Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Příspěvek od zbek »

Mam dotaz používáte někdo cirkulační čerpadlo na promíchaní teple vody mezi dvěma bojlery ? Mam bojler na FVE v sérii před plynovým a ten je v letě jenom průběžný bez ohřevu .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Příspěvek od jahodovák »

Dříve,pokud jsem měl na steše doma dělanou termiku na samotíž a dole el.boiler ale tenkrát bez fotovoltaiky,jsem si mezi boilery nainstaloval zpětnou trubku s čerpadlem abych mohl přečerpat horkou vodu do boileru v koupelně o patro níž a nemusel ho dohřívat levným proudem,ovládání jsem měl tenkrát na vypínač a ovládal ručně a teplotu snímal rukou na trubce....dnes už je to demontováno,protože místo termiky je na střeše fotovoltaika.Samozřejmě by už by to bylo vybaveno rozdílovým termostatem,který je možno zakoupit jako stavebnici celkem levně....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Reputace: 29
Bydliště: Paka - city

Re: Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Příspěvek od mati »

zbek píše:Mam dotaz používáte někdo cirkulační čerpadlo na promíchaní teple vody mezi dvěma bojlery ? Mam bojler na FVE v sérii před plynovým a ten je v letě jenom průběžný bez ohřevu .
Já to dělal tak:
vložil jsem mezi vstup a výstup druhého bojleru co není připojen na FVe ventil jako zkrat.
A na léto jsem ho tímto ventilem odstavoval. Když je slunce méně 10. - 3. měsíc - tak se opět otevře.

Dnes již první bojler hřeje termika a druhý přebytky z FVE, tak výše uvedené již nepoužívám. A jen občas druhý bojler jede na DS , ale to musí mít paní kachní období..
Oběhovku v tomto případě vidím jako zbytečnou, pokud tedy neřešíš zvětšení množství TUV.

M.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
kamils
Příspěvky: 58
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm
Reputace: 8

Re: Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Příspěvek od kamils »

Mam dotaz používáte někdo cirkulační čerpadlo na promíchaní teple vody mezi dvěma bojlery ? Mam bojler na FVE v sérii před plynovým a ten je v letě jenom průběžný bez ohřevu .
Ano, používám přečerpávání v podobné sestavě s fototermikou. Při rozdílu více jak 10C se spustí čerpadlo mezi bojlery. Odebírám z vrcholu plynového bojleru a vypouštím do střední části fototermického bojleru. Výhodu vidím v tom, že se mi zvedne akumulační objem ze 300l na 500l a to 3 panely už nepřetopí. Plynový kotel je trvale zapnutý a v případě nedostatku fototermiky dohřeje / ohřeje TUV.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Příspěvek od mypower.cz »

Ano, používám na přečerpání vody z lázeňáků do bojleru nebo zpět. Když topím v lázeňácích, bojler se využije jako další zásobník.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p27256
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Příspěvek od zbek »

Díky za info . Uvažoval jsem dat cirkulační čerpadlo z výstupu plynového na přívod studene vody FVE bojleru na bojleru nemam středový vystup na co si dat pozor ?
Odstavovat plynak se bojím že mě tam bude hnit voda a tvořit se bakterie
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
kamils
Příspěvky: 58
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm
Reputace: 8

Re: Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Příspěvek od kamils »

na co si dat pozor ?
Čerpadlo dát na nejnižší průtok, aby se noc nenarušila stratifikace vody v bojlerech.
Svislá trubka k čerpadlu zaručí, že nebude docházet k samovolnému proudění teplé vody do studené (není FV, hřeje jen plyn).
Odstavovat plynak se bojím že mě tam bude hnit voda a tvořit se bakterie
Není důvod, plyn. kotel sám si protočí čerpadlo aby nezatuhlo a automaticky dohřívá TUV, pokud je potřeba.
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Ohřev TUV - cirkulační čerpadlo

Příspěvek od zbek »

Do série s čerpadlem dat asi zpětnou klapku a ventil na uzavření pro zimní provoz kdy nepojede FV ohřev ? Plynový kotel mam úplně odstavený a zapínám ho tak jednou za měsíc aby se projel.
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek