Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2194
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
V tématu k promrzlým Texasanům se to sklání k vážení spáleného dřeva.Topím dřevem, v případě nouže černé uhlí.EMKA letos praskla a byl jsem nucen něco vybrat místo ní.Nebyl zrovna čas se v tom moc vrtat a tak jsem koupil Viadrus U 32 Herkules, zplyňovací.Je to kotel bez přívodu elektrické energie, bez automatického přikládání a ventilátorů.Plní Euroteror 5.Pročetl jsem si různé recenze a bál se prvně zatopit, takže spousta negativ.
No ale co už.Kotel mám cca měsíc a musím říct že funguje úžasně.Komín asi tak 10m vysoký, nevyvložkovaný.Proti starému kotli pozoruji znatelné snížení spotřeby dřeva (ale vážit jsem to zatím nezkoušel).Chodím častěji přikládat dva špalky namísto méně častých čtyř do starého kotle.Dřevo není ideálně suché.
Poměrně časté jsou v recenzích stížnosti na silné dehtování.No mě nedehtuje, jiným členům domácnosti ano.
Z komína se samozřejmě zakouří po každém přiložení a pak už nic.No, to ale 40 let stará EMKA uměla také.Takže pokud netopím petky a mám normální sousedy, neměnil bych jí jen kvůli nařízení nějakého nesvéprávného úředníka.
Jestli Herkules vydrží 40 let jako jeho předchůdce, budu s ním určitě spokojen.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od lemra79 »

Můj soused si koupil cca před 10ti lety litinový viadrus (netušim modelové označení), topil dřevem, to bylo ok. Ale začal v něm topit výhradně hnědým uhlím a to vám řeknu, že je boží trest. V hodinových intervalech 15 minut krásmého hustého dýmu, jak se to zasype a následně rozhoří, asi. Jeho střecha a sníh v rádiusu 30ti metrů od komína jsou plné sazí. To si myslim, že už je za čárou.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od jahodovák »

lemra79 píše:Můj soused si koupil cca před 10ti lety litinový viadrus (netušim modelové označení), topil dřevem, to bylo ok. Ale začal v něm topit výhradně hnědým uhlím a to vám řeknu, že je boží trest. V hodinových intervalech 15 minut krásmého hustého dýmu, jak se to zasype a následně rozhoří, asi. Jeho střecha a sníh v rádiusu 30ti metrů od komína jsou plné sazí. To si myslim, že už je za čárou.
Ano,bohužel někteří lidé aby ušetřili přikládají do skoro vyhaslého kotle malé množství paliva a pak se to chová uvedeným způsobem,je třeba dodržet podmínky spalování a pak nejenže ušetří ale neobtěžují okolí smradem a sazemi.Hlavní problém je v dimenzování kotle a jeho provozování v optimálním rozsahu výkonu.Tomu se dá předejít montáží akumulační nádrže ale to je podle některých moc drahé a on si rád každou chvíli vytvoří kolem sebe smogové pole...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2194
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

Nemám s hnědým uhlím žádné zkušenosti.K tomu se stavím tak, že nechci slevu zadarmo jak se říká.Je levnější, ale víc ho to spolyká.Kotel co mám já začali vyrýbět 2015.Asi u každého kotle záleží jak se v něm topí.Hnědé uhlí je každopádně asi to nejhorší i když se topit umí.Zatím topím smrk a uhlí letos nemám.Až budu mít za sebou jednu celou sezónu, budu bilancovat kolik dřeva jsem ušetřil na efektivnějším spalování.
Když ale vezmu, že by mělo jít o ekoudání na základě kouře nad komínem, tak v provozu moderního a starého litinového kotle nepozoruji rozdíl.
Pokud ale spálím o 1/3 dřeva méně, tak v tom bych viděl smysl a pokrok.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od jahodovák »

Vzhledem k tomu,že jsem pracoval dost dlouho na výtopně kde se topilo jen hnědouhelným hruboprachem,něco bych o tom mohl vědět.Ono se i dost lišila každá druhá dodávka uhlí podle toho jakou sluj zrovna těžli a i přez měření analyzátory bylo mnohdy dost těžké udržet spalování v optimálním režimu aby to hřálo a ne vyrábělo jedovaté splodiny,tech je i dost při optimálním spalování.Tato zkušenost mě přivedla k nahrazení uhlí dřevem se kterým se dá topit mnohem snadněji i v domácích podmínkách,už doma ani nemám rezervu černého uhlí,které je možno v kotli pálit.Pokud nebudu schopen nastřádat dostatek palivového dřeva,které ale ledaskde v lese bez užitku hnije,protože se jeho vytěžení ekonomicky nevyplatí,nedá se tam najet těžkou technikou,která z lesa udělá spíš tankodrom ale je to levnější.Když ale projevíte zájem,že ho zpracujete,tak se dozvíte,že to není možné...Takže místo uhlí nakoupím dřevobrykety ač jsou o dost dražší ale jsou skladnější ale dá se s tím topit jako se dřevem...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2194
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

Uvažoval jsem i o pořízení peletovačky.V tomhle kotli by pelety shořely jedna báseň a lidé z mého okolí piliny vozí zpět do lesa, protože spálit sice jdou, ale je to namáhavé a musí se u toho sedět.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od lemra79 »

uvazoval jsem nad bryketovanim sena, kdyby mel nekdo praktickou zkusenost se senem, prosim o nazor.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od marko250 »

Jak dřevní pelety,tak brikety ze sena vyžadují přesnou hrubost pro lisování a přesnou vlhkost.Ani jedno bych už doma nedělal,měl jsem Briklis na klasické válečkové brikety ,tuším měly 62mm. Vysloveně stabilní provoz vyžadovalo drtič na patřičnou frakci.Příliš sypké(moučné) hmoty ucpávaly trysku,blbý váleček 50mm dlouhý se tam tak zapekl,že se musela demontovat a naložit do oleje na týden,pak zpět a vytlačit.Mechanicky to nešlo,poškodil by se povrch a sekala by se každá,výdrž té trysky taky nic moc.První problém je hrubé sýto při vkládání pilin,hoblin proti špalkům v odpadu.Vždy se to nasypalo a ucpalo hrubé sýto,takže se tomu musí neustále pomáhat.Když propadl malý špalík do násypky a dostal se míchačem na podávací šnek,klidně jej vyřadil z provozu,nedejbože nějaký kov(pant,hřebík,vrut atd).Tak si představte jak kubíkovou násypku vyndáváte,aby jste uvolnili šnek.A samotný provoz taky pěkně papal elektřinu 3kW+ pomocné motory míchadla a šneku.No a to se zatím bavím jen o suchém truhlářském odpadu a když přišel na řadu čerstvější ze stavební výroby tak se měnily trysky ještě častěji a vše se komplikovalo více ,až do stádia,kdy vylisovaná briketa se za tryskou rozpadla dřív,než dopadla do pytle.

A teď peletovačka,ale už zkráceně,ještě náchylnější na frakci a vlhkost,ještě větší spotřeba el. energie,strašný kravál a prach,drtivé výměny mechaniky na peletovačce.Nutný výkonný drtič,sušička se zvlhčováním(přesná vlhkost),pokud se toto ošidí tak se pelety buď sekají v matrici,nebo se rozpadají,nebo se rozpadají třeba po půl roce od výroby atd.Velmi náchylné na změnu materiálu samotného.Asi nejmíň problematické jsou olejniny pro domácí kutění,ale pozor na požáry,vznikají tam velké teploty při válcování do matrice.

Lisovat seno,slámu vypadá fajn že? :-) Ani náhodou,není to soudržné zboží po lisování a velký problém je příprava a mixování s jiným materiálem,ať to drží pohromadě aspoň půl roku.Každé stéblo je duté plné vzduchu,to se musí opět nadrtit,jen si představte tu vlečku sena a drtič :-) .
Seno patří v zimě zvířatům a sláma na podestýlku celoročně s využitím přirozeného hnojení polí,to je jediné smysluplné využití.Leda ještě balíkování do spec. kotle na balíky,ale s větším výkonem,nebo tvorba slámových bloků na stavbu obálky domu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od lemra79 »

hmm, tak ze utopie, nic se nezmenilo. mam louku s ovocnakama, kterou sekam, ale nechce se me behat k haveti. uvazoval jsem nad oveckama, ale kdyz bylo sucho, dalsi starost. jak se tam kvuli ovocnakum nemuze s traktorem, nikomu se do toho nechce.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od jahodovák »

fugas píše:Uvažoval jsem i o pořízení peletovačky.V tomhle kotli by pelety shořely jedna báseň a lidé z mého okolí piliny vozí zpět do lesa, protože spálit sice jdou, ale je to namáhavé a musí se u toho sedět.
Nač na piliny používat drahou a nespolehlivou techniku,když je to dávno vyzkoušené a funguje to nadmíru spolehlivě ,jen to chce trochu práce,jmenuje se to pilináky...pravda existuje hodně konstrukcí a některé jsou perfektní,dokonce v některém sborníku udělej si sám,je návod na kotel na piliny.Není to ale pro každého,je třeba dost prostoru na piliny,nemohou být moc vlhké a je třeba častěji měnit kotlíky s pilinama,ale kdo má dost prostoru,času a zdroj zdarma,mohla by to být i dobrá varianta....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2194
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

jahodovák píše:
fugas píše:Uvažoval jsem i o pořízení peletovačky.V tomhle kotli by pelety shořely jedna báseň a lidé z mého okolí piliny vozí zpět do lesa, protože spálit sice jdou, ale je to namáhavé a musí se u toho sedět.
Nač na piliny používat drahou a nespolehlivou techniku,když je to dávno vyzkoušené a funguje to nadmíru spolehlivě ,jen to chce trochu práce,jmenuje se to pilináky...pravda existuje hodně konstrukcí a některé jsou perfektní,dokonce v některém sborníku udělej si sám,je návod na kotel na piliny.Není to ale pro každého,je třeba dost prostoru na piliny,nemohou být moc vlhké a je třeba častěji měnit kotlíky s pilinama,ale kdo má dost prostoru,času a zdroj zdarma,mohla by to být i dobrá varianta....
Nemám na mysli celosezónní provoz.Jen efektivně zlikvidovat odpad po řezání.Nemám přísun pilin, abych je mohl topit pořád.A když jsem před měsícem koupil kotel tak ho nechci nahradit piliňáky.I když na spalování dle EU je to jistě vysoce efektivní hoření.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od jahodovák »

Potom se nabízí technika kterou používám já,do kotle naložím vrstvu dřeva a na ní naházím lopatou do plné násypky piliny,pokud seženeš papírové pytle jako odpad,lze piliny dávat na vrstvu dřeva v tom pytli,takto zpracuju všechny piliny od řezání dřeva.Jen pod nima musí být dřevo aby to nepropadalo roštem.Používám hlavně v přechodném období,kdy není třeba topit intenzívně,nebo na ohřátí boileru,když nesvítí....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od marko250 »

fugas píše:
jahodovák píše:
fugas píše:Uvažoval jsem i o pořízení peletovačky.V tomhle kotli by pelety shořely jedna báseň a lidé z mého okolí piliny vozí zpět do lesa, protože spálit sice jdou, ale je to namáhavé a musí se u toho sedět.
Nač na piliny používat drahou a nespolehlivou techniku,když je to dávno vyzkoušené a funguje to nadmíru spolehlivě ,jen to chce trochu práce,jmenuje se to pilináky...pravda existuje hodně konstrukcí a některé jsou perfektní,dokonce v některém sborníku udělej si sám,je návod na kotel na piliny.Není to ale pro každého,je třeba dost prostoru na piliny,nemohou být moc vlhké a je třeba častěji měnit kotlíky s pilinama,ale kdo má dost prostoru,času a zdroj zdarma,mohla by to být i dobrá varianta....
Nemám na mysli celosezónní provoz.Jen efektivně zlikvidovat odpad po řezání.Nemám přísun pilin, abych je mohl topit pořád.A když jsem před měsícem koupil kotel tak ho nechci nahradit piliňáky.I když na spalování dle EU je to jistě vysoce efektivní hoření.
Odvez je jednorázově k někomu,kdo brykety dělá a vem si zpátky plný pytel za to.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2194
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

To už je při tom množství poněkud komplikované.Navíc jako na všem i na tom bych chtěl ten díl soběstačnosti.Ale pokud to sebou nese tolik komplikací, tak ať raději zetlejí v lese odkud jsem je přivezl.
Při zakládání tématu mi šlo spíš o to v čem a s jakou spokojeností kdo topí.Protože doba kdy je ještě možné pořídit klasický kotel a přes to s euronormou, se pozvolna krátí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od jahodovák »

Ono naprostou soběstačnost ,pokud se nechceš vzdát výhod civilizace ani snad nejde vybudovat a ani to snad není třeba.Úplně by stačilo zvolit si do čala státu takové vůdce,kteří budou dbát aby skutečně a ne jen před volbama plnili své sliby.Dnešní doba nám jasně ukazuje,kam až se dá zajít s oblbováním a s manipulací lidí.Je jen na naší škodu,že o co jde stejně většina lidí nikdy nepochopí a chybu bude hledat u nesprávných lidí .Asi nikdy nepochopí,že to takto někdo naplánoval a důsledně to naplnuje,přeji všem aby každý našel cestu jak z toho ven a přitom zůstal člověkem a ne tím,čím se stali ti,co nás řídí....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
luky
Příspěvky: 852
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od luky »

Na vlastní oči jsem viděl linku pro pelety ze slámy. Nejlepší informace je ta, že ten člověk doma netopil peletama.

Pak jsem viděl briketovací lis u výrobce palubek. Taky z toho majitel nebyl úplně nadšenej. Ono to totiž není bezobslužný.

Ke spalování pilin - mám vyzkoušeno, že určitý podíl pilin jde bez problémů spálit spolu se dřevem nebo uhlím (Attack SLX, Atmos C20). Dokonce existuje kotel, kde výrobce výslovně uvádí piliny jako možné palivo - Verner V140 / V210. To byl původně můj favorit, ale nakonec jsem vybral slovenský Attack kvůli bezkonkurenční velikosti násypky.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od marko250 »

Verner V210 mi stojí v kotelně a potvrzuji vše co je o něm napsáno,včetně účinné modulace na 50% výkonu a možnosti spalovat piliny,klidně i brusnou mouku,pokud se dá na žhavou vrstvu.A ta násypka mě nenechávala klidným až do prvního spuštění,pak mi spadl kámen ze srdce :-) . A opravdu umí jet dál i bez proudu,když obsluha ručně nadzvedne záklopku primáru a sekundáru jen na tah komínu.
Vhodné topidlo je relativní pojem a mění se společně s časem a možnostma obsluhy :-) .Energie půjdou ruku v ruce společně a na ně se navazuje i cena dalších.Sice je v lese kůrovec ve velkém,ale na koncovém trhu jsem posun ceny dolů nepozoroval,ale přímo v lese samozřejmě je.Ale komu se tam ještě chce že.Nedávno jsem našel velké brikety t/ 3600Kč.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
vhml
Příspěvky: 30
Registrován: pát úno 08, 2019 6:38 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od vhml »

Já jsem předloni pořídil automat na uhlí Kovarson a nemůžu to vynachválit. Především oproti původnímu kotli zapojenému bez jakékoliv regulace.
Zakouří to lehounce jednou ročně při zatopení a pak už člověk jen sype a nemusí si toho všimnout a z komínu nejde jednoduše nic ( nic viditelného ). Mám ozkoušeno, že to vyžaduje péči 2 hodin měsíčně. 4x15minut přiložit a vynést popel a pak na konci měsíce za hodinu vyčistit.
Nějaký koruny to holt stálo pořídit, ale znám v 5 ráno plno zábavnějších věcí než jít roztápět.
Naposledy upravil(a) vhml dne pon bře 08, 2021 10:13 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2194
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od fugas »

Takový provoz je určitě bez chyby.Známý to má také tak.Ale já jsem v těch věcech prostě staromódní :D
Násypka by se na můj kotel dla dodělat a třeba k tomu jednou dojde.Dnes likviduji piliny a kůry.Chce to obsluhu takže tam odskakuji z dílny.Ale jdou pálit v pohodě, což mě těší.Uhlí momentálně nemám.Možná si přivezu dva kýble abych to zkusil.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Kotle na tuhá paliva/normy/Eurosojůz

Příspěvek od marko250 »

Teď jsem narazil na toto o slámových peletách:
https://www.svepomoci.cz/clanek/3028-pe ... ce-provozu
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek