FVE na etapy

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
JakubV
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 12, 2020 4:17 pm
Lokalita: Kutnohorsko
Výkon panelů [Wp]: 3200
Kapacita baterie [kWh]: 0

FVE na etapy

Příspěvek od JakubV »

Ahoj,

níže představuji svoje poznámky k FVE, kterou bych rád svépomocí - a s využitím nekonečné studnice moudrosti tohoto fóra - realizoval ve svém novém domě. V tuto chvíli se soustředím na 0. fázi, tedy na projekt domu s přípravou na FVE, ale celkově bych se nerad dopustil chyb, které by se později těžko napravovaly. Konkrétně by mě teď zajímalo, jestli
má někdo zkušenosti s provozem vysokonapěťového MPPT regulátoru na DC výstupu z BELu, nebo je celý koncept špatně? (Chápu, že ověřená alternativa je Axpert King + GBO-AKU, ale to předpokládá investici do baterie hned ze začátku.) Dále váhám nad volbou bojleru, 200 l je pro 2 osoby asi zbytečně mnoho, ale je to jediný model z Dražic, který má z výroby 2 nezávislé elektrické okruhy. Alternativně uvažuji o OKHE 120 l s 4 kW patronou, která by se musela předrátovat (1x 1.33 kW DS, 2x 1.33 kW FV - myslím, že jsem to zahlédl ve vlákně Mistra Youdy) a dokoupit druhý termostat s pojistkou. Říkám si, že 200 l bojler pak lze ohřívat na nižší teplotu, nebo naopak s ním při menší spotřebě překlenout i 2-3 dny bez slunce.

Díky předem za všechny komentáře a zde je to dílko,

Jakub

Hraniční podmínky:
  • okres Kutná Hora, 490 m n.m.
  • novostaba ve stádiu projektu
  • menší dřevostavba s obytným podkrovím
  • sedlová střecha, sklon 45, orientace JJZ (azimut 210), betonová taška
  • plocha JJZ strany střechy 11.9 x 5.6 m, teoreticky prostor až pro 30-33 panelů velikosti 1800x1000 (3 řady po 10-11, nebo 5 řad po 6 - delší hrana horizontálně)
  • minimální zastínění (vnější komín na východní fasádě, tedy trochu stínu v ranních hodinách na V segmentu střechy)
  • 2 osoby, v dlouhodobém výhledu 1
  • elektrické podlahové topení v kombinaci s multisplit klimatizací
  • častý home office, vaření a kompletní domácnost na elektřinu (indukce, trouba, pračka se sušičkou)
  • DS 3x25 A
  • hromosvod
Požadavky na FVE: (podle priorit)
  • ohřev TUV
  • pokrytí drobné trvalé spotřeby (světlo, lednice, elektronika)
  • zálohování téhož
  • využití letních přebytků na klimatizaci
  • pokrytí nárazových žroutů (indkuce, pračka)
0. fáze: Projekt, příprava a stavba (nyní-léto 2022)
  • v rámci pokládky střechy umístit háky na tašky a prostupové tašky pro kabely
  • počítám 3 řady po 6 panelech: 36 háků HZ1 nebo HC1 (rozdíl?), 3 průchozí tašky
  • husí krky ze střechy do technické niky
  • bojler v technické nice DZD OKCE 200 2/4 kW, zapojit pouze 2 kW na DS
  • předimenzovat rozvaděč v technické nice
  • všechny zásuvky a spotřebiče zapojit na L1, s vyjímkou indukce, trouby, podlahovky a bojleru
1. fáze: Ohřev TUV (buď hned po nastěhování, nebo na jaře 2023)
  • panely 6x 350-400 Wp, zapojení 6s, max. Voc ~ 250-270 V
  • BEL MR4316AC NG
  • svodič přepětí a odpínače pojistek podle návodu BEL (DS50PVS-500 a OPVP-10-2)
  • zapojení bojleru na spirály 2 x 1.33 kW
2. fáze: Směrem k poloostrovu (někdy po 1. fázi)
  • ostrovní jednofázový měnič 5kW s VN MPPT regulátorem (PIP 5048MGX, nebo Studer XTM-4000 + VS-70), zapojený na DC výstup z BELu
  • LiFePO4 48 V s BMS, kapacita dle financí
  • druhý VN string paralelně s prvním (nebo více panelů v sérii)
další fáze (daleko v budoucnu)
  • více panelů s vlastními regulátory
  • větší baterie
FV ohřev TUV v RD, od r. 2023, 8xJinko 400 Wp jih, 45°, BEL MR4316AC NG do rozvaděče, bojler Dražice OKCE 125l, 2.2kW FV + 2kW DS.
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy, od r. 2010, upgrade 02/2022: 1x200 Wp Luxor Solar; Victron MMPT 100/20; 2x65Ah 12V Panasonic Pb,. Nepřetržitá spotřeba cca 20 W při 12 V.
cipis
Příspěvky: 4326
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na etapy

Příspěvek od cipis »

Já budu ve stávajících bojlerech měnit originální spirálu za toto:
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ele ... ?ItemIdx=4
S tím, že se to musí rozpojit na dvě nezávislé spirály. Jedna zůstane přes stávající provozní a havarijní termostat připojená do DS, s teplotou cca. 35-40 (prostě vlažná voda na umytí). Druhou přes další dvojici termostatů (provozní + havarijní + kolečko + signalizace, vše se vleze do deklu u OKCE80 (je tam na to dokonce příprava)) na BEL regulátor. Termostat u této spirály bude nastaven na rozumnou maximální hodnotu. Mám všude termostatické hlavice, takže si poradí s rozdílem 40-80°C.
Druhý bojler je OKCE125, tam to udělám stejně, druhá spirála bude paralelně k té druhé z prvního bojleru.
Panely 8x 330W, regulátor pro případné přebytky jsem ještě nehledal.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JakubV
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 12, 2020 4:17 pm
Lokalita: Kutnohorsko
Výkon panelů [Wp]: 3200
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: FVE na etapy

Příspěvek od JakubV »

Ahoj,

v rámci přípravy řeším volbu a umístění háků. Skladba střechy níže.

Jak by se mělo postupovat? Uchytit háky na kontralatě a použít dlouhé vruty, aby prošly až do krokve?

Jaký hák použít? Díval jsem se na nastavitelný Solar Vario zde u kapitanjeskynak ale ten je asi moc vysoký, výška latě je jenom 40 mm.

Dále Bramac nabízí v sérii Tegalit tašku s připraveným výřezem, určenou původně pro bezpečnostní hák, která má jinak standardní rozměr. Má smysl ji použít a vyhnout se tak broušení zářezu?

Díky za tipy a rady.

Jakub
Přílohy
skladba_strechy.png
FV ohřev TUV v RD, od r. 2023, 8xJinko 400 Wp jih, 45°, BEL MR4316AC NG do rozvaděče, bojler Dražice OKCE 125l, 2.2kW FV + 2kW DS.
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy, od r. 2010, upgrade 02/2022: 1x200 Wp Luxor Solar; Victron MMPT 100/20; 2x65Ah 12V Panasonic Pb,. Nepřetržitá spotřeba cca 20 W při 12 V.
cipis
Příspěvky: 4326
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na etapy

Příspěvek od cipis »

Pokud to projedeš až do krokve, tak si proděravíš tu fólii. Nevím, jestli máš danou pásku/těsnění/lepidlo mezi fólií a kontra, pokud ano, tak by to vadit nemělo.
Já to nakonec řešil tak, že jsem dával další "latě" mezi stávající a háky šrouboval jen na ně.
Cenu těch tašek s otvory předpokládám astronomickou, já použil, protože jsem ještě měl (či dokoupil za rozumnou cenu), klasické provětrávací tašky.
Díra víc než dostatečná, no a aspoň je střecha lépe odvětrávaná.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: FVE na etapy

Příspěvek od rasto1 »

Musis to uchytit do krokvy uchytenie len do stresnej laty je nedostatocne.
Predvrtas, natlacis stresny bitumen a do toho nasrobujes.
Nic speci nekupuj, odbrusis si kde potrebujes a kable v uv odolnej chranicke cez odvetravaciu.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
JakubV
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 12, 2020 4:17 pm
Lokalita: Kutnohorsko
Výkon panelů [Wp]: 3200
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: FVE na etapy

Příspěvek od JakubV »

Ahoj,

abych to upřesnil, střecha se teprve projektuje, dům se bude stavět až na jaře, takže vše je otevřené. Od dodavatele
střechy/stavby bych chtěl právě montáž háků podle mých dispozic při pokládce, abych do toho už potom nemusel
hrabat a jenom našrouboval profily.

Kontralatě se ke krokvi přece taky budou šroubovat skrz fólii, to je totéž, nebo něco nevidím?

Odvětrávací taška bude jedna pro všechny solární kabely (plánuji 3 páry 8AWG), půjde tudy i STA a FTP kabel
k WiFi anténě. Kabely se budou osazovat už při stavbě, dodatečné protahování nebude možné (příliš mnoho záhybů).
Tam ale nevidím problém.

Ty tašky s výřezem jsem myslel ke každému háku, cena je cca + 60 Kč/kus proti běžné tašce, zanedbatelná položka.
Spíš jestli má někdo zkušenosti se střechou Bramac tegalit a konkrétními háky - nevím, jaký mám vybrat model,
aby všechno sedělo.

J.
FV ohřev TUV v RD, od r. 2023, 8xJinko 400 Wp jih, 45°, BEL MR4316AC NG do rozvaděče, bojler Dražice OKCE 125l, 2.2kW FV + 2kW DS.
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy, od r. 2010, upgrade 02/2022: 1x200 Wp Luxor Solar; Victron MMPT 100/20; 2x65Ah 12V Panasonic Pb,. Nepřetržitá spotřeba cca 20 W při 12 V.
cipis
Příspěvky: 4326
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na etapy

Příspěvek od cipis »

Ano, proto se pod kontralatě dává páska/těsnění/lepidlo, aby se ta fólie neprošpikovala durch. Kvůli kunou vynucené rekonstrukci části střechy jsem viděl, co to dělá, když se klasicky namlátí na fólii kontralatě a na ně pak latě. Voda se pod křidlice dostane vždycky (krytina není nikdy vodotěsná), no a pak proteče právě těma dírama kolem hřebíků. Nově jsem vše podlepil a hlavně použil vruty a ne hřebíky.
Ad taška - aha, tak to je pak jiná, to je opravdu zanedbatelné.

Tahání kabelů - nemůžeš mít souběh, obzvlášť, když tam budeš mít panely v sérii.
Trasy rozhodně tak, aby se dalo protáhnout, v žádném případě nepočítej s tím, že to tam prostě dáš a navždy pápá.
Pokud je to klikaté, tak se dávají po trase protahovací krabice. Takže naopak, naprojektuj si tam žlaby/krky/trasy, propojovací krabice atd., aby se dalo protahovat pak. Navíc při stavbě hrozí riziko poškození této kabeláže.
A jak jsem psal, datovku rozhodně ne souběh.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na etapy

Příspěvek od Kostěj »

JakubV píše:Ty tašky s výřezem jsem myslel ke každému háku...
Hák jsem dával na střed krokve. Výřez v tašce jsem musel dělat flexou pokaždé jinde, jinak by to nesedělo.
cipis
Příspěvky: 4326
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na etapy

Příspěvek od cipis »

Třeba mu to vyjde, trefí se do tolerance krytiny, pokrývače, tesaře a vůbec celé konstrukce.

Proto jsem to dával na ty dodatečné střešní latě. Ale rasto1 mě teď nahlodal s tou pevností ...
Zase ikdyby to bylo až do krokve/vazníku, tak je to stejně taková páka, že si ten hák lehne, ostatně já je položil rovnou i na řadu tašek pod ... Východní pole mám na šroubech nad onduline, u toho si to nemá jak lehnout.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FVE na etapy

Příspěvek od Quickyprd »

Taky není na škodu použít latě 6x6. Ty jsou vryty ukotveny do krovu a do nich jdou ukotvit opět vruty háky. Samořejmě pořádné vruty, do krovu např 8x120-140 s talířovou hlavou a na háky 8x60 s talířovou hlavou. Samozřejmě v tomoto průměru nutno předvrtat, jinak to prdne. Kromě pěvnějšího uchycení je výhoda i v lepším odvětrávání střechy pod krytinou. Nárůst ceny bude malý. Já mám navíc všechny latě podlepeny butylkaučukovou páskou v místě kotvení.
cipis
Příspěvky: 4326
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na etapy

Příspěvek od cipis »

Na to odvětrávání by měl být v projektu výpočet, a je fakt, že klasické latě dané jako kontralatě to absolutně nesplňují, co jsem kdesi četl, tak i 6 cm je málo u malých sklonů střechy.
Jj, páskou nebo trvale pružným lepidlem, délku vrutů jsem dával 160, protože jsem měl pod kontrášema bednění z palcových prken.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JakubV
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 12, 2020 4:17 pm
Lokalita: Kutnohorsko
Výkon panelů [Wp]: 3200
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: FVE na etapy

Příspěvek od JakubV »

Ahoj,

díky všem za poznámky. Sklon střechy bude 43°. Do skladby střechy se vrtat nebudu, to je dodavatelem ověřená konstrukce, mají to samozřejmě spočítané. Při rozteči krokví a kontralatí 625 a krycí šířce tašky 300 mi to vychází tak, že když se prostřední hák sejde se středem tašky s výřezem, tak oba boční háky (ob krokev) vyjdou o 50 mm excentricky a použily by se stavitelné háky HC1 (budou 3 háky na profil). A nebo to pokrývači vyříznou sami, to se ještě uvidí.

Na vruty a pásku se ještě optám, ale nějak ty kontralatě ke krokvím kotvit musí.

Průchodky pro datové a silové kabely budou tedy oddělené a projektantka ještě hledá, kudy je přesně vést přes protahovací krabice.

Jakub
FV ohřev TUV v RD, od r. 2023, 8xJinko 400 Wp jih, 45°, BEL MR4316AC NG do rozvaděče, bojler Dražice OKCE 125l, 2.2kW FV + 2kW DS.
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy, od r. 2010, upgrade 02/2022: 1x200 Wp Luxor Solar; Victron MMPT 100/20; 2x65Ah 12V Panasonic Pb,. Nepřetržitá spotřeba cca 20 W při 12 V.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FVE na etapy

Příspěvek od Quickyprd »

Tak latě pokrývači většinou dělají hřebikovačkou, jelikož vyvrtat díru a pak dát vrut je neskonale pomalější a drazší. Ale zase střecha je vcelku základ....
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na etapy

Příspěvek od kodl69 »

stavební vruty https://www.dek.cz/produkty/detail/3099 ... zinek/1366 se nepředvrtávají, ale i tak, závit hrozně vadí při zatloukání :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FVE na etapy

Příspěvek od Quickyprd »

Já radši všechny vruty od 6ky výš předvrtávám. Taková rozštíplá lať či palubka naštve. Ale já se tím neživím, čili nekouikám na rychlost a kvantitu :-) I když celkem asi 4000ks vrutů 120mm na záklop střechy a podlahu terasy byla pakárna :-D Ale dvě silné aku vrtačky to jistí.
cipis
Příspěvky: 4326
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE na etapy

Příspěvek od cipis »

Jj, přesně tak, dvě. Jednou vrtat, jednou šroubovat. Už si to nedokážu představit jinak :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: FVE na etapy

Příspěvek od rasto1 »

Taky tak, makitou predvrtaval (kupil som si dlhsi vrtak) a razovou utahovackou parkside dotahoval.
Taktiez akumulatorova flexa na robenie drazok sa na streche velmo osvedcila.
2 kyble v jednom naradie a v druhom matros.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
JakubV
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 12, 2020 4:17 pm
Lokalita: Kutnohorsko
Výkon panelů [Wp]: 3200
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: FVE na etapy

Příspěvek od JakubV »

Ahoj,

tak aby se to tady nezvrhlo v poměřování vrtaček a vrtáků, vrátil bych se k tématu.

Co jsem ze vznikající projektové dokumentace sám nevyčetl a tedy výše uváděl chybně,
ale bylo mi to vysvětleno, střecha bude mít tzv. vlašské krovy, čili vodorovné. Z toho plyne,
že polohu háků bude možné zvolit optimálně vzhledem k taškám. S provrtáváním do krokví
skrz fólii taky není problém. Ostatně tohle bude řešit stavitel, aby mi předali pokrytou střechu
s čouhajícími háky fixovanými do krokví, do které nezatéká.

Stavitel má vrtáky určitě největší. ;)

Cesta pro oddělenou chráničku s protahovacími krabicemi v kritických místech se také našla.

Děkuji všem za příspěvky a rady, vážím si toho. Budu hlásit další pokroky.
FV ohřev TUV v RD, od r. 2023, 8xJinko 400 Wp jih, 45°, BEL MR4316AC NG do rozvaděče, bojler Dražice OKCE 125l, 2.2kW FV + 2kW DS.
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy, od r. 2010, upgrade 02/2022: 1x200 Wp Luxor Solar; Victron MMPT 100/20; 2x65Ah 12V Panasonic Pb,. Nepřetržitá spotřeba cca 20 W při 12 V.
Uživatelský avatar
JakubV
Příspěvky: 36
Registrován: pon říj 12, 2020 4:17 pm
Lokalita: Kutnohorsko
Výkon panelů [Wp]: 3200
Kapacita baterie [kWh]: 0

Re: FVE na etapy

Příspěvek od JakubV »

Ahoj,

hlásím se po čase s aktualizací stavu mojí vznikající FVE. Stavba domu úspěšně pokračuje, stavitelné háky
(od Tomanjan, díky) byly našroubovány přímo pokrývačem, vedení ze střechy do rozvaděče
je také připraveno elektrikářem, zatím nezapojeno.
haky.jpg
haky.jpg (95.84 KiB) Zobrazeno 503 x
Chystám se v nejbližších dnech na montáž profilů a panelů (8x Jinko 400 Wp v jednom stringu, dvě řady po čtyřech).
Měnič BEL, proudové chrániče a svodič přepětí jsou už zakoupené, ale zatím nejsou ještě instalované, stejně tak
i dvou-spirálový bojler. Na to dojde později. Jak tedy nejlépe zapojit na střeše panely, které zatím ještě nebudou
cca 2 měsíce používány? Chci využít toho, že kolem stavby stojí lešení a střecha je zatím dobře přístupná.
Až se dokončí fasáda, lešení zmizí.
  • instalovat teď pouze profily, panely zatím uskladnit;
  • panely pouze přichytit, uzemnit rámy, elektricky nespojovat;
  • panely zapojit do celého stringu, na střeše bude mezi dvěma vzdálenými nezapojenými konektory až 350 Voc;
  • zapojit zatím zvlášť horní a spodní řadu, na střeše bude mezi vzdálenými konektory až 175 Voc;
  • jednotlivé panely zkratovat do smyček;
  • celý string zkratovat do smyčky;
  • zapojit 350 VDC na střeše rovnou na kabely do rozvaděče, ať má elektrikář nějaké překvápko ;) ?
Zdraví,

Jakub
FV ohřev TUV v RD, od r. 2023, 8xJinko 400 Wp jih, 45°, BEL MR4316AC NG do rozvaděče, bojler Dražice OKCE 125l, 2.2kW FV + 2kW DS.
Geomagnetická observatoř GAN, Maledivy, od r. 2010, upgrade 02/2022: 1x200 Wp Luxor Solar; Victron MMPT 100/20; 2x65Ah 12V Panasonic Pb,. Nepřetržitá spotřeba cca 20 W při 12 V.
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: FVE na etapy

Příspěvek od ladik »

Dole bych vedeni od FV ukoncil odpojovacem a pak bych to urcite zrovna osadil vse na strechu i tak to bude prace na nekolik hodin nebo min cely den, pokud budes sam klidne dva dny. Neni na co cekat, az se pokazi pocasi uz to bude jen horsi.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek