Solar, ohrev vody, možno Arduino

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
byon
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 20, 2021 4:29 pm

Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od byon »

Ahojte, chcem sa spýtať, či má niekto.skusenoat, alebo si nejak vyrobil, popripade kúpil nejaký regulátor na automatické zapínanie špirály bojleru.

Chcel by som za pomoci arduina riadiť dom, prebytky energie.. ale mám problém neviem to realizovať.. viem zmerať AC prúd arduinom.. nedokážem však zmerať DC prud batérií a DC vstupné napätie z panelov, respektíve výkon ktorý ide do mašiny.


Nenašiel som žiadny merač. Taký ktorý by v arduine meral DC.

Chcem sledovať stav batérií, stav vytazenia v dome, následne stav z panelov, a až potom zapnutie špirály, na základe sledovania týchto parametrov. Keď budú nabité batérie, skontroluj spotrebu domu, následne výkon z panelov, potom zapni špirálu.

Nehovorím len o ohreve vody, môže byť čerpadlo na bázen, vselico...


Neviete mi prosím niekto poradiť? Teoreticky mi ešte napadlo či vie najnovší menič axpertu, nejak komunikovať s arduinom, a odoslať mu dáta ktoré má v sebe.. neviete? http://www.permasynergy.cz/produkt/komb ... 7200w-48v/


Dá sa urobiť aj to že kúpil zvlášť regulátor, a zvlášť panely len ohrev vody.. ale to je zbytočne podľa mňa.. respektíve je to fajn, ale nechcem ďalší regulátor..
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od lemra79 »

chceš to roubovat na něco stávajícího, na co?

pokud je to zatím je plán, jaký konkrétně?
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od vlkazajac »

byon píše:.........Keď budú nabité batérie, skontroluj spotrebu domu, následne výkon z panelov, potom zapni špirálu.

......
Toto nemusí byť ten najsprávnejší algoritmus. Treba sledovať aj prúdy vo vzťahu k spotrebičom a batérii v čase. A načo Arduino ? Nie je to ďalší sersam v systéme, ktorý môže zlyhať ?

Nevieme nič o Wp, kapacite a druhu batérií, o meniči. Potom je rada o to ťažšia.

O pripájaní vyťažovania sa toho už popísalo, pohľadaj.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
byon
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 20, 2021 4:29 pm

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od byon »

Ono, nie je potrebné nejak riešiť aká je zostáva. Ide o princíp, ani o poradie podmienok, ide o to vedieť merať DC, alebo nejak nastaviť ohrev.. čo ja viem nad istú hranicu voltov. Pozeral som, len nejak moc neviem.. sú isté regulátory o ktorých viem, ale ak by bol merač na Arduino, tak bude za pár korún, iné veci sú drahšie.. preto som si chcel sám urobiť..

Ale ak, mám aktuálne 3.2kW, menič je najnovší axpert uvedený vyššie, a batérie sú lifepo 280aH. No mne skôr ide o to nabiť batérie, ak su plné, začni ohrievať vodu .. ešte plánujem zobrať necelé 2kw, a teraz riešim že buď kúpim iba samotný regulátor na ohrev vody, cca 200e, alebo použijem môj menič, ale nejak mu určim podmienku .. buď mechanicky alebo automaticky.. alebo to Arduino, preto pýtam radu, viac hláv, viac rozumu.. poprípade ako by ste to skúsili riešiť vy
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od LIX »

Ja ako správny sedlák a nie zrovna programovo zdatný jedinec by som použil jedno napäťové a jedno prúdové relé. Napäťové by snímalo napätie batérie, ak by bolo dostatočne vysoké zoplo by relátko, do série s tým relátkom by som dal relátko prúdového relé, ktoré by sledovalo prúd z meniča, ktorý keby bol menší ako napríklad 5A relátko by zoplo. Ak by zoplo aj jedno aj druhé zoplo by stykač ktorý by pustil čo chceš.
Ja viem velká cena prúdového a napäťového relé, ale inak by som to asi vyriešiť nevedel. Inak kamoš sa hráva s arduinom a čo som pochopil z jeho rozprávania tak na snímanie takýchto veličín potrebuješ nejaké externé moduly ktoré privedieš na nejaký logický vstup a zadefinuješ si čo je čo.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od lemra79 »

Já také jako sedlák jsem měl nejdřív Kybosův vytěžovač a postupně jsem ho obohacoval až to bylo složitý jak parní stroj a každá další úprava byla strašně složitá.

Pro toho, kdo se tím chce zabejvat a hrát si s tim, doporučuju arduino nebo něco sofistikovanějšího. Arduino má výdodu, že je to vše za pakatel. Že neumíte programovat není argument, pokud se to chcete naučit věnujte tomu čas, internet je plnej návodů jak na to (z osobní zkušenosti vim, že to lze). Mimochodem původně je to dělaný pro děti.....

Více o arduino vytěžovači v mém vlákně.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od xmasin »

Myslím, že Greenbono Aku by mohlo vyhovovat, sám o něm uvažuju. http://www.yorix.cz/cz/greenbono/gbo-aku.htm
byon
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 20, 2021 4:29 pm

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od byon »

lemra79 píše:Já také jako sedlák jsem měl nejdřív Kybosův vytěžovač a postupně jsem ho obohacoval až to bylo složitý jak parní stroj a každá další úprava byla strašně složitá.

Pro toho, kdo se tím chce zabejvat a hrát si s tim, doporučuju arduino nebo něco sofistikovanějšího. Arduino má výdodu, že je to vše za pakatel. Že neumíte programovat není argument, pokud se to chcete naučit věnujte tomu čas, internet je plnej návodů jak na to (z osobní zkušenosti vim, že to lze). Mimochodem původně je to dělaný pro děti.....

Více o arduino vytěžovači v mém vlákně.
Neviem, pre koho to bolo.. ale ak máš nejaký modul, poprípade nejaký nápad ako merať napätie batérie a aj vstup z panelov.. cca 450V, budem rád
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od lemra79 »

myslm, ze napeti na panelech nepotrebujes znat a na napeti baterie si navrhni delic, pokud nedas delic, nech to bejt.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
byon
Příspěvky: 15
Registrován: sob bře 20, 2021 4:29 pm

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od byon »

Je to jedno, asi som už niečo našiel podľa mojich predstáv.:) Nechám to bejt až ja uznam za vhodné.. nemusím všetko ovládať, od toho som asi pýtal pomoc alebo nasmerovanie.. alebo priami odkaz.. mám aj inú robotu, a ten povrchný ton.. nepustim sa do teba, iba kvôli tvojej normálnej odpovedí hore. Na začiatku.



Tak či tak ďakujem všetkým, už to mám vyriešené :)
RoKur
Příspěvky: 7
Registrován: stř črc 28, 2021 11:39 am
Lokalita: Jeseníky
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1900
Kapacita baterie [kWh]: 15
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: Solar, ohrev vody, možno Arduino

Příspěvek od RoKur »

Byone, Arduino měří pouze stejnosměrné napětí. Střídavé se na to stejnosměrné převádí.
Proud se měří tak, že na odporu měříš úbytek napětí. Vše se počítá jednoduše pomocí Ohmova zákona. Výpočet odporu spočítáš takto: Rb = Umax/Imax.
Rb: Odpor bočníku.
Umax Max. napětí.
Imax Max. proud.

A jaké napětí potom budeš mít na odporu při průchodu proudu spočítáš U = I * Rb
Více o tom máš popsané např. tady https://elektrika.cz/data/clanky/clanek ... 7635904546

To jestli máš nabitou baterii poznáš tak, že ti regulátor na baterce sníží napětí na udržovací hodnotu. Pokud Ti tato hodnota nebude stoupat po nějaký čas, např. 10 minut, tak máš nabitou baterii. Nebo si můžeš měřit proud do baterie.
Ale tam už to nemůžeš pustit přímo do Arduina, protože při vybíjení tam budeš mít obrácenou polaritu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek