Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

No to je právně ten problém. Licence je dle instalovaného výkonu a ne dle výkonu střídače. Když budete mít 5 kW na střeše a tomu 15 kW střídač a distributor vás donutí mít licenci, tak vám do licence stejně napíšou jen 5 kW a budou se divit proč požadujete licenci.
Navíc provoz s licencí (podnikání) je podle mne v rozporu s podmínkami NZÚ, ovšem oni ten střídač mají v seznamu schválených výrobků. Takže podle mne ten požadavek distributora na licenci nemá legislativní podporu a je to pouze jeho výmysl.
Kdyby tak distributoři věděli že spousta těch střídačů různých výkonů je uvnitř úplně stejná a maximální výkon je dán pouze softwarovým nastavením a štítkem. :lol: V tomto je to často podobné jako při výrobě procesorů.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

Growatt 10k, režim EPS off:
bez zátěže si bere 25W z fáze L1, nemá-li DS bere si 20W z baterie,
"nulové" přetoky mu lítají do 20W na fázi
solary
Příspěvky: 9
Registrován: čtv úno 03, 2022 9:21 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od solary »

Ano, předpokládám, že hlavní rozdíl mezi Solaxem 10 a 15 je pouze v přidaném aktívním chlazení. Ukazuje na to i rminimální rozdíl ceny mezi oběmi verzemi.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

solary píše: Tome, jaké umí Solax G4 baterie?
Umí i režim olovo?
No oficiálně ty od Solaxu a my to provozujeme s Pylontech kde to funguje přes RS485 i CAN, podle mne je ta komunikace stejná i s dalšími akumulátory například BYD, ale nezkoušel jsem.
Jednofázová verze Solaxu G4 má v datové listě že umí i olovo a u třífázové verze je napsáno že to ještě řeší. Současný firmware to neumožňuje, není tam to nastavení ohledně napětí akumulátoru co bylo v předchozí generaci.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

rob.brno píše:Growatt 10k, režim EPS off:
bez zátěže si bere 25W z fáze L1, nemá-li DS bere si 20W z baterie,
"nulové" přetoky mu lítají do 20W na fázi
V manuálu toho Gorowattu je napsáno že umí také olovo. Nezkoušel to někdo s Pylontech?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

České verze Growattu s asymetrií olovo neumí, mají to sice napsané na obalu, ale v menu se to nedá nastavit. Podle výhradní dovozce umí Pylony H48050, H2 neumí.

S alespon třema dovezenýma cihlama Pylonů a jejich BMS, by se to u mě dalo vyzkoušet.
romanf
Příspěvky: 56
Registrován: stř úno 02, 2022 3:55 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od romanf »

ospravedlňujem sa za lamerskú otázku, ale sekcia pre nevzdelaných začiatočníkov tu nie je:
čo je to tá asymetria u meničov a prečo je zaujímavá
Lucano88
Příspěvky: 204
Registrován: pon srp 22, 2016 2:36 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Lucano88 »

Ahoj,
jakou má ten Solax stand-by spotřebu?
Opravdu není potřeba ten EPS box a vše si řeší sám?
Má smysl k tomu objednávat ten matebox nebo to řešit klasicky vedle? Nemáte někdo fotku toho vnitřku Mateboxu?

Dík:)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Solax X3 Hybrid s akumulátorem Pylontech H48050
https://www.youtube.com/watch?v=YOWo6L9WW0A
Solax X3 Hybrid bez akumulátoru
https://www.youtube.com/watch?v=dCRkCo-1dag
Bohužel moc nesvítilo slunce, tak to nepokrylo celou spotřebu domu.
Testováno zde:
test Solaxu s akumulátorem a bez
test Solaxu s akumulátorem a bez
Novou verzi Solaxu G4 otestuji snad příští týden.

EPS box ani matebox není nutný.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Lucano88
Příspěvky: 204
Registrován: pon srp 22, 2016 2:36 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Lucano88 »

Ok, díky. ta verze G4 - doporučíte instalovat k tomu např. ten Eastron nebo stačí ty proudové cívky na patu domu?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

S těmi proudovými cívkami to bude asi rychlejší. V datovém listě píšou "CT compatible, loads respond within 0.3s"
Elektroměr tak rychle asi komunikovat nebude, ale možná bude přesnější. Nevím to nemám otestované.
Každopádně distribuční 4Q elektroměry mají mít iterační čas 1 s takže když to ten střídač energeticky srovná na 0 v každé sekundě, tak distribuční elektroměr by to neměl zapsat do registrů. Pak už jde jen o přesnost/toleranci měřidel a regulátoru výkonu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

Přimlouval bych se spíše za použití elměru, sice je jeho instalace náročnější než navlečení trafátek, ale měl by mít vyšší přesnost. Mělo by se to projevit přesnější regulací nulových přetoků - budou nižší, blíže k nule. Myslím, že je to právě o rozdílu regulace mezi GoodWe proti Growatt/Solax.
Lucano88
Příspěvky: 204
Registrován: pon srp 22, 2016 2:36 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Lucano88 »

dneska jsme to studovali a podle všeho je ten EPS box v tom mateboxu.... takže to k tomu bude asi tak jako tak potřeba... nebo to udělat vedle.
RobertK
Příspěvky: 10
Registrován: čtv črc 12, 2018 10:17 am

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od RobertK »

Já mohu přispět do diskuse svými zkušenostmi s RCT (6kW): Jak se píše výše, jedná se o řešení kde si musíte koupit vše od jednoho výrobce a to vč.baterií. Aplikace má sice volbu na typ baterií a skoro by to vypadalo jako že tam po nějakém upgradu přibude možnost jiných baterek, ale co jsem zjišťoval u výrobce, nevypadá že by se na to chystali.
Měnič umí dát buď 2kW na každou fázi při 3f provozu. Pro režim zálohy lze zvolit i 1f režim, kdy pak umí 6kW a všechny fáze spojí dohromady-proto je malý výpadek při přepnutí na backup v tomto režimu...a samozřejmě nemožnost použití 3f spotřebiče v takovém režimu. Ale zas kdo by zálohoval tepelné čerpadlo baterkama, že? U 3f backupu mi ty 2kW na fázi občas nestačily a to tam toho nemám moc, jen pár zásuvek a světla. Ale něco v domě, asi nějaký čínský zdroj tam špičkově dělal nějaké prasečiny a mě pak nenabíhal backup. Na to je dobrá ta možnost 1f/6kW zálohy. Já si sice rozhodil jističe na fáze, ale někoho by mohly omezovat ty 2kW na fázi při 3f ongrid provozu, na to je potřeba myslet.
Co se týče asymetrie, tak tady není co vytknout. Reaguje to na zapnutí spotřebiče vcelku rychle a energie teče primárně tam, kde je spotřeba-to je v appce hezky vidět. Přetoky do sítě jsem žádné velké nezaznamenal, ale mám před tím ještě Wattrouter, který při nabité baterce ještě nahřívá aku, takže to je spíš o nastavení WR. Ale pokud se dá věřit té jejich appce, tak to opravdu směruje dobře.
Spotřeba v noci vcelku malá, teď nevím přesně ale myslím že nějak 20-40W, to bych teď kecal.
No ale jako všude, i tady jsou problémy: Jednak přes pravidelnou kalibraci se stává, že procento nabití baterií najednou spadne na nulu. Výrobce to svaluje na rozbalancované baterie, je fakt že doporučili nechat nabíjet na 100% a nějakou dobu to pomůže, ale je to takové divné. Pořád to nemají vyřešeno a nastává to několikrát do roka. Podotýkám, že jde o jejich vlastní baterie :-)
Pak měli nějakou sw chybu která způsobila odpálení měniče, vyměněno v záruce. A to se mi stalo prosím 2x. Teď už to 1,5 roku drží a doufám, že to tak zůstane :-) Každopádně k 10ti leté záruce na baterky je vhodné mít i 10let na měnič (standard měli 5 let, nevím jak je teď).
V zásadě tedy kromě uvedených dvou nešvarů spokojenost.
Janik
Příspěvky: 6
Registrován: stř srp 03, 2016 2:21 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Janik »

tomas píše:No to je právně ten problém. Licence je dle instalovaného výkonu a ne dle výkonu střídače. Když budete mít 5 kW na střeše a tomu 15 kW střídač a distributor vás donutí mít licenci, tak vám do licence stejně napíšou jen 5 kW a budou se divit proč požadujete licenci.
Navíc provoz s licencí (podnikání) je podle mne v rozporu s podmínkami NZÚ, ovšem oni ten střídač mají v seznamu schválených výrobků. Takže podle mne ten požadavek distributora na licenci nemá legislativní podporu a je to pouze jeho výmysl.
Kdyby tak distributoři věděli že spousta těch střídačů různých výkonů je uvnitř úplně stejná a maximální výkon je dán pouze softwarovým nastavením a štítkem. :lol: V tomto je to často podobné jako při výrobě procesorů.

Zdravim.

Neviete ako to je na Slovensku? Pripojim 15kW verziu Solaxu bezproblemov do siete?

Daukjem
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Diablo1st »

Samozrejme, že pripojíš, otázka je či ťa pripoja v zjednodušenom konaní (zdroje do 10kW) alebo v normálnom s väčšou byrokraciou (zdroje do 100kW) :)

Treba sa spýtať priamo u distribučky, ZSD ponúka možnosť nezáväznej technickej konzultácie - https://www.zsdis.sk/Uvod/Vyrobcovia/Pr ... pripojenia

Osobne tomu moc neverím, že to pôjde v zjednodušenom konaní, lebo dva roky naspäť mi bolo povedané, že takto pripoja max. 16A na fázu, ale možno sú tam nejaké výnimky.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
vlr
Příspěvky: 2
Registrován: pon bře 21, 2022 2:24 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od vlr »

Ahoj, mám následující dotazy k Solax G4.

Umí nabíjet baterku ze sítě např. v nastaveném čase abych mohl v zimních měsících dobít z nízkého tarifu?

Dále pokud dojde k výpadku sítě, můžu odpojit připojení ze sítě distributora a připojit elektrocentrálu pouze na jednu fázi? Nezničí se tím střídač? bude fungovat?
Uživatelský avatar
packy_gis
Příspěvky: 11
Registrován: sob bře 12, 2022 5:32 pm

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od packy_gis »

Solax ma v menu funkci Night charge. Melo by to v noci nabit na pozadovana procenta.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

tomas píše:Solax X3 Hybrid s akumulátorem Pylontech H48050
https://www.youtube.com/watch?v=YOWo6L9WW0A
Solax X3 Hybrid bez akumulátoru
https://www.youtube.com/watch?v=dCRkCo-1dag
Bohužel moc nesvítilo slunce, tak to nepokrylo celou spotřebu domu.
Testováno zde:
solax.jpg
Novou verzi Solaxu G4 otestuji snad příští týden.

EPS box ani matebox není nutný.
Tady je ten test Solaxu G4 15kW. Je asymetrický i bez akumulátoru. Na konci videa už nebylo dost solární energie na pokrytí spotřeby, tak elektroměr začal ukazovat na fázi L2 a L3 spotřebu
https://www.youtube.com/watch?v=2Eq7XWro9t8
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

tomas píše:Nezkoušeli jste někdo hybridy WATTSONIC WTS-30KTL-HT? Prý jsou výborné i pro ostrovy a 3 kusy paralelně pro jeden 90kW ostrůvek by se mi hodily. Rozumí si s Pylontech H48050, případně umí i olovo?
Jeden 12kW je zaregistrovaný v NZÚ pod kódem SVT30063.
Tak jsem byl 26.5.2022 na prezentaci tech WATTSONIC hybridů verzí do 12 kW včetně. Ty 15 kW a výkonnější to mohou mít jinak. Já tam šel hlavně kvůli těch 15 kW a výše, ale ty zřejmě ještě neexistují.
- akumulátory pouze WATTSONIC
+ jako on-grid funguje i bez akumulátorů asymetricky
- záložní výstup má svorku "N" kam se má připojit modrý vodič od záložních spotřebičů, ten se ovšem nesmí spojit s nulovací svorkovnicí a ani se zemí, jinak střídač nefunguje. Takže ten "N" pracovní modrý vodič plave na nějakém nedefinovaném potenciálu. Pro tři fáze tedy musíte použít 4-pólové jističe a přepínače sítě a pro jednofázové 2-pólové. Musí být tedy jištěn i ten modrý pracovní vodič ve svorce "N" a ne jen vypínán. Při spojení se zemním potenciálem se střídač nezničí, jen napíše chybu izolačního stavu akumulátoru a odpojí ho. Oni zřejmě mají tu "N" svorku spojenou s pólem akumulátoru :uh: nebo nějak blbě provedené hlídaní izolačního stavu akumulátoru. Tak na to velký pozor, není tam klasická TN síť na výstupu a ochrana nulováním tam asi nebude fungovat. Proudové chrániče na tom záložním výstupu musí být na AC i DC proud.
Někteří tam dokonce tvrdili že to tak dle norem musí být a je to u většiny střídačů, neměl jsem sílu ani náladu to tam rozporovat. Takže takových šíleností může být na trhu asi více, pozor na to.
Prý je to upravený (jiná samolepka) Sunways, takže ten na tom může být asi stejně.

Padl tam názor že ten záložní výstup raději nepoužívat, nebo za vysoký příplatek, a v žádném případě na celý dům, někteří přítomní tomu pochlebovali. :roll:

Lze jej dálkově nastavit přes monitoring, ale možnosti nastavení mi přišli dost omezené, například funkce Q(u), P(u), P(f), H/LVRT jsem tam nikde nezahlédl. A uživatel prý aktuálně nemá žádná práva na nastavení čehokoliv, může pouze číst, stejně jako na RS485 portu. Přístup k nastavení dají jen montážním firmám.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek