Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm
Reputace: 1

Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

Příspěvek od OstrovVOstrove »

Ahoj,

Nejpozději na podzim mě čeká rošíření baterky *batt* a tak přemýšlím co bude technicky a ekonomicky nejvhodnější varianta.

Momentálně mám 16x100Ah Winstony, takže nějakých 51V a zhruba 5kWh. Potřeboval bych to rozšířit na cca 15kWh.
Mám to osazene BMS Smart123 a i když je balancovací proud jen 1A tak celý pack po 2 letech provozu funguje dobře a je ve skvělé kondici. Nabíjím MPPT Victron. Plnotučný ostrov.

Napadají mě varinaty:

1) Celý pack prodat a nakoupit 15kWh Pylontechy. Zde myslím že bych tratil na ceně Winstonů a taky mě moc netěší že Pylontechy mají jen 15 článku, tedy o 3,2V menší napětí. Výhodou je hotové řešení a snadná instalace. Nevýhodou složitejší komunikace (řízení nabíjení/vybíjení/monitoring).

2) Celý stávající pack rozebrat, nakoupit dalších 32ks 100Ah Winstonů a zapojit vždy 3 články do série. A to pak do jednoho packu 51V/300Ah. Do toho se mi vubec nechce kvůli pracnosti přepojení / výroby vlastních propojek a monstrozních rozměrů packu. Taky dnes už bych asi volil levnější LiFePo než Winstony.

3) Vyrobit nový pack s levnějších LiFePo článků. např od Mivvy energy. 16 x 202Ah => cca 10kWh. Osadit vlastní BMS (Smart123). a celý pack připojit paralelně ke stávajícímu packu. Toto řešení se mi líbí nejvíc a asi by bylo nejlevnější. Otazka je jak spolu budou packy s různou kapacitou a různými články fungovat. Dle teorie na nich bude stejné napětí a pokud BMSky udrží články srovnané, mohlo by to fungovat. Čekal bych že ideálně by se pack s dvojnasobnou kapacitou měl nabíjet dvojnásobným proudem při stejném napětí. Otázka je jak se projeví vnitřní odpory atp...

4) Stejné jako 3. varianta, ale s použitím nového Winston packu. Cena víc jak dvojnásobná, rozdíl v životnosti / kvalitě neznámý.

Máte někdo zkušenosti s provozem 3tí varianty? Mohlo by to fungovat, nebo byste to řešili jinak?

Díky za každou radu.

Martin.
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

Příspěvek od kybos »

Mám několik let v provozu dvě sady Winstonů 300 Ah (řádově tisíce cyklů v těžkých podmínkách) a k nim jsem nedávno připojil dvě nové sady 120Ah od Mivvy energy. Vzhledem k rozdílnému stáří a pravděpodobně i trochu jiné technologii převzaly dvě nové sady roli "hlavního stringu", který obhospodařuje většinu energetických toků. Winstonům trvá delší dobu než jsou schopny přijmout nebo vydat příslušný náboj. To je zejména díky výrazně vyššímu vnitřnímu odporu starých článků. Podle svých zkušeností bych řekl, že je výrazně lepší kombinace 2*120Ah než 1*202Ah, zejména z pohledu vnitřního odporu. K novým článkům doporučuji pořídit dvojnásobný počet standardních propojek a nejlépe v niklovaném provední, protože jinak se excelentní vlastnosti nových článků pohřbí na odporech propojek.
Zatím (cca půl roku) nebyl na nových článcích důvod k zásahu BMS. U starších a zejména nejstarších Winstonů je problémem rozdílná hodnota zvýšeného samovybíjení některých článků, což vyžaduje každodenní zásah BMS. Každá série článků má vlastní BMS.
Relevantní odpověď na anketní otázku bude možné dát až po několika (doufám, že mnoha) letech, kdy se ukáže jaká bude životnost jednotlivých variant. Varianta č.1 je spíš pro zakázkové montéry bez vlastní invence, kteří potřebují sekat instalace jak Baťa cvičky a nehodlají se zbývat řešením akumulačního systému do hloubky.
Naposledy upravil(a) kybos dne pon črc 19, 2021 10:12 am, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

Příspěvek od jahodovák »

Pokud píšeš,že současná baterka nijak netrpí a je v pořádku,tak pokud připojíš vedle ní další baterku stejné technologie,tak jistě dojde k odlehčení a tím i k menšímu namáhání a prodloužení její životnosti,pokud nová bude mírně více namáhaná vzhledem k vyšší kapacitě a menšímu odporu,jistě ji to nebude nijak škodit,když to nevadilo ani o mnoho menší kapacitě...prodej a koupě stejných většinou vede jen k finanční ztrátě.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm
Reputace: 1

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

Příspěvek od OstrovVOstrove »

kybos píše:Mám několik let v provozu dvě sady Winstonů 300 Ah (řádově tisíce cyklů v těžkých podmínkách) a k nim jsem nedávno připojil dvě nové sady 120Ah od Mivvy energy. Vzhledem k rozdílnému stáří a pravděpodobně i trochu jiné technologii převzaly dvě nové sady roli "hlavního stringu", který obhospodařuje většinu energetických toků.

Podle svých zkušeností bych řekl, že je výrazně lepší kombinace 2*120Ah než 1*202Ah, zejména z pohledu vnitřního odporu. K novým článkům doporučuji pořídit dvojnásobný počet standardních propojek a nejlépe v niklovaném provední, protože jinak se excelentní vlastnosti nových článků pohřbí na odporech propojek.
Ahoj, Díky moc za sdílení zkušeností. Tím 2x120Ah namísto 1x202Ah myslíš dva nové nezávisle packy, nebo jeden pack složený s 32 člaánků 2P16S ? Potřeboval bych zase 2 BMS. Takže raději bych dal jen 1 pack z 202Ah nebo 271Ah článků. A propojky dávat dvě na sebe? :o

Chápu správně že nový pack "pracuje" výrazně více, ale v případě dobití do plna se dobijou oba packy do plna ? Pouze při plytkých cyklech bude pracovat jen jeden pack a druhý se bude flákat. V případě hlobokých cyklů by pak mělo jít vybít oba packy až blízko k vypínacímu napětí článku. Chápu správně? Momentálně provozuju od 3,00V do 3,50V a myslím že těch 80% nominální kapacity z too určitě dostanu. Je tento rozsah vhodný i pro CALB? Díval jsem se že se chodí až pod 3V..
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

Příspěvek od kybos »

Provozuji 2*120 Ah jako dva nezávidlé stringy se dvěma samostatnými BMS. Propojky mám dvě až tři na sobě pro zvýšení průřezu a snížení odporu. Počet propojek jsem volil podle skutečně změřeného úbytku napětí při daném zatěžovacím proudu. Ve stavu, kdy je nový string již plně nabitý na konečném napětí a neteče do něj téměř nic, se stringy se starými akumulátory stále ještě nabíjejí a nějakou dobu (cca půl hodiny ) ještě trvá, než jejich proud výrazně poklesne (pod 10% počáteční hodnoty). Za poslední kvartál mám rozsah napětí úložiště od 51,28V do 54,56V. Snažím se udržovat napětí článků v rozsahu, ve kterém se ještě neprojevují individuální odchylky. Zvýšení kapacity úložiště tomu výrazně pomohlo.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 484
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Reputace: 96
Bydliště: Tatranska Lomnica
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

Příspěvek od mgx »

asi pred rokom som riesil podobny problem, 16x WInston 100A (4.8kWh), planovane rozsirenie na 15kWh. Dokupil som 4x Pylontech US3000 a prevadzkujem to ako dve baterie zapojene paralelne s riadenim podla BMS Pylontechu (ale podla napatia - riadena je len Pylontechova cast). Studer BSP500 z Winstonov som demontoval a zostavaju neriadene, je na nich len monitoring.Dalsie baterky budem prikupovat uz len Pylontech-y do rackovej 42U skrine. Vyhoda nasl. zapojenia je, ze ak dojde k battery stopu (pylontech s tym mal dost casto problem pri balancovani), stale tam je nejaka baterka pripojena.
OstrovVOstrove
Příspěvky: 35
Registrován: pon úno 12, 2018 8:27 pm
Reputace: 1

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

Příspěvek od OstrovVOstrove »

A to ti nevadi, ze pylontechy maji 15 clanku a winstonu mas 16 ? Winstony se urcite nedobiji do plna pokud se nabijeni ridi podle pylontechu. Zato se muzou pomerne dost vybit.
Ostrov 5,4kWp | 19kWh LiFe |5kW Epever + 3kW Epever + 300W Victron phoenix
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rozšíření úložiště 5kWh -> 15kWh

Příspěvek od marko250 »

Sestavoval bych jednu velkou baterku z jednoho druhu článků.Současnou buď rozšířit,nebo prodat,né každý chce investovat do dostatečných úložišť a použije těch 5kWh.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek