Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerzalna

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerzalna

Příspěvek od el_salvadore »

Zdravim priatelia. Chcel by som trochu podiskutovat na temu konstrukcie FV panelov konkretne na falcovanej plechovej krytine (v mojom pripade hlinik). Jedna sa o to, ze mi dodavavatel plechovej krytiny Prefalz (fy PREFA) ponukol aj ich systemove riesenie solarnej konstrukcie ktore je prakticky na mieru prispobene krytine a taktiez aj samotnym panelom (vid nizsie). Dodavatel tiez poskytol aj komplet staticky vypocet obsahujuci okrem ineho aj uchytenie/rozmiestnenie falcovych drziakov solarnej konstrukcie, co mi prislo ako velke plus. PREFA drziaky (Prefalz vario) su vo forme svoriek ktore sa upinaju na falc.
Prefalz vario
Prefalz vario
Prefalz vario
Prefalz vario
Na ukazku prikladam aj nahlad zo statickeho vypoctu rozmiestnenia a vypocitanej zataze jednotlivych drziakov. Ako je mozne vydiet, prvy rad (z hora) je najblizsie k stitu strechy a je aj najviac zatazovany podtlakom a vyrivimi prudmi vetra posobiaceho na plochu panelov nad nim. Preto je zvoleny 2-nasobny pocet falcovych drziakov v tomto rade v porovnani s ostatnymi.
Staticky vypocet - montazna schema
Staticky vypocet - montazna schema
Sucastou vypoctu je dalej aj komplet vykaz/vymer potrebneho materialu na dany projekt. Zvysok prislusenstva (AL profil, spojky, svorky uchytenia panelov atd.) je mozne vidiet na stranke vyrobcu https://www.prefa.de/produkt-katalog/so ... /#zubehoer a instruktazne video https://www.youtube.com/watch?v=z66mc79 ... nnel=PREFA

Ako to uz ale byva zvykom, cena za systemove riesenie sa pohybuje radovo niekde uplne inde ako cena univerzalneho (v mojom pripade je to dokonca dvojnasobok). Zaujmal by ma teda nazor tunajsieho publika na tuto temu. Ma niekto skusenost so systemovymi rieseniami od vyrobcov stresnych krytin? Ma vyznam (z hladiska zaruky a pokojneho spanku) priplacat za taketo riesenia?

Este dodam, ze pre zvacsenu unosnost krytiny planujem falcovane pasy pripevnit skrutkami na priponkach (pevne/pohyblive) kazdych ~20cm. Bezna norma, resp. odporucanie vyrobcu je 30cm. To len na okraj ak by sa diskutovalo k unosnosti takehoto riesenia (svorka na falc vs. kombi skrutka do krokvy)
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od mobilik »

Nemá cenu priplacat... Ušetrené peniaze radšej investuje inam. Je to vždy rovnaké, dva profily pritiahnuté k sebe...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od marsal64 »

Přesně, postupovat pragmaticky, já osobně solidní nerez úchyty na falcy kupoval za slušnou cenu na eshopelektronika.cz a ota se mi pak chvástal, že by to uměl i levněji ;-)
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... cy#p135862
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od Tom_007 »

Zdravím. Tohle opravdu funguje? Jak velkou silou to cca drží na tom falcu? To je prostě jenom přitahnuté?
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od marsal64 »

Ano, prostě jen přitáhnuté :-). Ten tvar je totiž docela rafinovaný (https://eshopelektronika.cz/detail/nere ... y-plech-a2). Ve vlákně, které odkazuji výše, případně najdeš i různé meditace (vrtat nebo nevrtat), ale rozhodující byla pro mne úvaha, že bych ty trámky pod krytinou stejně trefoval blbě a uchycení jen o podbití jaksi není to ono. Takže dvě ráčny (když nemám rázový utahovák) a po třech dnech znovu utáhnout. O výsledek se vůbec nebojím :P. A jak jsem psal ve vlákně, není to nejlevnější, ale patrně nejrychlejší a nejpohodlnější varianta.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od el_salvadore »

No, ale aspon ze borci vypocitali to rozmiestnenie a pocet uchytiek :D Tiez mi nejde do hlavy co stoji na tom drziaku 15€... Co sa tyka tych univerzalnych ALU profilov, vedel by niekto povedat aky je rozdiel medzi HNP1/2/4/5/9... https://shop.iftech.cz/22-hlinikove-profily#

Vidim ze niektore maju zlab na kable, niektore nie atd, ale celkovo by ma zaujmalo vyuzitie jednotlivych profilov.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Tom_007
Příspěvky: 71
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od Tom_007 »

marsal64 píše:Ano, prostě jen přitáhnuté :-). Ten tvar je totiž docela rafinovaný (https://eshopelektronika.cz/detail/nere ... y-plech-a2). Ve vlákně, které odkazuji výše, případně najdeš i různé meditace (vrtat nebo nevrtat), ale rozhodující byla pro mne úvaha, že bych ty trámky pod krytinou stejně trefoval blbě a uchycení jen o podbití jaksi není to ono. Takže dvě ráčny (když nemám rázový utahovák) a po třech dnech znovu utáhnout. O výsledek se vůbec nebojím :P. A jak jsem psal ve vlákně, není to nejlevnější, ale patrně nejrychlejší a nejpohodlnější varianta.
Já mám jednu falcovou portálovou sklopenou na východ, tam jsem umístil panely sklopené na jih na vlastní konstrukci umístěnou nad falcy a chycenou na kraj střechy. Ted se chystám udělat druhý sting ale na falcovou portálovou střechu sklopenou na sever. Tyhle držáky se mi právě zamlouvají, jen bych na ně přímo nepřidělal příčniky, ale nějakou konstrukci zase tak, aby panely byly sklopeny na jih. Jen mi jde právě o to, jestli to jen na tom falcu udrží, když to nebude nikde provrtané nebo přikotvené.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od marsal64 »

Mám Lindab, drží :-). Mám to ale naplocho na 16°střeše a co falc to příchytka. Přizvedávací konstrukce vystavená severáku - neumím odhadnout.
Pokud by ses ale nakonec odhodlal vrtat, tak prý ty dnešní střešní tmely vydrží už vše ;-) a pokud dáš nějaké EPDM podložky pod konstrukci (a vybereš tmel, který se s nimi snese), jistě to dopadne také dobře.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3341
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od marko250 »

el_salvadore píše:No, ale aspon ze borci vypocitali to rozmiestnenie a pocet uchytiek :D Tiez mi nejde do hlavy co stoji na tom drziaku 15€... Co sa tyka tych univerzalnych ALU profilov, vedel by niekto povedat aky je rozdiel medzi HNP1/2/4/5/9... https://shop.iftech.cz/22-hlinikove-profily#

Vidim ze niektore maju zlab na kable, niektore nie atd, ale celkovo by ma zaujmalo vyuzitie jednotlivych profilov.
No jen žlab na kabely a pak délka profilu,to je vše.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Konstrukica FVE (falc. strecha) - systemova vs. univerza

Příspěvek od rob.brno »

el_salvadore píše:No, ale aspon ze borci vypocitali to rozmiestnenie a pocet uchytiek :D Tiez mi nejde do hlavy co stoji na tom drziaku 15€... Co sa tyka tych univerzalnych ALU profilov, vedel by niekto povedat aky je rozdiel medzi HNP1/2/4/5/9... https://shop.iftech.cz/22-hlinikove-profily#

Vidim ze niektore maju zlab na kable, niektore nie atd, ale celkovo by ma zaujmalo vyuzitie jednotlivych profilov.
Nebo profily z Alupy kde je cena solárních profilů za 180kč za bm:
https://www.ehlinik.cz/specialni-hlinik ... 00101.html

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek