Menič pre odporový odber a bežný odber

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od bhava »

ahojte priatelia, chcem sa spýtať či sú meniče priamo z panelov, z ktorých sa napájajú odporové spotrebiče (na TUV, bojler apod) ale zároveň aj spotrebiče ne-odporové, tj bežné spotrebiče (notebook, chladnička). Zdá sa mi, že regulátory/meniče na priamy ohrev z panelov sa robia len pre indukčný odber. Pýtam sa preto, lebo po nahriatí vody v bojleri je potom celý string (cca 1,5 KW) pass, tj. energie sa nevyužíva, a neviem, či je nejaký spôsob, ako sa prípadne dala dávať do baterií, napr. či cez nejakú nabíjačku z 230 V / na 12V, čo ale opäť nie je odporový spotrebič, zdá sa..Ak máte aj tipy na na nejaké eshopy, kde sa dá niečo také kúpiť za normálne ceny, budem vďačný. Díky ak za akékolvek tipy a rady, s úctou, B
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od jahodovák »

Já abych se tomuto vyhnul,jsem si koupil aexperta a máš v tom mabíječku ze sítě,solární nabíječku a připojit k tomu můžeš cokoliv,pravda,je třeba alespon malá baterka ale pokud chceš jet bez baterky tak to nejde...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od Matess »

právě jsi objevil Ameriku... nikdo ještě nepřišel na to jak spolehlivě využívat energii z panelů bez baterie, nebo bez přifázování k DS (krom odporové zátěže do tepla). V momentě kdy přijde mrak a výroba zmizí jsi v háji bez baterie a jediná varianta je připojit panely přifázovaně k DS, ale to nesmíš bez povolení distribuce. Tak je to u nás... jak to přesně mají naši bratia nevím.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od mgx »

bratia to maju rovnako. pretoky do siete bez papierovaciek NIE SU povolene.
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od bhava »

Priatelia, díky za vaše odpovede. Som úplne off-grid a mimo DS. Funguje Hybridný kombi menič a solárny regulátor Axpert / aj mimo pripojenie do DS? Tj. je z pripojenia z panelov, napr.180V, dávať časť na TUV a časť do baterii, resp. po nahriatí TUV, je možné string a energiu, kt. produkuje, do baterii? Alebo je niečo podobné, iného výrobcu?
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od mgx »

Jasne, hocijaky ostrovny menic, napr. Axpert King z doleuvedenej stavebnice. V podstate sa komponentami mozes inspirovat. Nie som axpert guru,takze urcite niekto poradi. Za chvilu ma byt model MAX.

https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?ost ... ah-p950014

Pre pripojenie FVE pola mas 2 moznosti, bud nizsie napatie okolo 120V (horeuvedeny rozpis), alebo HV pri axpert napr.

https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... -a-p560055

Pre domacu instalaciu ak nemas aspon paragraf 22 HV neodporucam. Je to sice jednoduche na montaz (netreba combibox resp. je zjednoduseny, ale neodpusta to chyby).

pripajanie spotrebicov neriesi menic, na to treba mat dalsie veci. bud DIY, alebo pouzijes build-in riesenie ako napr. GreenBono AKU alebo Wattrouter.
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od jahodovák »

Samozřejmě aexpert pracuje bez sítě ale potřebuje alespon malou baterku,já ale doporučuji baterii co největší aby byla rezerva na dobu co nesvítí.Aexpert pokud je slunce tak dodává podle nastavení nejprve do spotřebiče a teprve zbytek do baterií,pokud náhle přestane svítit,vše bere z baterií a to do doby než začne svítit,pokud z panelů výkon nestačí,zbytek dobírá z baterky.Pokud baterka není pravděpodobně by vypadl a nedával by nic ale nemám odzkoušeno ,bez baterek nemá smysl fotovoltaiku provozovat.Snad jen na ohřev vody...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od JosefK »

Umí to třeba Kerberos 315C, primárně ohřívá boiler a pokud je nahřátý tak dává výkona na výstup (13-40V), kam se ale ovšem musí připojit odpovídající měnič/nabíječ nebo co potřebujete. Úplně levné to ovšem není.
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od bhava »

Vďaka priatelia, moc za vaše odpovede. Pre mňa je 800 Euro za Kerberos alebo Aexpert priveľa. Skúsim ostať pri klasickom prístupe, cez regulátry a ten kotol 1,2 KW 50l ťahať cez menič. Myslíte že čistý sínus 1600W peak 2000W postačí? Z panelov, keď potečie 2 KW cez regulátory tak by baterie nemali moc trpiet. Dík za prípadné rady alebo tipy pre niekoho kdo je úplný laik a začiatočník v používaní ohrevu TUV vo fotovoltaike.
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od rva »

Těžko jít jinou cestou, než FV panely + baterie + regulátor + měnič. A regulátor+měnič jsou v Axpertu + jeho klonech, např. https://www.hadex.cz/_30kombinmen-menic ... -hybridni/
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od Pawel »

Nevím jestli to tady někdo uvedl ale zde na stránkách je toto. https://shop.mypower.cz/bel-regulator-m ... adece-4087
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od vla »

Bhlava: řešíme stejnou věc, třeba to pomůže. Mám zatím dva panely 280W, tento hybridní měnič: https://hadex.cz/g508a-kombinovany-meni ... lator-pwm/, baterky PB 24V 180Ah. Rok v provozu i přes zimu, vařič, varná konvice osvětlení bruska, vrtačka atd. V létě čerpadlo 1 KW. Vše šlape bez problémů i když někdy je to na hraně. Trochu to šetřím, baterky při zátěži (kolem 100A) nikdy nejdou pod 12V. Realizováno loni na jaře na rychlo po koupi nemovitosti. Letos plánuji přestavbu + další dva panely, life baterky cca 200Ah, MPPT regulátor, protože bude delší vedení a větší výkon, takže kvůli ztrátám na vedení raději 2S-2P, než 4P. Materiál mám, jen zahrada nenechává moc času, ale do podzimu to bude.
Nemám rád tenhle stát.
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od bhava »

Ahoj Vla, diky za odpoved. Zaujímavé. Ja mám baterky olovo AGM a GEL ale aj tak sa snažím aby našli pod 12,6. Niekto tu hovoril, že v tomto prípade začína extenzívna sulfatácia. Teraz mám klasický menič modif. sinus 3 KW, ale keď na neho napojím hoci len konvicu 1 KW na 5 min tak moc nestíha. Pochybujem že bude ťahať kotol 1,2 KW, ktorý na zohriatie 50 l frčí 1,5h. Preto si hovorím, buď perfektný menič, čistý sínus aspoň 2 KW, alebo ten kombinovaný hybridný, ako uvádzaš. Ale pri zapojení priamo z panelov, mimo regulátor a bateriu, je problém pri oblačnosti a tiež je problém, že idú len na odporové spotrebiče. Čize po zohriatí TUV celý string už nevyužívam. Preto mi ešte napadlo napjiť panely do 100V, a ísť cez prepínač buď do priameho odporovéhé využitie na TUV, a po nahriatí do prepnúť do regulátora (majú max 100V), nech to ide do baterii a bežného využitia. ALe díky za tip, čo si poslal vyzerá dobre, aj dobrá cena, len škoda že je len PWM a tiež v mojom prípade, mimo DS, funkciu možného pripojenia na sieť nevyužijem..
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od vla »

To moje napětí je myšleno při maximální zátěži, mimo ni je samozřejmě vyšší. Nikdy jsem se nedostal při max. zátěži pod 24V. Bez zátěže se pohybuji vždy nad 25 V. Vodu zatím neřeším, malé množství ohřeji vždy a velké nepotřebuji.
Nemám rád tenhle stát.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od Matess »

je podle mě zvláštní jít cestou první voda a potom baterie... mě přijde normální to dělat naopak, tj. nabíjím baterku a když je plná tlačím to do tepla.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od vla »

Taky jsem asi zvláštní, nejprve jsem si doma pořídil ohřev vody s Oplockým a teprve pak přidal baterky, měnič atd. Jo a mám to na sobě nezávislé. Bydlím v paneláku a tam je voda prioritní, neb má nejvyšší úsporu a rychlou návratnost. Elektrárna jako taková se asi nezaplatí nikdy, ale přináší úsporu nákladů v důchodu, proto vlastně vznikla. Takže zvláštnosti myslím mohou mít i své důvody.
Nemám rád tenhle stát.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od Matess »

ohřev vody oplockým je super věc, problém vidím právě v tom vysokém napětí - těžko se na to shání nějaký solární regulátor - ikdyž ano Axpert MKS-II 48V 5kW má mppt vstup 150-350V - tak ten asi jde. Ale i tak mi to přijde zvláštní dělat to takto protože kapacita baterií je obvykle malá a vody obrovská a když už mám baterie, tak podle mě chci krmit právě ty, protože nima nahrazuji elektřinu ve vysokém tarifu která je prostě drahá.

48V / 100Ah baterka v polovičním stavu nabití a 2kW v solárech k oplockému prostě znamenají že za cca 1 hodinu svitu mám baterku plnou a potom jedu přebytky do tepla.

Navíc k oplockému potřebuji napětí panelů přizpůsobeno napětí topného tělesa a v případě řešení přes baterie mohu mít panelů méně a krmit to ze střídače například stykačem na základě napětí baterie.

Ztráty na měniči tam budou - to je jasné, ale pokud už mám měnič a baterie je to podle mě logičtější. Oplocký je super v ceně, rychlosti návratnosti a ve své jednoduchosti, ale není podle mě moc dobrý z hlediska rozšířitelnosti.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Menič pre odporový odber a bežný odber

Příspěvek od vlkazajac »

Matess píše:je podle mě zvláštní jít cestou první voda a potom baterie... mě přijde normální to dělat naopak, tj. nabíjím baterku a když je plná tlačím to do tepla.
Časom sa môže zmeniť aj Tvoj pohľad na vec. Bral som to tak ako Ty, keď som mal len olovo. Nakoniec som prišiel na to, že sa dá napätie celý deň držať na floate a prebytky dávať do vody prakticky už od rána. Keď to aspoň trocha svietilo, pochopiteľne.

Dnes keď mám popri olove aj lítium, je to úplne iné. V hre sú tri akumulátory a ich kapacita ( olovo, lítium, voda ) oproti počasiu a spotrebe. To už je manažment spotreby o niečom úplne inom... Nemusím mať nabité doplna, ale 200 l vody na 50°C každý deň chcem mať, spotrebu plynu v lete vylučujem ako prioritu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek