Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od rob.brno »

Zdravím,

přidávám do hlavního rozvaděče na přívod v domě od elměru přepěťovku typ3 a Smart meter(obdobný jako u Solaxu) pro hybridní střídač 10kW Growatt.

Budete to takto OK?
Přílohy
dDSC_1616 - kopie.jpg
pcnac
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 25, 2019 3:44 pm

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od pcnac »

1. poistkky na L1,L2 a L3
2. Prepatovka
3. Chranič
4. merak
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od rob.brno »

Uvažuji "nahlas":
Nožové Pojistky už jsou v elměr. rozvaděči distributora.
Fíčko před přepětovkou přeci může zkrat na přepětovce také odjistit.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od JiříK »

Fíčko není určeno na jištění proti zkratu a nadproudu, nýbrž jako ochrana proti nebezpečnému dotykovému napětí...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od LIX »

pcnac má v poradí pravdu, ešte by som rád podotkol že poistky nemajú byť zapojené do série s celým obvodom, ale poistka má byť zapojená iba na prepäťovku. T.j. cez poistku tečie prúd iba v prípade prepätia!!!
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od bublich »

JiříK píše:Fíčko není určeno na jištění proti zkratu a nadproudu, nýbrž jako ochrana proti nebezpečnému dotykovému napětí...
A ani to neumí pokud není vnitřně sdruženo s jističem.

https://www.shopelektro.cz/modularni-pr ... IAQAvD_BwE
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od kodl69 »

to LIx: pojistka jenom na přepěťovku: ano, ale podle doporučení výorbce přepěťovky, obvykle pro hlavní jištění nad 80A...
Proudový chránič před přep. ochranu NEEEEEE!!!!
1.) svodový proud přep. ochrany bude způsobovat nežádoucí vypínání Fi
2.) kontakty Fi nejsou určeny k přenosu ani vypínání takových proudů, jako svede do země přepěťovka, už T2.

Takže úplně jinak. Nejdřív hlavní vypínač. Pro rozvodnice nad 25A povinnost, do 25A doporučení, aby se jedním pohybem dal celej rozvaděč odpojit. Hned vedle něj přep. ochrana, co nejkratší přívod od uzemnění i přívodní kabel.
Jestli bude nejdřív Fi nebo odečt. elměr už je jedno. To už záleží na libovůli každého soudruha.
Ale pokud je v domě třeba spíníní dle tarifu pro boiler, tak před fi musí být ještě jistič ovládání. Ale kdo tohle neví, neměl by to rozvaděče vůbec zasahovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od tomas »

LIX píše:pcnac má v poradí pravdu, ešte by som rád podotkol že poistky nemajú byť zapojené do série s celým obvodom, ale poistka má byť zapojená iba na prepäťovku. T.j. cez poistku tečie prúd iba v prípade prepätia!!!
Svodič přepětí se jistí pouze v případě že jištění má vyšší hodnotu než je předepsané maximální předjištění výrobce svodiče. Například AC svodiče Citel mají 160A a stejně i ty Eaton na fotce, takže pokud je dané místo odjištěno do 160A tak se tyto svodiče nejistí.
Ale je samozřejmě výhodnější použít takový svodič který je dimenzovaný na potřebný proud a jistění svodiče se co nejvíce vyhnout, protože to snižuje jeho ochrannou úroveň a spolehlivost. Protože v případě jištění svodiče dojde při přepětí k přepálení pouze pojistky svodiče a zařízení už potom není chráněné a stále připojené k síti a pokračující nebo další přepětí ho potom ohrožuje.
Cílem svodiče je snížit rozdíl potenciálů který ohrožuje nějaké zařízení svedením proudu kolem chráněného zařízení a co největším snížení tohoto potenciálu. Pokud ten vyrovnávací proud bude už nad limit svodiče, tak by mělo dojít k přepálení pojistek a tím odpojení chráněného zařízení. Pokud ale někdo oddělí svodič od chráněného zařízení pojistkou tak svodič chrání jen do hodnoty kterou mu dovolí pojistka.
Už jsem viděli i "profesionální" šílenosti jako svodič za několik desítek tisíc který zvládá třeba 300A a dali před něj pojistku 100A. To tam potom mohli dát třeba i ten Citel na 160A za pár tisíc, když je jeho ochranná úroveň degradována pojistkou na 100A.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od tomas »

kodl69 píše:to LIx: pojistka jenom na přepěťovku: ano, ale podle doporučení výorbce přepěťovky, obvykle pro hlavní jištění nad 80A...
Proudový chránič před přep. ochranu NEEEEEE!!!!
1.) svodový proud přep. ochrany bude způsobovat nežádoucí vypínání Fi
2.) kontakty Fi nejsou určeny k přenosu ani vypínání takových proudů, jako svede do země přepěťovka, už T2.

Takže úplně jinak. Nejdřív hlavní vypínač. Pro rozvodnice nad 25A povinnost, do 25A doporučení, aby se jedním pohybem dal celej rozvaděč odpojit. Hned vedle něj přep. ochrana, co nejkratší přívod od uzemnění i přívodní kabel.
Jestli bude nejdřív Fi nebo odečt. elměr už je jedno. To už záleží na libovůli každého soudruha.
Ale pokud je v domě třeba spíníní dle tarifu pro boiler, tak před fi musí být ještě jistič ovládání. Ale kdo tohle neví, neměl by to rozvaděče vůbec zasahovat.
To umístění svodičů není tak jednoznačné. Přepětí může jít jak z distribuční sítě tak z druhé strany ze střechy od FVE.
Je potřeba se zamyslet na tím, že které strany to přepětí půjde a co má svodič přepětí ochránit a co bude obětováno a podle toho zvolit jeho umístění a zapojení. Tím že někdo někam dá svodič tak možná ochrání nějaké blízké zařízení, ale jinou část elektroinstalace ohrozí vyrovnávacím proudem který ten svodič může způsobit a rozdíl potenciálů se přenese na jiná zařízení.
Pokud chce někdo maximálně chránit střídač a panely, potom musí být AC a DC svodiče vedle sebe a jejich zemní svorky musí i vzájemně propojené co nejkratším vodičem, proto má spousta svodičů dvě zemnící svorky. Aby se daly svodiče propojit nejen se zemí ale i mezi sebou. Uzemněné rámy panelů (nosná konstrukce) napojené do místa kde jsou tyto svodiče je snad už samozřejmé. Potom je šance že případný vyšší potenciál střechy a rámů panelů se s distribuční sítí vyrovná přes tyto svodiče které tak vytvoří bypass kolem střídače a tím ho maximálně ochrání.
Jestli ale někdo potřebuje ochranu směrem od distribuční sítě, tak to je nejlépe dát svodič na přívod do domu v TNC provedení. A nebo dát svodiče na více místech které je potřeba chránit.

Pokud nemá docházet k vypadávaní proudového chrániče, tak doporučuji používat svodiče bez svodového proudu, tedy ty kde jsou varistory v sérii bleskojistkami, tam svodový proud není a chránič je v klidu. Na duhou stranu když tam jsou jen ty varistory které stárnutím zvyšují svůj svodový proud, potom vypadávaní chrániče bude včas signalizovat že je potřeba svodič vyměnit a chráněné zařízení bude více chráněno, protože už malé otevření svodiče vypne proudový chránič. Je potřeba zvážit co je v dané situaci vhodnější. Proudový chránič může být obětován pro lepší ochranu nějakého zařízení.
Mít ale jeden proudový chránič na celý dům je šílenost. Tam potom někdy najít příčinu jeho náhodného vypadávaní stojí často více než je cena všech chráničů které by byly na všech jednotlivých vývodech z rozvaděče.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od LIX »

kodl69 píše:to LIx: pojistka jenom na přepěťovku: ano, ale podle doporučení výorbce přepěťovky, obvykle pro hlavní jištění nad 80A...
Proudový chránič před přep. ochranu NEEEEEE!!!!
1.) svodový proud přep. ochrany bude způsobovat nežádoucí vypínání Fi
2.) kontakty Fi nejsou určeny k přenosu ani vypínání takových proudů, jako svede do země přepěťovka, už T2.

Takže úplně jinak. Nejdřív hlavní vypínač. Pro rozvodnice nad 25A povinnost, do 25A doporučení, aby se jedním pohybem dal celej rozvaděč odpojit. Hned vedle něj přep. ochrana, co nejkratší přívod od uzemnění i přívodní kabel.
Jestli bude nejdřív Fi nebo odečt. elměr už je jedno. To už záleží na libovůli každého soudruha.
Ale pokud je v domě třeba spíníní dle tarifu pro boiler, tak před fi musí být ještě jistič ovládání. Ale kdo tohle neví, neměl by to rozvaděče vůbec zasahovat.

Ja som nepísal že prúdový chránič pred prepäťovku. :D Bože chráň :lol:
Ešte ma ale teraz napadlo či chce byť chránený pred prepätím z DS alebo zo svojej FV, v tom prípade by mala byť aj z druhej strany. to ja už končím, je to moc aj na mňa :D
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od kodl69 »

To tomas: Umístění SPD je jednoznačné - tazatel se ptal na připojení elektroměru na přívod z rozvaděe měření do rozvaděče domu. Že mají být ještě další SPD na dalších přívodech do rozvaděče je jiná diskuze.
Například by měla být přepěťovka na přivodu HDO signálu, na vývodu pro bránu, která je mimo dům a kabel by měl být veden odděleně od vnitřní instalace... A ještě jednou, fi není dimenzovaný na to, aby přes ně tekly bleskový proudy. Pokud už musí být před SPD (TT soustava) tak je to tak trochu nouzový řešení...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
hajekjan
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 01, 2021 9:15 pm

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od hajekjan »

kodl69 píše:TA ještě jednou, fi není dimenzovaný na to, aby přes ně tekly bleskový proudy. Pokud už musí být před SPD (TT soustava) tak je to tak trochu nouzový řešení...
No hlavně jak zaznělo výše, v případě reakce SPD na přepětí, které nebude pouze mezi fázemi a N, ale i vůči PE by mělo dojít k vybavení předřazeného proudového chrániče. Tady bych doporučil věnovat pozornost ČSN 33 200-5-534.

Pokud by už někdo mocí mermo chtěl instalovat SPD za proudový chránič a žít s rizikem vybavení proudového chrániče, měl by volit zapojení SPD označované jako TT 3+1, kde je kromě tří varistorů i jiskřiště mezi PE a N. Jiskřiště má o pár set V vyšší zapalovací napětí (ca 700-1000V) a tak se bude redukovat jeho zapálení, ale i tak proudový chránič může vybavovat.

Při umístění SPD nezapomínat ani na to, že často zdrojem špiček bývá samotný měnič a tak je vhodné mít svodiče hned na jeho výstupu. Pokud je vzdálenost mezi měničem a SPD velká, díky úbytku napětí, může jako jednorázová přepěťovka zareagovat nějaký spotřebič, ke kterému to bude mít špička blíže.
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od kiksa »

Docela by mě zajímalo, jak máte dané přepěťovky za měničem.
Osobně mám svodiče umístěné na DC u panelů a před regly, následuje měnič, kde na jeho AC výstupu mám zapojené přepěťovky (typ 1+2) a následně hned fíčko. Jenže měniče mám mimo dům a AC rozvody (FVE) jsou dále rozvedeny do podružných rozvaděčů (více než 10 m) do domu. Podružné rozvaděče ve kterých jsou chrániče jednotlivých okruhů jsem chtěl nyní na vstupu dovybavit také svodiči (1+2 nebo 2), ale ty už by byly za fíčkem od měniče a tedy by asi nastal problém dle výše popsaného. Jak toto řešit?
Vyhodit fíčka za měničem a nechat je až v podružných rozvaděčích? (To asi ne).
Vyprdnout se na svodiče do podružných rozvaděčů? (To asi taky ne).
Fakt nevím :)
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od kodl69 »

A proč musí být chránič za měničem? to ti nakukal kdo? nebo je to v prostředí s nebezpečím požáru? to je poodle mě jedinej důvod pro fi hned za měničem. Jinak je to věc výrazně snižující spolehlivost.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od kiksa »

Abych byl upřímný, tak jsem to kdysi vyčetl někde tady na fóru. Taky je tam mám proto, protože jsem historicky vedl kabely do domu tak různě po povrchu a nechtěl jsem, aby to někoho praštilo. Je fakt, že teď už mám rozvody celkem učesané, tak tam asi úplně nezbytné nebudou.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od cipis »

Přepěťovky se dávají před to, co mají chránit, ne na výstup zdroje.
Pokud tam máš kabely 10+ metrů do dalších rozváděčů, tak bys měl každý jednotlivě jistit.
A v podružných rozváděčích na vstupu svodiče přepětí (B-C nebo jak se to teď značí).
Fíčko jen tam, kde je to nutné, co si pamatuji, tak koupelna a pak některé zásuvkové okruhy.
Ale na takovou chladničku, mrazničku, plynový kotel, topení atd. určitě ne.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Přepěťovka + Fičko + Smart meter - pořadí

Příspěvek od sitra »

Ale, no tááak :-(

cipis píše:Přepěťovky se dávají před to, co mají chránit, ne na výstup zdroje.
Pokud tam máš kabely 10+ metrů do dalších rozváděčů, tak bys měl každý jednotlivě jistit.
A v podružných rozváděčích na vstupu svodiče přepětí (B-C nebo jak se to teď značí).
Fíčko jen tam, kde je to nutné, co si pamatuji, tak koupelna a pak některé zásuvkové okruhy.
Ale na takovou chladničku, mrazničku, plynový kotel, topení atd. určitě ne.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek