Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
kulha99
Příspěvky: 1
Registrován: čtv led 12, 2023 11:54 am

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od kulha99 »

Ahoj, připojení baterie k Solar-Assistentu jsi zprovoznil pouze přes CAN převodník? Nebo je i varianta přes RS485 převodník? Co vše o baterií Solar-Assisten ukazuje pokud je připojena komunikace přes CAN převodník?
cassini píše:Ahoj všem, přišlo mi několik SZ na téma komunikace baterie Fesing. Mám vše rozchozené, tak se pokusím podělit. Návody jak a co nastavit jsou na stránkách Taratechu. Co je potřeba... Pro komunikaci mezi PC a baterií (software na webu taratech.cz) jsem použil toto: https://dratek.cz/arduino/1171-prevodni ... h340c.html - plně funkční). Jak připojit baterii přes RJ45 je v návodu k baterce. GND se připojit nemusí.
Baterii jsem připojoval nejprve přes CAN převodník (https://cz.farnell.com/seeed-studio/114 ... %20adapter) k Solar-Assistentu - vše funkční. Malinko jsem laboroval později s připojením k Cerbo GX. Nakonec byl problém jen v použití zakončovacích odporu (https://www.kutilmarket.cz/produkt/adap ... 00-282046/) - bez těch komunikace nefunguje - připojeno k baterii s adresou 1. Vše funkční. Ještě jedna malá informace, když jsem upgradoval firmware v bateriích, vlastní chybou jsem přerušil proces upgradu. Nicméně je proti tomu baterie celkem odolná a šlo vše spustit znovu bez problémů. Dokonce jsem do toho nacpal špatný FW a šlo to změnit. Dle postupu na webu taratech.cz se mi nepovedlo v seznamu baterií (v sw pro upgrade) zvolit baterii. Řešil jsem to tak, že jsem připojil vždy jen jednu baterii a šlo vše bez problémů... Ať svítí!
Uživatelský avatar
Jehlicka57
Příspěvky: 1
Registrován: stř dub 26, 2023 7:35 pm
Lokalita: Děčín

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od Jehlicka57 »

Dobrý den.
Mám dvě tyto baterie. Pokouším se o propojení s počítačem.
Stáhl jsem do počítače FNS-Power_BMS-Monitoring a použil kabel dle manuálu. K převodníku připojeny vodiče bílohnědý (A) a hnědý (B). Po spuštění naběhne úvodní obrazovka monitoringu, dole je vidět správné číslo portu i rychlost, ale žádné údaje se nenačtou. Na převodníku bliká modrá led, jako že přenos funguje.
Trochu mě zarazilo,že na stránkách dovozce Taratech je v sekci podpora možno stáhnout monitoring pro starší verzi baterie, kde jsou i ovladače. U nové verze, kterou jsem pořídil monitoring ovladače neobsahuje. V návodu se píše, že součástí balení je i CD s programem na monitoring a s ovladači, ale to u baterií nebylo. Nepřenášejí se data proto, že není naistalován ovladač? A pokud ano, prosím o radu, kde se dá ovladač stáhnout.
Děkuji
Uživatelský avatar
Strampad
Příspěvky: 1
Registrován: ned pro 24, 2023 3:09 pm
Lokalita: Odry
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,4
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od Strampad »

Dobrý den,
Mám také baterku FNS Power LiFePO4 baterie s BMS 48V, 100Ah (4,8kWh) a řešili jste někdo připojení k bms baterky přes pc?
Jaký soft použít?

Děkuji
wasek.hk
Příspěvky: 7
Registrován: pon úno 22, 2021 11:21 am

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od wasek.hk »

cassini píše: pon kvě 22, 2023 9:54 am Ahoj všem, přišlo mi několik SZ na téma komunikace baterie Fesing. Mám vše rozchozené, tak se pokusím podělit. Návody jak a co nastavit jsou na stránkách Taratechu. Co je potřeba... Pro komunikaci mezi PC a baterií (software na webu taratech.cz) jsem použil toto: https://dratek.cz/arduino/1171-prevodni ... h340c.html - plně funkční). Jak připojit baterii přes RJ45 je v návodu k baterce. GND se připojit nemusí.
Baterii jsem připojoval nejprve přes CAN převodník (https://cz.farnell.com/seeed-studio/114 ... %20adapter) k Solar-Assistentu - vše funkční. Malinko jsem laboroval později s připojením k Cerbo GX. Nakonec byl problém jen v použití zakončovacích odporu (https://www.kutilmarket.cz/produkt/adap ... 00-282046/) - bez těch komunikace nefunguje - připojeno k baterii s adresou 1. Vše funkční. Ještě jedna malá informace, když jsem upgradoval firmware v bateriích, vlastní chybou jsem přerušil proces upgradu. Nicméně je proti tomu baterie celkem odolná a šlo vše spustit znovu bez problémů. Dokonce jsem do toho nacpal špatný FW a šlo to změnit. Dle postupu na webu taratech.cz se mi nepovedlo v seznamu baterií (v sw pro upgrade) zvolit baterii. Řešil jsem to tak, že jsem připojil vždy jen jednu baterii a šlo vše bez problémů... Ať svítí!
Ahoj,

dostal jsem se k baterii FESING kupované od Taratechu před 1,5rokem, kterou zřejmě předcházel také upgrade se špatně vybraných FW. Ted je baterie ve stavu že na ní nesvítí ani jedna LEDka, jaká je cesta zpět k funkčnímu stavu ? Máš prosím nějaký jednoduchý návod jak na to ? :-) díky
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od reprak »

Zdravím všechny,
uvažuji o několika kusech těchto baterií, jelikož mi bohužel začíná chřadnout stávající bateriové pole trakčního olova pořízené před mnoha lety.

Buď jsem slepý a nenašel jsem správný dokument, nebo mi možná něco uniká a u baterek life* s vlastní BMS už se tolik neřeší z pohledu měniče/mppt věci typu nabíjecí/udržovací napětí/pokles pro vynucení nového cyklu, zapínání/vypínání fází nabíjecího cyklu a další nastavení?

Jsem z aktuálního systému (6V 180Ah baterie zapojené do 48V bat. pole) zvyklý na nastavení Bulk/Absorption/Floating fází, jejich trvání a příslušných napětí pro aktivaci/trvání/apod., zohlednění teploty prostředí, samovolného vybíjení, peukert komponentu a mnoho dalších nastavení měniče - a nejsem si jistý zda a jak by se mi změnily parametry měniče/mppt, když bat. pole bude stále 48V jako nyní, avšak v lithiu - zda jsou tam nějaké rozdíly z pohledu nabíjení těch rozdílných složení baterií, abych těm novým life* neublížil pokud bych zachoval stávající nabíjecí parametry pro olovo a pouze "přepojil kabely". Pokud říkám naprostý nesmysl, rád si nastuduji a děkuji za nakopnutí správným směrem.

Budu rád i za vaše zhodnocení těchto baterií s odstupem času, např. jak je máte dlouho a jak spokojeni, zda jim např. neklesá zdraví rychleji než by mělo, resp. jakou vám na ně dali záruku - aktuálně se dívám po baterkách a standard bývá 5 let, při splnění dalších podmínek někdy 7 až 10 let.

Jelikož firma, která mi před mnoha lety FV systém dělala, již není, budu rád i za info zda jste si dokázali tyto baterie připojit a plně nastavit sami, nebo bylo zapotřebí odborníka. Nejsem z těch co by se do všeho vrhali, ale pokud to po pečlivém nastudování a ujasnění ohledně těch změn parametrů pro nabíjení zvládnu vyměnit sám (odpojit stávající olovo a připojit nové life*), tak by mi to dost ulehčilo situaci.
Díky a pokud jsem něco napsal nejednoznačně, rád upřesním.
rva
Příspěvky: 3525
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od rva »

Proč si nesestavíš baterii z článků + BMS? Měl bys vše pod kontrolou a nebyl závislý na tom, co tam dal výrobce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od PetrDubi »

Tyhle baterie jsou většinou určený k datovému propojení s měničem a parametry nabíjení (napětí, proud a podobný věci) si řídí samy a měniči říkají co chtějí posílat. Pokud tu baterii připojíš ke kompatibilnímu měniči a případně správně nastavíš komunikační parametry jak na baterii, tak na měniči, tak se spolu sami dohodnou. Bez komunikujícího měniče s tím bývají kolikrát problémy (záleží na výrobci a konkrétním typu baterie).

Takže pokud si chceš všechno nastavit sám nebo nemáš podporovaný měnič, tak je nejlepší řešení od kolegy rva.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
pibi
Příspěvky: 699
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od pibi »

A navíc sice trochu pracnější, ale většinou podstatně levnější.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od reprak »

rva píše: úte úno 13, 2024 6:49 am Proč si nesestavíš baterii z článků + BMS? Měl bys vše pod kontrolou a nebyl závislý na tom, co tam dal výrobce.
Popravdě, takový expert určitě nejsem.
Plus se mi líbila myšlenka, že bych koupil takto hotové a "jen připojil a případně přenastavil hodnoty na měniči".

Měnič Mám Studer XTM 4000-48, na současných olověných bateriích je Studer BSP modul který komunikuje s měničem.
BSP bych připojil na nové bateriové pole, otázka zda opět jen na póly baterií pro monitoring jako nyní, nebo zda uvažovat i o prodloužení sběrnice kdy nově by na ní nekomunikoval jen měnič a BSP, ale i baterie pokud by to nějak šlo. Pokud ne, tak propojit komunikaci jen mezi samotnými bateriemi aby o sobě věděly.
Zda je pak potřeba přenastavit ta napětí a parametry nabíjecích fází atd. na měniči, to si právě nejsem jistý. 48V bat. pole zůstane, nabíjecí parametry a charakteristiky tipuji že to lithium bude mít jiné - například jak dlouho má trvat absorpční fáze při jakém napětí, při jakém napětí se tato má zapnout (přechod z Bulk fáze), jaké by mělo být Floating napětí, jaká je závislost baterií na teplotě atd., zda má smysl uvažovat další fáze nabíjení co ten Studer umí ale pro současné olovo nevyužívám (je tam myslím 5-6 fází nabíjení k dispozici) - je tam toho v nastavení víc a netuším jak vhodně zrevidovat.
Buď bych tyhle parametry potřeboval upravit, nebo pokud to ničemu nevadí a ponechají se současné parametry a BMS na bateriích si bude regulovat podle potřeby článků? Nevím.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Taratech - LFP Baterie s BMS Fesing 48V, 100Ah (4,8kWh)

Příspěvek od reprak »

PetrDubi píše: úte úno 13, 2024 8:42 am Tyhle baterie jsou většinou určený k datovému propojení s měničem a parametry nabíjení (napětí, proud a podobný věci) si řídí samy a měniči říkají co chtějí posílat. Pokud tu baterii připojíš ke kompatibilnímu měniči a případně správně nastavíš komunikační parametry jak na baterii, tak na měniči, tak se spolu sami dohodnou. Bez komunikujícího měniče s tím bývají kolikrát problémy (záleží na výrobci a konkrétním typu baterie).

Takže pokud si chceš všechno nastavit sám nebo nemáš podporovaný měnič, tak je nejlepší řešení od kolegy rva.
Díky za info. Zkoušel jsem už i hledat nějaký seznam kompatibilních baterií, zatím bohužel marně. Zkusím dotaz na výrobce zda bude schopen mi dát informaci. Zbytek jak píšu kolegovi v předchozím, Studer XTM 4000-48 + Studer BSP nyní u toho olova, BSP buď opět jen na póly bat. pole pro monitoring, nebo případně rozšířit propojení sběrnice pokud by to spolu mluvilo. Jen ten měnič má spousty nastavení a tam si nejsem jistý napětími, fázemi, jejich časy atd.
Díky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek