Balancery na LiFePo4 větší proud

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kodl69 »

Já se neinstinktivně domnívám, že na lifepo4 jsou balancery "mandy" úplně k ničemu, čímž snižují životnost článků :)
Na li-ion můžou "nějak" fungovat. Prakticky vodorovná nabíjecí/ vybíjecí charakteristika lifepo4 znamená to, že nějaký balancování začne ož pod 20% SOC a případně nad 80% SOC (nehledejte procenta SOC přesně, ale skutečnej stav věcí). A potom najednou je prudký vzrůst/ pokles napětí na pár procentech SOC. TZN potřebuju balancer, kterej odebere/dodá prakticky celej nabíjecí/vybíjecí proud, nebo musí být BMS komplexní zařízení, který dokáže proudy omezit, a jak se to provede je druhá věc...
Nějaký přelívání podle napětí může mít smysl u li-ion, kde se podle napětí článku dá usuzovat na SOC. A krom toho jsou ty rozdíly napětí řádově větší než u lifepo4, tj dají se změřit a podle toho může BMS správně reagovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od redcrown »

Mě to téma taky nadále zajímá, a to i přesto, že mám Studer sběrnicové řízení výkonu, LFP a Batrium. Batrium má podle mě taky celkem špatně vymyšlené balancování článků, protože ho provádí až od nastaveného pevného napětí.
Moje vize o balancování je taková, že by se u LFP mělo začít balancovat za kolenem U/SOC křivky, nemám zatím změřeno přesně, ale třeba od 3,3V. Ovšem balancování by podle mě mělo být v plovoucím okně a mezičlánkově diferenční. Jinými slovy tedy jen porovnávat jednotlivé články a včas začít balancovat ty nejhorší. Proč tuhle variantu např. Batrium nenabízí fakt nechápu, když už nadřazený systém zná jednotlivá napětí, to je přeci snadné. Pak by totiž bylo daleko víc času na balancování, u mě v tuto chvíli třeba od 90% SOC. Myslím si, že LFP je potřeba balancovat až na tom "tenkém ledě", kdy už jde napětí rychle nahoru. Pak už se dá pracovat s klasickou regulací přes celkové napětí, jak ji umí asi každý nabíječ.
Mě, pokud se nestihne zbalancovat pomalým balancováním a aby to ukončilo normálně celkové napětí, tak to umí BMS vypnout, pokud je některý článek mimo nastavenou mez.
Naprosto taky souhlasím s tím, že se snažit přelévat něco dole, to fakt nemá smysl.
Já osobně jsem ale moc rád, že mám monitoring článků napojený na řízení nabíjení i vybíjení.
Shrnuto, podle mě stačí balancování malým proudem, ovšem za předpokladu, že jde omezit nabíjecí výkon nebo úplně vypnout. Když se nezbalancuje dnes, tak se to stane zítra nebo pozítří. Ideálně, jak jsem psal, zavčasu plovoucím oknem, což by zvýšilo šanci na balancování.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kodl69 »

Tak to "plovoucí okno" mají čínský "smart BMS" v cenách od 50USD... ALe zase balancují nějakejma 50mA, což je na 200Ah články jak šimrat vola stéblem trávy... Tj žádný řešení dostupný na trhu není ideální. Dyi bmsv4 tuším má taky "plovoucí" balanční napětí, ale nejsem si jist. Ještě by někdo mohl napsat, jak fungují ty modulový balancery z GWL a případně nějaký další.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od jahodovák »

Ono asi hodně záleží podle mě hlavně na kapacitě uložiště,pokud je dostatečně velké,většina problému nenastane a je potřeba vysledovat který článek se přebíjí a tam umístit podle stylu nabíjení adekvátní palič a samozřejmě ten nejslabší posílit.Pokud na takovém uložišti jsou aktivní přelévací pumpy nemají většinu času nic na práci a jen se čeká až dojde k nerovnovážnému stavu a poté se to snaží srovnat,čímž dojde před nabíjením k částečnému srovnání a následně k menšímu rozjetí.Myslím si,že nějaké menší rozjetí pokud je dostatečná kapacita ničemu nevadí.Jistě by se dalo najít řešení jak to vše plně srovnat,ale mám takvé tušení,že by to mohlo být dražší než celé uložiště a energeticky náročnější než prostě navýšit kapacitu a jet v rozumných mezích kdy k výkyvům nedochází.Zkušenost mi říká že pokud se nejede moc dolů a ani nahoru,chová se to vzorně a není potřeba skoro žádný zásah...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od redcrown »

Jasně, zapomněl jsem zmínit, že to plovoucí okno mají pumpy. U pump by ale zase bylo dobré, aby šla nastavit hranice napětí pro pumpování. Aby to pumpovalo třeba jen nad kolenem u LFP, nikoli v oblasti vybitého článku. Já je neznám, třeba to nastavit jde.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Ryko
Příspěvky: 41
Registrován: úte lis 13, 2012 9:17 am

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od Ryko »

Mam dotaz, k BMS Daly riesim balancovanie novych LiFePO clankov. Otazka je ci vobec nieco instalovat, alebo po top balancingu len zapojit baterie, BMS a jedem...

Ak balancovat, nasiel som nieco taketo:
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... a5d9nWPix9

Tento balancer podla informacii na webe pracuje nonstop s tym, ze kazdu hodinu sa zapina a kontroluje cely pack. Ak je rozdiel napatie vacsi ako 0,05V, zacina banalcovat, vypina balancovanie ak je rozdiel mensi ako 0,03V. Max. vyrovnavaci prud je 1,2A.
Matess
Příspěvky: 1513
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od Matess »

nemám jej ještě otestovaný, ale zamlouvá se mi. Rozhodně nějaké balancování je třeba, ale jak tak koukám na to fungování tak to může být docela problém. LiFePO4 na konci stoupá hodně rychle a pokud to funguje jak píší tak se může stát že napětí vystřelí vysoko a balancer bude ve sleep režimu.

Já baterie co jsem doteď stavěl tak jsem balancoval top balancery na každý článek s balančním proudem o 1/8 nabíječky pro UPS a 1/4 proudu nabíječky pro cyklovací provoz.

Přelévací pumpy používám taky, protože tam mám odběr kolem 1A a díky tomu jsem schopen tu baterii využít úplně do mrtě. Jako top balancing ve vysokoproudém systému nevím. Chce to zkusit... řekl bych že pokud má člověk články nové nebudou se moc rozcházet a tak by to snad mohlo stačit. Asi to chce zkusit a poprvé hlídat.
Franta2776
Příspěvky: 2384
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od Franta2776 »

Tak já používám kapacitní levný balancéry a zatím nemůžu říct ani popel.Těch 9 tisícin jsou spíše přechodový odpory.Tím že je nazavislá BMS a balancer,tak je kontrola přesnosti měření, měří obě stejně.Když není odběr proudu je rozdíl do 3tisícin voltu.
Přílohy
Screenshot_20220112-160507_SMART BMS.jpg
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marko250 »

Ryko píše:Mam dotaz, k BMS Daly riesim balancovanie novych LiFePO clankov. Otazka je ci vobec nieco instalovat, alebo po top balancingu len zapojit baterie, BMS a jedem...

Ak balancovat, nasiel som nieco taketo:
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... a5d9nWPix9

Tento balancer podla informacii na webe pracuje nonstop s tym, ze kazdu hodinu sa zapina a kontroluje cely pack. Ak je rozdiel napatie vacsi ako 0,05V, zacina banalcovat, vypina balancovanie ak je rozdiel mensi ako 0,03V. Max. vyrovnavaci prud je 1,2A.

. Vyrovnávací proud nad 10A: Pokud rozdíl napětí dvou článků překročí 0,8V, dosáhne vyrovnávacího proudu 10A, ale to neznamená, že každý řetězec baterií může dosáhnout proudu 10A.

Obvykle je nejbezpečnější balanční proud 4A. Dlouhodobé ponechání balančního proudu 10A poškodí balancér.

Nevytvářejte tlakový rozdíl větší než 0,7 V a nedržte jej 10 minut nebo déle, jinak se poškodí vyvažovač.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Ryko
Příspěvky: 41
Registrován: úte lis 13, 2012 9:17 am

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od Ryko »

marko250 píše: Obvykle je nejbezpečnější balanční proud 4A. Dlouhodobé ponechání balančního proudu 10A poškodí balancér.
Nevytvářejte tlakový rozdíl větší než 0,7 V a nedržte jej 10 minut nebo déle, jinak se poškodí vyvažovač.
Takyto rozdiel napatia clankov realne hrozi? Ja mam teda zatial skusenost len s jednou poskladanou 24V Winston bateriou, ale rozdiely v napati clankov boli podstatne nizsie...

Ako ale pise Matess, problem moze byt so sleep modom a po hodinovom spanku uz moze byt neskoro na balancovanie...
Ryko
Příspěvky: 41
Registrován: úte lis 13, 2012 9:17 am

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od Ryko »

Kedze sa tu riesi nabijanie a balancovanie vyssimi prudmi, tak je to dufam vhodne miesto na uverejnenie mojho prispevku. Riesim aktualne ci davat na lifpeo4 bateriu k starsiemu EPsolaru BMS alebo balancer. Narazil som pritom na velmi zaujimave video, kde je krasne ukazane ako aktivny balancer uplne rozbalancoval clanky pri nizsom stave nabitia a potom uz nemal sancu vyrovnat clanky pri rychlom nabijani, aj ked mal balancne prudy myslim 5A. Ked balancer opojil a pouzil na dobalancovanie len balancovanie malymi prudmi z BMS pri takmer maximalnom stave nabitia, clanky sa dokonale vyrovnali:
https://www.youtube.com/watch?v=4iPpn8-Pakk
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od ViktorEX »

Myslim, ze zalezi na tom, jake clanky clovek vyfasoval. On to napral 50A a vsechny clanku mu vyjely na 3,55 vcelku stejne. No, jasne, na tom neni co balancovat. A pak mel rovnomerny proces. Coz v realite taky moc nejde ... kdyz je polojasno, tak lita 100A tam, a hned 100A zpatky. Myslim, že nejde udržet clanky pouhými 40mA ... to jsem zkousel na zacatku. Je mozne, ze shodou okolnosti aktivni balancer prispeje k mirnemu rozhazeni, ale v klidových stavech to zase srovna. Ja si proste hlidam pri nabehu (tj prvni ranni palba 100A ke 100%, abych na nejslabsim clanku zustal stat na 3,50-3,55V). To u me je 55,0V dle Epever. Pak se tam cosi deje, protoze naskakuji spotrebice, pak zase vyleze slunicko, takze to tam lita sem a tam, tezko z toho delat zavery. Kdyz pak odpoledne nebo pozdeji vecer merim, tak mam cca 0,03V rozebeh (treba ted jsem to skouknul ... 3,19-3,22 na vsech 36 clancich). Balancer na tom visi uz skoro rok, a pri kontrolnim mereni pri dosazeni max se to chova porad stejne. Ovsem kazdy si z toho dela ruzne zavery. Ja bych balancer nesundal.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Adrianb
Příspěvky: 206
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od Adrianb »

Myslím že 99% normálne vyrobených packov batérií z článkov prešlo top-balancom. Články sa tým pádom nemajú hore prečo rozchádzať. Iba v prípade nezdravého nabíjania. Kto lfp dobíja cez 3,45v? Aj to už je moc a zbytočné čo sa kapacity týka. A samozrejme ak sa táto hranica prekročí, články uletia.

Naopak je logické že sa články sa rozídu na spodnom napätí. A? Hore sa po nabití zas zrovnaju. A balancovat mimo pásma vrchného napätia = rozbalancovanie článkov v nabitom stave.
A potom ako si baterky rozhasíte nesprávnym balancom riešite kadejaké pumpy a balancéry v rádoch ampér... za nie zlomok ceny batérie... hoc sa stane že po pár rokoch tie články už nedržia top balanc, miesto toho aby ste znovu zopakovali postup paralelneho vyrovnania naboja článkov tak kupujete somariny v domneni že to tie hovadiny spravia za vás :roll:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek