OpenSource mppt nabíječ

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Matess
Příspěvky: 1513
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od Matess »

https://www.instructables.com/DIY-1kW-M ... ontroller/

Moc pěkná práce, jde upravit pro 48V baterie, ale 80V vstupní limit je trochu problém, protože je to limitní napětí pro dc/dc měniče co napájí elektroniku. Nicméně říkal že má v plánu novou verzi která bude s tímto již počítat.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od kodl69 »

Ale na druhou stranu, pro místa, kde je 30V panel a 12V baterka je to moc pěkný řešení. TY XL 7015 bych nahradil destičkama vykuchanejma ze síťovejch adaptérů a je to hotový. Mosfety na vyšší napětí ani větší indukčnost není problém. Akorát na větší výkony by to chtělo ten buck regulátor vícefázovej, kvůli rušení a vlastně i snazší konstrukci (3x33A je 100A jak nic, 1x 100A je svářečka...)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od cipis »

Hlavně ten návod je neskutečný ... Po dlouhé době vidím takovou dobrou práci.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od kodl69 »

kdyby se do toho chtěl někdo opřít, tak k tomu klidně navrhnu výkonovou část na 4-6kW, u měniče to celkem funguje, tak proč ne tady...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1513
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od Matess »

já jsem na to právě koukal a přišla mi hlavně super ta sw část a i ten popis toho jak mu odcházely low side mosfety a jak to vyřešil. Moc šikovnej člověk...

má tam návod na mikropájku a tu si asi postavím... mám takovou slabou od diametralu doma (ne že by chodila špatně ale nahřívá se 2 minuty a to mě nějak nebaví)
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od LIX »

Ja sa pokúsim nahovoriť známe ktorého baví arduino nech sa do toho pustí. Kúpil som mu jeden palen 285Wp a baterky bude bude mať nejaké použité tak toto by bolo super lacné pre neho. Snažím sa ho nakaziť so solaritídou. :D

Matess kúp si túto mikropájku. Kedysi som robil v práci s profi mikropájkou za 700€ a keď som potom došiel domov a niečim pájkoval mal som iba nervy a sníval o welerke. :D Táto lacná verzia mi to na 90% nahradila. Dá sa tam nadstaviť snáď úplne všetko možné a ak si kúpiš správny hrot zapájkuje aj - pól na 21700 ako nič. ;) Mám ju už dva roky.
https://www.aliexpress.com/item/3302768 ... 4c4dSCTldF
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od kodl69 »

to Matess: kup si za 50USD KSGER a máš to hned: https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 0446%22%7D
topný těleso je přímo ve hrotu, zapájíš jak smd tak - pol 18650...
To vyřešení odcházení Q3 - no nic novýho pod sluncem, HW ošetření "blanking time" a SW ošetření mimální střídy - ostatně výkon do baterky by byl už tak malej, že je to skoro jedno.
Jestli někdo budete objednávat desky, jednu nebo dvě bych si vzal. Na malou chatu nebo do obytňáku podle mě super volba za pár peněz.
Edit: na mikropájku tě navádíme oba na skoro stejnou, ta moje verze má navíc jenom grafickej displej, hlavní jsou T12 hroty...
Jo a dívám se, že pro odpojení panelů použil "vidlácký SSR" s B1212s a mosfetem, stejně jako používám já.
SW je poměrně vymazlenej, to bych nedal nikdy v životě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od Pawel »

Nato stačí toto https://www.aliexpress.com/item/4000577 ... 4c4dZxG8QA
krabička se doma najde nebo zde https://www.aliexpress.com/item/4000577 ... 4c4dZxG8QA Zdroj stačí 19V od notbuku.
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 4c4drrWiFD
Dát to dohromady je hračka.
BigBadUrug
Příspěvky: 14
Registrován: ned dub 21, 2019 11:52 pm

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od BigBadUrug »

kodl69 píše:kdyby se do toho chtěl někdo opřít, tak k tomu klidně navrhnu výkonovou část na 4-6kW, u měniče to celkem funguje, tak proč ne tady...
Já bych se do toho klidně opřel. Jen musim dodělat momentálně rozdělaný projekty. Viděl bych to přez zimu. S programováním ESP32 mám bohaté zkušenosti, bojim se výkonovky.. Spolupráce by byla supr hlavně jako motivující faktor.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od kodl69 »

ok. V prvním kole by možná bylo dobrý udělat přesnou kopii tohohle, využití se jistě najde a může to být dobrý na ladění SW. Já zas mám problém to naprogramovat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1513
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od Matess »

já si počkám na maníka až udělá tu výkonější variantu. Jsem poučen životem že i jednoduché úpravy mohou přinést průsery které na první pohled nedávají smysl. Takže mu držím zatím palce a nic stavět nebudu.

OT k pájce (se nám tu diskuse trochu zvrhla):
Kluci já vím že to jde koupit relativně za pár, ale neberte mi tu radost si něco jednoduchého postavit. Bude to asi zimní projekt...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od kodl69 »

objednal jsem 5ks těch desek, co jsem se díval doma, tak nemám samotný esp32 ani xl7005, oboje mám na modulech, zkusím, co na to aliexpres... Vyrábět na kšeft to jistě nebudu, ale desky klidně pošlu dál. Nedělal jsem tu destičku na tlačítka ani na ventilátor, to je podle mě blbina, kterou si každej doladí sám...
Jo a když už jsem v ráži, tak budu mít navíc i nějaký další věci, prostě to na ali po jednom neprodávají. Ale na osazování nemám čas, klidně propůjčím vybavenou dílnu v Boskovicích pro kohokoliv, kdo si to sám osadí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od cipis »

Tvojí dílny netřeba, ale když už jsi v ráži, tak si ten jeden komplet od tebe vezmu a osadím doma ;-)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od LIX »

Ja som schopný osadiť desiatky dosiek, mám za sebou 2 roky práce ako opravár plošných spojov (nie servisný technik, ktorý len vymieňa plošáky) mám doma na to aj výbavu, ale nie som schopný pracovať s arduinom a akýmkoľvek sw. :D
Takže ak by mal niekto vyrobené dosky dokážem ich osádzať a spraviť krátky test funkčnosti.
Rád by som takéto regulátory aj 2-3 kusy vlastnil ako nástroj rozosievania vírusu solaritídy v kruhu známych. :lol:
BigBadUrug
Příspěvky: 14
Registrován: ned dub 21, 2019 11:52 pm

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od BigBadUrug »

kodl69 píše:objednal jsem 5ks těch desek, co jsem se díval doma, tak nemám samotný esp32 ani xl7005, oboje mám na modulech, zkusím, co na to aliexpres... Vyrábět na kšeft to jistě nebudu, ale desky klidně pošlu dál. Nedělal jsem tu destičku na tlačítka ani na ventilátor, to je podle mě blbina, kterou si každej doladí sám...
Jo a když už jsem v ráži, tak budu mít navíc i nějaký další věci, prostě to na ali po jednom neprodávají. Ale na osazování nemám čas, klidně propůjčím vybavenou dílnu v Boskovicích pro kohokoliv, kdo si to sám osadí...
Přelouskal jsem co k tomu píše a procházim kód. Určitě bych měl zájem o jednu desku, abych vyzkoušel jeho verzi, ale napadá mě spousta vylepšení a zjednodušení. Takže bych měl zájem, taky o jednu desku pokud by to bylo možné. Jezdim kolem do Brna na katedru občas.
Nejspíš to dopadne, že si další verze trochu upravim k obrazu svému. Asi nejvíc je potřeba zvýšit vstupní napětí a myslím že při použití takhle dobrých ADC je možný posunout proud skoro na dvojnásobek, když se použijou vhodný MOSFETy, teda spíš jejich paralelní kombinace a odpovídající driver, induktor, tracy atd.
Kdyžtak s ESP32 v ArduinoIDE mám bohaté zkušenosti, kdyby se někdo zasekl..
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od kodl69 »

vedu v patrnosti, až to z číny dojde, dám tady echo a pak to dořešíme, co komu a za kolik...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od cipis »

Urug: Jj, zvednout napětí, aby se daly dva panely v sérii, to by bylo moc fajn. A 2x proud, to by bylo jako bonus :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od kodl69 »

Řešení je samozřejmě několik, zvadnutí napětí je to nejmenší... Spíš vidím tenhle návrh jako funkční prototyp, protože třeba jenom ty 470uF kondenzátory s pulsním proudem přes 20A nemají šanci dlouho vydržet. Ta výkonová část je podle mě tak na jeden 330Wp panel pro 12V systém, nebo pro dva 330Wp panely v sérii pro 24V systém, a i tak na hranici možností... Zkuste se někdo podívat do značkovýho MPPT jak to tam vypadá - na druhou stranu, ty zalitý měniče od victronu o moc mohutnější tu výkonovou část nemají, tuším je to dvoufázový buck, stejně jako midnite.
Pro vyšší vstupní napětí i proud:
1.) přepracování zdroje, ty XL nechat na napětí baterie a na napětí panelů zapojit nějakej flyback, nejlíp vykuchanej adaptér 12V/1A.
2.) víc kondenzátorů jak na vstupu tak na výstupu, low esr pro velké proudy, jde o životnost...
3.) dvoufázové (do 60A??) nebo třífázové (do 90A???) řízení buck regulátoru, potom se sníží pulsní proudy v obvodu a zároveň rušení, a není potřeba dělat mega tlumivky a pod.
4.) upgrade buzení, zvýšení max. proudu do gate, hlídání nadproudu můstkem pulse by pulse, vydatnější mosfety v můstku, viz moje konstrukce měniče s IR2127 a IXDN614

náměty na doplnění algoritmu: při extra malým osvitu pole se energeticky nevyplatí provoz buck regulátoru. Mohly by se jednotlivé fáze vypínat, a v konečném stavu třeba sepnout trvale horní mosfet - i 5W do baterek se počítá, midnite tohle v zimní tmě dělá.

- potom už z původní jednoduché konstrukce nic nezůstalo, krom ESP32...

Škoda je, že dotyčnej neudělal tu desku na instalaci "arduino modulů" ale přímo na šváby. Bylo by to na bastlení jednodušší, osadit wemos D1 mini a nebabrat se s usb/uart převodníkem, stejně jako napájecí zdroje mohly být moduly z ali, na bastlení je to jednodušší.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od cipis »

Tak od toho je to opensource, aby se v tom někdo další povrtal a zase to zveřejnil podobně, aby se mohl vrtat někdo další.
A kdo se v tom vrtat nechce, tak si to prostě podle toho postaví tak, jak je. Což bude můj případ, a myslím si, že i řada ostatních, protože ve finále moc lidí, co by to nějak předělali a udělali takový dokonalý návod, jak to původní, tak nebude.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: OpenSource mppt nabíječ

Příspěvek od kodl69 »

Jasně, taky si jeden kousek postavím tak jak je, a skončí někde v obytňáku nebo na zahradní chatce...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek