Návrh FVE pro svícení a TUV

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

beethowen píše:No nějak úplně netušíme co od toho očekáváš? Co s tím hodláš napájet.
Nebo je to jenom tak, že teď se zdražuje elektřina, tak něco honem vymyslet.
3kW měnič ti toho moc neutáhne, pokud budeš chtít živit domácnost, tak je to mimo a bude neustále v bypassu. Ta baterie by tam byla taky tak do počtu.
Napiš, jakou máš představu o provozování toho systému. Pokud jde primárně o úsporu, je ideální vzít pár panelů, nějaký regulátor pro spirálu a ohřívat vodu. Je to bez baterie, pokud je velký bojler, máš dobrý akumulátor. Toto má návratnost zajištěnou určitě. Pokud tedy neohříváš TUV nějakým jiným levným způsobem.
AHoj, díky za otázky.
ANo je to tak, po FV jsem se díval již delší dobu, ale až nyní jsem se do ní odhodlal dát část úspor které mi leží ladem.
A potkalo se to i s tím zdražením energií.

Co se týká bojleru, tak máme Dražice OKHE 160 SMART - 230V, 2kW spirála. Vodu nahřívám na 50st. Denní spotřeba dle aplikace 6 až 7 kWh.
Nicméně tvé tvrzení je v rozporu s tím, co jsem se dozvěděl do dnes v tomto vlákně a to, že postavit FV tak aby nahřívala pouze bojler a neměla přetoky bez akumulátoru nelze. Když nebude svítit slunce, bojler nahřeje z DS a pak když vysvitne tak bude voda teplá což znamená že jí musím někam uložit nebo ji spotřebovat.
Neboť největší spotřebu vody máme večer a do rána se ze slunce nenahřeje. Takže jsem myslel, že ta baterie bude dobrá volba. Tak teď jsem z toho blázen :-)
cipis
Příspěvky: 4216
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od cipis »

Spocitej si, kolik potrebujes kWh na ohrati vody a kolik te vody potrebujes.
Jestli vecer vyplacas vsechnu vodu, tak samo, ze se to do rana nenahreje. A jet tohle z baterek je strasne drahe, to je lepsi druhy bojler nebo vetsi. Tedy udelat to tak, aby ti na rano/dopo zbyla tepla voda.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od rva »

Pokud to má být jenom na ohřev vody, tak stačí správný počet FV panelů a vhodný regulátor pro tento účel. Tady je nějaký http://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-ng-4095, další se hledá třeba pod názvem Siton.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

rva píše:Nouzové řešení je třeba zvolit klon Axperta, který funguje i bez baterie. A baterie doplnit později. Jen namátkou jak to vypadá: https://www.aliexpress.com/item/4001095404611.html. Ceny nějak nesleduji, tak nevím, jak výhodná tady je, ale obecně ceny dost stoupají. U měniče je pak potřeba ověřit jestli funguje i v módu, kdy nemůže dodávat přebytky do sítě.
Ahoj, díky taky to je varianta, právě zde pročítám všechny odpovědi, za které moc děkuju.

Prosím, co tady ten Axpert 48V 5kW s MPPT ?
K tomu už můžu dát jakékoliv panely, že?

https://shop.mypower.cz/kombi-menic-axp ... w-pf1-3325

Cena proti číně kterou jste poslal je o 4k vyšší, ale má to záruku a nebudu se bát že to bouchne.
Já obecně moc v číně nekupuju, nevěřím té kvalitě. Ale proč ne, - pokud se toho nemusím bát.

Říkáš, že to bude fungovat aji bez baterie? Co přetoky, kam je pošlu?

Děkuji za další info, které mne navede správným směrem.

Už vím, že na 100% 48V, teď jen rozklíčovat ten zbytek......Děkuju!
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

cipis píše:Spocitej si, kolik potrebujes kWh na ohrati vody a kolik te vody potrebujes.
Jestli vecer vyplacas vsechnu vodu, tak samo, ze se to do rana nenahreje. A jet tohle z baterek je strasne drahe, to je lepsi druhy bojler nebo vetsi. Tedy udelat to tak, aby ti na rano/dopo zbyla tepla voda.

Na 160L 50st. vody spotřebuju 6kWh. ano bohužel, vyplácá se všechna, mám 2 holky.
Když bych zapl bojler na max a dal 75 st. byla by to varianta, jak ji všechnu nevyplácat a na ráno by mi zůstala vlažná a přes den se dohřála z FVe. Kolik by měla mít FVe tedy výkon? 1 - 2 kW?

Jak jsem psal, bojler je dražice okhe 160 smart 2kw spirála. Díky On.
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

rva píše:Pokud to má být jenom na ohřev vody, tak stačí správný počet FV panelů a vhodný regulátor pro tento účel. Tady je nějaký http://shop.mypower.cz/bel-regulator-mr4316ac-ng-4095, další se hledá třeba pod názvem Siton.

Asi jen ohřev ne, chtěl bych taky svítit a třeba napojit lednici a kávovar postupně.....
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od rva »

prochazkao píše:Prosím, co tady ten Axpert 48V 5kW s MPPT ?
K tomu už můžu dát jakékoliv panely, že?
https://shop.mypower.cz/kombi-menic-axp ... w-pf1-3325
Axpert je dlouhodobě spolehlivý. Ten v odkazu ale nefunguje bez baterií. FV panely k němu nesmí v sérii překročit vstupní napětí - takže to budou asi 3 obvyklé panely v sérii.
Jinak když není dostatečná spotřeba a není kam energii dávat, tak se energie ani nevyrobí - mppt regulátor se na straně FV panelů nastaví na vyšší napětí a tím dodávka energie poklesne. Ty měniče, které fungují i bez baterie, právě takto regulují dodávku z panelů, aby pokryla přesně spotřebu. Ale je to nouzové řešení do doby než se seženou baterie, protože když není dostatečná výroba, měnič se přepne na bypass a spotřebiče běží na distributora.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od Pawel »

Ten měnič co jsi dal odkaz má jen možnost připojení panelů 3000Wp a s tím moc velkou slávu neuděláš. Jakmile se zkracuje doba slunečního svitu musíš urvat co se dá. Aby se prodloužila FV sezona je dobré mít ideální sklon panelů pro toto období. 2000Wp na střeše neznamená že připojíš 2kW bojler a opět brát z baterek je blbost. Další panely můžeš připojit na externí regulátor ale to jsou další peníze. A k té Číně to si myslíš že ty měniče co tu stojí o 4t více že nejsou Čínské?
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Aha, tak v tom případ tento? Na něj lze již napojit více panelů v sérii a umí pracovat i bez baterie....

https://shop.mypower.cz/kombi-menic-axp ... w-pf1-3243
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Pawel píše:Ten měnič co jsi dal odkaz má jen možnost připojení panelů 3000Wp a s tím moc velkou slávu neuděláš. Jakmile se zkracuje doba slunečního svitu musíš urvat co se dá. Aby se prodloužila FV sezona je dobré mít ideální sklon panelů pro toto období. 2000Wp na střeše neznamená že připojíš 2kW bojler a opět brát z baterek je blbost. Další panely můžeš připojit na externí regulátor ale to jsou další peníze. A k té Číně to si myslíš že ty měniče co tu stojí o 4t více že nejsou Čínské?
K té číně, no asi jsou čínské, ale někdo je musel koupit, odzkoušet že to není šrot, zaručit se za to 24M zárukou atd.
Což mi přijde lepší, než to koupit přímo v číně. Ale když mi tady poskytneš odkaz, který čínský měnič bude spolehlivý a bude mi vyhovovat parametry, klidně si ho objednám - vůbec to nemyslím zle (!) Jen mám problém najít vhodný u nás v tom nepřeberné množství parametrů a představa že se kopu někde na ALi.... no fuj :-)

Díky, On.
cipis
Příspěvky: 4216
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od cipis »

To by mě zajímalo, jak teda může ségra se švagrem a dvěma klukama (5, 7) vystačit s 80l ...
Dole u máti byl 120l a v životě nedošla teplá voda.

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody

Z 10°C na 55°C se ti to ohřeje za 3 3/4 hodiny tím 2kW tělesem.

Takže jestli to chceš ohřát takto slunkem, tak ti musí jet min. 4 hodiny elektrárna 2kW reálně, tj. ne Wp.
Tedy u 1-2 kWp ti to nikdy nenahřeje, obzvlášť v zimě absolutně nehrozí, abys měl vůbec nějaké přebytky.

Myslím, že jednodušší cesta je spíše snížit tu příšernou spotřebu TUV.

Já plánuji tu spirálu vyměnit za dvojitou, jedna bude ze sítě hřát na 45 (technické minimum) a druhá bude ze slunka přes ten BEL na technické maximum (bojler, rozvody, ..), podmínkou samozřejmě termostatické ventily, případně mixér na výstupu bojleru.

Další varianta je dva bojlery v sérii, první velký jen ze slunka, jako předehřev, druhý malý už na elektriku na finální teplotu. Resp. myslím, že už jsou na tohle kombinované, tedy vše v jednom, ale tohle mi přijde jako jednoduché a navíc, když se jeden posere, tak je furt druhý, místo posraného jednoho vymakaného.

Jinak udržování 80l bojleru na teplotě cca. 60°C bez odběru vody (dobře, 2x zuby, 3x ruky a 1x obličej), je tak 1,3 kWh.
prochazkao píše:
Na 160L 50st. vody spotřebuju 6kWh. ano bohužel, vyplácá se všechna, mám 2 holky.
Když bych zapl bojler na max a dal 75 st. byla by to varianta, jak ji všechnu nevyplácat a na ráno by mi zůstala vlažná a přes den se dohřála z FVe. Kolik by měla mít FVe tedy výkon? 1 - 2 kW?

Jak jsem psal, bojler je dražice okhe 160 smart 2kw spirála. Díky On.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od mmv »


Na 160L 50st. vody spotřebuju 6kWh. ano bohužel, vyplácá se všechna, mám 2 holky.
Když bych zapl bojler na max a dal 75 st. byla by to varianta, jak ji všechnu nevyplácat a na ráno by mi zůstala vlažná a přes den se dohřála z FVe. Kolik by měla mít FVe tedy výkon? 1 - 2 kW?

Jak jsem psal, bojler je dražice okhe 160 smart 2kw spirála. Díky On.
nesmí se také zapomenout na tepelné ztráty boileru cca 1 - 1,5kW denně
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
cipis
Příspěvky: 4216
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od cipis »

Však to jsem tam psal nad tebou :)

Nicméně myslím, že prvořadý úkol je snížit tu spotřebu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od prochazkao »

Ahoj všem, díky za starost o spotřebu TUV, ale nechci ráno v práci smrdět a večer si celá rodina dopřejeme horkou sprchu a jednou týdně i saunu, na tom přeci nic není.

Ale prosím k věci kluci, mohu poprosit, co říkáte na tento čínský měnič?

https://1url.cz/FKTSC

Hezkou neděli.

Děkuji.

Ondra
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Návrh FVE pro svícení a TUV

Příspěvek od Pawel »

Asi bych nebral práci bez aku jako výhodu protože budou vznikat přetoky. K tomu napětí 145/500V se asi někdo vyjádří odborně já preferuji 145V. Hledej také zde https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... &_osacat=0
já mám tento https://www.ebay.com/itm/131094766586?e ... SwyvBhEiLD

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek