Minimum ochrany FVE

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Odpovědět
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Minimum ochrany FVE

Příspěvek od Beny »

Mám instalovanou FVE a vzhledem k problémům s baterii (LG svolávačka) jsem se začal zajímat o bezpečnost celku.
Věděl jsem, že mám jen DC odpínače s pojiskami, tak jsem se různě poptával, jaké je vlastně minimum toho co by měla FVE mít s hlediska ochrany před přepětím.
A co revizák, instalační firma, to názor. Projekt k FVE není, možná někde u ČEZu je blokové schéma a to tak vše.
Nebudu řešit instalační firmu, chci řešit buď sám či dodavatelsky bezpečnost. Spíše tedy dodavatelsky, viz. konec příspěvku.

Tedy otázka zní, jaké je minimum, čím začít?

Stačí přepěťové ochrany před měnič na DC a za měnič na AC?
Nebo je nutné mít přepěťové ochrany u panelů (nevím ani kam by se na střechu daly a to nemluvím o zemění, které není na střeše)?
Na konec bleskosvod. Na objektu není. Již jsem kontaktoval jakous firmu s licencí, ale neřeší FVE. Jistě mě doporučí, kvůli vzdálenosti "s" sundat panely z kraje střechy. Snad by aspoň pod hřebenem vzdálenost mohla vyjít.
Pod domem není nikde žádné zemění, tedy v rozích (kde to pujde) pravděpodobně zemnící tyče.
Případně "prý" izolovanou jímací soustavu (oddálený bleskosvod), nemusí se při směru dolů řešit "s", po hřebenu ale ano. Pokud by tedy to propojení dvou jímačů na krajích střechy muselo být přes hřeben.
Neřešme cenu, jde o to, zda li to něco přinese navíc.
Problém asi je, že jsem nenašel žádnou firmu, která má v portfoliu, děláme instalace oddáleného bleskosvodu.

Díky za vaše komenty.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimum ochrany FVE

Příspěvek od LIX »

Otázka je minimum pre koho? Pre poisťovňu, alebo pre dobrý pocit?
Ja mám fve už pár rokov. Bleskozvod zatiaľ nemám (plánujem).
Ak ti spraví firma bleskozvod a panely budú v jeho blízkosti alebo akejkoľvek vodivej časti ktorá je spojená s bleskozvodom je potrebné pospojovať konštrukciu panelov s bleskozvodom. Vystup panelov musíš v tomto prípade opatriť zvodičom prepätia triedy I. Zem tohoto zvodiča pripojiť na ekvipotenciál. Ak je vedenie od panelov dlhšie ako 10 metrov musíš pri meniči-regulátore dať zvodič triedy II tiež pripojenú zem na ekvipotenciál.
kiksa
Příspěvky: 78
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Reputace: 3
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimum ochrany FVE

Příspěvek od kiksa »

Jsem taky v podobné situaci jako ty, jen s tím rozdílem, že jsem panely na střechu domu ještě radši nedal (panely jsou na pergolách).
Já začal tím, že jsem začal postupně kopat uzemění a řešil pospojování trubek vody, plynu, topení atd na ekvipotenciální svorkovnici. Ekv. svorkovnice mám momentálně 3, propojené almgsi drátem (dvě v domě, jedna ve strojovně FVE mimo dům). Kopání u nás není jednoduché - ale už je v zemi asi 6 tyčí a nějaký ten pásek. Až bude nové uzemění hotové a v zemi propojené se svodem hromosvodu, nechám změřit odpor a budu řešit další.
Co jsem vyčetl, tak propojení s hromosvodem na střeše při nedodržení "s" není vůbec žádná výhra. I když dáš přepěťovku T1 k panelům, tak pořád poteče bleskový proud uzeměním přepěťovky a od něj musí být taky dodržena všude vzdálenost "s" až do země, což je dle mě nemožné dodržet a přeskoky blesku do domu nechceš (kromě zničených spotřebičů může od jiskření začít hořet).
Podle mého je teda jasná volba izolovaný hromosvod a pořádná zem a "levnější" přepěťovky, co případně vykryjí zbytek. Jak je to se vzdáleností "s" u izolovaného hromosvodu na střeše, ale nevím. Někde jsem četl, že by měl teoreticky stačit i jeden svod (cena), ale to se mi moc nezdá.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimum ochrany FVE

Příspěvek od kodl69 »

Dostatečná vzdálenost s od jímacího vedení dle ČSN EN 62305-3/ed.2 čl. 6.3.1: s=ki*kc*l/km,
ki=0,04 (tab.10)- tř. LPS III kc=0,62 (obr.C3)- dle počtu svodů a tvaru budovy, obvykle v rozsahu 0.4-0.7 l= délka po svodu až k zemi km=1 (tab.11)- vzduch, km=0.5 pro zdivo, beton. Jak prosté, milý Wattsone...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: Minimum ochrany FVE

Příspěvek od Beny »

Díly za reakce. No už jsem dál, kumunikuji s Lumaplus. Začnem zeměním, počítáme s třemi zemniči typu A s 4,5m. Jen na ulici je mnoho infrastruktury okolo, snad se s tím někam vlezem. Propojení bude přes sklep 10 antikorem. Ve sklepě nějaké dvě tři ekvi svorkovnice. Po té PDS, zdá se že to bude DEHN. Dělají zajímavé vodotěsné řešení k panelům. A následně HVI hromosvod, je to ale palba za jeden svod. To bude až další etapa, tedy pokud prodám baterku může to být hned :-)
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Re: Minimum ochrany FVE

Příspěvek od Mojm10 »

Ja bych to bral takhle:
resit komplexne ochranu:
1. tak aby me to nezabilo
2. tak abych nevyhorel
3. tak aby se to neznicilo

Prakticky: Dimenzovani vodicu. Jejich spravne jisteni. Jisteni DC. Prepeti DC 1+2 na stringy, pokud vic jak 10 metru tak na kazdem konci (tohle zaboli kdyz mas dva stringy), LPS, panely v ochrannem pasmu. Pokud nelze dodrzet, spojit s hromosvodem, nebo zvlast zemnit. Prepetovka AC na vstupu do domu 1+2, nebo 2 pred menic. DC odpinace jsou dobre. Na baterkach proudovy jistic a DC odpojovac. Navrch prihodit dva CO2 hasici pristroje a hlasice. Napr. i na pudu, pokud tudy vede dc.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek