Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř srp 10, 2022 6:39 am


Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Předchozí

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvekod Ivo12s » úte čer 28, 2022 2:40 pm

Majkl píše:...je to za 1/4 ceny toho servopohonu a nemá se tam co rozbít.

Výsledný stav provozuji zhruba měsíc. Princip funguje naprosto spolehlivě. Teplotní diferenciál je dostatečný, takže topná tyč topí nepřetržitě, nedochází k vypínání na teplotu v trubce ani po delší době. Těch zhruba 80 litrů vody se ohřeje na cca. 65°C zhruba za 4 hodiny i méně. Pak to začne cyklovat jak se pomalu ochlazuje voda v trubce a vyrovnává se s obsahem nádoby. Z tohoto pohledu tedy spokojenost. V rámci původní představy o využití přebytků po nabytí baterií to funguje naprosto spolehlivě.

Slabé místo ale zůstává a do budoucna může být omezující. Z důvodu velmi železité/vápenaté vody dochází významně k usazování vodního kamene přímo na vnitřním povrchu trubky a na špičce topné tyče. Předpokládám, že důvodem je teplota topné tyče a následný teplotní rozdíl. Případné snížení celkové teploty topení je možné, ale princip té topné tyče je samozřejmě ZAP/VYP, takže pokud snížím nastavenou teplotu, zkrátí se čas do doby úplného zahřátí nádrže, ale s intenzitou vodního kamene to nic neudělá - tyč stejně pojede naplno jen kratší dobu. Rozsah usazování je velký, že to omezuje hybnost uzavíracího ventilu nahoře již po tom ani ne měsíci provozu. Dá se s tím žít, ale ::cry2:: Ještě jsem tedy v zoufalství doinstaloval na vstupní vedení Dražice IPS ProtectX G 3/4". Nevím, jestli je to k něčemu, jsem tedy spíše skeptik, hodnocení je rozporuplné a ani nemám jak zjistit účinnost, ale nic jiného už s tím neudělám. Leda tak jednou za měsíc tam zhora tím servisním šroubením nalejt litr (asi i více) octa nebo kyseliny citronové, nechat to zahřát a vypustit :wall:

Takže tolik po měsíci provozu.
?
Ivo12s
 
Příspěvky: 298
Registrován: ned kvě 06, 2012 2:47 pm

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvekod Majkl » úte čer 28, 2022 3:27 pm

Ahoj, teplota topné tyče / narůstání úsad by se dala snížit zvýšením průtoku (čerpadlo), jenže to to už je dost komplikace.... Tak jak to máš, je to nádherně jednoduché. Jenže to ssebou samozřejmě přináší kompromisy ;) Takže jedině snad ten kus udělat tak, aby se dal snadno demontovat a tím si usnadnit pravidelnou údržbu.
FV pole - 15,75kWp mono panelů (24ks AUO+24ks GWL)
Nabíjení a invertory - 2x PIP5048MK paralelně + 2x 60A MrPower
Baterie - 34kWh LiIon (10P15S 60Ah )
Řízení vytěžování a vzdálené ovládání (MQTT) - LK3 + Home Assistant
Online dohled - na RPi běžící SolarAssistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9258/,
Uživatelský avatar
Majkl
 
Příspěvky: 330
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvekod Ivo12s » úte čer 28, 2022 4:14 pm

Majkl píše:... jedině snad ten kus udělat tak, aby se dal snadno demontovat a tím si usnadnit pravidelnou údržbu.
Je to "beztlaké" řešení. Jednotlivá šroubení ucházela pouze tehdy, když jsem si myslel že to vyzkouším z umělohmotné trubky. Nerez šroubení co tam je teď drží úplně v pohodě. Nejvíce usazenin je v tom koleně 90°nahoře a to odšroubovat jde docela jednoduše. Pokud to vyjde tak 1-2x za rok, tak si to asi dovedu představit. I ta topná tyč jde vyšroubovat takže asi ANO, snad to bude takhle fungovat. Taky je potřeba mít na paměti, že v zimě přijde na pořadí zase poctivé dřevo, sluníčka bude málo, takže ono to nepojede 365 dní v roce *sun* *cloud* .
?
Ivo12s
 
Příspěvky: 298
Registrován: ned kvě 06, 2012 2:47 pm

Re: Úprava bojleru LK100 na využití přebytků FVE

Příspěvekod Ivo12s » stř črc 27, 2022 6:38 pm

Ještě tedy doplním jednu provozní poznámku - tepelná roztažnost kapalin. Tedy vody. Pokud byste zde popsané řešení používali nárazově, spínali podle stavu baterií nebo povelem na dálku, je u toho potřeba si uvědomit v jakém aktuálním stavu je bojler s pohledem tak 12 hodin zpět. Vysvětlím. Princip je postaven na tom, že nádrž LK100 je doplněna o 1" velké Tčko do kterého ústí vyhřívací trubka. Jak psal kolega thomas.007 je nezbytné zajistit, aby hladina vody byla NAD bočním vstupem a mohla cirkulovat. Takže sluníčko vyhřeje vodu řekněme na 70°C, V průběhu zahřívání se zvětšuje objem vody a přebytečná odtéká samospádem kohoutkem pryč. A vy té horké vody potom spotřebujete do večera relativně málo. Pokud se to stane, pak vám bude voda přes noc chladnout. A bude zmenšovat svůj objem. Ale nedoplňuje se, protože to se děje jen přes kohoutek a ten je zavřený. No a protože v tom Tčku je té vody opravdu málo, tak se vám velmi rychle může stát, že ráno bude vodní hladina uvnitř toho soustrojí POD úrovní vstupní trubky. A celý systém přestane fungovat. :ugeek:
JO, už se mi to stalo. Topná tyč bude vyhřívat tu trochu vody v trubce, ta se bude trochu zvětšovat, přeteče do volného prostoru v nádrži a zase se trochu doplní zespodu. Ale nebude to protékat. Takže vy přijdete do koupelny po několika hodinách dopoledne a zjistíte, že topná tyč topila, ale vy máte v nádrži pár centimetrů horké vody. O výrobě vodního kamene raději pomlčím.

Takže asi jediné řešení by bylo ten systém opravdu doplnit o nějaké oběhové čerpadlo, které zajistí, že voda bude cirkulovat za všech okolností a mimo to sníží tvorbu vodního kamene. Akorát mě u toho napadlo, jak by to fungovalo v praxi, když nejmenší teplovodní čerpadlo jsem si našel dělá 18 litrů za minutu. Tedy na horním konci trubky bude asi docela šrumec... a teplá voda bude vytékat ven standardním výstupem. Takže zase to opakuji - tohle řešení není blbuvdorné (vztahuji i na sebe :D ) a neobejde se bez přemýšlející obsluhy.
?
Ivo12s
 
Příspěvky: 298
Registrován: ned kvě 06, 2012 2:47 pm

Předchozí

Zpět na Boilery, ohřev TUV, vytápění, klimatizace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: TomášSolar, Ubermetrics [Bot] a 1 návštěvník

Reputation System ©'