Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

Dobrý den,

poprosil bych o radu. Už mě dlouho hlodá hlavou jak vyřešit... třeba mi pomůžete:)
Rádi by jsme pořídili do naší chalupy kterou rekonstruujeme (bude využívána hlavně jaro, leto, podzim) el. bojler pro ohřev TUV který by byl přihřívaný fotovoltaickými panely + ji přes zimu temperovali.

Předpokládáme 160-200l bojler a 8 panelů na šikmou střechu. Poněvadž nemovitost nebude v zimně obývána a je potřeba ji alespoň částečně vytápět (temperovat) předpokládám, že by bylo možné soláry k tomuto také využít. Tedy buď by se v hygienických zařízení daly pod dlažbu elektrické rohože s termostatem (energie ze solárů by šla do rohoží) nebo by se odebírala naakumulovaná energie z zahřátého bojleru (ze solárů) (přes vnitřní spirálu) a vytápěly by se hyg. zařízení "klasicky" přes radiátory na vodu (koupelnové žebříky s termostatickou hlavicí) a vytápěcí okruh by byl hnán nějakým nenáročným čerpadlem spínaným na tepelné čidlo v koupelně.

Cílem je minimalizovat náklady (pomocí FV) na ohřev TUV a temperování objektu v zimním období. Přičemž by vše mělo být ideálně max spolehlivé (v zimě nebude nemovitost několik týdnů nikdo kontrolovat, tak nesmí vymrznout atd.)

Myslíte že uvažuji správně? Zaujal mě bojler LX ACDC/M+KW který vyrábějí Dražice pro firmu Logitex. Co si o tomto řešení myslíte? Zvládnu to sám zapojit i jednoduše provozovat?

Předem moc děkuji za reakci k příspěvku.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Pawel »

Podívejte se někdy v tomto období během dne z okna začíná zimní spánek pro FV.
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

V zimně mě stačí když teplota koupelen a záchodu neklesne pod 5°C Nebo myslíte že teď FV nevyrobí nic a muselo by se dohřívat ze sítě?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od jahodovák »

Na takhle položenou otázku by asi nedovedl odpovědět ani pan Lorenc,natož my,je tady mnoho neznámého a v zimě je mnohdy dlouho zataženo bez sluníčka,takže by to bylo ješte s menší pravděpodobností než věštění z křištálové koule.tož tak...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od petrd »

temperuju chalupu solárem ( velice malou , obloženou 15cm izolace:) )
mám klimatizaci v režimu topení a v ní naprogramovaný časovač, který ji zapne od 11 do 15h na 27C. Často to jde z FV, např. tento týden každý den.
pak má klima ještě jeden režim kdy s minimálním příkonem začíná od 10C temperovat sama
"přebytek" - což je všechno když není nikdo doma... jde přes tyristorový regulátor a SSR do podlahový a radiátoru
pokud není uplná inverze trochu tepla se vyrobí a v koupelně je 21C, v takové té prosincové tmě samozřejmě bez šance

klimatizace je značky Midea Mission - příště bych vzal dražší sinclair
měnič značky Axpert 2kW - příště vezmu 3kW MPPT
a panely getradig.eu
řízení LK3 lan kontroler
tyristorový regulátor - stavebnice z GM electronic
konstrukce pro panely - profily na sádrokarton
zbytek Hadex, Hornbach

všechno je značně poddimenzované a zbastlené takže víc radit nebudu :)
Naposledy upravil(a) petrd dne čtv říj 14, 2021 6:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

Dobře tak ji zkusím zpřesnit. Když nebude svítit slunce tak je v záloze el. proud (který by dohřál bojler, který může posléze dohřát přes radiátory koupelny + wc) s tím počítám. Jde mi o to, jestli víte případně o nějakém lepším konceptu pro temperování rekreačního objektu a ohřevu TUV než zmiňuji. Ideálně když např. odkážete na schémata možného zapojení nebo konkrétní produkty které jsou vhodné a spolehlivé :) Věřím že nejsem jediný který řeší podobné otázky.
Díky
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

petrd píše:temperuju chalupu solárem ( velice malou , obloženou 15cm izolace:) )
mám klimatizaci v režimu topení a v ní naprogramovaný časovač, který ji zapne od 11 do 15h na 27C. Často to jde z FV, např. tento týden každý den.
pak má klima ještě jeden režim kdy s minimálním příkonem začíná od 10C temperovat sama
"přebytek" - což je všechno když není nikdo doma... jde přes tyristorový regulátor a SSR do podlahový a radiátoru
pokud není uplná inverze trochu tepla se vyrobí a v koupelně je 21C, v takové té prosincové tmě samozřejmě bez šance
"přes tyristorový regulátor a SSR do podlahový.. " Těmto udělátkům moc nerozumím :roll: To je běžně dostupné koupitelné řešení nebo jste si dělal sám?
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od petrd »

Zkusím ale poradit vážně:
Vzal bych asi v této situaci: Axpert King, panely, baterky a klimatizaci asi Sinclair - dělá spec. klimu na topení s dvojitým kompresorem údajně. Odhad za tu legraci celkově ca 130tis.

https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?ost ... ah-p950015

Blbé je že člověku přijde že v zimě "je světlo" ale reálná energie kterou slunce dává je skutečně dost malá, takže by to celé mohlo skončit trochu zklamáním. pak bude třeba slunečný den ale na panelech ležet sníh co nikdo neodmetl .. zase se bude topit ze sítě.. atd.

Pak ještě existují střídače optimalizované pouze na topná tělesa, což by asi vyšlo levněji - ten ale já nemám.
Naposledy upravil(a) petrd dne čtv říj 14, 2021 6:30 pm, celkem upraveno 1 x.
rva
Příspěvky: 3461
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od rva »

Namodelujte si, kolik se z těch pár panelů dá v zimních měsících dostat energie. Zjistíte, že to nestojí za řeč. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Pawel »

Na střeše 2500Wp za slunečného dne 9kW dnes 450W.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od jahodovák »

Problém bude i to,že na šikmé panely napadne sníh a pokud se neodstraní skoro nic nedají,to by museli být kolmo na stěně nejlépe jihozápadním směrem,ono pokud je možnost a probíhá rekonstrukce tak by stálo za zvážení zkusit využít pasivní získávání tepla a pokud možno dobré zateplení.Své také dělá umístění stavby a spousta jiných okolností.Je pravda,že stavba v provedení pasivní moc energie na temperování nepotřebuje.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

Zkusil jsem si tu kalkulačku https://re.jrc.ec.europa.eu/ a jestli jsem zadal správně tak v zimě to má 4-5x menší výkon... to už je skutečně nic moc.

Teď jsem narazil na Fotovoltaická kamna Logitex LX DC PEC
https://www.obchodsolar.cz/fotovoltaick ... -lx-dc-pec

Nemáte s tím někdo náhodou zkušenosti? Topí to když dávají soláry třeba jen na 5tinu svého max výkonu? Je možno kombinovat i s AC proudem?

(to jahodovák: Bohužel se jedná o starou stavbu která má cca 450-750mm cihelné zdivo takže má velkou setrvačnost a pasivní energii přes okna se sem moc nedostane. Zateplovat z více důvodů nemá smysl nemá smysl.)
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Pawel »

To že má zdivo velkou setrvačnost neznamená že nemá smysl izolovat 45cm cihla je stejné jako 3cm polystyrenu což je nic. Už jsem psal že výkon FV svítí/nesvítí je 9kWh/450W za den.
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

Pawel píše:To že má zdivo velkou setrvačnost neznamená že nemá smysl izolovat 45cm cihla je stejné jako 3cm polystyrenu což je nic. Už jsem psal že výkon FV svítí/nesvítí je 9kWh/450W za den.
A máte optimalizer? Jak natočené panely? Nestíní něco?

Myšleno že si nebudeme zapatlávat zdobenou fasádu "panelákovým" polystyrenem když se neobývá celoročně.. To raději vyměníme a zateplíme střechu.. Vím že pasivní dům z toho už neuděláme ani kdyby jsme se rozkrájeli :)
Naposledy upravil(a) Mar3 dne čtv říj 14, 2021 8:09 pm, celkem upraveno 1 x.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od jahodovák »

Ono pokud nebude v zimě používaná,tak by možná přišlo nejlevnější na zimu všechnu vodu vypustit a napustit zas až se bude používat a tomu podřídit rozvody a ohřev vody,to znamená vše vyspádovat a pokud je možnost a stavba je podsklepena,umístit boiler do sklepa,kde je většinou i v zimě nad nulou,takže by mohl zůstat napuštěn a fotovoltaiku si pořídit na snížení spotřeby až bude obývána nebo pro případ výpadku.Ono někdy je lepší použít jednodušší řešení,které netrpí poruchovostí a je tak zvaně blbuvzdorné,z vlastní zkušenosti mohu potvrdit,že občas člověk si myslí,že jemu se to nemůže stát...a může.A ušetřené prostředky využít na posílení topení aby bylo možno v případě zimního provozu rychleji natopit objekt na přijatelnou teplotu ......
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Mar3
Příspěvky: 12
Registrován: úte zář 28, 2021 8:55 pm
Reputace: 0

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Mar3 »

Vodovodní potrubí jsem se snažil spádovat ale všude to 100% nejde původně jsem vše dělal blbuvzdorně.. Nakoupená keramika která má odolnost vůči mrazu (=asi o 90% se mi zužila možnost výběru) zdi dělám tak aby se co nejvíc odpařovaly a nebyly příliž navlhlé... Ale ve výsledku jsem došel na to že žádnému objektu nesvědčí neobývání = nevětrání a promrzání. Budu muset nějak vyřešit to temperování. Ale s tím bojlerem ve sklepě, něco na tom je:)
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od vla »

Na temperování bych koupil za zhruba od 300 kč ventilátor s termostatem. Pokud budeš nahřívat bojler solárem, je docela možné, že v dané místnosti temperace ani nebude třeba, díky tepelné ztrátě bojleru. Ten ventilátor by pak byl jako rezerva, kdyby bojler díky nepřízni počasí již "netopil".
Nemám rád tenhle stát.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od LIX »

A možnosť nainštalovať klímu nie je?
Vtedy by tie panely mali väčšiu využitelnosť v zime. Keď klíma s dobrou účinnosťou spraví z 500w výkonu v paneloch 1000w tepelného výkonu. Dať tam gridfree menič bez batérii a nadimenzovať fv pole tak aby, aby výkon z panelov nikdy nebol väčší ako príkon klímy. ;)
Napríklad nainštalujem 1500wp v paneloch (najlepšie sério-paralelné stringy) kúpim gridfree menič 1000w a klímu ktorá viem že bude mať odber viac ako 1000w. Menič sa zapne iba keď sa pustí klíma.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od petrd »

no a dokud jsem neměl FV - byla v chatě na zimní temperování klíma napojená na čez. Párkrát za den se zapnula na ca 400W příkon a udržovala vevnitř ca 10 C.
Franta2776
Příspěvky: 2238
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 136

Re: Temperování chalupy přes FV jednoduše?

Příspěvek od Franta2776 »

Já mám taky chatu takže problematiku znám.Není problém za měsíc na noční proud protočit na temperaci 1MWh.To kolektory nedají.Základem je trocha izolací.Já mám trojskla,10cm polystyrenu na fasádě a 25cm vaty v podkroví a hlavně nemám žádnou tepelnou izolaci na sklepě a zemině v přízemí.On ten sklep a zemina pod barákem nikdy nepromrznou a pokud není -15 a silný vítr,tak ta obálka domu udrží teplotu nad nulou.Sousedi bez izolace mají po týdnu v chatě jak venku,takže ve vnitř klidně -10.Já vodu nevypouštím ani z topení a to tam jedu třeba jednou za měsíc.Pouze pokud je silný vitr a silný mráz,tak zapnu 2kW konvektor v přízemí na 8 hodin přes noc a to stačí.Platbu za elektřinu za celý rok mám okolo 8000kč.
Je potřeba izolace nebo tě ta elektrika sežere.Já jsem to dělal v roce 2000 a to si místní klepali na hlavu proč 10cm polystrenu,když na panelák dávali 5 cm.
Přílohy
20200813_123118.jpg
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek