v bojlerech LX :) Nebo je to jinak? Proč myslíte že je to neekonomické?
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

Udělal jsem si energetické schéma jak asi budu realizovat. Co myslíte?
Chci hlavně přitápět bojler a v zimě temperovat. Nárazově může být větší odběr proto ještě ten el. průtokový ohřívač (cca do 12kW).

Napadá mě ještě jestli by někdo mohl v kostce porovnat systémy Logitex, Solar Kerberos a SUN HEAT. Jsem v tom pořád laik tak nevím v čem se ty ostatní liší od toho prvního (který mám zatím nejví nastudovaný).
Přílohy
Energeticke schéma.jpg
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od LIX »

Čo stále máte s tými fv kamnami? Väčiu kofotinu som tu už dlho nevidel, za prvé, ak pustíte 2kWp do bojlera, nezostane vám nič na tie super mega kamna a za 2. účinnosť takého zariadenia je za 15k tak hrozná že by som tam dal radšej kompresor s výmenníkom z chladničky a bude to viac kúriť. Prečo vôbec neuvažujete o klimatizácii?
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od FRSO »

Mar3 píše:Udělal jsem si energetické schéma jak asi budu realizovat. Co myslíte?
Chci hlavně přitápět bojler a v zimě temperovat. Nárazově může být větší odběr proto ještě ten el. průtokový ohřívač (cca do 12kW).

Napadá mě ještě jestli by někdo mohl v kostce porovnat systémy Logitex, Solar Kerberos a SUN HEAT. Jsem v tom pořád laik tak nevím v čem se ty ostatní liší od toho prvního (který mám zatím nejví nastudovaný).
To si jako myslíš, že ti ty 2 kWp něco vyhřeje a vytopí bojler teď a v přes zimu ? No nevím, není lepší koupit klimu na přitápění, ta by měla daleko větší účinnost, ty kamna s tím keramickým tělesem není žádné terno, velmi malá účinnost, stejně těleso se dává tuším do bojlerů Dražice.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Pawel »

Někde jsem četl že klima která temperuje prostor jen +- 10st tak takto málo ohřátý vzduch nedokáže odmrazit venkovní jednotku. Někdo se na to ptal pro ochranu skleníku uváděl 8st.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 457
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Reputace: 28
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od stano22 »

Co ma spolocne teplota v interieri s odmrazovanim jednotky v exterieri?
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od petrd »

V tomto je dobré spíš kontaktovat dodavatele klimy,
Střední třída má většinou temperovací režim kdy se párkrát za den zapne na 200-400W a taky topný kabel aby vnější jednotka nezamrzla. Jo a pozor z jednotky teče voda takže ta musí odtéct od klimy někam pryč než stihne zamrznout = řešit trochu solidně vyspádovaný odtok.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Pawel »

Má to společné to že na odmrazení venkovní jednotky potřebujete nějakou energii. Ta se beze z prostoru který se vytápí. U klimy to je vzduch v místnosti. U TČ to je zase voda z topení nebo vyrovnávací nádrže. Tam je potřeba mít určité množství vody na 1kW výkonu nebo velikost venkovnímu výměníku. Ten topný kabel tam není na odmrazováni ale brání při odtáni vody z žeber aby nenamrzla v prostoru pod klimo a mohla se jako tekoucí voda odvést někam jinam kde nevadí.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 457
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Reputace: 28
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od stano22 »

Mam daiseikai9 s režimom 8-13°C. S odmrazovanim pri temperovani na 8°C nieje najmenší problém. To by v tom interiéri muselo snáď aj mrznúť, aby to nefungovalo. Ale možno lacnejsie klimy sa s tym trapia, aj ked tie vacsinou maju minimalnu teplotu v interieri 17°C.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Pawel »

Není to moje zkušenost s klimou jen na fóru (divám se) bylo na to upozorněno. Ale že se používá teplo z místnosti platí.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 457
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Reputace: 28
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od stano22 »

Jasné, to som si neuvedomil. Mate pravdu.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od luky »

Už nějakou dobu pomáhám strejdovi provozovat chalupu, tak se můžu podělit se zkušenostmi.

Za prvé, už to bylo řečeno, ale opakování je matka moudrosti - v zimě v ČR sluníčko nesvítí. Tedy temperovat chalupu energií z FV není možné.

"Naše" řešení a zkušenosti (hájovna uprostřed lesa, cca 900mnm, nezateplené kamenné stavení):
- do Vánoc ten dům nikdy nepromrzne
- ústřední topení obsahuje nemrznoucí směs (kotel na dřevo/uhlí + elektrokotel na předehřátí před příjezdem pomocí SMS)
- veškeré vodovodní rozvody (kromě sklepa) se vypustí. Ne všechno je dokonale ve spádu, ale vím, že PPR potrubí bez tlaku vydrží i zamrznutí. Máme na to ventily s hadicí do odpadu, takže jde jen o to, otevřít všechny kohouty - nic se nerozebírá.
- sifony vymontuju a vyleju, do sifonu WC a sprchy nasypu sůl
- za posledních asi 10 let jsem na záznamu teplot viděl nejméně -7°C uvnitř (strejda tam má NetAtmo).

Celé zazimování kolem vody je otázka asi 20ti minut. Když to porovnám s tvými plány, tak mi to přijde jednodušší a levnější. Ty se chystáš stvořit systém s investičními náklady 0.5MKč. Roční náklady si ani netroufám odhadovat. Fakt to za těch 2x20 minut ročně stojí...?
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

Krásný den všem,
ty co tu agresivně píší na volbu FV kamen (nebudu zmiňovat) asi nemá smysl reágovat. Kdyby aspoň předložili nějaké argumenty, přečetli si zadání a předchozí příspěvky..

Děkuji uživateli luky, moc přínosný příspěvek, možná to tak dopadne (předtím potřebuji data, abych se mohl rozhodnout pro nejlepší řešení).

Co se týká energie z FV v zimně.. Říkáte že v zimně z toho skoro nic nejde.. Platí to tak vážně i u FV panelů z amorfovaného křemíku? Někteří výrobci tvrdí naopak že v zimně se panely méně přehřívají a mohou dávat tím pádem i více energie (panely budou vysoko na střeše v ideální pozici, nic nestíní). Jde mi jen o temperování. Topit se bude jinak.

Co se týká klimatizace tak tu né, chalupa má 200 let a i přístupem k rekonstrukci se toto řešení vůbec nehodí.

Jinak k schématu. Bojler LX běží na 2 spirály každá má vlastní termostat. Jedna spirála na FV max 2kW druhá spirála běží na AC 230V. Tedy když nesvítí slunce dohřívá DS. Když se stáhne např. na 5 stupňů (zimní režim) tak většina energie z FV jde do vytápění buň DC kamen nebo DC podlahového el. topení. Pokud vím jiný DC zdroj Logitex nenabízí.

Zatím nikdo nezmínil jaké jsou výhody jiných řešení (které tímto způsobem nepracují s DC jako Logitex) u firem jako např. Solar Kerberos a SUN HEAT. Pochopil jsem že výhoda může být např. že jde zapojit i např. obyčejný přímotop za pár stovek protože už je na AC (zatím nemám nastudováno jako Logitex). Dokáže někdo říci rozdíly? (pořád mi jde hlavně o to aby řešení bylo co nejvíc spolehlivé, efektivní a s akumulací pouze do vody).
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 519
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Reputace: 38
Bydliště: Semily

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od sindyk »

Ano, FV panely mohou mít v zimě větší účinnost, ale bavíme se zde o jednotkách procent. Jenže v zimě je slunce nízko a když záření dopadá do atmosféry pod úhlem, část záření se odrazí a ten zbytek proniká mnohem větší tloušťkou atmosféry než v létě. Takže ze 2 kWp instalovaného výkonu to dá nějakých asi 400 Wp, když bude jakž takž počasí.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od kodl69 »

minulej tejden jsem vyměnil 3ks auria120Wp amorfy za 3ks 370Wp monokrystaly. Až na nějaký drobný stejná plocha střechy. ty panely jsou na SZ straně, tj dycky jde slunko pod hodně velkým úhlem. Amorfy ani v parným létě nedaly nidky víc než 200W. Mono na stejné ploše dávaly včera přes 400W. Potřebuješ víc informací?
Prostě na amorfy zapomeň, pokud z toho nechceš udělat třeba levnou střešní krytinu.
A na topení FV bych asi taky zapoměl, můžu ti polsat data za několik zim pozpátku, průměrná výroba 4kWp pole v lednu bývá denně okolo 1kWh, to je dobrý na svícení, provoz wifi a pod, ale ne na topení. Ostatně https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP hovoří jasně. Ale tyhle litanie už píšu aspon po desátý...
PVdata_49.684_16.240_undefined_crystSi_1kWp_14_35deg_0deg_S.png
PVdata_49.684_16.240_undefined_crystSi_1kWp_14_35deg_0deg_S.png (18.87 KiB) Zobrazeno 1005 x
PVdata_49.684_16.240_undefined_CIS_1kWp_14_35deg_0deg_S.png
PVdata_49.684_16.240_undefined_CIS_1kWp_14_35deg_0deg_S.png (19.58 KiB) Zobrazeno 1005 x
najdi rozdíly mezi křemíkem a amorfem. Jedinej rozdíl je, že na kWp potřebuje dvojnásobnou plochu.
A 1kWh denně v prosinci a lednu je P R Ú M Ě R N Ě tj někdy 5kWh, pak několik dní nic... Tj doporučuju zapomenout na topení pomocí FV, topit je potřeba když nesvítí slunko, to je obecná pravda posledních několik tisíc let. Jestli chceš v baráčku přitopit, udělej si trombeho stěnu, bude to levnější a bude to, v zimě mizerně, fungovat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od vlkazajac »

Tak, tak... Zjednodušil by som to celé. Bojler obsahuje termostat, tak nepliesť do toho nasilu fotovoltiku a prenechať temperovanie DS.
Kúpeľne temperovať cez DS vhodnými vyhrievacími priamotopmi s termostatom. Súbežne s nimi použiť ďalšie priamotopy v celkovej sume maximálneho výkonu z FV. Keď tie náhodou zaberú, odľahčia primárny systém na DS vytvorením lepšej tepelnej pohody v kúpeľniach. Aspoň niekedy, úmerne času vzdialenému od Vianoc. Na jar a na jeseň to pomôže temperovať celú chalupu, môžu sa tie FV-ické prípadne presunúť napr. do obyváku ))

Dal by som si pozor na možné studené miesta v múroch, kde by mohlo dôjsť k zamrznutiu vody. Stačí kúsok potrhaného potrubia a už to frčí ....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

vlkazajac píše:Tak, tak... Zjednodušil by som to celé. Bojler obsahuje termostat, tak nepliesť do toho nasilu fotovoltiku a prenechať temperovanie DS.
Kúpeľne temperovať cez DS vhodnými vyhrievacími priamotopmi s termostatom. Súbežne s nimi použiť ďalšie priamotopy v celkovej sume maximálneho výkonu z FV. Keď tie náhodou zaberú, odľahčia primárny systém na DS vytvorením lepšej tepelnej pohody v kúpeľniach. Aspoň niekedy, úmerne času vzdialenému od Vianoc. Na jar a na jeseň to pomôže temperovať celú chalupu, môžu sa tie FV-ické prípadne presunúť napr. do obyváku ))

Dal by som si pozor na možné studené miesta v múroch, kde by mohlo dôjsť k zamrznutiu vody. Stačí kúsok potrhaného potrubia a už to frčí ....


JJ něco takového jsem měl na mysli. Jen jsem to možná ideálně nepopsal. Teď to zkusím už dořešit sám (musím prvně nakoukat specifika konkrétní nemovitosti a to chce čas). Díky všem za názory. Ať se daří a svítí slunce i přes zimu :)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek