Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
d.liska
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 19, 2020 9:46 pm

Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od d.liska »

Potrebujem radu skúsených inštalatérov a prevádkovateľov na výstavbu hybridného systému pre napájanie celoročne využívanej vírivky.
Z prečítaného my vychádza, že z dôvodu indukčnej záťaže je najlepšie použiť invertor s trafom s čistým sínusom.
Chcem aby bol systém bez alebo len s minimalistickou batériou bez prietokov do siete. Zatiaľ som našiel EasySolar-II 48/3000 alebo Studer - Xtender XTM 4000. Obidva systémy by mali vedieť pripojiť verejnú sieť v prípade nedostatku energie zo slnka. Vírivka ma maximálny príkon 2,5 kW, prebytky v lete by som vedel využiť ešte v 200 l boileri s 2kW. Aké riešenie by ste mi odporučili? Voprad ďakujem za rady.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od marko250 »

Bez baterie? A to do ní lezete jen když svítí slunce,tedy hlavně v poledne?Měl byste si sepsat průběh používání,kdy a jak dlouho a dle toho začít stavět.Výjde Vám z toho spotřeba týdenní a časy kdy to vykryje přímo slunce a kdy je potřeba už baterie.Ten bojler se taky bude hodit,hlavně v to poledne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od LIX »

Čo je to za vírivku že má odber iba 2,5kW? To má tá nafukovacia taký odber 2kW ohrev a 500W bublinky. Skús sa ešte pre istotu pozrieť na štítok, alebo zmerať či nemá väčší odber. Ak by si chcel naraz zohrievať vírivku aj bojler tak by ti ten menič nestačil, takže buď to väčší menič alebo prepínanie raz to a raz to podla potreby. Minimalistická batéria je taká ktorá sa ti nepototo pri nabíjaní a vybíjaní, takže 50Ah 48V ale to by bolo moc na hrane, rátaj 100Ah 48V= 1000€ minimálne... Inak ten easy solar má max. výkon 2400W ktorý ti nepostačuje ani na výrivku, maximálne tak na ten elektrický bojler. :)
d.liska
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 19, 2020 9:46 pm

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od d.liska »

Vírivka má 2kW topné teleso + bowler a hydromasáž spolu 2,5kW. Nechcem však kôli jednej šunke kupovať celú sviňu.
4,5kW bude mať vírivka odber max. 5% z celého roka a keď rátam, že solárny PV systém je 3 mesiace v roku nepoužiteľný aj keby by som použil 8kW invertor, je mi zbytočné rátať výkon celého systému na celkový výkon vírivky, ktorá bude mať 100% odber tiež možno 5% v roku. Ide mi o to aby mi solar pokryl jalovú časť spotreby ( temperovanie ). Zaujímalo by ma hlavne či systémy, ktoré uvažujem použiť budú spoľahlivo prepínať zdroje solar - verejná sieť. Batériu by som použil len kôli tomu, že tieto systémy sú bez batérii nefunkčné. Ideálny by bol AXPERT III bez batérií ale vraj ma problém s indukčnou záťažou.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od LIX »

Popravde ja mám infini solar 3kW plus a som celkom spokojný. Kúpil som ho tuším za 400€ alebo 500€ tu z bazáru a dal k nemu zatial 50Ah 48V lion za ďalších 400€, zatial mám na to napojenú velkú chladničku, mrazák v pivnici a všetky wifi komponenty a kamerový systém pretože mám zatial iba 1300Wp v paneloch a vyrobím v pohode denne 7kWh.
Takže kludne sa dá uberať aj takýmto smerom, ale išiel by som do 5,5Wp s dvomi vstupmi mmpt vstupmi na panely.
d.liska
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 19, 2020 9:46 pm

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od d.liska »

V akom móde pracuje Váš Infini solar? Pokrýva Vám PV aspoň v sezóne komplet spotrebu Vami vymenovaných spotrebičov?Ja by som si to predstavoval tak, že vírivka by si brala energiu z panelov a pri nedostatku výkonu si "potiahla" energiu z verejnej siete. Nevadilo by mi, keby pri maximálnom príkone vírivky, menič pripojil na verejnú sieť. Pri temperovaní a zapínaní filtračného cyklu by išla vírivka z panelov, prípadne baterky.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od LIX »

Off grid so zálohou siete, prepne ak sa baterky vybijú. Do nejakej 2hej rána to zatial zvláda, potom ide na sieť.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od marko250 »

Bez baterie vznikne jen přetok a pokud to nebudete mít offiko přihlášené,tak máte problém.Offiko zase dáte majlant za instalaci ongridu,ale dělal by přesně to co chcete,hlavně by jela DS a když panely dávají a je spotřeba tak ji začne omezovat a brát z panelů. Z pravidel na DS zase nemůžete spojovat offgrid s DS bez povolení.Tak nezbývá ,než postavit řádný offgrid s baterkou.A je jedno o jakém výkonu a co to bude živit.Předpokládám,že tam máte mokré topné těleso,je možnost přidat do systému další,které by krmily jen panely?To by byla asi nejjednodušší cesta s propojením na bojler ještě.Tedy klasika zubatý měnič na spirály a přepínání termostaty,to vše krmené panely.Svítí >hřeje>nahřeje tak termostat vypne-hotovo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
d.liska
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 19, 2020 9:46 pm

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od d.liska »

Po uvážení kladov aj záporov, uvažujem o komplexnejšom riešení systému s využitím VICTRON EASYSOLAR alebo MULTIPLUS s výkonom 5kW na jednu fázu s batériou. Celkovú spotrebu za rok budem mať s vírivkou cca 6000 kWh. Systém nechcem prihlasovať na DS ( nechcem mať prietoky do siete ). Známy ma láme na 3F GOODWE s 10kWh batériou s porovnateľnou cenou ako sada Victron 5kW s 6,7kWh batériou BMZ. Vie mi niekto z vlastnej skúsenosti poradiť, čo je výhodnejšie? Niekde som čítal, že Victron ma nižšiu stand-by spotrebu a má menšie prietoky do siete. Vie mi niekto poradiť či by sa dali využiť k Victronu LIFEPO napr. Pylontech, ktoré sú lacnejšie a hlavne stabilnejšie so 6000 cyklami.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Návrh hybridnej elektrárne pre napájanie vírivky

Příspěvek od Pawel »

Jestli malý nebo velký přetok vždy je to přetok. Na ten 1f to chce mít trochu odběratelskou kázeň. Ten 3f hlavně asymetrický.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek