Žvanírna, bylo Energie zdraží víc, než se čekalo

Nezařaditelné
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Proc mi nekteri odpovidaji na tu ucinnost ve stylu "A vy zase bijete cernochy"? Ja nepotrebuju vedet efektivitu spalovaku, to jsou vsechno uz leta overene veci. Stejne tak ty tabulkove hodnoty spotreby. Predpredchozi fabka mela uvedenou totalne vysnenou spotrebu, k te jsem se priblizil, akorat kdyz to byla.jedina jizda z kopce asi 10 minut a nikam dal jsem nejel.
Ta aktualni ma uz uvedenou realnou spotrebu, na ktere se normalne pohybuji, dokonce, jak jsem ukazoval fotky z Balatonu, tak tezce pod.
Tedy to znamena, ze se svym jizdnim stylem vim, kolik litru paliva potrebuji a jestli to otocim na jedno tankovani ci na ten zbytek v nadrzi.

U EV se dozvidame akorat reklamni informace, pripadne informace, kdo ma jakou dlouhodobou spotrebu. Ale s obtizemi se dostavame k tomu, kolik do toho auta vlastne musime "nalejt". Kdyz ta ucinnost muze byt klidne i 80%, coz pak z tech 14kWh/100km udela 17,5kWh/100km, coz je uz "jen" pulka predchoziho rozdilu oproti primym nakladum na kilometr.

Proto jsem take chtel, jestli by to nekdo nezkusil vycist, spocitat ci jednoduse zmerit, jak se to delava se spalovakem. Natankovat do plna, ujet, natankovat do plna a hned se vi, za kolik to bylo.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Nebo mi to auto na tyden pujcte a uvidime :⁠-⁠D:⁠-⁠D:⁠-⁠D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od NOPARasito »

cipis píše: U EV se dozvidame akorat reklamni informace, pripadne informace, kdo ma jakou dlouhodobou spotrebu. Ale s obtizemi se dostavame k tomu, kolik do toho auta vlastne musime "nalejt". Kdyz ta ucinnost muze byt klidne i 80%, coz pak z tech 14kWh/100km udela 17,5kWh/100km, coz je uz "jen" pulka predchoziho rozdilu oproti primym nakladum na kilometr.
Tohle ti klidne podepisu. Uplne stejne je to se spalovakama jak jsem psal. Mam zkusenost s dodavkou a jezdim kolem 8/100, znamej jezdi 10,5/100. Totozne modely. A prumernou rychlost ma o 3km vyssi.(naklady na pneu a brzdy ma take vyssi)
Ja k tomu nemuzu vic dodat.

Rozdil v nakupech u stojanu jak u Fosila nebo EV take muzes dost pokazit. Tan se muzeme taky bavit u Fosila az 20% nebo u EV i 100%(jako rozdil v cenach za kWh jsou az mimo misu)
Ale tohle jsou debaty na vecery k pivu :!:
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od NOPARasito »

cipis píše:Nebo mi to auto na tyden pujcte a uvidime :⁠-⁠D:⁠-⁠D:⁠-⁠D
Ano je mnoho pujcoven. Staci si na netu vybrat, tim se i mnoho podnikavcu zivi.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kuli »

cipis píše:Nebo mi to auto na tyden pujcte a uvidime :⁠-⁠D:⁠-⁠D:⁠-⁠D
Prídeš k nám na lyžovačku a na tri dni ti ho požičiam a zadara aj s tankovaním.

Vlastne tvojej drahej, lebo mi budeme tri dni v "narkóze"
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Baalik
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 16, 2023 8:35 pm
Reputace: 2
Lokalita: okoli Jindrichova Hradce

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Baalik »

cipis píše:Proc mi nekteri odpovidaji na tu ucinnost ve stylu "A vy zase bijete cernochy"? Ja nepotrebuju vedet efektivitu spalovaku, to jsou vsechno uz leta overene veci. Stejne tak ty tabulkove hodnoty spotreby. Predpredchozi fabka mela uvedenou totalne vysnenou spotrebu, k te jsem se priblizil, akorat kdyz to byla.jedina jizda z kopce asi 10 minut a nikam dal jsem nejel.
Ta aktualni ma uz uvedenou realnou spotrebu, na ktere se normalne pohybuji, dokonce, jak jsem ukazoval fotky z Balatonu, tak tezce pod.
Tedy to znamena, ze se svym jizdnim stylem vim, kolik litru paliva potrebuji a jestli to otocim na jedno tankovani ci na ten zbytek v nadrzi.

U EV se dozvidame akorat reklamni informace, pripadne informace, kdo ma jakou dlouhodobou spotrebu. Ale s obtizemi se dostavame k tomu, kolik do toho auta vlastne musime "nalejt". Kdyz ta ucinnost muze byt klidne i 80%, coz pak z tech 14kWh/100km udela 17,5kWh/100km, coz je uz "jen" pulka predchoziho rozdilu oproti primym nakladum na kilometr.

Proto jsem take chtel, jestli by to nekdo nezkusil vycist, spocitat ci jednoduse zmerit, jak se to delava se spalovakem. Natankovat do plna, ujet, natankovat do plna a hned se vi, za kolik to bylo.
Mozem povedat svoje vysledky s Enyaqom, palubna nabijacka najskor bude podobne ucinna, ako v Tesle. Dnes napriklad cesta 61km, auto hlasilo spotrebu 22.7kWh/100km a spotrebovane 13.86kWh. Nasledne po nabiti na rovnake SoC auto hlasilo, ze potrebovalo 14.4kWh na dobitie (priblizne 5% sa teda straca niekde medzi baterkou->motorom). Nasledne som teda pozrel na merak u Wallboxu a ten mi nahlasil 16.09kWh spotrebovanych, takze asi 10% straty DS -> baterka. Dokopy teda 15%. Mimochodom teploty boli medzi -1 a -6 dnes a spotreba samozrejme velmi vysoka, ale to nic nemeni na ucinnosti. Nabijanie bolo z klasickej cervenej 3x16A zasuvky medzi 9-11kW.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kuli »

cipis píše:Proc mi nekteri odpovidaji na tu ucinnost ve stylu "A vy zase bijete cernochy"? Ja nepotrebuju vedet efektivitu spalovaku, to jsou vsechno uz leta overene veci. Stejne tak ty tabulkove hodnoty spotreby. Predpredchozi fabka mela uvedenou totalne vysnenou spotrebu, k te jsem se priblizil, akorat kdyz to byla.jedina jizda z kopce asi 10 minut a nikam dal jsem nejel.
Ta aktualni ma uz uvedenou realnou spotrebu, na ktere se normalne pohybuji, dokonce, jak jsem ukazoval fotky z Balatonu, tak tezce pod.
Tedy to znamena, ze se svym jizdnim stylem vim, kolik litru paliva potrebuji a jestli to otocim na jedno tankovani ci na ten zbytek v nadrzi.

U EV se dozvidame akorat reklamni informace, pripadne informace, kdo ma jakou dlouhodobou spotrebu. Ale s obtizemi se dostavame k tomu, kolik do toho auta vlastne musime "nalejt". Kdyz ta ucinnost muze byt klidne i 80%, coz pak z tech 14kWh/100km udela 17,5kWh/100km, coz je uz "jen" pulka predchoziho rozdilu oproti primym nakladum na kilometr.

Proto jsem take chtel, jestli by to nekdo nezkusil vycist, spocitat ci jednoduse zmerit, jak se to delava se spalovakem. Natankovat do plna, ujet, natankovat do plna a hned se vi, za kolik to bylo.

Idealne je keď máš pred domom zásuvku aspoň na 230 V / 16 A. Nastavíš si nabíjanie kedy a ohrev kedy.

Ohreješ kokpit a batériu z externého zdroja a necykluješ batériu vlastnú.
Ale to ty všetko vieš, len to dávam pre info verejnosti, čo sa ešte len rozhodujú.

Normálne je, že sa bojíme neznámeho, sám sa bojím ( strach a peniaze som nikdy nemal ).
Tiež som váhal, ale už len to ticho ( ešte tie pneu, mali by s tým niečo robiť. )
Preto na EV všetko počuješ, lebo ti motor nehučí a na 4x4 kardan hlavne, keď je nevývážený. ( osobná skúsenosť.)
Keby si vedel, po 300 km ( no dobre tak 250 ) a stále čulý (čily)
Musel som síce stáť, ale kvôli čúraniu. ( prostata v poriadku, akurát cholesterol )

Za mlada som mal tri motorky, ale už mi ten hluk trošku vadí. ( kolená v poriadku obličky neviem , kľučna kosť zrastená )
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
MilosV
Příspěvky: 72
Registrován: pon říj 05, 2020 11:28 pm
Reputace: 12

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od MilosV »

lemra79 píše:take bych uvital vic kutilskych inspiraci. Dohady o smysluplnosti porizeni EV at si kazdy poresi sam a nemam rad kdyz nekdo sve nazory nuti ostatnim. Treba bych namatkou uvital, kdyby nekdo udelal tutorial, jak lze na rpi rozjed grafana na klony axperta atd, za to bych byl ochoten financne podporovat forum.
Připojuji se, také bych takový tutoriál uvítal.
A k EV - proč nezaložíte samostatné vlákno? To co se tu již delší dobu řeší je poněkud off topic k názvu tématu :lol:
2x 11s panelů 310Wp, Axpert MAX 7200, baterie LiFePo4 3p16s 360 Ah.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Ono to není strach z neznámého. Jsem původem elektrotechnik, takže spíše naopak, z technického hlediska s tím nemám absolutně žádný problém. Jen s tou neskutečnou tlačenkou. Zákaz, příkaz, zákaz, hotovo dvacet.
Pokud je pravda to o financování firemních aut, tak chci vědět, co mě čeká, na co se připravit, či případně jak se tomu vyhnout.
Tedy je to jen čistě o ekonomice.
Technika se dá nějak vždy pořešit, v práci mám auto pod oknem kanclu, takže dotáhnout kabel z rozváděče a wallbox mít opravdu na stěně u auta není problém, doma to vyhodím na fasádu a budu doufat, že mi ten kabel kočárkem někdo necvakne, případně teda s výrazně větší investicí předělat vjezd do průjezdu, protože tam s tím EV aktuálně nevjedu. Už ani s tou fábkou, s roamsterem jsem utrhl práh vrat, s berlingem se na pohodu vjelo, multikáru nepočítám a bobcat teprve ne :)

MilosV: ano, je to tu lehce OT (vzhledem k tomu, že ev je na elektřinu, tak to má souvislost), ale není už reálné to celé rozpitvávat a rozhazovat, takže bude ve finále lepší, když se z tohoto stane (teda, ona už je) žvanírna.
Doplňovat odkazy na konkrétní témata se tu dá vždycky. K tomu tutoriálu, tak založte téma, že se třeba hledá školitel, za odměnu pro fórum, k tomu se klidně připojím, protože je to pro mě španělská vesnice. Předpokládám něco na způsob toho, jak tu má kolega videa na YT o instalaci HA, ne?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kuli »

MilosV píše:
lemra79 píše:take bych uvital vic kutilskych inspiraci. Dohady o smysluplnosti porizeni EV at si kazdy poresi sam a nemam rad kdyz nekdo sve nazory nuti ostatnim. Treba bych namatkou uvital, kdyby nekdo udelal tutorial, jak lze na rpi rozjed grafana na klony axperta atd, za to bych byl ochoten financne podporovat forum.
Připojuji se, také bych takový tutoriál uvítal.
A k EV - proč nezaložíte samostatné vlákno? To co se tu již delší dobu řeší je poněkud off topic k názvu tématu :lol:
Že by toto ?!?

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... start=1860

Už so túto vzácnu komunitu vyzíval k obratu, ale darmo.

A vyhrážať sa nechcem a nebudem a nemám ani páky na to.

TAKŽE EV MANIACI A AJ ANTI BERTE SA HET ( BERTE SE PRYČ, BERTE SA NA VLÁKNO KTORÉ S TÝM SÚVISÍ)

Prosím ( smutne koukám )


Vlaste toto vlákno súvisí s EE a aj s to drahou. Cipis už viem prečo si ešte nezakročil a vlaste s tebou súhlasím ( 92 % )
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kuli »

[quote="cipis"]Ono to není strach z neznámého. Jsem původem elektrotechnik, takže spíše naopak, z technického hlediska s tím nemám absolutně žádný problém. Jen s tou neskutečnou tlačenkou. Zákaz, příkaz, zákaz, hotovo dvacet.

cipis som vyučený automechanik, 20 rokov v kamióne ( v nákladnej doprave Ávia až Liaz + príves )
15 rokov údržbár, chvala Bohu vo vlastej firme, 3 roky vyhláška 21 a od malička fanda do EE.

Ako sa majú ty bežný ludia v tom vyznať, keď sa tu sami nevieme dohodnúť a to sme od fachu ?!
Sám tápam, ale načo mám koho ukecávať ? Bolo by to vlastne kontraproduktívne.

Kontrolna otázka : ako sa volá základne rádio s malým počtom súčiastok. ( pomôcka - je tam dioda )

Proste mám čas na koníčky, čo som cely život nemal, stojí to veľa, ale "drahá "ma v tom podporuje a ešte sa to možno aj vráti.

Ako tu budeme dlho ?
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
MilosV
Příspěvky: 72
Registrován: pon říj 05, 2020 11:28 pm
Reputace: 12

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od MilosV »

Jsem na tom asi jako cipis a spol. Nejsem odpůrcem EV aut z principu, naopak technicky to je hodně zajímavé. Ale ať to počítám z jakékoliv strany, ekonomický smysl mi to nedává a volných 700.tis nemám.
2x 11s panelů 310Wp, Axpert MAX 7200, baterie LiFePo4 3p16s 360 Ah.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kuli »

MilosV píše:Jsem na tom asi jako cipis a spol. Nejsem odpůrcem EV aut z principu, naopak technicky to je hodně zajímavé. Ale ať to počítám z jakékoliv strany, ekonomický smysl mi to nedává a volných 700.tis nemám.
Ale ja sa nehádam, len mal som 50 - tku, drahá bude mať, tak som spojil príjemné s užitočným a išiel do toho.
Berte to tak, že som testovací jazdec a možno narazím a Vás to bude stáť iba čas strávený na fóre.

Mám kamarátov v Poľskej ( pozor na nich ) a možno .

Sám sa čudujem sebe, že tu robím osvetu, ale si to prostredie na fóre vážim a vlastne kde to rozoberieme keď nie tu ?

Možno sa opakujem, ale treba to vyskúšať aspoň týždeň, najlepšie je to dva.

Proste nie pre každého, niekto potrebuje hluk, niekto neobeduje a niekto proste má takú prácu, že ho to môže vybabrať, alebo tam nie je EE. ( Ale to už troška prdlím,podpichujem, popichuji )
Moja drahá drží batériu do 50 % ja som extrém DO 10 %.

Drahá robí denne 150 - 200 km,
ja už iba 50 - 70 km - ja som už milionár ( v kilometroch )
Naposledy upravil(a) kuli dne sob led 21, 2023 10:45 pm, celkem upraveno 1 x.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am
Reputace: 67

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od bublich »

kuli píše: Kontrolna otázka : ako sa volá základne rádio s malým počtom súčiastok. ( pomôcka - je tam dioda )
Nejsem si úplně jist,je to toto?
https://www.youtube.com/watch?v=_ID4qYysXyI
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kuli »

bublich píše:
kuli píše: Kontrolna otázka : ako sa volá základne rádio s malým počtom súčiastok. ( pomôcka - je tam dioda )
Nejsem si úplně jist,je to toto?
https://www.youtube.com/watch?v=_ID4qYysXyI
Bublich dostávaš 2 -

Dvojku za nadrozmer použitých komponentov, mínus že si robíš srandu so solárnika so známou chorobou.
A za rýchlosť reakcie, lebo každá reakcia aj zlá je lepšia ako žiadna ! ( to je pre teba plus )

Buď rád, že ťa neznámkuje kodl69, marko250, Youda, ale aj Vítek, prepáčte koho som nespomnul - bol by to dlhý príspevok.


Viem, že ťa nemám právo tu známkovať, a hlavna ešte keď na to reaguješ, ja iba zo srandi

Máš opravnú skúšku.

krištálka a ....

Otec mi kedysi tak povedal.

" Už dneska každý sopliak má 50 rokov. " ( to ta kríza stredného veku asi moja ? )

Ja viem, že je to hlúposť a sranda , ale povedal to môj otec, takže to bude pravda. ( Tiež energia a pre mňa najdrahšia, zo všetkých energii. )

A nie asi, alebo troška, ale určite, lebo otec mal vždy pravdu. ( Mal som to šťastie )

Prepáčte off topic.

A podme k tým drahým, myslím energiam.

Ráno Vám odfotím zo SSE a to som si ich vážil.

Ale iba montérov SSE - myslím chudobu, pánov nemusím a ani nechcem poznať.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Franta2776
Příspěvky: 2250
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

O tom jak Teslu nebude jednoduché porazit:
https://www.youtube.com/watch?v=3pMOyX71f1M
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Franta2776
Příspěvky: 2250
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

V polovině osmdesátých let nám učitel říkal, že lidé budou moci nakupovat, aniž by opustili domov. Mluvil o tom, že budeme moci nakupovat všechno, aniž byste opustili svůj domov. Jak jako??
Bude interaktivní televize v které budeme komunikovat s moderátorem v té televizi. Auta budou sama řídit.
To bylo tehdy pro nás nepochopitelné.
Pak přišel Internet, e-shop, Google, Alibaba, YouTube........Tesla.
A vždy mě lidé pobaví v komentářích, že si nedovedou představit nabíjení elektromobilu na sídlišti.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 823
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Reputace: 84
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od eman »

Jestli to nebude tím, že nabíjení na sídlišti znamená komplet novou energetickou infrastrukturu a to znamená miliardy a roky práce. A ta byrokracie kolem. A někdo to bude muset zaplatit a platit....a hádej kdo.....za dva bludišťáky..
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Reputace: 48
Bydliště: Ondřejov

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Ronn »

eman píše:znamená komplet novou energetickou infrastrukturu a to znamená miliardy a roky práce. A ta byrokracie kolem. A někdo to bude muset zaplatit a platit....a hádej kdo.....za dva bludišťáky..
Minulý týden mi říká kamarád z PRE. Každých 30 let se musí vyměnit většina kabelů a my teď měníme kabely a nově instalujeme včetně chrániček pro optiku... A kdo to platí? Hele, ERU... nechtěl jsem se v tom pitvat, protože všechno si vždy zaplatí uživatel, Eman. A tady se nejedná o Dekarbonizaci dopravy.

S tím se pojí jedna historka. Píše se rok 1876 a na Švýcarský paten.úřad přišel nějaký technik podat patent přihlášku na telefon. No ani mu řekli, to je úplná blbost... To by se muselo skoro do každého domu přivést dráty pro ten váš telefon...

A stalo se to. A nejen pro telefon.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE02 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PavelR »

eman píše:Jestli to nebude tím, že nabíjení na sídlišti znamená komplet novou energetickou infrastrukturu a to znamená miliardy a roky práce. A ta byrokracie kolem. A někdo to bude muset zaplatit a platit....a hádej kdo.....za dva bludišťáky..
No a co? Tak se udělá nová infastruktura. Budou se pokládat kilometry a kilometry kabelů .... no co aspoň máme my elektrikáři práce do konce žití. Kdo to zaplatí? No stejně jako cokoliv ve veřejným prostoru všichni dohromady. spn se ty miliardy jednou použijí na něco rozumnýho.
Mělo by to výhodu. Mohou se přitom dotahat chybějící sítě třebas optika na poslední míli. Beztak tam ta komunikace je třeba. Nebo na dědinách kdyby se dělaly před barákama nabíjecí body zrovna by šlo uložit NN vedení a podobné vzdušné ohavnosti do země i zrovna tu optiku atp. Víš jak to prokoukne ta ulic? Tím se ti tříští náklady.

FVE co vznikají jsou taky nová věc.vždyť je to tady 15 let. A stále se něco nového montuje a mění a zlepšuje a mění se rozvody po životnosti za nové ...

Neříkám že EV jsou jediná cesta i když mi připadá že ta nejschůdnější ale to je úplně jedno co si o tom myslím.

Nechceš mi říct že spalováky jsou konec evoluce a budou tady už napořád? :lol: :lol:

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek