1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Odpovědět
Mema
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 17, 2021 9:49 pm
Reputace: 0

1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od Mema »

Zdarec,
potřebuji poradit s výběrem 1f 1kW měniče který umí "přisosávání" že sítě a nedělá přetoky. Ideální by byl nějaký AC-DC-AC měnič. V podstatě něco jako mpp pip 5048mk, který by byl v 1kw verzi.

Shrnu požadavky:
-výkon 1kW (teoreticky by stačilo i 800W..)
-99.9 % bez přetoků (nepotřebuji aby po hw stránce nemohl udělat pretok, ale aby je prostě nedělal)
-aby uměl přisosávat z DS
a aby chvíli vydržel a byl za rozumnou cenu :)

Existuje vůbec něco takového?
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od luky »

A musí to být jedna krabice? Tak si to slož - jeden měnič a jedna síťová nabíječka.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od ota »

Přesně jak píše luky:
obyčejný měnič + spínaný zdroj o požadovaném výkonu s napětím nastaveným na 50% soc Baterie (případně SOC jaké uživatel uzná za vhodné).
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Mema
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 17, 2021 9:49 pm
Reputace: 0

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od Mema »

ota píše:Přesně jak píše luky:
obyčejný měnič + spínaný zdroj o požadovaném výkonu s napětím nastaveným na 50% soc Baterie (případně SOC jaké uživatel uzná za vhodné).
Chápu to dobře že by byl zdroj trvale zaplý? Na to by mohl stačit i zdoj který by byl bez CC režimu že?
Mema
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 17, 2021 9:49 pm
Reputace: 0

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od Mema »

Ještě mě napadá jestli by v tomto případě bylo možné provozovat dva paralelně spojené zdroje (samozřejmě totožné) bez použití diod?
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od JiříK »

Běžně mívám v zimě dvě nabíječky po 20 A zapojené na jednu baterku. Ono se to nepopere...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Mema
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 17, 2021 9:49 pm
Reputace: 0

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od Mema »

U nabíječek to docela chápu tam bude proudové omezení ale u obyčejných spinaných zdrojů?
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

přisávání lakomého solárníka

Příspěvek od petrd »

Zkušebně jsem si připojil k malé sestavě 2kW PWM Axperta obyčejný průmyslový spínaný zdroj 250W, který bude přisosávat 25V na svorky baterie LiFe. Zatím OK. Jsem zvědavý co z toho bude. V případě uspěchu koupím 500W zdroj..
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od cipis »

Já to udělal jinak, mám Voltpolska SinusPro 2000 S 24, ale vzhledem k tomu, že to nemá žádnou statistiku, tak jsem postupně doplňoval další a další regulátory a nakonec ten voltpolska zůstal bez panelů. Tak jsem do vstupu z panelů zapojil zdroj 26,5V, no a jak klesne baterka na 24V, tak si to začne přisosávat z tohoto zdroje (proto 26,5V, aby začalo pracovat jakože dobíjení). Až mi přijde nabíječka na 24V, tak ji budu spínat přes relé v tom Epeveru.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od petrd »

Další verze experimentu:
Axpert odpojen od DS.
Energii z DS do baráku dodává pouze zdroj 250W/24V připojený na svorky LiFe baterie, nastavený cca na 50 prc SOC, beroucí si 230V z elektroměru DS, zbytek jde z panelů.

poněkud amatérsky vyřešen:
1. jakýsi přícuc u low-cost axperta
2. protivné přepínání axpetra na DS když se spustí vodárna.

Uvidíme co zhoří, použil jsem celkem značkový zdroj s vysokou účinností
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Reputace: 10
Bydliště: Brno jih

Re: 1kW měnič s "přisosáváním" ale bez přetoků?

Příspěvek od petrd »

Momentálně provozuji FV se stacionárně připojeným spínaným zdrojem 250W (=nabíječka ) na baterii, můj pokus o "přícuc" s nejlevnějším axpertem.. relativně to funguje samozřejmě v omezené míře.
Na obrázku je vidět provoz se zapnutím klimatizace na topení v průběhu mírně podmračeného dne. Tam kde napětí baterie padá (zelená čára) přetéká energie ze zdroje do 24V obvodu a axpert se tedy nepřepne ihned na DS. Takovéto řešení má asi smysl, pokud někde relativně levně seženete kvalitní spínaný zdroj s dobrou účinností - například z nějaké průmyslové instalace.
Přílohy
p.jpg

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek