Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba si dat pozor u bateriek s uzkymi platnami, ktore nie su urcene k hlbokemu
vybijaniu, pretoze ak sa dostanu na 1.8 V per cell / 10.8 V baterka, tak mozu
tak napucnaviet platne, ze baterka sa stane nepouzitelnou.

Ak sa baterka dobre nepovari a stoji pod 12.5 V niekolko dni,
tak jednak sulfatuje a jednak je dole ina hustota elytu ako hore
a tie platne sa dole znicia skor a hore nic nevidno.

Ako sa k Banner bat. spravat.
http://bannerbatteryfinder.co.uk/system ... motion.pdf
https://www.bannerbatterien.com/download/?file=409

Viac o poklese kapacity:
http://forums.outandaboutlive.co.uk/for ... ues/44757/

Alebo rozsiahly material o Pb baterkach do aut aj FVE.
http://barden-uk.com/wp-content/uploads ... ssue13.pdf
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od Jozef51 »

proasnet píše:Zdravím Vás. Mám malou FV od května tohoto roku. Měnič EASUN POWER - iSolar smv 3kw 24v plus, což je klon axperta MKS 3kw PF1...
Prosím o radu či pomoc, co s bateriemi a děkuji za případné rady.
Nove akumulatory za dva mesiace nie je mozne takto zdevastovat. I keby Ste ich vybil na 1V na clanok a nechal takto lezat dva mesiace tak dva regeneracne cykly na/vy/bijanie s desulfatorom im vratia kapacitu na 100%.
Chovanie podla Vasho popisu maju akumulatory ktore boli niekolko rokov prebijane v zaloznom zdroji alebo v aute ako startovacia bateria. Odporucam reklamovat alebo najst niekoho kto ma skusenosti s olovenymi akumulatormi a pozna aj ine typy regeneracie ako pouzivate Vy a ma aj odpovedajuce vybavenie.
Olovene akumulatory degraduju aj inymi cestami ako je vseobecne popisana sulfatacia- s PbSO4. Sulfacia sa da zvycajne velmi jednoducho odstranit lepsou napr. pulznou nabijackou, alebo klasickou DC nabijackou s desulfatorom (nakoniec i tym Matejovym za cenu mierneho zvysenia teploty v danej miestnostia a zvysenim cisla na Vasom elektromere).

Opravu a regeraciu akumulatorov s podobnym chovanim popisal Matej vo svojich prispevkoch a napr aj Vitek. U aku kde degracia platni pokrocila tak, ze maju kapacitu pod 15-20% moze niekedy pomoct chemicka regeneracia a nasledne opakovane na/vybijanie s desulfatorom. Ale to uz je loteria s neistym koncom a najmenej v polovici pripadov konci v Pribrami.
FRSO
Příspěvky: 2278
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od FRSO »

proasnet píše:
FRSO píše:
chatař píše:Na tovární nastavení kašli. 29,2V máš v podstatě absorpci, na ekvalizaci je to zoufale málo. Při ekvalizaci se musí promíchat elektrolyt, srovnat napětí článků, musí to zkrátka nějakou dobu v baterce bublat. Jakou dobu? To je asi otázka. Záleží na hloubce vybití a na tom, jak moc jsou napěťově rozjeté články. Kdesi na fóru jsem kdysi našel tohle, tož jsem si to uložil:

A este som sa dostal k takejto zaujimavej tabulke napati pre maximalizaciu zivotnosti v solarnom systeme priamo od Trojan Battery Company, ale mozno je vam znama, a mozno niekomu pomoze (mna trosku prekvapilo to napatie Equalize)

Voltage Settings 6V 12V 24V 36V 48V
Daily Charge 7.4 14.8 29.6 44.4 59.2
Float 6.6 13.2 26.4 39.6 52.8
Equalize 7.8 15.5 31 46.5 62


Ten float je ale podle mě málo. Já to držím na 27V.
Ten float je dost důležitý u FLD aku, protože se při vyšším napětí jak 13,3/26,6V začíná projevovat koroze desek a zrovna ty Banerky na to trpí, výrobce Trojan to dobře ví a zákazníkům to doporučuje tak nastavit.
K těm napětím jsem našel toto pro tuto konkrétní baterii
https://www.bch-battery.cz/BANNER-Energ ... 1-d387.htm
Je to reálné? Můžou ty hodnoty být optimální pro dlouhou životnost?

Firmy neuvádějí správně informace o těch banner energy bul, jedna firma co to prodává psala že mají aku excelentní počet cyklů a vysokou životnost, ale pravda je jiná dle grafu od výrobce Banner, zrovna na tom odkazu Bch píši že má aku při 50%Dod 400 cyklů, což je blbost, má jen cca 260 cyklů. Prostě tento aku je vhodný na vybíjení malými proudy a dod tak do 15%. Na náročnější aplikace je potřeba zvolit jiné aku, které mají jinou konstrukci desek a tím vyšší životnost.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od rottenkiwi »

Baterku, ktora nie je urcena do FVE, hoci tam je napisane TRUE REAL DEEP CHARGE BATTERY,
jedno ci ma tyzden alebo 2 roky, ak ju vybijem napr. C2 a potom C10 az pod 1.7 per cell,
potom je tak niekolko hodin, potom ju nedobijem, zase hlboko vybijem,
tak taketo uzivanie tak znici platne, ktore sa zdeformuju, nastane shedding ===
rozpad materialu a ten vyskratuje clanok, clanok prestane bublat.

Takej baterke nepomoze ani Svaty Peter, je jedno ci ma tyzden alebo rok.

Jedine rozobrat baterku, a urobit novy clanok s komplet novymi + a - doskami
+ elyt + separatory, odliat olovo na prepoje a na konektory + a - , ako to robia experti v Indii.
https://www.youtube.com/watch?v=l665eovBlEk

Tak jak pise Frso, sa som ich pouzival 2600 cyklov, ale 15 - 30 % a hned povarit.

Este pozor, niektore nabijacky nemaju ochranu proti skratu clanku,
zapnete ich a o par sekund je po nich.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od proasnet »

Prozatím jsem nastavil měnič tak, že cutoff je 21V ( od toho se také v měniči škáluje zobrazení minima indikátoru baterie na LCD a varování ), napětí pro přepnutí na bypass (12) jsem dal 22V, napětí pro přepnutí z bypassu (13) jsem dal 27,5V,
float 27,6V, absorbci 29,2V. Režim měniče (1) jsem dal z Sbu na SOL, aby se nevybíjela baterka když už nesvítí slunce, a potom nabíjení z AC (tedy na noc) proudem 20A, aby byly baterie dostatečně dobité na další den a od rána šel režim na měnič.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od rottenkiwi »

Ake je svorkove napatie na kontakoch baterie pri ABS a FLOAT faze ?
Trva ABS minimalne 6 hod, pri vybiti pod 12 V, 4 hod, pod 12.2 V a 2 hod pod 12.4 V ?

Lebo cim kratsie trva ABS a ak je na nizssom napati, ako je vhodne,
o to dlhsie potom musia byt baterie vo FLOAT faze.

A zase ak vybijam baterky cyclicky, tak FLOAT nastavit vyssie,
ak zas namaham baterky stacionarne a chcem aby nepodliehali korozii,
tak FLOAT dat nizzie.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od proasnet »

Abs je nastavené na 29,2V a float je nastavené na 27,6V. Tyto napětí jsem naměřil i na svorkách baterie.
Do včerejška jsem měl nastavené noční dobíjení z AC v režimu Sbu na 2A, aby hned po vybití tak nezůstaly do rána. Ráno bylo tímto lehkým dobíjením svorkové napětí cca 23,5V a pak začal dobíjet solar dostupným výkonem, cca o 6 ráno byl proud okolo 5A a o 7-8h nad 10A a pak do těch 20A. Jenže to ovlivňovala i spotřeba domácnosti ( nabíjecí proud klesl, pokud se např. zapnul kávovar ). Plně nabité ( konec abs a pád na float ) se stávalo cca mezi 11 - 13h, zas podle situace a spotřeby domácnosti. Teď se to bude chovat po přenastavení trochu jinak a příští týden to opět odstavím a zkusím otestovat ty baterie s potřebným základním vybavením. Takhle se to dělá blbě, ale dneska už to funguje o dost líp než včera kdy jsem panikařil.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od rottenkiwi »

Rano musi byt na baterkach min. 24.6 - 24.7 V, ak tam bude menej ako 24
tie baterky vydrzia tak mesiac.

Pb nie su baterky pre ludi, ktori nevedia takuto baterku vyrobit.
To je potrebne mat nastudovane, ako taka bat. funguje, ake sa tam
davaju primesy, ako potom vzhladom na konstrukciu platni nastavit nabijacie krivky.

U LFP staci ist od 3.45 do 3.15 V a baterky vydrzia par tisic cyklov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od goodbie »

proasnet píše:Abs je nastavené na 29,2V a float je nastavené na 27,6V. Tyto napětí jsem naměřil i na svorkách baterie.
Do včerejška jsem měl nastavené noční dobíjení z AC v režimu Sbu na 2A, aby hned po vybití tak nezůstaly do rána. Ráno bylo tímto lehkým dobíjením svorkové napětí cca 23,5V a pak začal dobíjet solar dostupným výkonem, cca o 6 ráno byl proud okolo 5A a o 7-8h nad 10A a pak do těch 20A. Jenže to ovlivňovala i spotřeba domácnosti ( nabíjecí proud klesl, pokud se např. zapnul kávovar ). Plně nabité ( konec abs a pád na float ) se stávalo cca mezi 11 - 13h, zas podle situace a spotřeby domácnosti. Teď se to bude chovat po přenastavení trochu jinak a příští týden to opět odstavím a zkusím otestovat ty baterie s potřebným základním vybavením. Takhle se to dělá blbě, ale dneska už to funguje o dost líp než včera kdy jsem panikařil.
Priorita FVE je dobít baterie přes den,nikoli přes den všechno ždímat z panelů jinam a na nabíjení nezůstane nic,a baterie nabíjet v noci ze sítě je uplá sebevražda,tady bude jediná cesta baterky řádně nabít a provařit a klidně je celej den držet na 31V a kontrolovat hustotu,ale obávám se,že ty baterky budou zničené špatným zacházením
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od proasnet »

Zdravím, tak jsem to několik dní sledoval, dělal ekvalizace na 31V ale nedaří se mi nabít akumulátory tak, aby měly hustotu víc jak 1,25g, víc to prostě nejde.
Další věc, kterou jsem zjistil, že spodní bod kalibrace ukazatele baterie je vlastně cut-off napětí, nevím podle čeho je definovaný horní bod ukazatele. Měl jsem cut-off nastavené na 23V, ale ten měnič pak ukazuje při 23V - 0% , přepíná se na DS buď při napětí nastaveném v parametru 12 ale zároveň nejméně při 50%.
Takže po úplném nabití na 1,25g/cm3 stačilo málo k tomu co bral měnič jako úplné vybití.
Už se to chová podstatně lépe, ale nevím co s tou hustotou. Asi je nesmysl ji zvyšovat. Návody jsem sice našel na RU webech, ale nevím jestli bych do toho šel.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Úplná ztráta kapacity Pb akumulátorů po 2 měsících

Příspěvek od jahodovák »

Ono pokud je hustota stejná a kapacita ucházející,nemá moc smysl s tím něco dělat,pokud bys ji zvýšil,snížil by se odpor při vybíjení ale má to vliv na životnost,proto staniční aku s deskovejma elektrodoma má menší hustotu a také delší životnost....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek