Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am
Reputace: 6

Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Mojm10 »

Ahoj, doporučte mi nějaký 3f asym. hybridní měnič.
Asi jich moc na trhu nebude, protože se mi žádný moc nedaří najít.

Požadavky:

-Asymetrie dodávky do sítě
-Výkon dodávky do sítě min. 3,3 kW celkem 10 kW
-Výkon panelů min. 10 kWp
-Komunikuje s Pylontech bateriemi
-Funguje v ostrovním režimu kde je schopný dodat min. 16A

Vím pouze o Goodwe GW10K-ET. Dobré paramentry má Fronius Symo 10.0-3, ale nedokázal jsem zjistit jestli je asymetrický.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od marko250 »

Fronius je symetrický,vyplývá to už z názvu :-) .Tímhle způsobem zapojení se tady moc nezabýváme.Jinak první hybridní Goodwe,měly zvláštní vlastnost, bez DS umí jet z baterky jen na jedné fázi (v ostrovu),to bych si ověřil i u těch dnešních.Je tady žrout 3f Infini 10kW,co nic nedělá a bere přez 150W a jeho účinnost z baterek není taky moc vysoká.
Bude se muset vyjádřit k novým možnostem někdo znalý,já to určitě nejsem.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Fronius není asymetrický a nesmíte ho dlouho provozovat bez distribuční sítě, jinak přijdete o záruku, mají to v podmínkách.
Potom je ještě Solax X3-HYBRID-10.0T např:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=4565
tady rozběhne i tepelné čerpadlo bez distribuční sítě když jsme tam doplnili softstart.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6097

Má sice ještě nějaké mouchy v monitoringu, ale pracují na tom a zdokonalují to. Zvažuji že na ně začnu tlačit aby tam naprogramovali i funkci frekvenčního posuvu (simulaci synchronního generátoru) - mikrosíť. Začínají se mi tu množit zákazníci co mají dva domy na jednu přípojku a v každém by chtěli elektrárnu, nebo také větrníky a kogenerace a tou mikrosítí se to dá jednoduše vše pospojovat s libovolným rozmístěním.

Více zde:
https://gbc-solino.cz/produkty/stridace ... x3-hybrid/
+ jde zapojit paralelně i na EPS výstupu, takže při dvou už je to 20kW
+ záruka 10 let
+ umí nabíjet i akumulátory bez komunikace
Chystají nějakou novou verzi 4. generace X3 Hybrid G4, zatím je na webu jen jednofázová varianta X1 Hybrid G4
https://www.solaxpower.com/x-ess-g4/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

tomas píše:Fronius není asymetrický a nesmíte ho dlouho provozovat bez distribuční sítě, jinak přijdete o záruku, mají to v podmínkách.
Potom je ještě Solax X3-HYBRID-10.0T např:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=4565
/
Už umí přepínat mezi sítí a backup bez výpadku?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

3. generace není UPS. Omezovalo by to možnosti zapojení. Při funkci UPS je nutné aby přes střídač tekla celá zálohovaná spotřeba, což často není bez tahání silných kabelů v domě možné. Pro průmyslové použití by to také nebylo vhodné. Také by tam byla zřejmě i vysoká vlastní spotřeba, Solax se při malé spotřebě uspává, pokud by měl čekat na výpadek a přepínat "okamžitě" tak by se nemohl uspávat.
Ale teď jsem si u 4. generace všiml že 1 fázová varianta má dvě možnosti přepínání, interní přepínač < 10 ms a externí < 100 ms a nově tam vidím i 3 fázovou variantu až 15 kW a je tam napsáno < 10 ms.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od xmasin »

Kolega si nechal dělat solár na klíč a dodali mu RCT měnič i baterie a myslím, že je asymetrický.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Ano ještě je i RTC asymetrický.
+ jde zapojit jednofázově i třífázově, případně se mezi tím může podle potřeby přepínat, např. když je distribuční síť tak 3 fáze a když vypadne síť tak se veškerý výkon může přepojit na jednofázovou variantu, potom ho už žádný jednofázový spotřebič nepřetíží.
- všechno musí být od RTC, akumulátor který končí na 11,4 kWh i dost drahý přepínač sítě který přepíná za 5-10 s a nevím jestli se dají zapojovat paralelně pro zvýšení výkonu a kapacity.

Zajímavou funkci má také KOSTAL PLENTICORE plus. Má 3 nezávslé DC vstupy na které mohou být připojeny panely nebo akumulátory. Pokud se v nastavení zvolí že na některém vstupu jsou panely tak ten DC/DC měnič na tom DC vstupu dělá MPPT a když akumulátor tak je z toho obousměrná nabíječka.
Teoreticky by tak šlo mít i 3 skupiny různých akumulátorů a nebo ohřívat panely zpětným proudem pokud by to firmware dovolil. Ale zřejmě je bohužel stále symetrický.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

tomas píše:3. generace není UPS. Omezovalo by to možnosti zapojení. Při funkci UPS je nutné aby přes střídač tekla celá zálohovaná spotřeba, což často není bez tahání silných kabelů v domě možné. Pro průmyslové použití by to také nebylo vhodné. Také by tam byla zřejmě i vysoká vlastní spotřeba, Solax se při malé spotřebě uspává, pokud by měl čekat na výpadek a přepínat "okamžitě" tak by se nemohl uspávat.
Ale teď jsem si u 4. generace všiml že 1 fázová varianta má dvě možnosti přepínání, interní přepínač < 10 ms a externí < 100 ms a nově tam vidím i 3 fázovou variantu až 15 kW a je tam napsáno < 10 ms.
Jestli se nemýlím tak goodwe má taky jeden režim podobný jak popsaný u Solaxu. Goodwe má v tomto neUPS režimu taky podstatně nižší vlastní spotřebu.Navíc u Goodwe lze přepnout do režimu UPS, kdy tedy razantně stoupne vlastní spotřeba přes 100W.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Takto vypadá nový 15kW Solax hybrid G4
Solax hybrid 15kW
Solax hybrid 15kW
štítek Solax 15kW
štítek Solax 15kW
+ možnost komunikace s regulačním nebo monitorovacím systémem přes RS485 modbus
+ je menší a lehčí než předchozí veze 10kW G3
+ je tam možnost zvolit jestli mám být výstup EPS trvale pod napětím nebo pouze jen při výpadku sítě. Pokud jsem zvolil jen při výpadku sítě tak ten start byl velmi rychlý. Tím ale asi zrušili softstart. Při trvale pod napětím, je to ještě rychlejší, prakticky bezvýpadkové.
+ možnost volby mezi elektroměrem nebo měřícími transformátory proudu. Měřící transformátory nejsou standartě v balení, ale konektory RJ45 + spojky na jejich zapojení ano :uh:
- připojovací svorkovnice je tak malá, že tam problém dostat 6 mm2 slaněný vodič. :evil: A toto trvalo na celé instalaci střídače nejdéle, připojit ty šílené svorky.
- akumulátory jen pouze do napětí 650V na rozdíl od předchozí verze která byla až na 800V
+ funguje s Pylontech H48050 ale pouze 12 modulů v jedné sérii vzhledem ke sníženému napětí. Předchozí verze zvládala 15 modulů. Pozor na výměny za starší verze. Při více jak 12 akumulačních modulů je nutné moduly rozdělit do více sérií.
+ zvýšili nabíjecí a vybíjecí proud z 25A na 30A, ale to je mi celkem k ničemu.
- vypadá to že 3f. verze už neumí akumulátory bez komunikace, v menu jsem už nenašel potřebná nastavení pro toto. Ale u 1f. veze by to mělo být podle datového listu ještě možné.
+ kontakty dvou relé které lze nastavit například na ovládání zátěže při přebytcích, to jsem ještě netestoval.
+ zvýšili DC proudy z panelů na 26 a 14A, ale těch 14A je pořád málo. Například panely 545W mají přes 13A a ty oboustranné ještě více.
- frekvenci EPS lze zvolit pouze 50 nebo 60Hz, nic mezi tím a frekvenční posuv pro vytvoření mikrostítě tam také zatím do střídače nenaprogramovali.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm
Reputace: 3

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Zak »

Jsou už nějaké informace o spotřebě při běžných zátěžích?
Jak úspěšně dokáže balancovat asymetrii? Je to lepší než Goodwe 10K-ET, tj. možnost jet například 1000/0/0 na jednotlivých fázích, nebo to něco musí stále tlačit i na těch bez zátěže?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

Ve firmware je chyba, nejde přepnout do asymetrického režimu. Dnes jsem to zjistil a nahlásil, čekám na aktualizaci.
Takže další měření nemá zatím význam, když se to nechová tak jak je nastaveno. Předchozí verze G3 neměla problém dodávat třeba jen do jedné fáze 3,3kW. Nová verze G4 má v tomto chybu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od youda »

Ať dělám co dělám, tak mi přijde, že bezchybný hybridní 3f střídač pro ČR prostě neexistuje.
Každý má aspoň jednu vadu na kráse:
  • dělá velké přetoky
  • vybíjí baterku do sítě
  • v noci při nízké spotřebě odmítá vybíjet baterku a raději cucá ze sítě
  • backup výstup je za tučný příplatek
  • má velkou vlastní spotřebu v idle
  • neumožňuje rozšířit baterku nad značně omezený počet modulů (protože HV AKU)
  • nemá bezvýpadkové přepnutí na backup výstup
  • plně asymetrický je pouze na papíře
Když k tomu připočtu ještě fakt, že kvůli naší ČEZké specialitě, účtování po fázích, bychom potřebovali nejenom střídač který je asymetrický, ale hlavně takový, co umí celý svůj papírový výkon (10kW) dodat do spotřebičů na jedné fázi, tak už je to fakt k pláči.
V zahraničí tohle řešit nemusí, těm naopak vyhovují symetrické mašiny. Protože když se jim náhodou sejdou tři silné spotřebiče na jedné fázi, tak díky součtovému měření mají na té jedné fázi k dispozici jakoby celý výkon střídače, tedy těch 10kW.

Ač by mne nikdy nenapadlo, že to řeknu, tak za těchto okolností mám dojem, že nejlepší řešení pro 3f hybridní FVE v ČR je sáhnout po 3x 1f Studer XTH 8000 nebo 3x 1f Victron Multiplus 8000. Vzhledem k tomu, že dotace NZÚ je zvednutá na 200 000 Kč, už by snad ani cena nemusela být takovou překážkou, jako dřív.

Výhody složení 3f hybridní FVE ze tří 1f měničů Studer či Victron:
  • plná asymetrie
  • rozumné přetoky i přícucy
  • rozumná vlastní spotřeba
  • bezvýpadkový přechod do backup režimu
  • podpora 48V AKU s možností rozšiřovat kapacitu do nekonečna
  • podpora samostatných DC coupling MPPT s možností přidávat panely do nekonečna
  • vyšší výkon pro souběh více spotřebičů na jedné fázi
Asi jediná nevýhoda je opravdu vyšší prostorová náročnost, takže v ČR velmi oblíbená montáž FVE do botníku na chodbě již nepřichází v úvahu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od rob.brno »

Obdobně jako Solax G4 je na tom Growatt. A to i v tom špatném - taky mu hapruje asymetrie a přišel s českým FW o režim olovo.
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Diablo1st »

youda píše:Ať dělám co dělám, tak mi přijde, že bezchybný hybridní 3f střídač pro ČR prostě neexistuje.
Každý má aspoň jednu vadu na kráse:
  • dělá velké přetoky
  • vybíjí baterku do sítě
  • v noci při nízké spotřebě odmítá vybíjet baterku a raději cucá ze sítě
  • backup výstup je za tučný příplatek
  • má velkou vlastní spotřebu v idle
  • neumožňuje rozšířit baterku nad značně omezený počet modulů (protože HV AKU)
  • nemá bezvýpadkové přepnutí na backup výstup
  • plně asymetrický je pouze na papíře
Když k tomu připočtu ještě fakt, že kvůli naší ČEZké specialitě, účtování po fázích, bychom potřebovali nejenom střídač který je asymetrický, ale hlavně takový, co umí celý svůj papírový výkon (10kW) dodat do spotřebičů na jedné fázi, tak už je to fakt k pláči.
V zahraničí tohle řešit nemusí, těm naopak vyhovují symetrické mašiny. Protože když se jim náhodou sejdou tři silné spotřebiče na jedné fázi, tak díky součtovému měření mají na té jedné fázi k dispozici jakoby celý výkon střídače, tedy těch 10kW.

Ač by mne nikdy nenapadlo, že to řeknu, tak za těchto okolností mám dojem, že nejlepší řešení pro 3f hybridní FVE v ČR je sáhnout po 3x 1f Studer XTH 8000 nebo 3x 1f Victron Multiplus 8000. Vzhledem k tomu, že dotace NZÚ je zvednutá na 200 000 Kč, už by snad ani cena nemusela být takovou překážkou, jako dřív.

Výhody složení 3f hybridní FVE ze tří 1f měničů Studer či Victron:
  • plná asymetrie
  • rozumné přetoky i přícucy
  • rozumná vlastní spotřeba
  • bezvýpadkový přechod do backup režimu
  • podpora 48V AKU s možností rozšiřovat kapacitu do nekonečna
  • podpora samostatných DC coupling MPPT s možností přidávat panely do nekonečna
  • vyšší výkon pro souběh více spotřebičů na jedné fázi
Asi jediná nevýhoda je opravdu vyšší prostorová náročnost, takže v ČR velmi oblíbená montáž FVE do botníku na chodbě již nepřichází v úvahu.
Len takéto niečo ti v živote nikto nepripojí do siete.

Navyše to pre väčšinu bude zbytočné, lebo nie je vôbec treba 3x8000, ale kľudne by možno stačilo 3x4000 u Studeru resp. 3x5000 u Victronu. Dokonca možno by stačilo aj 3x3000.
Od kedy mám on-grid mám možnosť pozerať priebeh spotreby priamo na portály distribučky a na moje prekvapenie náš najväčší odber bol 4,92kW a aj to len na pár minút (elmer odosiela dáta každých 15min). A to sme domácnosť kde je stále niekto doma (2 dôchodci + ja robím z domu).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od youda »

Připojit do sítě se dá ledacos, jen to občas vyžaduje více snažení, či taktický úkrok stranou. Ale výsledek pak stojí za to.

Kolik výkonu na fázi ta která domácnost potřebuje, je hodně individuální, podobně jako se spotřebou vody. Smutné ale je, že v zahraničí má každý majitel 10kW hybridní FVE díky součtovému měření k dispozici celých 10kW na fázi, zatímco u nás má jen 3,3kW. A tam, kde je v domě například tepelné čerpadlo + indukční varná deska, jsou ty souběhy výkonů časté.

PS: Například moje domácnost je přeelektrizovaná hodně a před instalací FVE jsem měl pravidelně souběhy 6kW na jedné fázi a k tomu dalších 3 + 3kW na fázích zbylých. Kolega z práce to má úplně opačně - na jedné fázi tahá maximálně 2,2kW kvůli vaření nebo praní a na druhé fázi 200W pro TV a laptop. Třetí snad ani nemá zapojenou. Toť vše.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

youda píše:Ať dělám co dělám, tak mi přijde, že bezchybný hybridní 3f střídač pro ČR prostě neexistuje.
Každý má aspoň jednu vadu na kráse:
  • dělá velké přetoky
  • vybíjí baterku do sítě
  • v noci při nízké spotřebě odmítá vybíjet baterku a raději cucá ze sítě
  • backup výstup je za tučný příplatek
  • má velkou vlastní spotřebu v idle
  • neumožňuje rozšířit baterku nad značně omezený počet modulů (protože HV AKU)
  • nemá bezvýpadkové přepnutí na backup výstup
  • plně asymetrický je pouze na papíře
Když k tomu připočtu ještě fakt, že kvůli naší ČEZké specialitě, účtování po fázích, bychom potřebovali nejenom střídač který je asymetrický, ale hlavně takový, co umí celý svůj papírový výkon (10kW) dodat do spotřebičů na jedné fázi, tak už je to fakt k pláči.
V zahraničí tohle řešit nemusí, těm naopak vyhovují symetrické mašiny. Protože když se jim náhodou sejdou tři silné spotřebiče na jedné fázi, tak díky součtovému měření mají na té jedné fázi k dispozici jakoby celý výkon střídače, tedy těch 10kW.

Ač by mne nikdy nenapadlo, že to řeknu, tak za těchto okolností mám dojem, že nejlepší řešení pro 3f hybridní FVE v ČR je sáhnout po 3x 1f Studer XTH 8000 nebo 3x 1f Victron Multiplus 8000. Vzhledem k tomu, že dotace NZÚ je zvednutá na 200 000 Kč, už by snad ani cena nemusela být takovou překážkou, jako dřív.

Výhody složení 3f hybridní FVE ze tří 1f měničů Studer či Victron:
  • plná asymetrie
  • rozumné přetoky i přícucy
  • rozumná vlastní spotřeba
  • bezvýpadkový přechod do backup režimu
  • podpora 48V AKU s možností rozšiřovat kapacitu do nekonečna
  • podpora samostatných DC coupling MPPT s možností přidávat panely do nekonečna
  • vyšší výkon pro souběh více spotřebičů na jedné fázi
Asi jediná nevýhoda je opravdu vyšší prostorová náročnost, takže v ČR velmi oblíbená montáž FVE do botníku na chodbě již nepřichází v úvahu.
Hele youdo, já tady popisuji novinku která se začala vyrábět před pár měsíci a snad první nainstalovaný střídač G4 15kW v ČR, takže je to pochopitelné že nikde jinde toto zatím nikdo netestoval, když se to jinde nepožívá. A zítra to snad bude i opraveno. Předchozí verze G3 10kW je bez problémů a s HV akumulátory Pylontech H48050 nemají prakticky žádné omezení v kapacitě, ale je pouze 10kW. A zákazníci chtějí více.
Studer a Victron je stará a otestovaná věc, bohužel ale technologicky už dost překonaná a díky tomu Victron snad stále ani nesplňuje požadavky PPDS pro standardní připojení do sítě, pouze "zjednodušený režim" se zakázanou dodávkou.
S 3x 1f Studer XTH 8000 nebo 3x 1f Victron Multiplus 8000 by to nebylo konkurenceschopné a s daleko větší vlastní spotřebou a ztráty, protože je nutné živit jejich zbytečná trafa i když zrovna žádný činný výkon nevyrábí a to ještě chybí i regulátory nabíjení. Snižovat napětí z panelů z cca 300V na 48V a potom zase zvyšovat zpět na 230V ac je hloupost A to nemluvím o přenosu energie mezi fázemi přes akumulátor L1 230V > 48 > L2 230V :uh: . A skládat s tím něco většího v desítkách kW je za trest, zvláště ty kabely jak kolejnice.
Studer se nedávno trochu posunul ve vývoji a přišel s HF transformátory (po vzoru Infinisolaru) za šílenou cenu (za cenu celé 10kW elektrárny). Ale stále se není schopen odpoutat od jednoho napětí 48V a rozšířit rozsah až alespoň k 800V, snad za několik dalších let.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

youda píše:Připojit do sítě se dá ledacos, jen to občas vyžaduje více snažení, či taktický úkrok stranou. Ale výsledek pak stojí za to.

Kolik výkonu na fázi ta která domácnost potřebuje, je hodně individuální, podobně jako se spotřebou vody. Smutné ale je, že v zahraničí má každý majitel 10kW hybridní FVE díky součtovému měření k dispozici celých 10kW na fázi, zatímco u nás má jen 3,3kW. A tam, kde je v domě například tepelné čerpadlo + indukční varná deska, jsou ty souběhy výkonů časté.

PS: Například moje domácnost je přeelektrizovaná hodně a před instalací FVE jsem měl pravidelně souběhy 6kW na jedné fázi a k tomu dalších 3 + 3kW na fázích zbylých. Kolega z práce to má úplně opačně - na jedné fázi tahá maximálně 2,2kW kvůli vaření nebo praní a na druhé fázi 200W pro TV a laptop. Třetí snad ani nemá zapojenou. Toť vše.
Nedávno jsem narazil na Australské požadavky připojení elektráren k síti a mají tam dovoleno 10kW do jedné fáze a 30kW do třech bez jakékoliv buzerace. Samozřejmě to co může přetéct do sítě je omezenou přípojkou - jističem. Ale v baráku si klidě může 10kW posílat do spotřebičů po jedné fázi.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od tomas »

rob.brno píše:Obdobně jako Solax G4 je na tom Growatt. A to i v tom špatném - taky mu hapruje asymetrie a přišel s českým FW o režim olovo.
Growatt už je docela stará věc, to ještě nebyly schopni vyřešit? Solax G4 je novinka. Díky za info že uměl olovo, to jsem nevěděl. Solax G4 také v současném firmware přišel o olovo, i když jednofázová varianta G4 olovo prý stále má.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Diablo1st »

youda píše: PS: Například moje domácnost je přeelektrizovaná hodně a před instalací FVE jsem měl pravidelně souběhy 6kW na jedné fázi a k tomu dalších 3 + 3kW na fázích zbylých. Kolega z práce to má úplně opačně - na jedné fázi tahá maximálně 2,2kW kvůli vaření nebo praní a na druhé fázi 200W pro TV a laptop. Třetí snad ani nemá zapojenou. Toť vše.
áno súhlasím, toto je veľmi individuálne. Osobne nechápem, ako sa dá ťahať naraz 12kW :o Sme bežná domácnosť a nijako sa neobmedzujeme v spotrebe a aj tak je max niekde okolo 5kW. Ale kúrim drevom a nemám EV.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm
Reputace: 3

Re: Jaký 3f asymetrický hybridní měnič?

Příspěvek od Zak »

tomas píše:Ve firmware je chyba, nejde přepnout do asymetrického režimu. Dnes jsem to zjistil a nahlásil, čekám na aktualizaci.
Takže další měření nemá zatím význam, když se to nechová tak jak je nastaveno. Předchozí verze G3 neměla problém dodávat třeba jen do jedné fáze 3,3kW. Nová verze G4 má v tomto chybu.
Díky za info. Se Sofar Solar HYD KTL měniči není nějaký pokrok? Mám pocit, že jsem někde zahlédl, že jsi ho testoval, a že byl nějaký vadný, nicméně by mě zajímalo, zda už to někdo nezprovoznil? Ta 15 kW verze by se mi moc líbila.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek