Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou silovku

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou silovku

Příspěvek od Beny »

Všiml jsem si, že ČEZ upravil svůj produkt Elektřina pro soláry, kde změnil slevu na odebranou silovou energii z 40% na 100%, s navýšením poplatku z 75,- Kč na 200,- měsíčně.
při hodnotě 1,2 MWh přetoků ročně je poplatek vyrovnán, další přetoky jdou již do zisku.
Nezkoušel to někdo počítat?

Při mé spotřebě 6 MWh ročně a výrobě cca 4,2MWh (doposud s nižším výkonem FVE) a s omezenými přetoky, bych se na 2,5 MWh přetoků mohl dostat.
Přílohy
web-cenik-elektrina-pro-solary-na-tri-roky-moo4-2021-cezdi(1).pdf
(131.47 KiB) Staženo 362 x
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od jahodovák »

Asi vidím něco černě,ale pamatuji dobu,kdy všude byly nápisy,nafta,palivo budoucnosti,potom plyn a je to nějak jinak,a že by náš ditributor nechtěl zisk za každou cenu,to se mi nějak nezdá,asi nejlepší by bylo obejít se bez služeb těchto molochů a být v pohodě a třeba se i uskromnit,ono možná to už brzo bude zase jinak...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od Quickyprd »

Jojo, tuhle srandu má, za loňský rok mě za přetok 1,8MWh dal slevu 400kč...opravdu terno. Nyní navíc budu měnit systém na AC coupling, čili přetoků bude méně, tak ve výsledku budu možná ještě doplácet. Holt nechci slevu zadarmo :-) To je pro dotační zákazníky, co mají 3F systém s výkonem, který nejsou schopni využít a ČEZ z toho má levnou elektriku, jejíž výrobu a údržbu dělá někdo jiný. Kdo by to tak nechtěl. Tedy až vyprší fixace, tak dám opět klasický D57 tarif a bude hotovo. To jsou jak slavné tarify na mobily v minulosti....volání za korunu...ale paušál za tisíc :-D
No nyní jsem pořídil malé tepelné čerpadlo k bazénu, čili pár set kWh spálím doma a splním naše domácí heslo "ČEZu ani zbytečnou korunu navíc!"

A jinak koukám, že cena za MWh je zvednutá z 1875,.- na 2116,-. Distribuční cena skoro stejná.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od Beny »

Já jsem taky uvažoval ještě o AC couplingu, jenže už to fakt doma nespotřebuju. I ten bojler se mě zdá takové divně vynaložené kWh. Radši to pošlu ven a v zimě spotřebuju. Ale chápu ten názor na ČEZ, já jsem na to koukal taky tak a přetoky jsem měl co nejmenší, abych pokryl paušál 75,-. Jenže s těmi 100% se mě to zdá lepší než to prodávat za spotovou cenu, kde se bude hýbat i cena silovky odebrané a bůhví co bude za rok či za dva.
A jak se "normálně" dostat k tarifu D57? Mám topení na plyn, o TČ neuvažuju.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od jahodovák »

tarif d57 jde sehnat normálně jako každý jiný,jen je třeba splnit podmínky připojení...to má každý dodavatel trošku jiné,stačí jít na jeho stránky a tam to vše je,pokud si s tím nevíte rady,zavolejte a on vám už něco vnutí....od doby co stále zvyšují platbu za rezervovaný výkon se snažím spíš jít cestou co nejmenších poplatků a to lze tak,že ušetřím a pokud to jde přecházím na jiné zdroje...
Naposledy upravil(a) jahodovák dne stř čer 23, 2021 6:05 pm, celkem upraveno 1 x.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od Beny »

D57 u ČEZu je to, že musím topit elektřinou a to min.40% spotřeby tepla. Jak ale říkám nechci odcházet od plynu, tedy tento tarif je pro mne nedostupný, ikdyž ta cena distribuce je lákavá.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od xmasin »

jahodovák píše:tarif d57 jde sehnat normálně jako každý jiný,jen je třeba splnit podmínky připojení...to má každý dodavatel trošku jiné,stačí jít na jeho stránky a tam to vše je,pokud si s tím nevíte rady,zavolejte a on vám už něco vnutí....od doby co stále zvyšují platbu za rezervovaný výkon se snažím spíš jít cestou co nejmenších poplatků a to lze tak,že ušetřím a pokud to jde přecházím na jiné zdroje...
Podmínky tarifu neurčuje distributor nebo dodavatel, ale ERÚ. Koukám na sazbu D57d v cenovém rozhodnutí ERÚ a je tam podmínka, že musí být nainstalovány a používány systémy elektrického vytápění. Já mám ještě sazbu D35d a tam byla podmínka jen instalace a nikoliv používání, takže kdo má plyn tak má asi smůlu.
Výňatek z cenového rozhodnutí:
D35d
V odběrném místě musí být řádně instalovány hybridní (smíšené) elektrické spotřebiče pro vytápění objektu.
D57d
V odběrném místě musí být řádně nainstalovány a používány hybridní (smíšené) nebo přímotopné elektrické spotřebiče pro vytápění objektu nebo k vytápění objektu určený systém vytápění s tepelným čerpadlem.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od Quickyprd »

Tak já mám pasiv s minimální tepelnou ztrátou, kde je všechno na elektriku a trošičku dřeva. Sice mám napsané přímotopy a aktivní rekuperací, ale přímotopy jedou v součtu pa desítek hodin ročně, tedy několik desítek kWh v součtu. Aktivní rekuperace zase jede pořád. Čili čekám zda se neozvou, že mám nějak malou spotřebu, konkrétně 4,5MWh, z toho 3,3MWh že sítě, v zimě je to totiž cca půl megawatty za měsíc a v létě nemám kam uložit energii, takže když jsou mraky a nic, tak to bere taky síť. Proto chci AC coupling. Pak budu odhadem na polovine soběstačnosti či více. Ale v podmínkách taky mají, že pokud bude spotřeba malá, tak musím doložit proč, například energetickým štítkem jde ukážu A/A a Nazdar :)
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od jahodovák »

Nebo se otužuješ a proto netopíš...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Elektřina pro soláry od ČEZu-100% sleva na odebranou sil

Příspěvek od Quickyprd »

Byla ze Sibiře pořád zvyklá větrat, řeknu o své ženě...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek