FVE - tepelné čerpadlo

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Tomas76
Příspěvky: 1
Registrován: úte srp 03, 2021 3:57 pm

FVE - tepelné čerpadlo

Příspěvek od Tomas76 »

Dobrý den ,
potřeboval bych prosím poradit.
Mám na střeše RD 10 kWp FVE . V domě vše na elektřinu , topení tepelné inverterové čerpadlo vzduch -voda 10 kW,topení do podlahovky + radiátorů, chlazení ( či i přitápění ) domu klimatizací .
FVE je 3F , sřídač AEG PV10 ( nic se mi o něm nepodařilo zjistit , není to žádný chytrolín ten střídač ) . Tepelné čerpadlo lze ovládat ekvitermní regulací , nebo jen vnitřním termostatem , případně vstupem 0-10 V . A zde potřebuji poradit , lze nějak propojit výrobu z FVE s výkonem ( příkonem 0-10 V ) tepelného čerpadla ? Šlo by přebytky které jsou do sítě takto efektivně využít ?
Děkuji moc za jakoukoliv radu či doporučení .
luky
Příspěvky: 853
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: FVE - tepelné čerpadlo

Příspěvek od luky »

Yorix.cz
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Stana
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 16, 2020 6:14 pm

Re: FVE - tepelné čerpadlo

Příspěvek od Stana »

:roll:
Tomas76 píše:Dobrý den ,
potřeboval bych prosím poradit.
Mám na střeše RD 10 kWp FVE . V domě vše na elektřinu , topení tepelné inverterové čerpadlo vzduch -voda 10 kW,topení do podlahovky + radiátorů, chlazení ( či i přitápění ) domu klimatizací .
FVE je 3F , sřídač AEG PV10 ( nic se mi o něm nepodařilo zjistit , není to žádný chytrolín ten střídač ) . Tepelné čerpadlo lze ovládat ekvitermní regulací , nebo jen vnitřním termostatem , případně vstupem 0-10 V . A zde potřebuji poradit , lze nějak propojit výrobu z FVE s výkonem ( příkonem 0-10 V ) tepelného čerpadla ? Šlo by přebytky které jsou do sítě takto efektivně využít ?
Děkuji moc za jakoukoliv radu či doporučení .
Zkus Grenbono to má i řízení přebytků 0-10V.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE - tepelné čerpadlo

Příspěvek od marko250 »

Ony jsou v meziobdobí a zimě přebytky? Když je potřeba vytápět ,tak mi přece TČ jede dle tepelné pohody v domě a né podle slunce venku.Dokud nebudete mít pořádnou baterii, tak můžete leda dosáhnout toho,že TČ pojede přez den na plný výkon a používat i energii ze slunce,když bude.Ale rozhodíte si tu tepelnou stálost v domě.GB řeší přebytky,čili jejich směrování a přebytky v topné sezóně teda nevím kde vemete.Pokud tedy budete ovládat vstup 0-10V na TČ ,tak jej můžete výkonově ovládat na základě tohoto signálu,ale kde tedy vemete ten zbytek energie pro tepelnou pohodu?Jediný přínos ovládání toho 0-10V by mohl být v tom,že Vám stačí provozovat čerpadlo jen na 1kW po dobu 5 hodin a to v období,kdy má svítit slunce a ono nepůjde výše.A to bude stačit na 24hod tepelné pohody.Tím se rovnoměrně rozprostře spotřeba TČ do dne a nebude mít náběhy do 10kW a vynechá se temná část dne.To pak ale stačí sígnál 0-10V + časovač,pokud se nedá ten snížený výkon s časovým obdobím nastavit rovnou v menu čerpadla..
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: FVE - tepelné čerpadlo

Příspěvek od ringo »

No samozřejmě že jen přebytky vytápět nelze. Ale oni domy mají docela velkou tepelnou setrvačnost a lze "předtopit" když to náhodou více svítí a naopak nechat trochu „podchladit“ když ne.
Ekvitermní regulace je jistě dobrá věc pokud máte zdroj tepla nezávislý na venkovní teplotě podle které to reguluje. V případě tepelného čerpadla vzduch/* tomu však tak není, tam ta účinnost je silně závislá na rozdílu teplot. A ekvitermní regulace tak nutí TČ topit v době, kdy ta účinnost je nejmenší. Takže je rozumné tam zavézt minimálně nějaké zpoždění či průměrování než to nechat na prosté ekvitermě. No a na to se dá pak i navázat ta FVE.
Mám dojem že komerčně dostupná regulace kombinující TČ a FVE se prodává pod názvem Heating Control, ale nevím co vše to umí. Já to mám ještě komplikovanější že použivám nádrž s vnořeným zásobníkem a průtokovým ohřevem vody – když mi čerpadlo jede na moc malý výkon tak vlastně vršek nádrže ochlazuje. Proto jsem šel cestou vlastní regulace. Základ mám postaven nad SDS, který ovládá řízení oběhových čerpadel a TČ pomocí 0-10V. Nad tím je ještě logika v Domoticsu, která to základní ovládání dále modifikuje. Nyní se tu nadřazenou logiku pokouším přenést do Home Assistant (který načítá hodnoty z FVE) a upravit ji pro optimalizaci ve spojení s FVE.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek