Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm
Reputace: 23

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od Quickyprd »

Ano, domácí zásoby měřit lze dobře. jelikož se předpokládá, že to bude většinou směs, vysušená a hezky srovnaná a ne hromada vysypaného mokrého dříví...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od kodl69 »

Proč bych nemohl dát tabulkový hodnoty? vím, že mám dřevo srovnaný, takže dokážu spočítat jeho objem, a vím, že má obsah vody pod 16% , tj max 20% vlhkosti viz https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-p ... -nezmerite protože je několik let skladovaný venku a pak ještě víc než půl roku ve vnitřním prostoru s celkem dobrým větráním. Další věc je, že jsem si párkrát tu bedýnku se dřevem, ve které ho nosím k peci, zvážil. Takže vím, že do bedýnky nedám víc než 15kg dřeva, aspoň v tom mixu, kterej mám, sem tam polínko tvrdýho, ale většina smrk. Když se podaří jenom tvrdý, má bedýnka 20kg, ale to poznáš i v ruce, že je to těžší. A to, jestli je obsah vody 15% nebo 10% už nakonec takovej vliv nemá. Měřič vlhkosti (tj dřevařské) jsem měl kdysi půjčenej, a podle něj i dřevo z hranice venku, 2 roky nezakryté, mělo vlhkost pod 25% (obsah vody 20%) ale to dosušení v baráku tomu ještě dost pomůže, aspoň subjektivně, když vidím jak to hoří, jak se s tím pec roztápí...
P.S: kdysi jsem kupoval tvrdý dřevo na objem, byly to většinou tlustší větve, kmenů fakt pomálu. 2m kusy. Bylo to moc krásně narovnaný na traktorové vlečce, která měla 6x2.2x0.5m. Ještě vypadalo, že je dost dřeva nad bočnicemi. tj zaplatil jsem radostně 6m3 rovnanýho dřeva. Pak jsem to pořezal na 40cm polena, poštípal a doopravdy vyrovnal. Jaké bylo moje překvapení, že to nemělo víc než 4.5m3. tím pádem se cena změnila z 1100Kč za prm na 1500Kč/prm. Borci to holt uměli naskládat s co největšíma mezerama...
Další skvělej kšeft byly odřezky z výroby srubu v bigbagu, chlapík za to chtěl 400Kč za bigbeg. Po srovnání to bylo max 0.5 prm, takže zase cenovka mimo realitu za odpodový dřevo divnejch tvarů a kvalit... Naposled dřevo z klaďáku, 4m kusy, a hned bylo vidět, že tam těch 29m3 fakt je, na klaďáku na těch opěrách z boku co půl metru výšky jinou barvu, a jsou skutečně na šířku víc než 2m, takže výpočet je snadný...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne čtv bře 04, 2021 9:29 am, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od jahodovák »

To dosušení doma používám též a podle pozorování to má mnohdy i dost podstatný vliv..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od marko250 »

Joskob píše:Jahodovak: stačilo by uviesť päť kubíkov dubu, alebo päť kubíkov smreku.
Minulý rok som mal na dvore 10 kubíkov kde bolo smrek, borovica, dub, niečo ročné niečo dvojročné, suché, čerstvé,všetko v kope. Ukáž mi experta ktorý by z toho išiel vyratávať kWh. Takže stále platí otázka má niekto drevo ciachované a sortirované? A to je stále len drevo, ktoré relatívne dokážeš vyrátať, pochybujem že niekto tu z tunajších Meria a vyrátava aj ostatné faktory pri horení, o ktorých som písal vyššie.
A právě proto jsem vzal z té rovnané hromady dřeva jednu vsázku do kotle,narovnal ji tam jak nejlíp to šlo,následně jsem vzal váhu a zpětně ten obsah na ní vyndal a zvážil.A tím jsem dostal přesný parametr pro výpočet výroby kotle v kWh.Jelikoš mám to dřevo namixované celé o stejné vlhkosti,můžu si dovolit podle počtu nakládek za den říct kolik energie šlo do domu.A všechny proměnné ,jako tvrdé,měkké,vlhkost jsem tím eliminoval.Vlhkost mám také vychytanou časem uskladnění dřeva a změřením vlhkoměrem(hrotovým).Jediné co je potřeba odečíst je účinnost kotle a ztráty směrem ven z kotelny.A výsledek TZ domu nedělám z jednoho dne ,ale průměrem za delší období,kdy se drží stabilně mínusová teplota venku a doma se na průběhu života nic nemění.

Jeden kilogram dřeva o 15-20% vlhkosti nám dá v průměru 4.2kWh tepla,pokud bychom dosáhli menší vlhkosti do 8-10% umělým sušením,nebo velmi dlouhou dobou skladování ve vhodných podmínkách,tak z něj dostaneme i 4.4kWh,ale smyslnost to už nemá.Ten kdo dává do kotle dřevo s větší vlhkostí,tak si zadělává na malér s cestami a plýtvá hmotou,kdyby min. rok počkal(měkké),tak má těch 20% a 4.2kWh z kg,ale né odhoříváním,nýbrž zplynováním -10% v účinnosti kotle=3.8kWh z kg.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Reputace: 52
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od Joskob »

Ok páni, ved ja som sa len pýtal. Každému podľa chuti. Ale žeby som ja ešte drevo na váhu prekladal a ratal kwh , to by som sa musel strašne nudiť :) nehnevajte sa, aspon som zas o niečo múdrejší.
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od kodl69 »

Ale ani marko, ani já to nevážíme každej den, tos snad pochopil. Ženská měla vytaženou váhu, tak jsem šel kolem, a zvážil dřevo. cca 10s to celý trvalo...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Joskob
Příspěvky: 589
Registrován: ned kvě 12, 2019 9:56 pm
Reputace: 52
Lokalita: Poprad
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5210
Kapacita baterie [kWh]: 24
Bydliště: Poprad

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od Joskob »

Jasné chápem že nevážite každé polienko.

Každý to berieme zo svojho pohľadu. Napríklad keď si zoberiem ,že u nás kuria 3 osoby. Prikladá sa 5 až 8x za deň. Kto má kedy čas, neviem si ani predstaviť nejak zaznamenávať množstvo spáleného dreva, kto koľko priložil.

Teraz mi napríklad kamarát nadovážal 2m³ dreva , dorezkov aj metrovice čoho sa potrebovali zbaviť. Smrek aj borovica, niečo so sucharov niečo čerstvé , takže žiadna šanca to triediť, narežem narubem a kurim zaradom. Podstatné pre mňa je, že som za to zaplatil nula celých nula € . Maximálne nejaká tá fľaštička domácej ,ktorú spolu s ním vypijem v pivnici počas toho ako to drevo budem klásť do pece.

Takže neexistuje žiadna viera ani Boh, ktorý by ma donútil to ešte prerátavať na kWh. A vlastne prečo by som si mal takto ubližovať?
9x Solar frontier 70W ; 16x Trinasolar TSM-235PC05 235W ; 5x Moser Baer 222W (5210Wp)
Epsolar LS3024b,LS2024b,Xtra3210,Tracer3215 ; 2x smart BMS 30A ; DalyBMS 150A
Easun PWM 3000w 24/230 sinus ; Soluowill NP1200-24/230 sinus
7S120P Li-ion 18650 210+Ah ; 7S CATL 100Ah ; 7S CATL 2x 150Ah ; 8S Lifepo 305Ah (24kWh)
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od jahodovák »

To po tobě snad nikdo ani nebude chtít.Pokud venku mrzne a potřebuješ nějak zjistit tepelnou ztrátu objektu,tato metoda ti pomůže s dostatečnou přesností toto určit,ono vypočítaná ztráta podle nějakých tabulek a navíc pokud neznáš přesně skladbu stavby je jak věštění z křištálové koule,pokud nejsi k tomu nadán.Po takto provedeném přibližném zjištění lze celkem s úspěchem navrhnout účinná opatření,či poměrně správně navrhnout topný systém,tož tak....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Texasané si s výpadky elektřiny poradili po svém

Příspěvek od marko250 »

Přesně jak píše jahodovák,výpočty jsou k hovnu u postupně renovovaných staveb ze sedmdesátých let.To není má úchylka,ale jednoduchá metoda jak zjistit,kolik energie potřebuji v mém domě.A toho hlavně využívám po každé změně jako zateplení,změna kotle za účinnější. Tím si potvrzuji,že jdu tím správným směrem.Hele a odměnou mi je,že tam nemusím 5 až 8x za den k tomu kotli a ta hromada dřeva venku mizí sakra pomaleji ,než před deseti lety.
Jako cíl si kladu bezstarostnost na stáří a úsporu v energiích,zrovna teď řeším jak dodělat za plného provozu ve dvou bytech podlahovky a jaký tepelný zdroj zvolit při té mé TZ domu .Když vím,že barák už tepelně moc neopravím,zůstaneme tady dva,plyn mám zavedený,jistič 3x25A taky a zároveň bude spousta el. přebytků před a po 11/12/1 měsíci.
Zároveň bych potřeboval konzultaci s chlaďařem,který se setkal s přímým výparem na plošném kolektoru a probrat mou myšlenku přímého vypařování i na druhou stranu TČ do stěnového vytápění,vše ve spádu zpět ke kompresorům(2x 1f 1500W),kvůli oleje a navíc jako médium propan,který má jednu hnusnou vlastnost :-) ,ale jinak jen samá pozitiva.

Takže nikdo se tady nezabývá složitým vážením dřeva,ale spíše ověřením TZ domu pro další rozvoj.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek