FVE u Stana

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 479
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

FVE u Stana

Příspěvek od stano22 »

Zdravim vsetkych,

vela zaujimaveho som si tu precital. Chcem si postavit sam malu FVE (mam elektrotechnicke vzdelanie) a rad by som sa poradil. Vykonovo na zaciatok 8x 285Wp panel. Mojim cielom nieje (a nikdy nebude) predavat resp. dodavat do DS, prioritne chcem znizit vlastny odber z DS. Energiu ale neplanujem uskladnovat do baterii (aj ked nejakej baterii sa samozrejme nevyhnem), ale primarne hned spotrebovat. V objekte mam neustale zapojenych 6 kompresorov (chladnicky, mraznicky), dve klimatizacie (do buducna asi prejdem na multisplit). TUV mam tiez pomerne vysoku spotrebu, aktualne hrejem plynom. Dve umyvacky riadu, pracka, rekuperacia. Praca z domu, dve dospele osoby.

1) Premyslam, akou cestou sa uberat. Najlepsie mi z toho asi vychadza koncept hybridu - nakrmit menicom typu Victron Multiplus 3 alebo 5kVA zariadenia so stalym odberom + k tomu na vyrovnavanie nieco ako Pylontech 48V/2,4kWh pripadne 48V/3,6kWh (co mi da dobru moznost rozsirit system v buducnosti v pripade potreby o dalsie panely resp. baterie). Ked nebude vykon FVE, pobezia zariadenia z DS. Zaroven by mi bateria vedela sluzit ako UPS, kym v pripade vypadku DS nahodim centralu. Je to pre moje riesenie dobra volba?

2) Chcel by som pripadne prebytky (ak sa nahodou vyskytnu) vediet dostat do TUV. Jedna z moznosti je cely vykon FVE preklopit kontaktorom do reglu typu "oplocky" (technicky to je riesitelne drobnou automatizaciou - merat v realnom case potrebne prudy resp napatia (to uz je jedno ci arduinom, tinykontrol..), vyhodnotit sucasny stav a v pripade splnenia podmienok presmerovat tok, samozrejme s istou hystereziou proti cyklovaniu atd. Viem si to ale predstavit. Alebo je lepsie spiralu v bojleri napajat vystupom z menica, ktory budem mat tak ci tak? V com je rozdiel? (okrem toho, ze regl "oplocky" by som musel dokupit, ale pri zapojeni spiraly za menic by to zasa chcelo zapojit aj nieco ako wattrouter, takze naklady sa zrovnavaju viacmenej)

Dakujem za kazdu radu
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od jahodovák »

Podobných dotazů zde na foru již bylo několik,než vám někdo odpoví,zkuste si pročíst zdejší forum,o tomto je zde poměrně dost napsáno,pravda,sice to bude dost náročné ale dozvíte se vše,co potřebujete vědět.Já jedu trochu jinou cestou,takže by vám moje rady moc nepomohly...hezký den
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od Dagus »

Victron asi proč ne, mám stejnej setup s mp2. Jinak jedna cihla pylonu je na plnou zátěž malom minimum jsou podle mě dvě 3.6kWh.
Druhá otázka typu Oplockého atd tady na eshopu fora je podobnrj regl, co umí přesně co píšeš a chceš. BEL Regulátor MR4316AC NG
Tak hodně zdaru a čti studuj a nakupuj až pak, jinak budeš kupovat víckrát.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od vlkazajac »

Pravda, čítať treba. Pomôcť môžeme hneď pri základnej rozvahe, ktorá je podcenená.

0/ Ak má systém v domácnosti skutočne šetriť energiu, musí nastať stav, že aspoň nejakú časť dňa pobeží čo len jediný "štandardný" spotrebič 2,4 kW s energiou získanou priamo z panelov. To preto, aby zbytočne necyklovala batéria. "Aspoň nejaká časť dňa" sa už s významným výskytom výkonu 2,4 kW z panelov objaví pri inštalovaní 3,5 - 4,0 kWp.
1/ Pre 4 kWp už potrebujeme menič minimálne 4 kW, pretože sa môže stať, že to dobre zasvieti len na pol hodinku za celý deň a my to musíme zachytiť a použiť. Dopočítaš si ľahko, koľko Pylontechov potrebuješ, aby pohltali všetok prúd z regulátora, resp. aby dokázali napájať nepretržite tých 2,4 kWh.
Na centrálu na najbližšiu päťročnicu zabudni, nestrácaj čas.
2/ "...je lepsie spiralu v bojleri napajat vystupom z menica, ktory budem mat tak ci tak? ..." Podľa mňa áno, sám si si odpovedal.

Čítaj ďalej :handshake2:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od Plazivec »

Především bych si položil otázku, k jakému účelu stavím FV. Jsou dvě možnosti. 1. snížení nákladů, 2. koníček. Použití komponent jako je Victron a Pylontech značně posouvá FVE do oblasti koníčkaření. To ale můžu také se 4mi panely, reglem PWM a měničem z číny za pár, LK3 a olovem ze sběru. A s tím se dá hodně pěkně zabavit. Victrona a Pylony jsem viděl jen na fotce, ale připadá mi, že se to zapojí a dívá se, jak si to brumlá, mýlím se?
Já sám mám olovo jen proto, že bylo zadarmo a proto, aby vydrželo jej používám jen jako buffer pro žrouty pračku a myčku(2kw spirály obojí). Suška jede z panelů na eco si vezme 600-650 max. Pokud ta svině svítí, pereme, myjeme, sušíme. Jinak tluču do baterky co to dá, na noc přepínám na DS, protože nemá smysl, aby axpert cucal baterku na vlastní spotřebu. Na DS nežere nic a nic v noci nenapájí.
Ale já mám systém mimo barák na garáži a tam měl také sloužit jako hračka. Ale zjistil jsem, že by moh něco přispět, tak jsem natáh do baráku kabel. Momentálně přemýšlím nad noční režií - nějaké rutry, servr a 3x linux box, co žere na stanby kolem 20W, to by to olovo snad přes noc nezabilo.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od shuty »

moj setup je:
2,25kwp - 9 panelov
MPP Solar PIP 5048MK (Axpert King) - 5kw
LiFePO4 16x 100Ah - 5kwh

mam to v prevadzke od jesene a nahrievam tym bojler, ide na to chladnicka a mam par zasuviek v dome, ked svieti zapnem na to pracku, susicku alebo co potrebujem.

moje odporucanie ako minimum je:
panelov 4kwp - max co vezme axpert, idealne rozhodene do viacerych stran
baterka 10kwh - 16x 200Ah

s tym by sa uz dalo vpohode fungovat si myslim.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 479
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od stano22 »

Dagus píše:BEL Regulátor MR4316AC NG
Vdaka za tip, pise sa tu o nom, nastudujem. Proti OPL je lacnejsi. Sice OPL by som vedel zostavit aj sam, ale z casovych dovodov by som momentalne radsej siel do hotoveho riesenia. Ano, kapacitu bat bude treba vacsiu.
vlkazajac píše:...
Dakujem a pozdravujem tuto za kopec do PX ;) Cize ak zacinam tomu spravne rozumiet, pokial sa chcem vyhnut prebytkom do DS a napajat s FVE aj ine spotrebice ako spiraly, potrebujem aby bol peak vykon panelov znacne vyssi ako prikon spotrebica. Rozdiel bud ulozim do baterie, alebo je fuc. Cize z velkej casti je to o menezmente spotreby. Centraly sa nezbavim, pouzivam ju na pracu v terene a holt, ked sa tu napriklad minuly rok tyzden vypinala elektrina kvoli prerezavke stromov okolo vedenia, celkom sa mi hodila. Do tych chladniciek sa totiz cez den chodi, takze som to musel krmit tak ci tak.
Plazivec píše:....
Par fungujucich ostrovov mam za sebou, dobre skusenosti s victronom, tak asi preto. Ale nebranim sa ani axpertu, vsetko je v stadiu navrhu. Ja olovo zadarmo nemam, ani nemam cas chodit po zbernych dvoroch... pylony sa mi zdaju byt najpriaznivejsie z pohladu cena/vykon (resp. papierovy pocet cyklov voci celkovej energii, ktoru za svoju zivotnost dokaze bateria "spracovat"). Ale mozem sa mylit, toto este musim nastudovat. Ja som mal a vzdy budem mat elektrinu ako hobby, akurat som ale teraz v zivotnej faze, kedy mam fakt malo casu na konicky. Tak hladam kompromis a vysledok taky, aby som vedel co s tym v pripade poruchy/rozsirenia, ale zasa nemusel do toho podchvilou sahat :)

Zabudol som orientaciu - cisty juh, mam plochu strechu (4°) cca 40m2, ktoru tomuto mozem obetovat. Zaroven sa na nu viem pohodlne dostat v zime zo zeme, pod nou je priestor ciastocne zapusteny v zemi, ktory by som vedel pouzit pre technologiu (nieje vlhky). Niesom si ale isty, ci chcem priklapat panely. V lete viem najviac energie najlepsie hned minut, v zime mi tu slnko svieti dve tri hodiny, ak vobec. Cena konstrukcie na priklopenie sa mi pravdepodobne nikdy nevrati, tak uvazujem o polozeni naplocho, s ulickou pre moznost servisu (pristup ku kablom, odsnezenie v zime).

Bol som rozhodnuty pre termicke panely, kedze v objekte sa mina vela TUV (podnikanie, potraviny). Teraz postupne sa ale priklanam k FVE. Sice mi zaberie vacsiu plochu, ale elektrina je vseobcne univerzalne pouzitelna, prebytok v principe prilis nevadi, nemusim riesit teplovodne nemrznuce zmesi, dopravnu dlzku atd.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od LIX »

Inak za 2200€ tu na fóre dokážeš kúpiť 16ks LiFePo 200Ah spolu s BMS a potom už to stačí iba poskladať a máš 10kWh za dósť dobrý peniaz. Alebo kúpiť pre začiatok 120Ah 16ks a hneď máš 6kWh za 1250€ a lahko môžeš potom o dvojnásobok rozšíriť niekedy batérie ak zistíš že máš zo 4kWp panelov prebytok ktorý nie je kam ukladať. Ano 4kWp minimálne, 8x 285Wp je strašne málo, viem to mám doma 2,5kWp a je to prd. Hlavne keď chceš napájať všetko čo píšeš. Vyťažovanie by som riešil až keď budeš vedieť či a kolko energie bude zostávať z panelov vo vzduchu.

Edit k meniču: Kedysi som mal victron multiplus 1200VA, veľmi spolahlivý, nič mu nevadilo, dobrá spotreba na prázdno, potom došiel za jeho cenu z bazáru infinisolar 3kW plus al in one. Šlape dobre, má síce väčiu spotrebu na prázdno, nemá asi takú dobrú účinnosť mppt ale cena rozhodla jasne. Ak použiješ paralelne napríklad dva axperty vždy máš záruku že ak sa jeden náhodou odpáli, ten druhý môže fungovať ďalej pri menšom odbere. Inak Victron je tiež vyrábaný niekde v Ázii. :D
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od ViktorEX »

zhruba pred rokem touto dobou jsem do fotovoltaiky nastupoval s podobnou premisou, jako se pise v uvodu.

s kazdou investici se po zapojeni ukazalo ... malo. > dalsi invest.
takhle jsem absolvoval asi 5 kol. vysledek je v podpisu.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od Matess »

já ti to věřím... pokud vycházím z výpočtu že co kWp instalovaných to MWh za rok, tak pokud mám aktuálně spotřebu 7MWh + topím plynem a rád bych třeba vytěžoval do teplé vody, tak 10kWp se jeví jako optimální minimum...
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od rasto1 »

Tak tak pani 10kWp je minimum, pokial to myslite vazne.
Raz som niekde na fore cital mudru vetu : velka FV male problemy, mala FV velke problemy :-)
Len doplnim velka FV=kam tu energiu dat, mala FV= odkial ju vziat :-)
Ja som sa toho drzal nastudoval, nalial prachy, spravil si a teraz sa kazdy den vytesujem :-)
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 479
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: 2-3kW FVE

Příspěvek od stano22 »

Nakoniec som kupil este v lete 12x 340Wp za luxusnych 80€/ks bez dph (nove). Na zaciatok to bude musiet pre ucenie a laborovanie stacit :) Teraz zvazujem, ako najefektivnejsie vyuzijem plochu, ktoru mam v tejto chvili k dispozicii (7x7,5m, 4st. J, mpvc) na tento ucel. Na zaciatok som si kupil aj stavebnicu MPPS reglu z BELu pre ohrev TUV. Cena je fajn, predajnost do buducna dobra, zbastlit by som to mal vediet, pustim sa do toho coskoro. Az budu panely na streche a bude fungovat ohrev TUV, uvidim, ako budem s rozpoctom a akym smerom sa budem uberat dalej (baterie, bms, regl atd.).

Medzicasom som zacal aktivnejsie sledovat spotrebu el. pocas dna. Taka ta klasika - cyklus praciek, umyvaciek, klimy pri roznych rezimoch, chladnicky, mrazaky atd. Proste dostat sa na nejake realne cisla.

Tak ako minuly rok, tuto zimu este aktivnejsie sledujem pocasie. V decembri boli u nas DVA slnecne dni, pricom v najlepsom pripade som slnko videl 4hodiny (som v udoli), takze nejak citim, ze priklapanie panelov nad 35 st. zmysel nema, o solaroch na fasadu neuvazujem uz vobec.

Tak idem preluskat subforum o konstrukciach. Cesta home-made konstrukcie bude, predpokladam, vyrazna uspora oproti tovarenskym setom.

Zatial vsetkym dakujem.
matko
Příspěvky: 16
Registrován: čtv bře 18, 2021 2:50 pm

Infinisolar

Příspěvek od matko »

Zdravicko chcem sa spytat mate este ten infini solar?
Ak áno vedeli by ste mi poradit potreboval by som s nastaveniami dakujem za odpoved






quote="LIX"]Inak za 2200€ tu na fóre dokážeš kúpiť 16ks LiFePo 200Ah spolu s BMS a potom už to stačí iba poskladať a máš 10kWh za dósť dobrý peniaz. Alebo kúpiť pre začiatok 120Ah 16ks a hneď máš 6kWh za 1250€ a lahko môžeš potom o dvojnásobok rozšíriť niekedy batérie ak zistíš že máš zo 4kWp panelov prebytok ktorý nie je kam ukladať. Ano 4kWp minimálne, 8x 285Wp je strašne málo, viem to mám doma 2,5kWp a je to prd. Hlavne keď chceš napájať všetko čo píšeš. Vyťažovanie by som riešil až keď budeš vedieť či a kolko energie bude zostávať z panelov vo vzduchu.

Edit k meniču: Kedysi som mal victron multiplus 1200VA, veľmi spolahlivý, nič mu nevadilo, dobrá spotreba na prázdno, potom došiel za jeho cenu z bazáru infinisolar 3kW plus al in one. Šlape dobre, má síce väčiu spotrebu na prázdno, nemá asi takú dobrú účinnosť mppt ale cena rozhodla jasne. Ak použiješ paralelne napríklad dva axperty vždy máš záruku že ak sa jeden náhodou odpáli, ten druhý môže fungovať ďalej pri menšom odbere. Inak Victron je tiež vyrábaný niekde v Ázii. :D[/quote]
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Infinisolar

Příspěvek od LIX »

matko píše:Zdravicko chcem sa spytat mate este ten infini solar?
Ak áno vedeli by ste mi poradit potreboval by som s nastaveniami dakujem za odpoved






quote="LIX"]Inak za 2200€ tu na fóre dokážeš kúpiť 16ks LiFePo 200Ah spolu s BMS a potom už to stačí iba poskladať a máš 10kWh za dósť dobrý peniaz. Alebo kúpiť pre začiatok 120Ah 16ks a hneď máš 6kWh za 1250€ a lahko môžeš potom o dvojnásobok rozšíriť niekedy batérie ak zistíš že máš zo 4kWp panelov prebytok ktorý nie je kam ukladať. Ano 4kWp minimálne, 8x 285Wp je strašne málo, viem to mám doma 2,5kWp a je to prd. Hlavne keď chceš napájať všetko čo píšeš. Vyťažovanie by som riešil až keď budeš vedieť či a kolko energie bude zostávať z panelov vo vzduchu.

Edit k meniču: Kedysi som mal victron multiplus 1200VA, veľmi spolahlivý, nič mu nevadilo, dobrá spotreba na prázdno, potom došiel za jeho cenu z bazáru infinisolar 3kW plus al in one. Šlape dobre, má síce väčiu spotrebu na prázdno, nemá asi takú dobrú účinnosť mppt ale cena rozhodla jasne. Ak použiješ paralelne napríklad dva axperty vždy máš záruku že ak sa jeden náhodou odpáli, ten druhý môže fungovať ďalej pri menšom odbere. Inak Victron je tiež vyrábaný niekde v Ázii. :D
[/quote]


Píš SZ
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 479
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE u Stana

Příspěvek od stano22 »

Tak aktuálne mám na streche 8x340Wp, BELa som po dvoch rokoch od kúpy konečne zložil, buchol do plechovej skrinky, dorobil mu vetráčiky a merač kWh. Keď dobre zasvieti, tak za deň tých 12-15kWh tlačím do vody. Konštrukcia je pripravená aj na zvyšné 4x340Wp, zatiaľ odpočívajú v šope pod handrou, keďže ich nemám na čo pripojiť. No a keď už som vyrábal vlastnú konštrukciu, všetko náradie bolo na jednej kope. Tak som to využil a spravil prípravu ešte na ďalších 5 panelov - viac sa mi na strechu, ktorú som sa pre začiatok rozhodol pre FVE vyhradiť, nevlezie. Tých 5ks je už kúpených taktiež v šope, Bluesun 480W Shingled. Dúfam, že na začiatok je to fajn a už sa na tom bude dať niečo naučiť. Sklon panelov 35°, čistý juh. Východný/západný horizont mám pomerne vysoko (kopce).

Ako som písal vyššie, objekt je rodinný dom s dielňou, kde sa robí s potravinami. Denná spotreba TUV sa pohybuje 8-15kWh, doteraz som hrial plynom. Spotreba elektriny z DS je cca 15-20kWh denne. V objekte je aktuálne 8 chladničiek a mrazničiek (z toho 7 gastro, čiže cca 250W kompresory). Dve klimatizácie, dve umývačky riadu, samozrejme pračka, rúra, varí sa na indukcii. Pracuje sa z domu, čiže dve dospelé osoby plus dieťa. Takže tých 6,5kWp je kam posielať a určite FVE časom porastie - je tu ešte napríklad aj gastro konvektomat 3f/9,9kW :-D

Čo ďalej?

Samozrejme, pri ohreve TUV plynom ma vyjde kWh TUV cca 35% ceny kWh z DS v mojom tarife, čiže ekonomicky efektívnejšie je (teraz) ohrievať vodu plynom a minúť všetku energiu, čo FVE vyrobí el. spotrebičmi. Začal by som zrejme ostrovom, do hybridu sa mi zdá byť jednak málo kWp a jednak mám rešpekt pred pripojením k DS (asi profesionalna deformacia). Ostrovom kŕmiť, čo to dá podľa výroby. Zbytočne nežmýkať batérie, možno dočasne aj smerovať energiu ručne (keďže som prevažne doma), po čase pozvolná automatizácia v rámci časových možností. Výhľadovo ďalšie panely, HV, hybrid? Ktovie. Čas ukáže. Teraz uvažujem batériu, regl, menič.

Takže panely sú
12x Voc 41,7 (*1,15) - 48V, Isc 10,5A
5x Voc 44,5 (*1,15) - 51,2V Isc 13,78A

Na teraz by som sa rád vyvaroval HV stringov. Beriem, že to má svoje benefity, časom možno k tomu pristúpim, ale na začiatok mám pred tým rešpekt.

1, Regl: Pozdáva sa mi 8420AN, pre tých 12 panelov v 4s3p sa mi zdá byť ideálnym. Na tých zvyšných 5 panelov zvlášť regl, 5415AN?

2, Batéria - miesto na olovo nemám, ani možnosť ho zohnať lacno. Pri výkone panelov a spotrebe mi ani nedáva zmysel. Ale poskladať si LFP z článkov, to ma láka, je tu o tom veľa písané. Max prúd bude v súčte cca 135A, ak nebude odber. Akú batériu? Risknúť 16x130Ah, alebo priplatiť za 230Ah? Rozdiel je sakra velky, nabijaci prud ale zrejme na epeveri neviem obmedziť. Na druhej strane, pravedpodobnosť, že nebude odber je veľmi malá.. Celkovo sa mi viac pozdáva idea napr. dvoch batérii, každá 125Ah s vlastnou BMS 16x. Uz aj pre pripad servisu atd. Ale 135A do 125Ah pustiť nemôžem a na dve také sady zasa rozpočet momentálne nemám... Iná možnosť je tých 5 panelov zatiaľ pustiť do BELu, nechať len jeden regl, k nemu 125Ah a hráme. Batérie plánujem kúpiť z NKON.

3, BMS - aku BMS k 125Ah/48V 16S? Daly? JK? Z tohto som trochu jelen.

4, Menic 48/230V - tu ma to silno taha k LF Victronu, uz kvoli charakteru zatazi. 3000VA s moznostou po rozsireni kupit dalsi na 1F a pri zatazi pomahat. Ale ceny sa zatial bojim pozriet..

Dakujem za kazdy postreh a radu
Stano
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE u Stana

Příspěvek od Soban »

Pokud chceš victron to je OK ovšem když máš tolik spotřebičů tak nic menšího jak 5kW nebrat a 4 x 3kW asi nebudeš kupovat......

Protože obyčejný kompresor v lednici má velký rozběhový proud a nebo tam máš invertory?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE u Stana

Příspěvek od unicast »

stano22 píše:
Čo ďalej?
Z mého pohledu sis dost zkomplikoval život tím 4s, což je při 41V nějakých 166V celkem. To už jsi dost nad možnostmi běžných NN MPP trackerů a hybridních měničů, z nichž většina končí někde u 150V. Ok, existují i 200V MPPT krabičky, ale nabídka je výrazně užší.
stano22 píše:2, Batéria - miesto na olovo nemám, ani možnosť ho zohnať lacno. Pri výkone panelov a spotrebe mi ani nedáva zmysel. Ale poskladať si LFP z článkov, to ma láka, je tu o tom veľa písané. Max prúd bude v súčte cca 135A, ak nebude odber. Akú batériu? Risknúť 16x130Ah, alebo priplatiť za 230Ah?
On někdo dělá 130 Ah baterie? Já bych se držel proudu kolem 0.5C, což u tebe vychází na 270 Ah, ale dobře, s 240 nebo 16S2P 120 budeš taky v pohodě. Samozřejmě LiFePo.

stano22 píše: 3, BMS - aku BMS k 125Ah/48V 16S? Daly? JK? Z tohto som trochu jelen.
Koupil jsem čínu na Aliexpresu. Sice ta silová část pořád funguje, ale odešel management, nekomunikuje mi s bluetooth donglem. Tím donglem to není...
stano22 píše: 4, Menic 48/230V - tu ma to silno taha k LF Victronu, uz kvoli charakteru zatazi. 3000VA s moznostou po rozsireni kupit dalsi na 1F a pri zatazi pomahat. Ale ceny sa zatial bojim pozriet..
Tohle umějí Axperty taky (za zlomek ceny Victronu), ale máš tam ten Umax 145V a to je pro tebe velký problém, pokud teda neuděláš ze 4S3P 3S4P... Jinak uvažuješ celkem správně a logicky, jen raději naddimenzuj skoro všechno.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 479
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE u Stana

Příspěvek od stano22 »

Soban píše:nebo tam máš invertory?
Kdeže invertory, to mám len v klímach. Jo, 3kVA je prd do Šumavy. 5kVa bude minimum, či s victronom či bez...
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 479
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: FVE u Stana

Příspěvek od stano22 »

unicast: V tom by som problem nevidel, prekopat to na 3S4P. Pristup je dobry. U epeveru rozdiel medzi 200VDC a 150VDC reglami je pomerne maly, nestoji to za tu pracu, kabel, konektory, poistky, odpinace... Ale pokial bude dobry dovod na nejaky iny regl s VDC pod 150, v pohode.

Inak, BMS ako taka vie obmedzit nabijaci prud? Ked mam 80A BMS a regl 100A, je to problem? Debilna otazka, ale ja som sa odpovede nejak nedopatral a skusenost s BMS zatial nemam. Alebo ked prevadzkujem dva packy paralelne napr. s 60A BMS, 100A reglom a jednu sadu odpojim kvoli servisu, napr. zrovnanie clankov raz rocne?
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE u Stana

Příspěvek od glottis »

Si musíš přečíst co ta bms zvládne. Když už to uděláš tak bych omezil proud na reglu. Když to nejde tak třeba druhou bms můžeš vynechat. Ale to to máš tak prepanelovane že to dá 100a?