poustevna v šumavských hvozdech

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
martinbor
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 13, 2019 10:20 pm

poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od martinbor »

Zdravím ,
Rád bych vás požádal o pomoc při realizaci ryze ostrovního FVE v ráji šumavském na mé celoročně víkendově obývané chalupě. Bude to čistá poustevna, jelikož jsem jedna z posledních vesnic (bývalá sudetská) bez elektrifikace uprostřed hvozdů pod hradem Kašperk.
Od jakživa jsme s tátou jeli na autobaterie, jež sloužily jen pro svícení, rádio a přenosnou TV . A to až do začátku éry FTV panelů, kdy jsme si také jeden zakoupili a léta ho používali s 300W(posléze 1200W) měničem, jež se zapínal jen když bylo potřeba a případně elektrocentrálou.
Doba ovšem pokročila a na chalupu jsem zůstal víceméně sám (táta sice bývalý elektrikář v důchodu, ale..) a snažím se jí renovovat a tak přišla řada i na fotovoltaiku.
Rád bych si ostrov realizoval sám, samozřejmě s odbornou pomocí zdejších odborníků a začal víceméně od píky…, či zde našel někoho na placenou službu s pomocí realizovat můj laický záměr
Můj záměr:
Systém by měl primárně sloužit celoročně, běžet na napětí 24V a měl by se skládat ze 3 okruhů:
1. Přímo z baterek na svícení pomocí LED (cca 15 světel po 7W, kdy předpokládám zapnutí současně max 7) . Zde se prosím zeptám je výhodnější to brát natvrdo z jednoho zdroje baterek, nebo vyčlenit dva panely a udělat samostatný nezávislý okruh?
2. Další okruh by měl sloužit k napájení spotřebičů s menším příkonem do cca 1200W pro chladničku (jen letní sezona), notebook, rádio a mobilní telefony, ale trvale napájené z měniče nejlépe asi Victron 24/1200. Nejsem si jistý, že by stačil Victron 24/500VA pro chod ledničky o spotřebě 0,49 kWh v s ohledem na startovací proud a současného zapojení dalších spotřebičů.
3. Okruh by měl slouřit pro napájení spotřebičů s vyšším výkonem. Zde si nechám poradit, ale asi bych rád do cca 3,6 kW(MPP Solar PIP 3624MAX), který by se zapnul až dle potřeby a v nejlepším případě na dálkové ovládání. Tento zdroj by sloužil primárně na napájení čerpadla s vrtu (čerpadlo ještě nemám vybrané) a také k pečící troubě o výkonu cca 2.1kW
Baterie mám zatím darem z práce: Trakční baterie(4PzS460) z VZV repas v roce 2018,24V 460Ah, jsou na 60-70% původní kapacity… Uvědomuji si, že to není ideální „start pack“ a ta kapacita asi taktéž nebude ideální.
Ještě dodám, že přebývající el.energii bych rád v letních měsících přeměnil v teplo, takže mám lázeňská kamna s el.topnou spirálou AC 1000W, ale to asi bude vyšší dívčí.
Také mám k dispozici HERON digitální invertorová 3,3HP/2KW . Uvažuji o koupi ještě jedné a spárovat je.
V čem absolutně tápu je počet a zapojení panelů. S tím bych se na vás obrátil s prosbou. A jaké zvolit další komponenty, tak aby to fungovalo…kupříkladu regulátory? Jakou volit nabíječku? Uvažuji o Blue SMART IP22 nabíječ 24V 16A.
Budu opravdu s pokorou rád za jakýkoliv návrh a radu…
Ještě jsem zapomněl rozpočet cca 80-100 tisíc (možno i lehce víc) a orientace střechy –východní
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od rva »

Nejlevněji třeba pwm regulátor/měnič https://www.hadex.cz/g508b-kombinovany- ... lator-pwm/
A k tomu paralelně 4 ks 60 článkových panelů. Pokud ty panely nebudou orientovány optimálně, tak jich může být i víc, optimálně rozhozených do více stran, aby nebyl měnič přetížen.
Akorát že člověk se obvykle namlsá a pak chce systém rozšiřovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od vlkazajac »

1. Jeden batériový zdroj.
2. Victron 800 VA je dosť až-až.
3. Ak použijete pwm regulátor/menič podľa rva, optimálne panely z hľadiska ceny sú 280 Wp. Tie sa dajú zohnať za priaznivú cenu, silnejšie sú pochopiteľne drahšie a zostanú nevyužité. V každom prípade pre menič 3 kW a spotrebiče okolo 2,1 kW ako aj pre ohrev dostatočného množstva vody by som volil aspoň 2 kWp v paneloch. K tomu by sa pochopiteľne ešte dokúpil pwm regulátor, ktorý je lacný ( Potreba pridávať stále viac panelov je vysoko objektívna, skúsil to už každý :D ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
martinbor
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 13, 2019 10:20 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od martinbor »

Pánové mockrát děkuji za první reakce a užitečné reakce, zkusím to trochu promyslet.
Takže raději jednotlivé komponenty, či all in?
Panely :https://www.fotovoltaika-gottwald.cz/pr ... 280wp-poly v serii
....vychází to na 8 panelů zapojených serio paralerně?
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od kodl69 »

Trochu předraženej Gottwald :) zkus třeba tohle, https://shop.iftech.cz/polykrystalicke- ... y-ram.html ale neváhal bych zbytečně s koupí... pokud budeš držet 24V tak panely paralelně, měly by být samostaně jištěný, pokud 48V, tak po dvou v sérii a pak zase před paralelním spojením jistit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
martinbor
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 13, 2019 10:20 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od martinbor »

kodl69 píše:Trochu předraženej Gottwald :) zkus třeba tohle, https://shop.iftech.cz/polykrystalicke- ... y-ram.html ale neváhal bych zbytečně s koupí... pokud budeš držet 24V tak panely paralelně, měly by být samostaně jištěný, pokud 48V, tak po dvou v sérii a pak zase před paralelním spojením jistit...
Jo to vypadá daleko lépe, moc děkuji!
martinbor
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 13, 2019 10:20 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od martinbor »

kodl69 píše:Trochu předraženej Gottwald :) zkus třeba tohle, https://shop.iftech.cz/polykrystalicke- ... y-ram.html ale neváhal bych zbytečně s koupí... pokud budeš držet 24V tak panely paralelně, měly by být samostaně jištěný, pokud 48V, tak po dvou v sérii a pak zase před paralelním spojením jistit...
Takže Osm a paralerně a na 24V , samostatný jistič na panel..?
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od rva »

Jistit každý string je nejlepší, nebo dvojice nebo trojice. Jde o to, aby v případě zkratu na panelu, kdy do něj půjdou proudy z paralelních stringů, tyto nepřekročily hodnotu, kterou snesou kabely a konektory u zkratovaného panelu. Jistič taky slouží k příležitostnému odpojení panelů třeba při údržbě elektrárny.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od Pawel »

Jestli bude použitý ten měnič o Hadexu tak ten snese tak 5 panelu paralerně. Nevím jestli snese přepanelováni tak že panely budou dávat 70A místo uváděných 50A. Ono pro nabíjecí proud 50A to musíte mít už docela velké baterie a nebo nabíjecí proud omezovat jinak baterky budou trpět. Na tom odkazu na panely vám prodají min. počet 8 kusů. Ty zbývající by se nechali dát na samostatný regulátor ale stále je tu problém s tou kapacitou baterek kde to bude cenově docela náročné. Berte můj názor jako od začínajícího solárníka a kolegové mě můžou klidně opravit.
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od rva »

Autor má střechu na východ. Tam budou panely zajisté dávat méně, než na jih. Optimální by bylo, když by panely - třeba těch 8 kusů - nasměroval jak na východ, tak na západ a měl tak vyrovnaný výkon po celý den a zároveň nepřekračoval maximální proud, který je dovolen na regulátoru.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od Pawel »

Asi i panely na východ můžou dát v určitém období a čase své maximum a každopádně bych s tím počítal. To rozdělení by asi šlo, záleží jestli to má otevřené i na západ.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od chatař »

Panely na východ dají stejný prd, jako panely na západ. Ale je fakt, že dají víc, než panely na sever. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od mypower.cz »

chatař píše:Panely na východ dají stejný prd, jako panely na západ. Ale je fakt, že dají víc, než panely na sever. :D
Panely na východ a na západ dají mnohem více než panely na jih v momentě, kdy je ráno jasno, před večerem jasno a odpoledne jak na sviň* zataženo. Takových dní už jsem zažil. A panely mám samozřejmě na jih.
Ideální je rozložení na všechny 3 strany.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od chatař »

Ideální jsou panely namontované na zařízení, které je natáčí pořád ke Slunci. Jenže kdo si to může prostorově a finančně dovolit?
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od mypower.cz »

chatař píše:Ideální jsou panely namontované na zařízení, které je natáčí pořád ke Slunci. Jenže kdo si to může prostorově a finančně dovolit?
No to nejsou, protože konstrukčně je to náročnější mnohem více, než panely napevno na střeše.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od chatař »

Jasně.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od xmasin »

chatař píše:Panely na východ dají stejný prd, jako panely na západ. Ale je fakt, že dají víc, než panely na sever. :D
Co jsem si počítal, tak panely na východ při dobrém osvitu dají tak 90% štítkového výkonu a pokud jsou spolu se západními panely, tak jde uvažovat, že maximální výkon je cca 70% součtu štítkových výkonů.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od xmasin »

Pokud je k dispozici centrála, tak bych asi zvážil řešení od Victronu. LED osvětlení napájet přímo z baterie přes DC/DC měnič, aby nekolísalo napětí. Jako hlavní měnič dát Multiplus 24/1200VA případně 24/1600VA. K tomu PWM nebo MPPT nabíječ podle výkonu a typu panelů a jako vytěžovací měnič případně jako měnič pro čerpadlo a troubu iPower plus 24/3000W. K tomu dle dispozic střechy 6-8 panelů s výkonem 350-400Wp, ideálně 4 ks východ a 4 ks západ, tedy za předpokladu, že západní střecha není stíněná. Pokud by to baterie umožňovaly, tak bych zvážil systém na 48V. Výkony v popisu jsou pro 24V docela na hraně s nutností silnějších kabelů i jištění.
martinbor
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 13, 2019 10:20 pm

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od martinbor »

Pánové, mockrát děkuji za reakce, určitě vše zvážím...kupříkladu to rozdělení panelů na západ a jih mne absolutně nenapadlo...
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: poustevna v šumavských hvozdech

Příspěvek od Plazivec »

martinbor píše:Pánové, mockrát děkuji za reakce, určitě vše zvážím...kupříkladu to rozdělení panelů na západ a jih mne absolutně nenapadlo...
To rozdělení mě přišlo jako nutnost, pokud člověk nechce narvat majetek do baterky. Navíc olovo, co se musí krmit celej den, pokud možno nejdéle jak to jde. Z toho důvodu jsem mírně přepaneloval, ale moje 3 stringy jsou na JVV, J, JZZ. A i tak v tomhle období jedou od 11,00 do 14,30 na plnej nominál 40A MPPT. Když člověk nechce/nemá kde/je to drahý/ stavět natáčecí zařízení, prostě musí přepanelovat.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek