Axpert vs. MPP Solar

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

To je asi ako ten Axpert a MPP.
Tak pocitam, ze tych 7 kW bude uplne stacit. Varna doska plynova, pracka so susickou v pohode + ten prikonovy zrut je iba urcity cas napr. pracieho cyklu. A nezapnem zase naraz vsetky zruty, to je jasne. Ale 5kW mi pride hranicne, 7,2 kW uz by mohlo pre moje potreby stacit a malo by zvladat v pohode 2 zruty naraz + beznu prevadzku.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od rasto1 »

HowHigh píše:To je asi ako ten Axpert a MPP.
Tak pocitam, ze tych 7 kW bude uplne stacit. Varna doska plynova, pracka so susickou v pohode + ten prikonovy zrut je iba urcity cas napr. pracieho cyklu. A nezapnem zase naraz vsetky zruty, to je jasne. Ale 5kW mi pride hranicne, 7,2 kW uz by mohlo pre moje potreby stacit a malo by zvladat v pohode 2 zruty naraz + beznu prevadzku.
Planujes dohodu s distribuckou o pretokoch do DS?
Kolko baterii a akych planujes?
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Nie, ostrovny system.
4 x pylontech us 2000
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od rottenkiwi »

Kazdy chce usetrit na baterkach, preto voli mensiu kapacitu.

Ak to budes pouzivat tak, ze obmedzis nabijaci prud nejakym vytazovacom
a nebudes z toho tahat 5000 - 6000 W v noci, ale len 2500, tak tie baterky vydrzia,
ak budu pri vhodnej teplote nabijane/vybijane.

4 baterky, maju 50 x 4 Ah, co je 200 Ah x 50 V = 10000 W na vstupe ergo nejakych 9000 na vystupe.
Ak maju baterky vydrzat 10000 cyklov pri 65 % DOD, tak treba z nich/ do nich tahat/davat
C4 co je 50 A x 50 V = 2500 W na DC vstupe do Axperta.

Niektori preto pouzivaju toto:
https://www.youtube.com/watch?v=BYLCH33UWwU
https://www.youtube.com/watch?v=kYx097cVR48

LTO maju vacsi teplotny rozsah, znesu aj 3C pri 60 *C.
Aj tu ide vyvoj dopredu a nove LIBs, uz nebudu mat horlavy elektrolyt
na baze EC, DC, DEC + VC + LiPF6
ale elekt. ako:

Fabricating LIBs with a solid-state configuration using gel polymer electrolyte (GPE), solid polymer electrolyte (SPE), and inorganic solid electrolyte (ISE), and plastic crystal electrolyte (PCE)
in place of standard liquid electrolytes (LEs) can significantly simplify the cell design and fabrication modularity, as well as improve the safety (reliability) and durability.

Ergo, zlepsena durabilita a bezpecnost, dokonca sa zistilo:

Recently, the J. R. Dahn’s group examined the impact of intentionally added water (200, 1000, 2000 ppm) to the baseline electrolyte (1 M LiPF6, EC/EMC (3:7 by weight)) of wound prismatic LTO/LCO cells by using HPC

ze ked tam bude nejaka voda / 2000 ppm / ze to az tak nevadi.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Do obdobnej poskladanej alternativy s LiFePol4 by som siel iba hotovej s BMS. Pozeral som, ci tu niekto prave nepredava, ale vyzera to tak, ze nie.
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Este k tym baterkam. V tom merkasole maju aj nejake fakeove Pylontechy, vyzera to na cistu kopiu. Lakave.
https://merkasol.com/epages/62387086.mo ... cts/bat704
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od kvako1 »

HowHigh píše:To je asi ako ten Axpert a MPP.
Tak pocitam, ze tych 7 kW bude uplne stacit. Varna doska plynova, pracka so susickou v pohode + ten prikonovy zrut je iba urcity cas napr. pracieho cyklu. A nezapnem zase naraz vsetky zruty, to je jasne. Ale 5kW mi pride hranicne, 7,2 kW uz by mohlo pre moje potreby stacit a malo by zvladat v pohode 2 zruty naraz + beznu prevadzku.
jednoznačně bych šel do těch 7,2kW v tvem případě. taky není dobré aby měnič jel naplno.
spíš bych se ale podival na dva měniče 5kW ma to víc vyhod.
spotřeba jeden se uspí,
zavada , klekne jeden jedeš na druhý,
rozděí si výkon, menší opotřebení součastek, ventilatoru. nižší hluk.
cena přibližně stejná
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Presne tak. Je tých variantov v hre viacero. Teraz som volal s elektrikárom, on ale nerobí FVE. A pýtal sa ma, že čo s 380 V zásuvkami a 3F spotrebičmi, keď tam buchnem jeden menič a budem mať jednu fázu. Čo som ja zozbieral info, tak tie 3 meniče na 3F potrebné nie sú. Budem rád, ak mi to prípadne skúsenejší vysvetlia. Mám síce aj 380 V zásuvky, ale momentálne nemám spotrebiče, ktoré by som potreboval na 380 V zásuvku zapojiť. On mi však hovoril, že celkovo tá jedna fáza bude dosť zaťažená/preťažovaná, keď pôjde všetko na ňu. V bytových domoch býva 1F prúd, ale zase taký dom má omnoho viac spotrebičov, takže mám dilemu, či napríklad nezvoliť nejaké 3 kusy 2-3 kW meničov a spraviť 3 fázy. Ale to len teraz uvažujem, každopádne sa musím rozhodnúť v krátkom čase :( Potom nejaký finálnejší celkový návrh FVE hodím do samostatného vlákna, len nemám stále ešte vybratý "mozog" systému.
Kostěj
Příspěvky: 590
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od Kostěj »

HowHigh píše:Inak taká otázka. Keď dám 7200 W menič a panelov by som dal napr. 9 kWp bol by s tým problém alebo proste len menič bude ťahať z nich to max. čo dá ? Ide o to, že aj tak absolútnu väčšinu času počas roka nemajú šancu dosiahnuť peak a zase v čase kedy je výroba energia slabšia sa hodí mať panelov viac.
Záleží na měniči, řeší se to často. Modrásek zde nabízený (http://shop.mypower.cz/gridfree-menic-s ... 000gh-3966) umožňuje chod i z baterií, takže je omezení pouze v napěťovém rozsahu (může mít i panely 1MWp). Můj SunnyBoy1200 má v dokumentaci limit pro odpojovač (max. výkon panelů 10kW) a pochopitelně limit napětí. Je tam i max. DC proud, ale není jasné, zda je míněn zkratový nebo odebíraný - já věřím že odebíraný. Když jsem měnič kupoval, vybíral jsem mezi 1.2kW a 1.7kW (panely 1.4kWp). Prodejce mi doporučil slabší měnič, že je mírné přepanelování měniče vhodné, protože ten peak je málo kdy a má prý celoročně lepší účinnost. V provozu se mi měnič "zastaví" nekde kolem 1205W, na displeji se mppt změní na mpt-max a vidím, že na panelech roste napětí (tím utíká z mmpt). Ale vidím to fakt málo kdy - musí svítít a nesmí být horko.
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Inak čo taký Fronius ? Nejaké skúsenosti ?

https://www.secondsol.com/en/anzeige/10 ... mo-7-0-3-m

Neviem či to chápem dobre, ale je to trojfázový menič ? A na prvý pohľad sa mi zdá, že má v sebe všetko čo na prevádzku potrebujem. Čo poviete ?

Edit: Aha, asi tam bude problém potom s batériam0 48 V LiFePol, či nie ?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od rottenkiwi »

https://www.fronius.com/~/downloads/Sol ... _EN_CA.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=F1WG3UgG6s4

Ak uz mam siet tvorenu off-grid / hybrid menicmi a nechcem MPPT DC/DC regl,
tak pouzijem Fronius ako AC-coupling.
Problem je, ze ak nemam ani jedno MPPT a napatie mi klesne,
off-grid menic sa vypne, tak nemam siet a Fronius nezacne nabijat.

https://www.youtube.com/watch?v=m4LXOuACiPE
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Nebudem už asi vymýšľať, budem riešiť len buď Axpert alebo MPP Solar, otázkou je len, či tie 3 F a dám trebárs 3x 3kW a čo to má zmysel alebo nie.
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Prípadne to isté, len pod inou značkou na secondsol, lebo ak to tam bude skladom a inde to skladom nenájdem, tak to bude výhoda.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od rottenkiwi »

Trojfazovo to bude takto. Ale on ma DS, tak si moze 3 x 35 A docucnut.

https://www.youtube.com/watch?v=q4hoB5ly5po
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kvako1
Příspěvky: 606
Registrován: ned lis 11, 2018 5:18 pm

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od kvako1 »

pokud nemaš spotřebiče na 3 fazy tak to neřeš a dej jednu fazu.
elektrikař rozhodně nevěděl o čem mluví. zatižení faz bude uplně stejne. akorát pujdou z jednoho nebo dvou měničů.
třifazové zasuvky nech na síť a je to. jednou za rok na to něco zapneš , to bych neřešil.
MPP je osvečený měnič a dobrá volba za dobrou cenu. pokud nevíš co s penězi tak victron, ale pozor na výkon victronu neplest si označení z výkonem
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... &start=300
FVE 17kWp na trackeru, 3xpip5048 3faz, baterie li ion 1160Ah cca 60kWh
HowHigh
Příspěvky: 61
Registrován: sob dub 03, 2021 6:33 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od HowHigh »

Diky napojeny na DS nie som a nejaky cas nebudem. Ale zatial nemam spotrebic na 3F, aj ked zasuvku na 380 V mam. Ak sa nemylim a elektrikar mi to potvrdil, tak neskor po napojeni z DS viem mat tie 3 F spravene z DS.
rva
Příspěvky: 3570
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od rva »

Jen si dej pozor, aby nebyl přetížený nulový vodič. U 3-fáze se předpokládá, že proud nulákem bude max. stejný jako proud fází. Ale když všechny 3 fáze zatížíš z několika sfázovaných měničů, tak pokud je někde nulák společný pro více fází, tak tam přes něj poteče součet proudů "fázemi".
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od PavelR »

pokud zatížím 3f spotřebičem síť symetricky dejme tomu 3x10A tak nulákem nepoteče nic
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od mypower.cz »

rva píše:Jen si dej pozor, aby nebyl přetížený nulový vodič. U 3-fáze se předpokládá, že proud nulákem bude max. stejný jako proud fází. Ale když všechny 3 fáze zatížíš z několika sfázovaných měničů, tak pokud je někde nulák společný pro více fází, tak tam přes něj poteče součet proudů "fázemi".
To by ten trifaz musel fungovat synchronne a vsechny faze by musely byt ve stejne casove fazi. Coz ale nejsou. Jsou vzajemne o tretinu posunute.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3364
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert vs. MPP Solar

Příspěvek od marko250 »

Neber tu 7200W verzi ,tady jsou poslední problémy s ním: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... &start=220
Rači dvě 5kW verze Kinga.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek