EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Diskuze o regulátorech EP Solar
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

Ano, to by mohlo byt zaujimave, ale ja taku moznost momentalne nemam. TS MPPT 60 to vie tiez merat vsetko, takze po vymene budu vsetky info dostupne (ale myslim ze s nim take problemy nebudu). Teraz ale by to chcelo taky prepracovany system merania ako mate vy.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
luge
Příspěvky: 752
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od luge »

mypower.cz píše:

vubec se mi to nelibi. Navic jsem zjistil, ze na vystupnich svorkach pro zatez neni zadne napeti. Nastaveni timerů (funkce EP Solaru, ktera by vystupni napeti na svorkach pro pripojeni zateze mela ovlivnovat) je na Disabled. I prvni i druhy timer, presto na vystupu pro zatez neni zadne napeti. Do toho tyhle diry.. Ja nevim, ja to vidim na reklamaci. Co doporucuji ostatni?
Máš nastavený mod 17?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

luge píše:Máš nastavený mod 17?
Mám nastavený mód "n" = disabled

Ale jak se tak divam do manualu 17ka je
4. Manual Mode
This mode is to turn on/off the load by Setting Switch.
Chapu to spravne?

Zkusim.
luge
Příspěvky: 752
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od luge »

Musíš namačkať 17 bliká potom ho podrž kým neprestane blikať.
Potom to tlacitko funguje on/off na zatez.
luge
Příspěvky: 752
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od luge »

miroc píše:
vata píše:Mě ty napěťové průběhy připomínají přechod regulátoru z absorpce do floatu, kdy se skokově sníží napětí na baterii z absorpčního (u mne něco přes 14) na udržovací (u mne 13,7). Čili nic co by se dít nemělo....
Asi to bude nejak tak, ale ja by som potreboval, aby sa akumulator nabijal pokial mozno co najdlhsie, maximalnym prudom a napatim do 29V. Ta baterka v skutocnosti nie je nabita, ale EPSolar si to neviem preco mysli.
Miro môže byť že to nebude teplotov. V grafe si cez 29,6 volta?To by malo byť equalization voltage.Potom to padne a keď dosiahne 26,4 V začne znovu nabíjať.Filip tam má záťaže tak mu to znovu nabehne pri poklese napetia.
Ale pokus s fénom isto funguje. :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

luge píše:Musíš namačkať 17 bliká potom ho podrž kým neprestane blikať.
Potom to tlacitko funguje on/off na zatez.
Na timeru 1 mam ted volbu 17, drzel jsem tlacitko, led pro indikaci modu prestala blikat, ale po zmacknuti tlacitka jsem opet na volbe modu a muzu se domackat na typ baterii, timer 1 nebo timer 2. Chtel jsem na timeru 2 nastavit taky 17ku ale nepustilo me to. Mod "n" nesel zmenit. Chapu to tedy tak, ze mod 17 je mozne nastavit jen na jednom z timeru, na druhem se nastaveni zakaze. No a pak jsem vzal voltmetr a na vystupnich svorkach pro zatez je 27V, coz by ted po ranu sedelo (vyslo slunce).

Dobra tedy, tenhle problem bychom meli vyresen, zbyva tedy prijit na ty diry, jejich pricinu (pokud je to chyba), nebo jejich vyznam (pokud je to vlastnost).
luge
Příspěvky: 752
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od luge »

mypower.cz píše:
luge píše:Musíš namačkať 17 bliká potom ho podrž kým neprestane blikať.
Potom to tlacitko funguje on/off na zatez.
Na timeru 1 mam ted volbu 17, drzel jsem tlacitko, led pro indikaci modu prestala blikat, ale po zmacknuti tlacitka jsem opet na volbe modu a muzu se domackat na typ baterii, timer 1 nebo timer 2. Chtel jsem na timeru 2 nastavit taky 17ku ale nepustilo me to. Mod "n" nesel zmenit. Chapu to tedy tak, ze mod 17 je mozne nastavit jen na jednom z timeru, na druhem se nastaveni zakaze. No a pak jsem vzal voltmetr a na vystupnich svorkach pro zatez je 27V, coz by ted po ranu sedelo (vyslo slunce).

Dobra tedy, tenhle problem bychom meli vyresen, zbyva tedy prijit na ty diry, jejich pricinu (pokud je to chyba), nebo jejich vyznam (pokud je to vlastnost).
To je v poriadku.Časovač 2 má len 15 pozícií a n.

Pracovní režim zátěže Tab. 4-6
Časovač 2
Digitální displej
LED č.
Vyřazeno n
Zátěž bude připojena na 1 hodinu před východem slunce 1
Zátěž bude připojena na 2 hodiny před východem slunce 2
Zátěž bude připojena na 3 hodiny před východem slunce 3
Zátěž bude připojena na 4 hodiny před východem slunce 4
Zátěž bude připojena na 5 hodin před východem slunce 5
Zátěž bude připojena na 6 hodin před východem slunce 6
Zátěž bude připojena na 7 hodin před východem slunce 7
Zátěž bude připojena na 8 hodin před východem slunce 8
Zátěž bude připojena na 9 hodin před východem slunce 9
Zátěž bude připojena na 10 hodin před východem slunce 10
Zátěž bude připojena na 11 hodin před východem slunce 11
Zátěž bude připojena na 12 hodin před východem slunce 12
Zátěž bude připojena na 13 hodin před východem slunce 13
Zátěž bude připojena na 14 hodin před východem slunce 14
Zátěž bude připojena na 15 hodin před východem slunce 15
POZNÁMKY: Je-li časovač 1 nastaven na režim od soumraku do úsvitu
(0), na zkušební režim (16) nebo režim ON/OFF (17), je časovač 2
vyřazen (n).
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

Dnesna diera EP Solaru sa nicim nelisila od predchadajucich. Napriek tomu, ze cely den bola baterka zatazena tvrdym odberom 700W (elektricky radiator), ktory bol vacsi ako nabijanie. Presne po dvoch hodinach plneho nabijania (okolo 27,5V, 20A - ked bola baterka zatazena, neslo nabijanie ako obycajne az nad 29V), znova nastal prudky pad na cca 26,5V a prud okolo 10A. Ked sa ani po viac ako dvoch hodinach nic nezmenilo. boli na chvilu odpojene panely (na grafe najspodnejsi usek 24.6V), a po ich opatovnom zapojeni to vyskocilo opat na povodne plne nabijanie. Dalsi mierny pokles na grafe je uz odchadzajuce slnko a hrbol na konci je vypnutie radiatora. Nech je to akokolvek, vobec sa mi nepaci to, ze najproduktivnejsia cast dna je proste prec.
Přílohy
090912solar.jpg
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

Pokud ta baterie byla zatizena 700W a nebyl by zadny proud z regulatoru do baterii, nebyl by ten prubeh cca od 9ti do 12ti klesajici ? To znamena ze by se baterie vybijela? A ono to jde spis nahoru... Me to prijde jako by regulator tu baterii udrzoval, pokud tedy soucasne jela spotreba, tak ze ji udrzoval + krmil spotrebu?.... Jake bylo v tu chvili napeti na panelech a jake je normalni napeti panelu naprazdno?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od vata »

Co jsem nahlédla do manuálu k EP, je ten mirocův průběh ok - po 2 hodinách boost přešel EP do floatu (měl by být 13,7V). V této fázi reg udržuje napětí baterií na těch 13,7 a pokud to umí dobře, měl by proud z EP kopírovat proud zátěže. Alespoň Tristar ve fázi přebytků (absorpce, float i equalize) tohle dělá velmi dobře - já s tím měřím příkony spotřebičů s přesností 1W.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od miroc »

K casu na grafe treba pripocitat 2 hodiny, aby si dostal skutocny cas. V case poklesu nebol nulovy prud, ale medzi 10-12A (klesol zhruba na polovicu). Napatie panelov muselo stupat, islo o najlepsiu cast dna. Predstavu si mozno urobit tym, ze si spojis obluk pred poklesom a po nom. Ano, skutocne to vyzera ako keby EP tu baterku udrziaval. Ale preco to robi aj pri odbere, ktory je vacsi ako prisun novej energie? Tu moze trosku skreslovat udaje aj to, ze ta baterka je hodne velka.
Bohuzial, podrobnejsie data nemam, som od toho daleko a mam len to co mozem vidiet cez net, alebo necham skontrolovat.
Najblizsia operacia bude asi vymena EP Solar za TS MPPT 60. Porovname.
To vata: nekopiroval prud zataze. Daval asi len jednu tretinu. Prud zataze bol okolo 30A. Ja potrebujem, aby boost bol dlhsi, ta baterka urcite nie je este nabita. Preco dve hodiny? Neda sa s tym nieco robit?
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
luge
Příspěvky: 752
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od luge »

Dnes som odsledoval môj regulátor.Nastavené flooded.Pri 28,4V začala blikať zelená dioda nabíjania .Ďalej dobíjalo a pri 28,6V regulátor omedzil prúd na 5A a postupne znižoval prúd na 1,6A.Stále dobíjal do 29,2V.Celé nabíjanie bez záťaže.Batérie nabité na 100%.Zložil som kryt lepšie chladenie, zatial žiadna diera uvidím či mi ju urobila teplota.

Ten pokles v Mirovom grafe je čudný.Malo to dobíjať nad 29 voltov,či je záťaž alebo nie.
Toto je v manuály
Zvýšené nabíjení
Když je akumulátor dobit na nastavenou hodnotu zvýšeného napětí, je regulace stálého
napětí používána k zamezení zahřívání a nadměrného plynování akumulátoru. Fáze zvýšeného
nabíjení trvá 120 minut a pak přechází na plovoucí nabíjení. Pokaždé když se regulátor zapne a
nedetekuje ani přebití, ani přepětí, nabíjení vstupuje do fáze zvýšeného nabíjení.

Hodnota zvýšeného nabíjení je 29,2 volta,plávajúce 27,6V a boost return 26,4V ak som to dobre pochopil z tabulky.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od vata »

To vata: nekopiroval prud zataze. Daval asi len jednu tretinu. Prud zataze bol okolo 30A. Ja potrebujem, aby boost bol dlhsi, ta baterka urcite nie je este nabita. Preco dve hodiny? Neda sa s tym nieco robit?
To je zkrátka rozdíl mezi přístroji s programem navařeným napevno a přistroji a s programem nastavitelným. Já mám taky problém, že baterky se mi ani po tříhodinové absorpci úplně nenabijí - a čím delší float, tím se pak v noci tváří nabitěji.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mypower.cz »

Po dlouhe dobe dalsi dira v dobjeni, ktere jsem si vsiml...


Obrázek

Obrázek

14:10 - zapnuti cca 800W plotynky varice.

Problem je ze si presne nepamatuji, kdy jsem ten varic vypnul.

Ja mam takovy pocit, ze jak varic vypnul sam od sebe (termostatem) a zacal fungovat v prerusovanem rezimu, tak se na baterkach pri jednom z vypnuti udelalo prepeti, EP solary to prepiskly a software v obou zareagoval tak, ze snizil proud z panelu na uplnou 0. Po poklesu napeti na baterkach pod urcitou mez zacal jeden dobijet, a pridal se druhy.

Na tohle by bylo idealni, kdybych mel logovani s vyssim rozlisenim (treba kazde pul sekundy). Ovsem to by byly takove kvanta dat za celou dobu, ze by to byl mazec. No mozna casem a data se budou pravidelne odmazavat. By me fakt zajimalo co presne se na DC delo v dobe odpojeni panelu regulatorama. :sm1:
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od Frenky »

Myslim si ze by slo pustit logovani na SD karte na arduinu a tam nastavit cas logovani (me se ale pri pokusu nepodarilo podlest 1s). Tim by data prekazely pouze na SD karte a nemuseli by se posilat nikam vis. To logovani bych spustil paralelne s logovanim na mypower. Data pak vyhodcovat odebranim karty ze slotu a prectenim v PC. Predokladam ze by kazdy radek na SD karte mel vlastni casovou znacku. Vyhodnocoval bych potom jenom zajimave casti dat.

Ja jsem si vsimnul na mych grafech, ze " diru v dobijeni " mi vyrobi tristar, kdyz se blizi cilove napeti baterie (cca 28V) a prejde do float, pak mi zareaguje arduino a sepne mi nabijeni zalozni 12V baterie, napeti klesne a tristar opet prida prouda :D :eek2: *sun* ::pv:: *batt* ::rolleyes::
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Bydliště: SK

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od jarík »

mypower.cz píše:Po dlouhe dobe dalsi dira v dobjeni, ktere jsem si vsiml...

Ja mam takovy pocit, ze jak varic vypnul sam od sebe (termostatem) a zacal fungovat v prerusovanem rezimu, tak se na baterkach pri jednom z vypnuti udelalo prepeti, EP solary to prepiskly a software v obou zareagoval tak, ze snizil proud z panelu na uplnou 0. Po poklesu napeti na baterkach pod urcitou mez zacal jeden dobijet, a pridal se druhy.
:sm1:
Moja skúsenosť s EPsolar je totožná pri prebitkoch. Bohužial nemám ešte žiadne logovanie ale čo som vysledoval tak pri nastavní 28 V pripojenie bojlera 1200W ako spotrebiča prebytkov, som zistil, že ked príkon je menší a poklesne napätie na akumulátoroch až na hodnotu kedy odpojí arduino bojler, stane sa to že sa začnú dobíjať baterky a postupne arduino zvyšuje percento spoterby do bojlera no a za ten čas kým príde na 100%, toto sa opakuje až kým stúpne napätie na aku na takú hodnotu že EP solar vysadí dobíjanie do FLOAT ( pri 28,4V alebo 29,2 podľa nastavenia).
Zatial som to riešil posunutím spínacieho napätia pre perbitky na nižšiu hodnotu. Skúsim prestaviť skoky pri ktorých arduíno zvišuje percentá pripojenia bojlera na prebitky. Uvažujem o regulácii príkonu do bojlera cez PWM reguláciu na základe výstupu z regulátorov aby som vylúčil spínancie rázi cez SSR. Predsa to ten menič len zbytočne dráždi. :roll:
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mobilik »

Tak zial mam uz aj ja podobnu skusenost, mozno sa to stalo castejsie, ale nemam ziadne meranie a tak som to postrehol az vcera. Regulator EP solar 4210.

Baterky okolo 12:OO hod. uz nabite a iba udrziavane na cca. 27V prudom okolo 1A. Pozeram krasne svieti slnko, idem si zohriat obed v mikrovlnke. Hovorim kamaratke zapni mikrovlnku a ja idem co to popozerat, pomerat.
Mikrovlnka sa zapne a na klietstaku meram nabijaci prud 1A. Z baterie taham cca. 70A...
Vypnem mikrovlnku, znova zapnem a to iste. Odpojim panely, zapojim spat, zapnem mikrovlnku a zrazu dobija cca. 30A.

Priznam sa toto ma nastvalo. Sakra boh vie kolko krat to uz spravilo a este viac by ma zaujimalo, ci ak by tu mikrovlnku zapol otec a ja som tam nebol,ci by tie baterky vobec zacalo dobijat naspat, otec do toho systemu vobec nerozumie a nesleduje to. Podla mna by to az do vecera kaslalo na baterky a zacalo by to dobijat a z na druhy den, co je najhorsi scenar aky moze byt... :roll:

Sakra asi idem spekulovat nad inym regulatorom, lenze tie ceny... :roll:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od vlkazajac »

Treba odsledovať, pri akom napätí bol EP Solar v okamihu, ked sledujete dobíjací prúd. Napätie batérie musí klesnúť pod určitú hodnotu, aby sa regulátor prebudil z režimu FLOAT ( pri cca 27 - 27,6 V podľa nastavenia ) a až potom začne dobíjať plným prúdom. U mňa som odpozoroval toto napätie na úrovni okolo 26,3 V.
Pretože máte baterky 600 Ah a sú predpokladám v dobrom stave, chvíľu trvá, kým napätie klesne bližšie k hodnote 26,3 V. Pri FLOAT sú batérie " nafúkané " na hodnotu cez 27 V a chvíľu im to trvá.
Je to teda naprogramovaná vlastnosť regulátora.
Zrejme sa počíta s tým, že ak je systém vo floate, batérie sú plne nabité a po krátkodobom silnejšom odbere nerobí regulátor žiadnu paniku a dotlačí kapacitu malým prúdom pri napätí float a nemá dôvod vracať sa ihneť do bulk.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od vlkazajac »

DODATOK
1/ Pozrite adminove grafy. V hornom grafe pokles ufv210 ( predpokladám, že napätie batérie ) na hodnotu pod 12 V pred 15:00 bol práve ten štuchanec, ktorý ukončil tzv. dieru v nabíjaní. Opravujem sa hneď, bol primárne pokles napätia FV poľa, čo zrejme ukončilo float.
2/ Treba si uvedomiť, ako sa dá prinútiť EPSolar alebo obecne iný regulátor, aby dával niekam prebytky. Jedna zo stratégií je práve nechať systém riadiť regulátorom do okamihu, keď prejde do fáze FLOAT. Potom mu treba dať štuchanec a pripojiť takú záťaž, aby zostal systém vo float, ale s obnovenou plnou dodávkou energie z regulátora.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: EP Solar 4215 - díra v dobíjení

Příspěvek od mobilik »

Dakujem ze odpoved, no priznam sa napatie som nemeral vobec pri tom, iba prud. No vsimol som si na displeji MT5 napatie, ze klesol a bolo okolo 25V a prud hore nesiel. Pravda je ze ja mu velmi neverim, tomu meraniu...
Baterie mam si myslim v dobrom stave, vsetky clanky mam na 1,28 akurat jeden co som vymenil, ked mi strelil clanok, tak ten ma hodnotu max. 1,23. Mozno presne kvoli nemu padne skoro napatie dole... Ale myslim ze pri 25V mal ist prud okamzite hore. Alebo sa mylim a zle to chapem?

EDIT: asi to vyskusam znova cez vikend ak bude pekne...
Ak budu baterky vo floate tak zapnem mikrovlnku a pockam kedy sa regulaor zobudi. Samozrejme budem pri tom merat napatie aj prud meracim pristrojom. :wink:
Uz len budem musiet dufat ze bude pekne pocasie. *sun*
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek