Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát zář 17, 2021 5:11 am

FVE na etapy

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty

FVE na etapy

Příspěvekod JakubV » čtv srp 26, 2021 10:04 pm

Ahoj,

níže představuji svoje poznámky k FVE, kterou bych rád svépomocí - a s využitím nekonečné studnice moudrosti tohoto fóra - realizoval ve svém novém domě. V tuto chvíli se soustředím na 0. fázi, tedy na projekt domu s přípravou na FVE, ale celkově bych se nerad dopustil chyb, které by se později těžko napravovaly. Konkrétně by mě teď zajímalo, jestli
má někdo zkušenosti s provozem vysokonapěťového MPPT regulátoru na DC výstupu z BELu, nebo je celý koncept špatně? (Chápu, že ověřená alternativa je Axpert King + GBO-AKU, ale to předpokládá investici do baterie hned ze začátku.) Dále váhám nad volbou bojleru, 200 l je pro 2 osoby asi zbytečně mnoho, ale je to jediný model z Dražic, který má z výroby 2 nezávislé elektrické okruhy. Alternativně uvažuji o OKHE 120 l s 4 kW patronou, která by se musela předrátovat (1x 1.33 kW DS, 2x 1.33 kW FV - myslím, že jsem to zahlédl ve vlákně Mistra Youdy) a dokoupit druhý termostat s pojistkou. Říkám si, že 200 l bojler pak lze ohřívat na nižší teplotu, nebo naopak s ním při menší spotřebě překlenout i 2-3 dny bez slunce.

Díky předem za všechny komentáře a zde je to dílko,

Jakub

Hraniční podmínky:
  • okres Kutná Hora, 490 m n.m.
  • novostaba ve stádiu projektu
  • menší dřevostavba s obytným podkrovím
  • sedlová střecha, sklon 45, orientace JJZ (azimut 210), betonová taška
  • plocha JJZ strany střechy 11.9 x 5.6 m, teoreticky prostor až pro 30-33 panelů velikosti 1800x1000 (3 řady po 10-11, nebo 5 řad po 6 - delší hrana horizontálně)
  • minimální zastínění (vnější komín na východní fasádě, tedy trochu stínu v ranních hodinách na V segmentu střechy)
  • 2 osoby, v dlouhodobém výhledu 1
  • elektrické podlahové topení v kombinaci s multisplit klimatizací
  • častý home office, vaření a kompletní domácnost na elektřinu (indukce, trouba, pračka se sušičkou)
  • DS 3x25 A
  • hromosvod

Požadavky na FVE: (podle priorit)
  • ohřev TUV
  • pokrytí drobné trvalé spotřeby (světlo, lednice, elektronika)
  • zálohování téhož
  • využití letních přebytků na klimatizaci
  • pokrytí nárazových žroutů (indkuce, pračka)

0. fáze: Projekt, příprava a stavba (nyní-léto 2022)
  • v rámci pokládky střechy umístit háky na tašky a prostupové tašky pro kabely
  • počítám 3 řady po 6 panelech: 36 háků HZ1 nebo HC1 (rozdíl?), 3 průchozí tašky
  • husí krky ze střechy do technické niky
  • bojler v technické nice DZD OKCE 200 2/4 kW, zapojit pouze 2 kW na DS
  • předimenzovat rozvaděč v technické nice
  • všechny zásuvky a spotřebiče zapojit na L1, s vyjímkou indukce, trouby, podlahovky a bojleru

1. fáze: Ohřev TUV (buď hned po nastěhování, nebo na jaře 2023)
  • panely 6x 350-400 Wp, zapojení 6s, max. Voc ~ 250-270 V
  • BEL MR4316AC NG
  • svodič přepětí a odpínače pojistek podle návodu BEL (DS50PVS-500 a OPVP-10-2)
  • zapojení bojleru na spirály 2 x 1.33 kW

2. fáze: Směrem k poloostrovu (někdy po 1. fázi)
  • ostrovní jednofázový měnič 5kW s VN MPPT regulátorem (PIP 5048MGX, nebo Studer XTM-4000 + VS-70), zapojený na DC výstup z BELu
  • LiFePO4 48 V s BMS, kapacita dle financí
  • druhý VN string paralelně s prvním (nebo více panelů v sérii)

další fáze (daleko v budoucnu)
  • více panelů s vlastními regulátory
  • větší baterie
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy. od r. 2010: 1x130 Wp Centrosolar; Morningstar Sunsaver SS20L; 2x225Ah 6V VRLA Oerlikon. Nepřetržitá spotřeba cca 15 W při 12 V. http://koblizek.ethz.ch/show/
Etapová FVE na novostavbě domku ve stádiu projektu.
JakubV

Re: FVE na etapy

Příspěvekod cipis » čtv srp 26, 2021 10:18 pm

Já budu ve stávajících bojlerech měnit originální spirálu za toto:
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ele ... ?ItemIdx=4
S tím, že se to musí rozpojit na dvě nezávislé spirály. Jedna zůstane přes stávající provozní a havarijní termostat připojená do DS, s teplotou cca. 35-40 (prostě vlažná voda na umytí). Druhou přes další dvojici termostatů (provozní + havarijní + kolečko + signalizace, vše se vleze do deklu u OKCE80 (je tam na to dokonce příprava)) na BEL regulátor. Termostat u této spirály bude nastaven na rozumnou maximální hodnotu. Mám všude termostatické hlavice, takže si poradí s rozdílem 40-80°C.
Druhý bojler je OKCE125, tam to udělám stejně, druhá spirála bude paralelně k té druhé z prvního bojleru.
Panely 8x 330W, regulátor pro případné přebytky jsem ještě nehledal.
3,61kWp: 1440Wp J 1360 Wp V 810Wp Z
SinusPro 2000 S, Epever 1x 6420, 2x 4210, 1x 4415
13488Wh olovo
?
cipis

Příspěvekod JakubV » pát zář 10, 2021 8:30 am

Ahoj,

v rámci přípravy řeším volbu a umístění háků. Skladba střechy níže.

Jak by se mělo postupovat? Uchytit háky na kontralatě a použít dlouhé vruty, aby prošly až do krokve?

Jaký hák použít? Díval jsem se na nastavitelný Solar Vario zde u kapitanjeskynak ale ten je asi moc vysoký, výška latě je jenom 40 mm.

Dále Bramac nabízí v sérii Tegalit tašku s připraveným výřezem, určenou původně pro bezpečnostní hák, která má jinak standardní rozměr. Má smysl ji použít a vyhnout se tak broušení zářezu?

Díky za tipy a rady.

Jakub
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy. od r. 2010: 1x130 Wp Centrosolar; Morningstar Sunsaver SS20L; 2x225Ah 6V VRLA Oerlikon. Nepřetržitá spotřeba cca 15 W při 12 V. http://koblizek.ethz.ch/show/
JakubV

Příspěvekod cipis » pát zář 10, 2021 9:09 am

Pokud to projedeš až do krokve, tak si proděravíš tu fólii. Nevím, jestli máš danou pásku/těsnění/lepidlo mezi fólií a kontra, pokud ano, tak by to vadit nemělo.
Já to nakonec řešil tak, že jsem dával další "latě" mezi stávající a háky šrouboval jen na ně.
Cenu těch tašek s otvory předpokládám astronomickou, já použil, protože jsem ještě měl (či dokoupil za rozumnou cenu), klasické provětrávací tašky.
Díra víc než dostatečná, no a aspoň je střecha lépe odvětrávaná.
13488Wh olovo
?
cipis

Příspěvekod rasto1 » pát zář 10, 2021 9:40 am

Musis to uchytit do krokvy uchytenie len do stresnej laty je nedostatocne.
Predvrtas, natlacis stresny bitumen a do toho nasrobujes.
Nic speci nekupuj, odbrusis si kde potrebujes a kable v uv odolnej chranicke cez odvetravaciu.
7425Wp-J, 4125Wp-Z - SUN275-60P; Li-ion 38kWh CATL; 2x5048MK, 1xRunner 60A
?
rasto1

Příspěvekod JakubV » pát zář 10, 2021 12:05 pm

Ahoj,

abych to upřesnil, střecha se teprve projektuje, dům se bude stavět až na jaře, takže vše je otevřené. Od dodavatele
střechy/stavby bych chtěl právě montáž háků podle mých dispozic při pokládce, abych do toho už potom nemusel
hrabat a jenom našrouboval profily.

Kontralatě se ke krokvi přece taky budou šroubovat skrz fólii, to je totéž, nebo něco nevidím?

Odvětrávací taška bude jedna pro všechny solární kabely (plánuji 3 páry 8AWG), půjde tudy i STA a FTP kabel
k WiFi anténě. Kabely se budou osazovat už při stavbě, dodatečné protahování nebude možné (příliš mnoho záhybů).
Tam ale nevidím problém.

Ty tašky s výřezem jsem myslel ke každému háku, cena je cca + 60 Kč/kus proti běžné tašce, zanedbatelná položka.
Spíš jestli má někdo zkušenosti se střechou Bramac tegalit a konkrétními háky - nevím, jaký mám vybrat model,
aby všechno sedělo.

J.
JakubV

Příspěvekod cipis » pát zář 10, 2021 1:48 pm

Ano, proto se pod kontralatě dává páska/těsnění/lepidlo, aby se ta fólie neprošpikovala durch. Kvůli kunou vynucené rekonstrukci části střechy jsem viděl, co to dělá, když se klasicky namlátí na fólii kontralatě a na ně pak latě. Voda se pod křidlice dostane vždycky (krytina není nikdy vodotěsná), no a pak proteče právě těma dírama kolem hřebíků. Nově jsem vše podlepil a hlavně použil vruty a ne hřebíky.
Ad taška - aha, tak to je pak jiná, to je opravdu zanedbatelné.

Tahání kabelů - nemůžeš mít souběh, obzvlášť, když tam budeš mít panely v sérii.
Trasy rozhodně tak, aby se dalo protáhnout, v žádném případě nepočítej s tím, že to tam prostě dáš a navždy pápá.
Pokud je to klikaté, tak se dávají po trase protahovací krabice. Takže naopak, naprojektuj si tam žlaby/krky/trasy, propojovací krabice atd., aby se dalo protahovat pak. Navíc při stavbě hrozí riziko poškození této kabeláže.
A jak jsem psal, datovku rozhodně ne souběh.
13488Wh olovo
?
cipis

Příspěvekod Kostěj » pát zář 10, 2021 2:18 pm

JakubV píše:Ty tašky s výřezem jsem myslel ke každému háku...

Hák jsem dával na střed krokve. Výřez v tašce jsem musel dělat flexou pokaždé jinde, jinak by to nesedělo.
?
Kostěj

Příspěvekod cipis » pát zář 10, 2021 9:38 pm

Třeba mu to vyjde, trefí se do tolerance krytiny, pokrývače, tesaře a vůbec celé konstrukce.

Proto jsem to dával na ty dodatečné střešní latě. Ale rasto1 mě teď nahlodal s tou pevností ...
Zase ikdyby to bylo až do krokve/vazníku, tak je to stejně taková páka, že si ten hák lehne, ostatně já je položil rovnou i na řadu tašek pod ... Východní pole mám na šroubech nad onduline, u toho si to nemá jak lehnout.
13488Wh olovo
?
cipis

Příspěvekod Quickyprd » pon zář 13, 2021 1:07 pm

Taky není na škodu použít latě 6x6. Ty jsou vryty ukotveny do krovu a do nich jdou ukotvit opět vruty háky. Samořejmě pořádné vruty, do krovu např 8x120-140 s talířovou hlavou a na háky 8x60 s talířovou hlavou. Samozřejmě v tomoto průměru nutno předvrtat, jinak to prdne. Kromě pěvnějšího uchycení je výhoda i v lepším odvětrávání střechy pod krytinou. Nárůst ceny bude malý. Já mám navíc všechny latě podlepeny butylkaučukovou páskou v místě kotvení.
?
Quickyprd

Příspěvekod cipis » pon zář 13, 2021 1:13 pm

Na to odvětrávání by měl být v projektu výpočet, a je fakt, že klasické latě dané jako kontralatě to absolutně nesplňují, co jsem kdesi četl, tak i 6 cm je málo u malých sklonů střechy.
Jj, páskou nebo trvale pružným lepidlem, délku vrutů jsem dával 160, protože jsem měl pod kontrášema bednění z palcových prken.
13488Wh olovo
?
cipis

Příspěvekod JakubV » úte zář 14, 2021 6:05 am

Ahoj,

díky všem za poznámky. Sklon střechy bude 43°. Do skladby střechy se vrtat nebudu, to je dodavatelem ověřená konstrukce, mají to samozřejmě spočítané. Při rozteči krokví a kontralatí 625 a krycí šířce tašky 300 mi to vychází tak, že když se prostřední hák sejde se středem tašky s výřezem, tak oba boční háky (ob krokev) vyjdou o 50 mm excentricky a použily by se stavitelné háky HC1 (budou 3 háky na profil). A nebo to pokrývači vyříznou sami, to se ještě uvidí.

Na vruty a pásku se ještě optám, ale nějak ty kontralatě ke krokvím kotvit musí.

Průchodky pro datové a silové kabely budou tedy oddělené a projektantka ještě hledá, kudy je přesně vést přes protahovací krabice.

Jakub
JakubV

Příspěvekod Quickyprd » úte zář 14, 2021 10:17 am

Tak latě pokrývači většinou dělají hřebikovačkou, jelikož vyvrtat díru a pak dát vrut je neskonale pomalější a drazší. Ale zase střecha je vcelku základ....
?
Quickyprd

Příspěvekod kodl69 » čtv zář 16, 2021 5:42 pm

stavební vruty https://www.dek.cz/produkty/detail/3099 ... zinek/1366 se nepředvrtávají, ale i tak, závit hrozně vadí při zatloukání :)
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Zpět na Plánované elektrárny