GoodWe ET série firmware

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od paja-fve »

Z.S. píše: Poslali mi ale aktualizaci firmware pro ARM (mikrokontrolér, co se stará o komunikaci) pro nahrání kabelem, tak to dneska vyzkouším.
jakym kabelem a kudy si vnutil do wifi modulu novou verzi ARMu?
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od JirkaFM »

paja-fve píše:
JirkaFM píše:...mne zklamala pokud vypnu a zapnou elektřinu 2x za sebou v průběhu do 5 min (bohužel při poruše DS u nás normální průběh) tak v tomto poruchovém stavu skončí sřídač a je ho třeba úplně vypnout a zapnout. Ztratí možnost dalšího Back-UP a ani nefungují solární panely.
Vypinas/zapinas jak? Odpojeni baterie -> odpojeni panelu -> odpojeni od gridu a pak zpet?
Odpojením gridu (vypínačem před FVE) . Když má u nás ČEZ problémy tak většinou padá a zapíná se několikrát za sebou.
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od paja-fve »

to ale prece neni vypnuti a zapnuti stridace, ne? tim jenom znovu spustis prifazovani.
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od JirkaFM »

paja-fve píše:to ale prece neni vypnuti a zapnuti stridace, ne? tim jenom znovu spustis prifazovani.
Pokud vypnu DS (hlavní jistič před elektroměrem nebo taky Grid) přepne se do modu BackUP a udělá se z něj ostrovní systém. Pokud se na kratší dobu pustí DS a opět se vypne tak opět najede správně do BackUP, ale je to už naposledy protože poté zůstává v nějakém přiblblém stavu a další BackUP už nefunguje. Tak stejně se chová pokud dostane signál z HDO k vypnutí a zapnutí FVE v kratším čase. Pro střídač je tento signál taky jen ztráta DS (odpojení od sítě). Z tohoto přiblblého stavu(kdy nefunguje příjem energie z FV panelů) lze střídač dostat asi jen úplným vypnutím - mechanickým otočným vypínačem pod střídačem. Možná se mýlím nebo to dělá jen ten můj.
danidani
Příspěvky: 26
Registrován: úte bře 16, 2021 3:23 pm

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od danidani »

Včera u nás mikrovýpadky na DS. Zajímavé je, že backup to občas nedával, takže zálohované spotřebiče (třeba nas, lednice) se resetly, ale nezálohované to pobraly (hodiny na troubě zůstaly). V těchto případech šly i panely na (skoro) nulu a to trvalo cca 5 minut, než zase naběhly (předpokládám, že se GW přifázovával). Tak třeba se u tebe nepodaří to svázofání s DS?

Jinak ten mechanický otočný vypínač odpojí panely. Pro vypnutí GW je třeba vypnout i baterii a odpojit ho od DS.
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od JirkaFM »

danidani píše:Včera u nás mikrovýpadky na DS. Zajímavé je, že backup to občas nedával, takže zálohované spotřebiče (třeba nas, lednice) se resetly, ale nezálohované to pobraly (hodiny na troubě zůstaly). V těchto případech šly i panely na (skoro) nulu a to trvalo cca 5 minut, než zase naběhly (předpokládám, že se GW přifázovával). Tak třeba se u tebe nepodaří to svázofání s DS?

Jinak ten mechanický otočný vypínač odpojí panely. Pro vypnutí GW je třeba vypnout i baterii a odpojit ho od DS.
Tak to jsem rád, že se chovají stejně i ostatní GW. Právě, že pokud v těch "cca 5 minutách" pokud dojde k dalšímu výpadku DS tak to GW rozhodí a už se nemusí vzpamatovat. K tomu otočnému vypínači na GW mám samozřejmě zapínací a vypínací proceduru v různém pořadí, včetně baterii a dvou jističů v rozvaděči FVE a čekám než definitivně zhasnou včechny diody na GW.
Z.S.
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 09, 2022 8:10 pm

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Z.S. »

paja-fve píše:
Z.S. píše: Poslali mi ale aktualizaci firmware pro ARM (mikrokontrolér, co se stará o komunikaci) pro nahrání kabelem, tak to dneska vyzkouším.
jakym kabelem a kudy si vnutil do wifi modulu novou verzi ARMu?
USB A-USB A kabelem. USB konektor pro nahrání firmware je pod krytkou na wifi modul. Je třeba vyšroubovat 4 šroubky a wifi modul nechat viset na kablíku.
Jinak u mně byl problém v tom, že jsem měl baterku vybitou pod mez, kdy ji střádač neměl vybíjet. Díky tomu pak neproběhla kalibrace smart meteru. Jakmile jsem povolil hlubší vybití, smart meter se zkalibroval a pak už vše běželo normálně. Tedy asi týden. Pak střídač shořel. Na svorkovnici z FV panelů zkondenzovala mezi jeden pól a zem voda, která svorkovnice pravděpodobně propojila. Měnič v důsledku po nafázování vyhodí všechny jističe po cestě, přičemž měnič pak dál ze solárů/baterky jede a nedetekuje ani žádnou chybu krom výpadku AC sítě. Stalo se to v noci, bez napětí na panelech. Svorkovnicí prošel slušný proud, byla roztavená. Řeším reklamaci. Mám v plánu na AC stranu střídače nainstalovat proudový chránič, který by tomuto snad měl zabránit, pač probití FV panelu na rám by toto také způsobilo. Tak bacha na to. Z manuálu vyplývá, že střídač izolační stav detekuje. Nenapadlo mě, že při takovéto, asi poměrně očekávatelné závadě, střídač shoří.
bafoun
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 26, 2022 11:37 pm

GoodWe 10k et Modbus problem "Illegal data address"

Příspěvek od bafoun »

Snažím se přemluvit GoodWe 10k et aby se mnou komunikoval přes modbus a vrací mi "Illegal data address"
Neporadíte někdo co by to mohlo být?
Dle data sondy mi samotná komunikace jede a střídač jako by nechtěl pustit data ven.
Není to třeba aktivovat? Dle jiných komunikací zde na fóru to lidem jede.

Verze (FW/BMS)617/4897
jakamil
Příspěvky: 2
Registrován: ned kvě 15, 2022 12:17 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od jakamil »

Ahoj, mám snad jednoduchý dotaz, ale nemohu najít odpověď. Jaká je poslední verze firmware pro Gw8k-et?
Případně jak aktualizovat?
Předem děkuji za ochotu a odpovědi.
jakamil
Příspěvky: 2
Registrován: ned kvě 15, 2022 12:17 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od jakamil »

jakamil píše:Ahoj, mám snad jednoduchý dotaz, ale nemohu najít odpověď. Jaká je poslední verze firmware pro Gw8k-et?
Případně jak aktualizovat?
Předem děkuji za ochotu a odpovědi.
Tak si odpovím sám a pomůžu snad i někomu jinému k dnešnímu dni je k mé verzi střídačce nejnovější firmware 080820.
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od JirkaFM »

Máte někdo zkušenosti, jestli se dá GoodWe 10K ET trvale provozovat bez baterek? Popř. s baterkami nabitými na 70-80% ať nejsou trvale nabité na 100%. Pokud baterky odpojím tak jede správně, ale v noci když jsou panely bez nabětí tak skončí v "Kontrolním režimu", nebo v "Čekání" a už se nevzpamatuje když panely mají opět napětí a jediné co střídač nahodí je vypnutí a opětovné připojení baterii. Mám fw 080819.
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od paja-fve »

Z.S. píše: Jinak u mně byl problém v tom, že jsem měl baterku vybitou pod mez, kdy ji střádač neměl vybíjet. Díky tomu pak neproběhla kalibrace smart meteru. Jakmile jsem povolil hlubší vybití, smart meter se zkalibroval a pak už vše běželo normálně. Tedy asi týden. Pak střídač shořel. Na svorkovnici z FV panelů zkondenzovala mezi jeden pól a zem voda, která svorkovnice pravděpodobně propojila. Měnič v důsledku po nafázování vyhodí všechny jističe po cestě, přičemž měnič pak dál ze solárů/baterky jede a nedetekuje ani žádnou chybu krom výpadku AC sítě. Stalo se to v noci, bez napětí na panelech. Svorkovnicí prošel slušný proud, byla roztavená. Řeším reklamaci. Mám v plánu na AC stranu střídače nainstalovat proudový chránič, který by tomuto snad měl zabránit, pač probití FV panelu na rám by toto také způsobilo. Tak bacha na to. Z manuálu vyplývá, že střídač izolační stav detekuje. Nenapadlo mě, že při takovéto, asi poměrně očekávatelné závadě, střídač shoří.
Jak se ti objevila zem ve svorkovnice panelu? V noci ? Uznali reklamaci?
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od tomas »

Střídač by izolační stav měl detekovat, ale pokud vyrábí tak to není tak jednoduché, protože je spojený se sítí. A při výrobě a náhlém tvrdém spojení se zemí ta ochrana izolačního stavu neuchrání asi žádný střídač, na to je moc pomalá.
Podobně jako když se rozpadne ten průchodkový konektor, také odejdou ve střídači FETy
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 17#p170995
Proudový chránič tomu nijak nepomůže.
Podle mne svorkovnice neměla dobrý kontakt, nedotažená nebo vlhkost, roztavila se a zkratovala se zemí a to střídač poškodilo. Každý zbytečný spoj - svorka je riziko.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Z.S.
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 09, 2022 8:10 pm

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Z.S. »

tomas píše:Střídač by izolační stav měl detekovat, ale pokud vyrábí tak to není tak jednoduché, protože je spojený se sítí. A při výrobě a náhlém tvrdém spojení se zemí ta ochrana izolačního stavu neuchrání asi žádný střídač, na to je moc pomalá.
Podobně jako když se rozpadne ten průchodkový konektor, také odejdou ve střídači FETy
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 17#p170995
Proudový chránič tomu nijak nepomůže.
Podle mne svorkovnice neměla dobrý kontakt, nedotažená nebo vlhkost, roztavila se a zkratovala se zemí a to střídač poškodilo. Každý zbytečný spoj - svorka je riziko.
Panely jsou na garáži, střídač je ve sklepě rodinného domu. Mezi DC rozvaděčem a sklepem RD je zemí v chráničce vedený CYKY-J 3x2,5 kabel. Ve sklepě byl CYKY kabel ve vodotěsné krabičce wago svorkami přesvorkován. Byly propojeny i PE žíly, čili zelenožlutá žíla byla na PE potenciálu. Krabička byla bohužel poškozena. Vzhledem k tomu, že se na podzim dělaly ve sklepě nové omítky, bylo ve sklepě vlhko. Kabel vedoucí zemí a zdí byl chladnější než okolí - kondenzovala na něm voda. Wago svorky byly (nešťastně) úhledně vedle sebe vchodem pro kabely nahoře. Zkondenzovaná voda pravděpodobně propojila 2 wago svorky, proud z AC strany sítě protekl DC kabelem na PE a odvařilo to střídač.
Podle mě by proudový chránič na AC straně měl při této závadě střídač odpojit. Otázka je, zda to zvládne včas. Na druhou stranu propojení dvou wago svorek vodou (asi znečištěnou prachem z omítky) určitě nedělá odpor v jednotkách či desetinách Ohmu. Bude to startovat na jednotkách kOhmů až stovek Ohmů. jenže jakmile začne proud procházet, asi dojde k odpařování, ionizaci, výboji a průchodu velkého proudu. Nárůst nad mez proudu, která zničí tranzistory v H můstku střídače by snad mohla trvat aspoň pár stovek milisekund, čili proudový chránič by to mohl mít šanci odpojit včas...
Reklamace neuznána - prý použit špatný typ kabelu - stejnosměrný proud rozkládá PE izolaci. Dle výrobce kabelu NKT se tento typ kabelu použít na stejnosměrný proud použít může. Dodrží-li se jmenovité napětí kabelu, žádný rozklad izolace nehrozí.
soami
Příspěvky: 545
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od soami »

Wago bych použil max. k prodloužení drátů v krabici zásuvky... Souběh AC a DC je také "zvláštní". Řekl bych, že neschválený kabel nebo proudový chránič v tom budou nevinně.
Z.S.
Příspěvky: 5
Registrován: stř úno 09, 2022 8:10 pm

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Z.S. »

soami píše:Wago bych použil max. k prodloužení drátů v krabici zásuvky... Souběh AC a DC je také "zvláštní". Řekl bych, že neschválený kabel nebo proudový chránič v tom budou nevinně.
Nejde o souběh AC a DC. Beztransformátorový střídač NEMÁ galvanicky oddělenou AC a DC stranu. Takže pokud vezmete plusový vodič z DC vstupu střídače a připojíte jej na zem, přes diodu v tranzistoru proteče do země proud z AC strany. To samé se podle mě stane, pokud se na FV panelu probije přívod do uzeměného rámu (třeba kroupy - poškození panelu - zatečení vody - odvaření střídače) . Neuměle nakreslený obrázek přikládám do přílohy.
schema_zkratu_stridace.jpg
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od tomas »

Z.S. píše:
tomas píše:Střídač by izolační stav měl detekovat, ale pokud vyrábí tak to není tak jednoduché, protože je spojený se sítí. A při výrobě a náhlém tvrdém spojení se zemí ta ochrana izolačního stavu neuchrání asi žádný střídač, na to je moc pomalá.
Podobně jako když se rozpadne ten průchodkový konektor, také odejdou ve střídači FETy
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 17#p170995
Proudový chránič tomu nijak nepomůže.
Podle mne svorkovnice neměla dobrý kontakt, nedotažená nebo vlhkost, roztavila se a zkratovala se zemí a to střídač poškodilo. Každý zbytečný spoj - svorka je riziko.
Panely jsou na garáži, střídač je ve sklepě rodinného domu. Mezi DC rozvaděčem a sklepem RD je zemí v chráničce vedený CYKY-J 3x2,5 kabel. Ve sklepě byl CYKY kabel ve vodotěsné krabičce wago svorkami přesvorkován. Byly propojeny i PE žíly, čili zelenožlutá žíla byla na PE potenciálu. Krabička byla bohužel poškozena. Vzhledem k tomu, že se na podzim dělaly ve sklepě nové omítky, bylo ve sklepě vlhko. Kabel vedoucí zemí a zdí byl chladnější než okolí - kondenzovala na něm voda. Wago svorky byly (nešťastně) úhledně vedle sebe vchodem pro kabely nahoře. Zkondenzovaná voda pravděpodobně propojila 2 wago svorky, proud z AC strany sítě protekl DC kabelem na PE a odvařilo to střídač.
Podle mě by proudový chránič na AC straně měl při této závadě střídač odpojit. Otázka je, zda to zvládne včas. Na druhou stranu propojení dvou wago svorek vodou (asi znečištěnou prachem z omítky) určitě nedělá odpor v jednotkách či desetinách Ohmu. Bude to startovat na jednotkách kOhmů až stovek Ohmů. jenže jakmile začne proud procházet, asi dojde k odpařování, ionizaci, výboji a průchodu velkého proudu. Nárůst nad mez proudu, která zničí tranzistory v H můstku střídače by snad mohla trvat aspoň pár stovek milisekund, čili proudový chránič by to mohl mít šanci odpojit včas...
Reklamace neuznána - prý použit špatný typ kabelu - stejnosměrný proud rozkládá PE izolaci. Dle výrobce kabelu NKT se tento typ kabelu použít na stejnosměrný proud použít může. Dodrží-li se jmenovité napětí kabelu, žádný rozklad izolace nehrozí.
Já proudový chránič před střídače dával, musel jsem je odstranit. Začali vypadávat. Na to tam musíte mít chránič se zpožděním pro frekvenční měniče který ale bude mít podobné vlastnosti jako ten ve střídači.
Vypadávali i proto, protože panely na plechové střeše vytváří desky kondenzátoru, takže při velké ploše tam prochází dost velký střídavý svodový proud který ten chránič bude vypínat.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Kamilos »

Zdravím, poradí mi někdo jak mám prosím zakazát přetoky v goodwe gw10k-et? Mám poslední FW 080821 a prostě to nejde. Pořád jsou pretoky. V advanced najedu na power limit, povolim a ponechám 0. Restart a pokaždé to teče do DS. Co dělám špatně? Má být -10000 nebo 10000? Mám zatím panely o výkonu 6.3 kW
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Mojm10 »

Musi to byt vypnute uplne, tzn. nastaveni hodnoty se vubec neukaze.

Mimochodem jeden takovy bug: nastaveni pretoku na 0 se musi dat, aby fungovala asymetrie bez baterii.
Kamilos
Příspěvky: 95
Registrován: pát čer 26, 2015 1:10 pm

Re: GoodWe ET série firmware

Příspěvek od Kamilos »

Super děkuji, teď funguje asymetrie a později zkusím přetoky.
E-bike TREK MTB made by já. Magicpie - poslední model ext. řj 1000W 48V/11,6 Ah pláště cesťáky. Zvažuji časem sinusovku řj. Zatím mazec cena.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek