Pomoc s výběrem komponent

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Pils77
Příspěvky: 8
Registrován: stř srp 11, 2021 5:46 pm
Reputace: 0

Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Pils77 »

Dobrý den, plánuji FVE na rodinný dům (šikmé střechy - jv/jz) a potřeboval bych poradit-je toho spoustu a už jsem z toho jelen - ale dal jsem zatím dohromady 2 varianty komponentů. Prosím o radu, která je lepší co se kvality/výkonu /životnosti a rozšiřitelnosti týče:
První varianta:
Výkon FVE 6,3 kWp
Typ panelů: Suntech 450 Wp, mono, 14 ks.
Typ měniče: Solax X3-Hybrid 10.0, 3 fázový, asymetrický.
Akumulace: Triple Power 9 kWh.

Druhá varianta:
Výkon FVE 6,15 kWp
Typ panelů: Half-Cell 410Wp, mono, 15 ks.
Typ měniče: Sofarsolar HYD 5K~20KTL-3PH
Akumulace: Sofasolar GTX3000-H4 10kWh
Regulace: WattRouter 3f.

Děkuji za každou radu a Váš čas.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Pawel »

Jakou máte spotřebu za rok?
Pils77
Příspěvky: 8
Registrován: stř srp 11, 2021 5:46 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Pils77 »

Omlouvám se - doplnění:
Roční spotřeba 12MWh, celý dům je na elektriku, 5 lidí, topení tepelným čerpadlem.
Ještě třetí varianta - německá výroba (teda asi Čína s německým dohledem :-))
16 x panely AXITEC 450W
celkový výkon 7,200 kW
střídač Wattsonic WS-WTS-6kW-3P
baterie Wattsonic 9,2kWh
Tahle baterie má psáno více cyklů s 90% vybijením.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Dagus »

To jsis vážně po přečtení tohohle fóra řekl, že si sám postavíš wattsonic, sofasolar, nebo solax a s aku wattsonic, sofasolar, nebo triple power? Předpokládal bych, že po přečtení fóra to bude spíš axpert(nebo klon), Victron, nebo studer a aku složené, nebo pylontech. Nechci být předpojatý, ale tohle vypadá jako nabídka na elektrárnu s dotací na klíč. Ty tady dle pravidel fóra nejsou v módě. Třeba publikum přesvědčíš, jak jsi došel k těmto kombinacím, aby ti někdo poradil. Mě to přijde jako zkopírované tři nabídky.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Pils77
Příspěvky: 8
Registrován: stř srp 11, 2021 5:46 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Pils77 »

Ano, jsou to zkopírované sestavy od lidí na které jsem dostal kontakt a mají je (jeden teprve bude mít) - to neznamená že budu stavět na dotaci - jenže každý vychválí tu svoji takže pak vybírej. Nevěděl jsem, že se nesmí použít hotové komponenty tak pardon.
Ale zrovna na ty pylontechy jsem žádnou chválu nenašel, spíš naopak.
vanilka
Příspěvky: 251
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Reputace: 63
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od vanilka »

Ohledně střídačů je tvůj výběr výkonově dosti nekonzistentní ;-). Solax je 10kW, Sofar 20kW a Wattsonic 6kW. Pokud lpíš na 3 fázích, neuvažoval bych o ničem s výkonem pod 10kW. Solax X3 Hybrid ve 4.generaci je tabulkově velmi slušný měnič co mimojiné umí i vysokonapěťové baterie bez komunikace. Jen si nejsem jistý, zda už je 4.generace na trhu. Pár měsíců zpátky jsem byl v téměř stejné situaci jako ty a řešil, zda jít do Solax X3 Hybrid 10.0 nebo SofarSolar HYD 5K-20KTL-3PH. Chtěl jsem hybridní 3f off-grid měnič s podporou HV baterií bez komunikace. Zvolil jsem Sofar, protože za stejnou cenu nabízel dvojnásobný výkon, 4.generace Solaxu zatím nebyla na trhu (což není možná ani teď) a funkcemi jsou oba měniče prakticky rovnocenné. Navíc Sofar umožňuje připojení dvou nezávislých baterií.

Shrnutí:
Chceš-li přistoupit k fotovoltaice ve stylu "plug-and-play" a potřebuješ-li 3fáze, volil bych SofarSolar a HV (vysokonapěťovou) baterii.
Chceš-li přistoupit k fotovoltaice ve stylu kutilském, postav 1fázový systém třeba s měničem Axpert nebo Studer a LV baterií, kterou si postavíš sám.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Pils77
Příspěvky: 8
Registrován: stř srp 11, 2021 5:46 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Pils77 »

vanilka děkuju moc, tři fáze potřebuju a právě raději ten způsob plug and play. Elektro obor sice mám, ale už nějakej pátek v tomhle nedělám, takže na sestrojení zařízení pro nějaký složitější laborování co se týče řízení a regulací si netroufnu. Ten malý výkon Wattsonicu jsem teda přehlédl, to by bylo fakt málo-jelikož mám střechy skoro přesně jednu na jv a druhou na jz, tak bych chtěl panely rozdělit a časem určitě přidat. Respektive - střecha na jz je trochu komplikovanější a možná se tam nevejde všechno, tak myslím, že umístění několika panelů na jv by nebylo od věci. Nebo je to blbost?
vanilka
Příspěvky: 251
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Reputace: 63
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od vanilka »

Vztahnu to na Sofar menic. Ten ma dva MPPT vstupy, tzn.na jeden muzes pripojit panely z JV strechy, na druhy potom z JZ strechy. Pri projektovani stringu nezapomen na hodnotu napeti pro MPPT vstup. Konkretne u Sofar je to 180-960V, nominalni 600V. Jednoduse receno je nejvhodnejsi postavit string tak, aby daval 600V. To znamena zapojit vcelku hodne panelu seriove a v ten okamzik vyvstává riziko ztraty vykonu stringu, pokud dojde ke zastineni nektereho z panelu. Osazeni panelu na JV i JZ smysl má, rozlozis tak v ramci dne vyrobu na delsi casovy usek. Kazdy string muze byt sestaven z rozdilneho poctu panelu, ale mej na pameti, ze menic z nej zacne odebirat vykon teprve az od napeti 180V.
Abych byl konkretni. Ja stavim hlavni string (2x 13 panelu seriove, napeti 650V) na jizni strese a 2 vedlejsi stringy (kazdy 13 panelu seriove, napeti 650V) jeden na vychodni a druhy na zapadni strese. Hlavni string je pripojen na prvni MPPT vstup menice, vedlejsi stringy jsou spojeny paralelne a pripojeny na vstup druhy.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Pils77
Příspěvky: 8
Registrován: stř srp 11, 2021 5:46 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Pils77 »

Takže při rozdělení na dva stringy je použití měniče se dvěma MPPT vstupy nutnost - chápu to správně? Plus tedy dodržet to minimální napětí - počet panelů na stringu.
Na jihozápadní straně mám do budoucna možnost přidat cca 6 panelů - nebude to tedy problém?
Co jsem tak porovnával, tak ten Sofar je z toho výběru asi opravdu nejlepší.
Pils77
Příspěvky: 8
Registrován: stř srp 11, 2021 5:46 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Pils77 »

Ještě k výkonu toho Sofaru - celkově by na obou střechách mohlo být max 30 panelů rozdělených cca napůl na jv/jz, takže by a si nikdy nebyl plný výkon všech panelů - stačila by tedy verze 10kW? Má psáno 15000Wp(7500Wp/7500Wp), rozdíl v cenách mezi 10-15-20 kW verzí je přibližně 300 Euro každý stupeň.
vanilka
Příspěvky: 251
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Reputace: 63
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od vanilka »

Pripojeni kazdeho stringu na vlastni MPPT vstup neni za dodrzeni urcitych podminek (napr. stejna struktura stringu atd.) nutnosti. Pokud mas ovsem tu moznost, vzdy je z pohledu vykonoveho zisku vyhodnejsi pripojit kazdy string na vlastni MPPT vstup. Navic se nepripravis o pripadnou individualni upravu nektereho ze stringu, coz jak pises u tebe muze v budoucnu u JZ stringu nastat. Kolik panelu budes moci pridat ti nepovim, ale jednoduse si to spocitas sam. Sectes napeti naprazdno vsech panelu ve stringu zapojenych v serii, vynasobis to koeficientem 1,2 (duvod viz.zimni provoz) a vysledek nesmi byt vetsi nez 960V.
Na vykonu menice rozhodne nesetri. Jedna vec je ze vykonnejsi varianta dokaze vyuzit vyssi vykon z panelu, podstatnejsi ovsem je vyssi vystupni vykon menice. To ocenis treba pri napajeni tociveho stroje (elektromotor), kdy pro jeho rozbeh potrebujes nekolikanasobne vyssi spickovy vykon nez je stitkova hodnota vykonu stroje. Priklad - pro rozbeh 3kW 3f motoru ti nemusi stacit ani 9kW menic. Samozrejme existuji i reseni typu softstarter / frekvencni menic, ovsem ne vzdy jsou jednoduse pouzitelna a rozhodne nejsou zadarmo. Takze za me urcite doporucuju zvolit 20kW verzi menice byť ji treba momentalne nevyuzijes.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Pils77
Příspěvky: 8
Registrován: stř srp 11, 2021 5:46 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Pils77 »

Děkuji, ještě mám otázku ohledně délky kabelů od panelů a vlastně mezi jednotlivými komponenty - jsou tam nějaké limity? Ptám se proto, že jako svod ze střechy do technické místnosti by šel využít nepoužívaný komín, díky čemuž by odpadlo hodně sekání přes celý dům, ale na vzdálenost je to delší..
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od DanoP »

1. Dlzku zvodov limituje -len strata na kabli - da sa spocitat podla ohmovho zakonu (pozor dlzka kabla je dvojnasobna oproti dlzke vedenia). Napr. odpor 6mm2 Cu je priblizne 0,3Ohm/100m.
2. pri dlzke vacsej ako 10m od SPD na vstupe FV regulatoru sa musi dat SPD aj priamo k panelom.
3. nezabudnut na zemniaci vodic 16mm2 (?)
3. kabel by nemal v komine visiet, malo by byt pouzite lanko ktore by prebralo tah z vahy kabla, pozor tiez na prechod cez hrany.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od xmasin »

Pils77 píše:Děkuji, ještě mám otázku ohledně délky kabelů od panelů a vlastně mezi jednotlivými komponenty - jsou tam nějaké limity? Ptám se proto, že jako svod ze střechy do technické místnosti by šel využít nepoužívaný komín, díky čemuž by odpadlo hodně sekání přes celý dům, ale na vzdálenost je to delší..
Úbytek napětí by neměl být větší než 2%. Doporučuju si stáhnout aplikaci Electrodoc pro Android a tam si spočítat úbytek napětí při plánovaném napětí a proudu ze solárních panelů a podle toho dimenzovat kabel.
vanilka
Příspěvky: 251
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Reputace: 63
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od vanilka »

to Pils77:

Budeš-li mít vysokonapěťový string, tzn.panely zapojené sériově a použiješ-li na propojení stringu s měničem 6mm2 FV kabel, nemusíš v rámci běžné instalace na RD délku kabelu vůbec řešit. Díky nízkému proudu budeš mít na vedení velmi malý úbytek napětí (přenášený výkon se totiž "dožene" vysokým napětím) a s tím související poměr mezi napětím z panelů ku úbytku napětí na vedení bude zanedbatelný. Jedna z výhod vysokonapěťových stringů respektive měničů podporujících vyšší napětí na MPPT vstupu ;-)
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
LuboG
Příspěvky: 1
Registrován: stř říj 20, 2021 7:31 am
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od LuboG »

Pils77 píše:Takže při rozdělení na dva stringy je použití měniče se dvěma MPPT vstupy nutnost - chápu to správně? Plus tedy dodržet to minimální napětí - počet panelů na stringu.
Na jihozápadní straně mám do budoucna možnost přidat cca 6 panelů - nebude to tedy problém?
Co jsem tak porovnával, tak ten Sofar je z toho výběru asi opravdu nejlepší.

Ahoj vanilka,

Uvažujem nad SOFAR HYD 15KTL 3PH alebo FRONIUS SYMO GEN24 PLUS 10k a nikde neviem nájsť či je SOFAR asymetrický aj na backupe a aj na ONgride.
Budem mať asi 13kWp panely a môj dodávateľ mi nevie jasne odpovedať na moje otázky. Napr. SOFAR má štartovacie napätie až 200VDC a Fronius iba 80VDC. Je to o tom že potom s Froniusom viem viac resp. dlhodobejšie počas dňa vymačkať z PV panelov?
Fronius má tzv. FULLBACKUP. Má to význam resp. v čom sa to líši od štandardného hybridu?
Mám predstavu , že by mi hybrid mal v prípade potreby riešiť aj nočné dobíjanie batérii z DS.
Chcem to zapojiť priamo na hlavný istič domu 25A tak aby som mal stále k dispozícii asymetriku či ONgrid alebo BACKUP pri výpadku DS.

SOFAR 15KW ma zaujal hlavne kvôli tomu lebo neviem nikde nájsť niečo nad 10kW lebo SK zákony asi a hlavne aby som nemal prúdové obmedzenie na fázu max 16A.
Fronius 10KW ma zaujal so zaujímavými parametrami a funkciou FULLBACKUP aj keď neviem či by dokázala splniť moje požiadavky.

Ďakujem
S pozdravom

LuboG
vomic
Příspěvky: 34
Registrován: čtv bře 10, 2022 11:04 am
Reputace: 1

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od vomic »

Zdravím dodavatel mě tvrdí že WATTSONIC WTS-10KTL-HT 3f hybridní střídač prý funguje jako 1F střídač 10kw s vestavěným 3F balancérem a umí poslat plný výkon 10kW do jedné fáze jeli to potřeba. Mě to přijde divné, nicméně je fakt že Wattsonic popisuje v jedné možnosti zapojení FVE pomocí 1F střídače doplněného o Třífázový balancer ale samotný 3f balancer od Wattsoniku nikde nemohu na webu ani v jejich nabídce najít, tedy je teoreticky možné že pán má pravdu.

Netušíte kolik ten 10kw 3F Wattsonic umí poslat na 1 fázi? Pokud to je fakt těch 10kw pak mě to přijde jako skvělý řešení za super peníze pro 10kw FVE.
Solarnoob
Příspěvky: 122
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Reputace: 8
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Re: Pomoc s výběrem komponent

Příspěvek od Solarnoob »

vomic píše:Zdravím dodavatel mě tvrdí že WATTSONIC WTS-10KTL-HT 3f hybridní střídač prý funguje jako 1F střídač 10kw s vestavěným 3F balancérem a umí poslat plný výkon 10kW do jedné fáze jeli to potřeba. Mě to přijde divné, nicméně je fakt že Wattsonic popisuje v jedné možnosti zapojení FVE pomocí 1F střídače doplněného o Třífázový balancer ale samotný 3f balancer od Wattsoniku nikde nemohu na webu ani v jejich nabídce najít, tedy je teoreticky možné že pán má pravdu.

Netušíte kolik ten 10kw 3F Wattsonic umí poslat na 1 fázi? Pokud to je fakt těch 10kw pak mě to přijde jako skvělý řešení za super peníze pro 10kw FVE.

Základy FVE jsou potřeba. I pro někoho kdo to chce plug-and-play
Zde se koukni jak je to s těma 10Kw ve třech fázích.

https://www.youtube.com/watch?v=zKU9ol9vwGw
6x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek