Jak jistit baterii

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od SAKO »

Taky to už mám tak nějak...na každé větvi baterie OPVP 63A, solára jištěny, výstup z reglu jištěn, měnič má ještě svou vlastní pojistku 200A, takže jištěno vše. Ale ještě jedna otázka, viděl jsem někde jištěny oba poly, jak plus, tak minus, ma to smysl? Děkuji.
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od cipis »

vla: A kdo taky říká, že máš jistit články v 12V baterii, která nejde rozebrat? V autě, kde máš jednu jedinou baterii a kde máš jištěný každý obvod, tak také samozřejmě není nic potřeba. A i přesto se dávají odpojovače baterií na náklaďáky třeba. Požáry elektromobilů jsou málem na denním pořádku, jedna nejmenovaná automobilka radši vykupuje auta zpátky kvůli bateriím.

Je to tvůj dům, tvůj sklep, tvoje technická místnost. Máš to dimenzované na teplo při zkratu? Máš tam požární hlásič, máš tam hasící přístroj a obsluhu, co ten hasičák umí použít? Máš vše popsané a odpojitelné, aby ti to hasiči korektně odpojili a nemuseli ti to celé prolít x kubíkama vody/hasebního prostředku?

Pojistkové odpojovače k solárům jsou bez dalších prvků naprosto k hovnu, protože pojistku za chodu nevyměníš a ani panely neodpojíš, leda v noci. Když už tak pojistkový odpínač, co to zvládne odpojit pod zátěží.

Jak tu baterii odpojíš od měniče nebo regulátoru? Vezmeš klíč/šroubovák a budeš šroubovat a šroubovat a případně při tom svařovat?

Vem si situaci, kdy se ti stane něco na jednom bloku celé té poskládané baterie. Teplota a proud naroste a co dál? Pojistky od panelů nic, pojistky v měniči nic, jistič před zátěži nic. Čím to vypneš/odpojíš?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od ViktorEX »

:D štípačky
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od vlkazajac »

Ja mám veľké obojručné štipačky pripravené v pohotovosti už 8 rokov, neopustili strojovňu. Lenže ak bafne lítium a bude hicovať, za štipačky sa neschovám ..... :hell:
Okolnosti sa menia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od vla »

Je přeci jedno, jestli to je autobaterie, nebo jiná baterie, jen to byl příklad, že vícečlánková baterie nemusí mít mezi články pojistky, odpojovač je možná odpínač, nejsem elektrikář nerozlišuji přesně tento pojem, nicméně odpojení panelů při zátěži dělám běžně. Takže pojistky od panelů jsou, pojistky v měniči jsou, jističe před zátěží jsou. No a docela by mě zajímalo, jestli každý má doma hasiče, který sedí před elektrárnou aby mohl v případě potřeby okamžitě začít hasit. Ty bys asi doporučil nejmíň dva, protože kdyby si jeden odskolčil, je třeba to mít jištěné. Hasicí přístroje v elektrárně jsou v množství značně předimenzovaném. 4X malý CO2, 2x velký Co2 (skoro ho neunesu) a dvakrát práškový asi 10 Kg. Tu a tam holt nějaké elektroauto chytne, stejně jako benzinové, naftové atd. Prostě nehody se stávají. Snažím se mít jištění rozumné a logické. Jediné co nemám je rychlé odpojení baterek od měniče, to by možná stálo za úvahu, jenže baterky jako takové to neochrání a měnič má pojistky na vstupu, takže jak jsem psal, budou tam dvě pojistky v serii. Jinak to odpojení baterek by se mi líbilo v kombinaci odpojí se baterky a s nimi zároveň i panely, ale zatím jem nic vhodného neviděl. Tak případně něco jednoduchého poraď. Proud z baterek 150-200A, 24V.
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od cipis »

Samozřejmě, že se nehody stávají. Kvůli tomu se ale dělají opatření, aby ty následky nebyly třeba fatální.
Auta sice chytnou i normální, ale normální při troše štěstí uhasíš sám, elektrické ani omylem. Ono to totiž není pak hašení, ale spíš kontrola hoření ...
Já neříkám, že máš mít hasiče atd., to bylo pro dokreslení situace, aby sis uvědomil, kde je největší problém.
Pojem odpínač a odpojovač je dost podstatný rozdíl, ostatně nedávno jsem si to tady na fóru potvrzoval, jaký je v tom rozdíl. A když nejsi elektrikář, tak je třeba tyto věci minimálně nastudovat. Odpínač je stavěný na odpojení pod zátěží, tj. dokáže si poradit s hořícím obloukem při oddalování kontaktů od sebe. Kdežto odpojovač ne.
Dej si do googlu hledat "odpínač DC-200", ale z těch cen nebudeme nikdo nadšený.
Co se týče "central stopu", tak na to jsou vhodné ty DC jističe, co mají možnost připojit tzv. vyrážecí cívku. Na tu, když přivedeš napětí (24V nebo 230V podle typu), tak "cvakne" a shodí ti jistič, se kterým je mechanicky spojená.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Dagus
Příspěvky: 1944
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od Dagus »

Tak pro aku třeba něco jako contactor https://www.ebay.co.uk/itm/New-Heavy-Du ... jcQAvD_BwE
Panely zase vyhodit vyrážecí cívkou u jističe. Řešilo se to tu vícekrát, řešení jistě je.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od vlkazajac »

to cipis :

Há - há - há !!! To sa Ti nevysmievam, čítam premúdru Wiki, ktorá mi ponúkla iniciatívne ( t.j. pred normotvorcami ) toto :

"Odpínač je komponentom elektrickej siete, ktorý slúži na viditeľné rozpojenie elektrického obvodu alebo viditeľné odpojenie elektrického zariadenia od elektrického napájania v stave, keď boli tieto už predtým odpojené vypínačom. Ide o bezpečnostnú funkciu pri práci na vypnutom (odpojenom) elektrickom zariadení."

Potom múdro pokračuje v tom, čo nás zaujíma v tomto vlákne :

"Odpínače sú spínače, ktoré sú schopné vypínať a zapínať prúdy do hodnoty nominálneho prúdu. Nie sú však schopné vypínať skratové prúdy a v zapnutom stave ich nemusia prenášať bez poškodenia. Ak má odpínač predradenú výkonovú poistku, odpínač vypína menovité prúdy a poistka skratové prúdy."

Takže keď je pruuuser, vybaví poistka. Keď nie je, môžem o d o p n ú ť .

Môj poznatok pridávam : Neodpínajte, keď je mppt regulátor v absorpcii.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od cipis »

Jako dá se na odpojení baterie použít i odpojovač ze Zetoru za 140 Kč, ale musí se zachovat správný postup, tj. vypnout zátěž/vypnout měnič, vypnout panely/regulátory. A pak teprve, až se nebude nabíjet/vybíjet, tak odpojit baterii. Což ale poněkud ztrácí tu bezpečnostní funkci pro případ průseru.

Ad to názvosloví, to je prapůvodem asi z rozvoden, kde jsou vypínače (obrovské, drahé krámy, co to umí pod zátěží), odpínače a odpojovače. Je to přesně kvůli bezpečnosti, protože když se vypne jen vypínač, tak je to jen jeden jediný prvek od toho, aby se stal průser. Proto se to jistí tím odpínačem. A odpojovač je tam, pokud si to dobře vzpomínám, aby se dal třeba ten vypínač vyměnit. Tj. potřebuješ vyměnit vedení, vypneš vypínač v obou rozvodnách, odepneš odpínačem vedení, tím pádem je to už bezpečné. Jenže když potřebuješ vyměnit vypínač, tak je pak v cestě k elektrice zase jen jeden prvek (pokud to nevypneš i v rozvodnách okolo, což asi nechceš), takže vypínač vypne, odpínači se odpojí vedení a pak se odpojovačem odpojí vypínač od odpínačů, takže se může vypínač v klidu třeba opravit, vyměnit atd. Prosím brát s rezervou ten přesný popis, už je to létaletoucí, co jsem se v tom pohyboval.

Každopádně princip je jasný. Buď tam máme něco, co je schopné vypnout jmenovité proudy anebo něco, co se vypnout pod zátěží nesmí, pak ale okolo potřebujeme prvky, které to zvládnou vypnout, aby se to dalo odpojit.

Mně to vychází spíše na 200A DC jistič, ale to je pálka jak prase ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
berounskygrizly
Příspěvky: 49
Registrován: pát říj 06, 2017 5:27 pm
Lokalita: kousek od Berouna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od berounskygrizly »

Já jsem před pár lety koupil na bazoši za 500,- https://www.elron.cz/cz/eshop/product-o ... 400a-14667

Pokud má někdo dvě nebo tři sady baterií, je podle mě lepší volba lištový odpínač. V případě potřeby je možné odstranit boční táhla a odpojovat jednotlivé sady baterií nezávisle. https://dum.bazos.cz/inzerat/141427876/ ... pinace.php
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od cipis »

U toho lištového neuvádí použití na DC, jen AC.
Ten tvůj šťastný kup ale DC je, to by bylo řešení. Akorát ztráta 34W a elektrická životnost 200 cyklů ... Za pětistovku asi dobré, za plnou cenu nevím teda ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
berounskygrizly
Příspěvky: 49
Registrován: pát říj 06, 2017 5:27 pm
Lokalita: kousek od Berouna
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od berounskygrizly »

Ztráta FD3 je 65W při jmenovitém proudu (630A na 24V je cca 15kW) takže na odpojovači se protopí cca 0,4% procházejcí energie.

K tomu odpojování DC proudu pod zátěží, mám zkušenosti pouze s 24V a cca 200A zátěži. Klasickou nožovku, žehličkou, bez problému. Tak proč by to nezvládl odpínač. S 48V nemám zkušenost.

Osobně bych věřil tomuhle odpínači víc, než jističi z aliexpresu.
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od cipis »

Táhne se to celým fórem, střídavý oblouk zhasne "sám", kdežto stejnosměrný ne. Takže to uděláš jednou, uděláš to dvakrát, no a potřetí se ti to přivaří. Kolikrát jsi tu pojistku měnil?
U toho čínského DC jističe je alespoň nějaký pokus o zhasnutí toho oblouku, akorát o pekelných cenách jsem nemluvil o čínské produkci, ale o tom, co se dá koupit zde, přímo na to určené (5-15 tisíc).

Jinak o ztrátě jsem mluvil o tom Variusu. Krásný je na něm ten nápis "Obsluhovat rázně" :) Právě kvůli tomu oblouku ...


Zde nějaká čína za dvojku:
https://www.aliexpress.com/item/4000537 ... 69a3K786Aw

A asi bych jí věřil víc než těm malým krabičkách za pár stovek, co jsou i zde na fóru.

U tohodle krámu https://www.schrack.cz/eshop/jistici-a- ... 045dc.html je vidět, že ta terminologie nejde moc ani samotným výrobcům (ikdyž tohle asi bude spíše neznalost překladatele) :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od cipis »

Tady čínský jistič i s cívkou na externí vypnutí, ale teda na 24V si vezme 4,5 - 5,5 A:
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 6295%22%7D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od kodl69 »

co se ti nezdá na "možnosti výbavy"? Je vidět, že to asi neznáš ty, jistič se totiž dá dovybavit, třeba pomocnými kontakty, motorovým pohonem, a dalšími blbinami, o kterejch asi nemáš ani tušení...
Edit: jasně, v názvu je odpojovač a v popisu odpínač...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od cipis »

No však, o tom se celou dobu bavíme ... Co je to výbava samozřejmě vím ...

Spíš co si myslíš o tom čínském za dvojku?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od mmv »

cipis píše:T

U tohodle krámu https://www.schrack.cz/eshop/jistici-a- ... 045dc.html je vidět, že ta terminologie nejde moc ani samotným výrobcům (ikdyž tohle asi bude spíše neznalost překladatele) :D
jestli se můžu zeptat co je "u tohodle krámu" špatně ???
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od kodl69 »

U číňana člověk nikdy neví... Někdy je to rebrandovanej slušnej výrobek, někdy je to imitace...
Ale stejně bych tam dal nožovou pojistku do držáku a na ni natrvalo držadlo, celý to bude za čtyři stovky a bude to blbuvzdorný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od vla »

Taky jsem v rámci zvýšení bezpečnosti vyměnil lion technologii za life.
Nemám rád tenhle stát.
cipis
Příspěvky: 4312
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jistit baterii

Příspěvek od cipis »

mmv: mrkni https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 72#p152162 na to edit, kodl si toho všiml až pak
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek