Greenbono - problém s vytěžováním

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od Tomanjan »

Zdravím uživatele Greenbona. Mám prosím jeden problém s vytěžováním. Používám jedno SSR relé a kaskádu dvou stykačů. První stykač je bojler 2500W a druhý topení v bazénu 3000W. Mám 3x Studer na 1F a dva regulátory Schneider.
Každý regulátor má trochu jinou přesnost asi o 0,1V. Problém je tento. Vytěžování na druhém stykači je topení do bazénu 3000W. Pokud je celkový výkon z panelů do cca 3000W tak je vše OK, regulátor vytěžuje jak má. Problém ale nastane pokud dává každý regulátor třeba 2000W. Vytěžování běží dobře dokud není nabitá baterie. 3000W jde do bazénu a 1000W do baterie a do domu. Pak se ale baterie nabije a první regulátor co měří o 0,1V více se odstaví. Tím se sníží výkon vytěžování nebo se i zastaví a začne to cyklovat. Nevíte prosím co s tím?
Jediné co mě napadá Studerem zapínat vytěžování stykače do bazénu při určitém napětí baterie. A nějak ho omezovat pokud by teklo z baterie třeba více jak 50A - 60A.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od Kobra23 »

Měl bych radu, kterou nechceš slyšet. Výměn regulátory za VT nebo VS Studer. Bude to mít mnoho přínosů pro celý tvůj systém. Ta Studer komunikační sběrnice má opravdu význam v provozu a chování celé FVE.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od kodl69 »

to Kobra23: O tom bych minimálně polemizoval.
Greenbono neměří napětí akumulátoru? TJ jak regulátor přejde do floatu, tak se vytěžování odstaví?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od Kostěj »

Tomanjan píše:Zdravím uživatele Greenbona. Mám prosím jeden problém... Nevíte prosím co s tím?
Pomohl bych, Greenbono používám už dlouho. Z toho popisu si ale nedokážu udělat obrázek, jak to funguje. Ten popis výroby slivovice (patláma, patláma, patláma a… žbrluch!) mi přijde o něco srozumitelnější.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od Tomanjan »

Napětí měří. Hlavně se ale snaží udržet nulový proud z baterie a to je problém. Jeho reakce je prostě rychlejší než regulátoru. Zatím nemám žádné zkušenosti s jinými regulátory. Mám jen tyto dva Schneider. Ono se mi i při běžném provozu stává že například při zátěži 1000W a výkonu regulátoru 2000W se nabije baterie a regulátory se odpojí. Pak to asi 30 sekund tahá z baterie než trochu klesne napětí a regulátory se zase nastartují. Je to prosím takto normální ? Baterku mam Lifepo4 asi 460Ah. Všechny fáze nabijeni mám nastaveny na 40,2V. Je to prosím takto dobře?
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od kodl69 »

40.2V pro jakej počet článků?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od Tomanjan »

Aj. Překlep 54,2V 16s
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od DanoP »

Standartny regulator po ukonceni fazy absorbcia (CV) vypne nabijanie pokial neklesne napatie na float hodnotu. Je mozne ze ak su pre fazu bulk (CC) aj absorbtion rovnake hodnoty tak je tam nejaky casovy timeout alebo minimalny pokles. Vo float faze sa regulator snazi udrzat float napatie nezavisle od zataze. Je otazka ako rychlo kompenzuje zmeny v odoberanom prude, resp. ci nahodou bateria nie je tak tvrda ze na regulatore sa neprejavi hned pokles napatia ako dosledok zvacseneho odberu a preto regulacna slucka sa rozkmita - osciluje pomaly okolo float napatia co sa v spojeni s tvrdym akumulatorom prejavi ako prerusovane dobijanie vo float faze.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od kodl69 »

já mám teda rozdíl mezi bulk a float nastavenej, tj dokud regulátor "neupadne" do floatu (54,1V), snaží se dostat napětí na 54,7V tj. měl bys větší rozsah na regulaci tím vytěžováním. Ale pokud regulátor upadne do floatu, potřebuje pokles napětí na nějakou hodnou, u midnite označenou "rebulk voltage" kdy znovu začne nabíjet co dokáže. Pro sledování využití výkonu z panelů je spíš zajímavý napětí na panelech, tj pro 3s stringy v mým případě, pokud jde napětí nad 90V v létě (cca 95 když je chladno) tak to znamená, že už něco zůstává na střeše. Spíš je divný, že se ten schneider nesnaží držet konstaní napětí, když je odběr...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od bol-St »

Zkoušel jsi v Grenbonu nastavil vytěžovací napětí o 0,5V níže než je hodnota nabité baterky ?
Stana
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 16, 2020 6:14 pm

Re: Greenbono - problém s vytěžováním

Příspěvek od Stana »

Tomanjan píše:Zdravím uživatele Greenbona. Mám prosím jeden problém s vytěžováním. Používám jedno SSR relé a kaskádu dvou stykačů. První stykač je bojler 2500W a druhý topení v bazénu 3000W. Mám 3x Studer na 1F a dva regulátory Schneider.
Každý regulátor má trochu jinou přesnost asi o 0,1V. Problém je tento. Vytěžování na druhém stykači je topení do bazénu 3000W. Pokud je celkový výkon z panelů do cca 3000W tak je vše OK, regulátor vytěžuje jak má. Problém ale nastane pokud dává každý regulátor třeba 2000W. Vytěžování běží dobře dokud není nabitá baterie. 3000W jde do bazénu a 1000W do baterie a do domu. Pak se ale baterie nabije a první regulátor co měří o 0,1V více se odstaví. Tím se sníží výkon vytěžování nebo se i zastaví a začne to cyklovat. Nevíte prosím co s tím?
Jediné co mě napadá Studerem zapínat vytěžování stykače do bazénu při určitém napětí baterie. A nějak ho omezovat pokud by teklo z baterie třeba více jak 50A - 60A.
Na bonu zkus nastavit V plne nabiteho stavu o neco driv ja to mam zhruba neco kolem 88%nabiti nabijec nesmi omezit proud ze je bat nabita pak to jede bono porad a bat se stejne nabije na 100%protoze gbo nevyrovna uplne vsechny razy

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek