GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Divizna
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 01, 2021 7:55 pm
Reputace: 0

GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Divizna »

Zdravím, na fóru jsem nováčkem a rád bych se poptal ohledně své nově instalované FVE na jihu Jizerských hor a postupně se podělil i se zkušenostmi z provozu.

Na střechu domu jsem pověsil zatím 8x panel Elerix 340 Wp, šest do azimutu 165 stupňů a dva do azimutu 255 stupňů (pro využívání odpoledního a večerního osvícení). V plánu je doplnit šestici ještě dvěma panely tak, aby jich bylo na JJV osm.

Nyní jsou panely zapojeny sérioparalelně tak, že dvojice jsou spojeny Tčky na střeše a dvojice dvojic pak ve svorkovnici pod střechou (délka kabelů od Tček do svorkovnice je asi 4-5 metrů, 6 mm2), odkud jde tlustý svod k měniči dole (asi 15 metrů, 10 mm2) . Až přidám další dva panely, tak zapojení upravím tak, že bude dvojice směr západ připojena vlastním svodem přímo do svorkovnice a doplněné dva panely hodím namísto ní do Tčka na střeše.

O víkendu, kdy bylo slunečné počasí, jsem ze sestavy dostal stabilních 1500-1700 W přibližně od 11:30 do 14:30. Počítám, že přidáním dvou panelů pak využiju kolem poledne plný výkon měniče stabilně a pomůže mi to i za horšího počasí, které je v lokalitě na jaře a na podzim časté.

V domě je stabilní odběr 100-130 W (datový spoj, WiFi, lednice, kamery, meteostanice apod.) který to přes den vykryje, dále se soláry bude řešit denní běžný odběr (zásuvky v domě, zásuvka pro zahradu - sekání trávy, pila, posezení venku) a ohřev vody (bojler jsem nastavil na nahřívání v poledne). Baterky zatím nemám, ale v budoucnu plánuji případně dodat LiFePO4.

Otázky:
- na domě není hromosvod, ani většina domů v okolí ho nemá, je to na svahu kopce, kde jsou vyšší stromy a na hřebeni telekomunikační věž, kam se blesky strefují. Panely nejsou zatím uzemněné - je to třeba řešit a kam na domě bez hromosvodu zemnit? Pro jistotu jsem u panelů nahoře dodržel 60 cm od hřebene a okraje střechy, pokud by se tam někdy hromosvod dodělával.
- na DC svodu od panelů je před měničem pojistkový odpínač OEZ Varius a za ním svodič přepětí Citel DS240S-130DC. Přívod do domu je 3x fáze a společná nula+zem. Rozvod po domě už je ale nový TN-S. Je takto řešená ochrana dostatečná, případně lze ji nějak posílit? Má smysl dát přepěťové ochrany i před jističe 230V rozvodu, když jsou na střeše panely?
- o problematice GridFree měničů vs. ČEZ jsem tu četl, elektroměr, který aktuálně mám, neměří přetoky, je to starší digitální typ. Jak moc se bát případných problému s ČEZem, řeší to aktivně? Nebo minimálně do doby, dokud tam bude stávající elektroměr, případně do instalace nového a jeho výměny (kdy by někdo odečítal stav přetoků), můžu spát klidně a těch pár kWh ročně neřešit?
IMG_8014a.jpg
IMG_8013a.jpg
Franta2776
Příspěvky: 2249
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Franta2776 »

To, že na displeji nevidíš kolonku přetoky neznamená,že neukládá tyto přetoky do registrů a personál ČEZ si je později nezobrazí.Studoval jsi návod k obsluze tvého elektroměru???
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Divizna
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 01, 2021 7:55 pm
Reputace: 0

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Divizna »

Návod k elektroměru jsem nestudoval, o víkendu se mrknu, jaký je to přesně typ. Ale rok výroby je 2011, to si pamatuju.

Konzultoval jsem tuhle problematiku s prodejcem GridFree, oni samozřejmě tvrdí, že měnič s limiterem má přetok naprosto minimální a problém s ČEZem by být neměl, viz. i různé FAQ na jejich webu.

Pokud bych chtěl svojí FVE dále rozšiřovat, existuje nějaké řešení na stejném principu jako GridFree, které opravdu zajistí nulový přetok?
Případně, došlo už k případům, kdy opravdu někdo měl s GridFree problém, dostat pokutu a neobhájil se argumenty, které uvádí dodavatel GridFree u případného soudu?
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od xmasin »

Jakákoliv neoprávněná dodávka je problém, pokud ji ČEZ zjistí, tak může dojít až na pokutu od ERÚ viz jeden zdejší příběh s Křižíkem otáčejícím se proti směru při dodávce.
Co se týče bezpřetokového Gridfree tak nic takového neexistuje, bezpřetokovost zaručuje buď plně oddělený systém nebo systém založený na měničích Axpert King resp. MPP Solar 5048MK, ale oba potřebují baterie.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Pawel »

Jestli jsem to dobře pochopil tak máte svodič přepětí až za odpojovačem, asi by to mělo být obráceně. S těm přetokem souhlasím a asi těžko ponesete pokutu prodejci. On vám netvrdil že nejsou, jen že jsou malé.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od kodl69 »

zkus si najít datasheet panelů, je tam napsaný, kolik stringů můžeš paralelně spojit bez jištění. Obvykle tam je napsaný, že maximálně dva, aspoň u panelů, který jsem zatím montoval.. A ty máš natvrdo paralelně spojený 4 stringy...
jenom pro představu: když dojde ke zkratu v jednom z panelů, tak vývody z panelu jsou obvykle o průřezu 4mm, těch dalšíchh 6panelů odevzdá komplet zkratovej proud do toho jednoho. 1.) vybuchne ten nezkratovanej zbytek panelu, diody nediody, 2.) vodičem CY4mm2 a MC4 konektorem poteče cca 60A (zkratovej proud panelů, možná o drobek víc)tj MC4 se rozpustí a drát vyleze z izolace...
viz citát:
"Kdo má pojistky námi předepsané,
tomu se při zkratu nic nestane.
Ovšem, kdo si tam nastrká hřebíky,
vyhoří a začne od píky…" :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Divizna
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 01, 2021 7:55 pm
Reputace: 0

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Divizna »

Vycházel jsem z obrázku zde (takto je to momentálně zapojené):
Obrázek

O pojistkách mezi větvemi tam nic nepíšou.

Pokud by se tam měly dávat pojistky, znamenalo by to před svorkovnici, kde docházi ke spojení větví, dát na každý kabel pojistkový odpínač?
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od petrd »

Divizna píše:Návod k elektroměru jsem nestudoval, o víkendu se mrknu, jaký je to přesně typ. Ale rok výroby je 2011, to si pamatuju.

Konzultoval jsem tuhle problematiku s prodejcem GridFree, oni samozřejmě tvrdí, že měnič s limiterem má přetok naprosto minimální a problém s ČEZem by být neměl, viz. i různé FAQ na jejich webu.
Konzultoval jsem toto u jiného střídače s jiným dodvatelem a bylo mi sděleno:

Přetoky tedy nejsou nulové, ale dá se bez potíží argumentovat větou z PPDS "krátkodobé regulační přetoky jsou povoleny". Výše není nikde stanovena a první pokuty za nedovolenou dodávku do sítě jsou od ERÚ definovány od 1000W dodávaných do sítě souvisle po dobu 15 minut.

Elektroměr 2011 budou asi v dohledné době vyměňovat. Podle zkušenosti místních uživatelů ten střídač co máš dodá asi 1kWh za měsíc - do přetoku. Samozřejmě v závislosti na provozu, počasí ... Taky si myslím že nebude třeba až tak zle - protože je pár spotřebičů které přetok způsobí klidně taky a myslím teď pohony s rekuperací . Ty se najdou asi spíš v průmyslu než v baráku ale údajně to dělají a docela dost tepelná čerpadla. Samozřejmě problém nastane, pokud se ti limiter rozbije, nebo třeba odpojí, špatný kontakt... a povalí to celý Srpen do DS.. Asi bych uvažoval o nějakém LK3 monitoringu aby bylo vidět co kam teče a jednou za 3 dny na kouknout a určitě bych doplnil i proudové relé, aby v případě že neodebírám celou elektrárnu dopojilo.

Mám trochu ale strach z jiné věci /to se asi netýká tohoto Tvého střídače/ že si nějaký montér odpojí úsek vedení a bude třeba měnit antoníček a já mu tam něco kvůli technické závadě pošlu. Ano teoreticky by si měl vedení zkratovat ale je to tak na to jít pak "do tepláků". A asi kvůli tomu doplním takovýto nějaký přístroj https://www.elima.cz/obchod/vypinaci-sp ... _4131.html
Naposledy upravil(a) petrd dne stř říj 13, 2021 7:06 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od marko250 »

Taky se tam píše ,že nesmíte být s DS galvanicky spojen,pokud se nejedná o oficiální FVE s DS!A tento modrásek s limiterem nejde oficiálně s DS spojit,nemá patřičné vyžadované ochrany pro DS.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od petrd »

jinak jsem "modrásek" měl ale dal nakonec pryč.

1. z důvodů "legislativních" - ono se ti asi nic nestane DOKUD nedojde k průseru typu že ti přestane fungovat limiter, nebo že si soused překopne při stavbě plotu kabel a bude chtít způsobit "u čezu" vyšetřování "to spálily ty solární panely na vedlejší chatě" (to jsem zažil :) ) a nebo že si vedení v ulici nějaký technik odpojí ale FV mu tam něco pustí.

2. Řešení s baterkou je sice dražší atd. ale prostě skutečně perspektivnější a univerzálnější.

Pokud bych chtěl něco levnýho a ekonomicky výhodného napojím ty panely na speciální střídač jen pro bojler a podlahovku - tam stejně většina mé složitě vyrobené energie končí :)
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Pawel »

Modrásek aby pracoval musí mít síť zvenčí aby se přifázoval tak asi že by poslal něco ven při vypnutí sítě asi nehrozí.
Divizna
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 01, 2021 7:55 pm
Reputace: 0

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Divizna »

O sousedy strach nemám, ti se naopak o soláry velmi zajímají ve smyslu, že by je chtěli taky. Jeden už soláry má.

Jinak ano, měnič má ochranu takovou, že se vypne, pokud nemá přívod z DS. Zároveň mám za měničem jistič B10 a až z něj to jde do dalších jističů pro dům. Když jsem měnič instaloval, otočil jsem špatně proudovou sondu a měnič se také nerozběhl.

Každopádně díky všem za odpovědi.

Ale rád bych "dořešil" to zemnění, přepětí a věci kolem a taky ty zmíněné pojistky.

Chce to tedy dát pojistky na svody před svorkovnici (i když to prodejce ani manuál neuvádí)?
Má smysl panely zemnit a kam případně, když dům nemá hromosvod?
Je daný svodič přepětí dostatečný a ochrání dům v případě, že blesk neudeří přímo, ale někde kolem?

Díky moc :)
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Pawel »

Pozor některé regulátory nesmí mít uzemněné panely.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od petrd »

Já to vidím možná příliš jednoduše ale stačila mě nakonec jedna pojistka na + a druhá na - až u měniče. Vedení k měniči musí "zkratový" proud resp. proud který dokážou panely dodat především vydržet bez nějakého oteplení nebo dalších efektů a větší proud na který by pojistka u panelu reagovala se z panelů do případného zkratu stejně "nevytáhne".

A pojistka u měniče je např. proto že chci u měniče zabránit teoretické situaci když se měnič prorazí a 230V poteče "do panelů" a podobně nebo chci vycvaknutím pojistky panely snadno odpojit..
Divizna
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 01, 2021 7:55 pm
Reputace: 0

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Divizna »

Před měničem mám jak jsem psal pojistkový DC odpínač OEZ Varius se dvěma 40A pojistkami na + i - vodičích. Pak je tam ještě ten svodič přepětí Citel, který prodejce dodává ke GridFree elektrárně.

Ale kolega výše zmiňoval situaci, kdy by mohlo skrze paralelní propoj ve svorkovnici dojít k poškození panelů mezi sebou.

Proto mne zajímá, zda by nemělo smysl dát pod střechu malou rozvodnici, do ní svést kabely, umístit tam svorkovnici a před ni na každý kabel umístit také pojistkové odpínače.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Reputace: 80
Bydliště: Liptov

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od antoni_sk »

Pawel píše:Modrásek aby pracoval musí mít síť zvenčí aby se přifázoval tak asi že by poslal něco ven při vypnutí sítě asi nehrozí.

Presne tak, takže si myslím že "modrásek" je v tomto bezpečnejší ako zmieňované Axpert King a MPP Solar niečo...
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od xmasin »

antoni_sk píše:Presne tak, takže si myslím že "modrásek" je v tomto bezpečnejší ako zmieňované Axpert King a MPP Solar niečo...
Axpert King do sítě nic poslat nemůže, podívejte se jak je konstruovaný a přijdete na to, že usměrňovač opravdu do sítě nic nepošle. Proto je bezpečnější než modrásek. U modráska hrozí, že pokud selže ochrana přifázování, tak poslat do sítě něco může i při vypnuté síti. Kromě toho u něj hrozí nedovolená dodávka, která je postihována dle vyhlášky.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od petrd »

xmasin píše: Axpert King do sítě nic poslat nemůže, podívejte se jak je konstruovaný
offtopic: já bych se na to taky rád podíval ale nevím kam :) Bohužel na co jsem zatím narazil byly spíš fragmenty schémat zapojení axpertů a taky se přiznám že problematice měničů nerozumím až tak abych to posoudil. No a slušné blokové nejen "ideové" schéma jsem taky neviděl.
Jinak jsem četl plno postů o tom že KING má dvojitou konverzi, pak několik o tom že na něm kdesi naměřili při přepínání přetok, pak že modrásek běží jenom když má napětí z DS no ale těžko říct pokud by to člověk dal do nějaké autorizované státní zkušebny - jestli by mu na bezpečnost těchto krabiček dali razítko..
DennyBraids
Příspěvky: 8
Registrován: pon říj 03, 2022 11:26 am
Reputace: 0

Re: GridFree 2 kW elektrárna na kraji hor

Příspěvek od DennyBraids »

Divizna píše:Na střechu domu jsem pověsil zatím 8x panel Elerix 340 Wp
Dobry den, nebyl byste prosim ochoten panely odprodat, resp. vymenit za novejsi? Mame nakoupeno 60 ks techto panelu, ale CHKO pozaduje panely pres celou strechu beze zbytku, takze bych jich jeste nekolik potreboval. S demontazi / montazi bych pomohl, mohl byste mit panely nove, 390 nebo 410Wp z aktualni nabidky GWL.eu

Moc by nam to pomohlo, dekuji, Daniel

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek