zmenšení průřezu vodičů a jejich jistění

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

zmenšení průřezu vodičů a jejich jistění

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
do domu mi přichází CYKY-J 4x16 od elekroměru s jištěním B25. V hlavním domovním rozvaděči je pouze podružný elektroměr, přepínač sítí (FVE a DS) a dělím na 1PP, 1NP, 2NP a přístavba. Délka přívodního vodiče je cca. 40m a vodičů do podružných rozvaděčů jsou max. 15m
Pokud jdu do již zmíněných rozvaděčů menším průřezem, např. CYCY-J 5x6, musím to odjistit, nebo stačí třeba vypínač (v současné době ho tam elektrikář má). Dále otázka, jestli pokud to musí být jištěné, jestli musí být zachována selektivita i když ji nepotřebuji. Jde mi o to, že bych potřeboval mít i do koncového rozvaděče s přívodem CYKY-J5x6 jištěno 25A. Zajímá mě znění normy přeložené do "češtiny".
díky a omlouvám se za amatérský dotaz.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zmenšení průřezu vodičů a jejich jistění

Příspěvek od kodl69 »

Začnu od konce. CYKY 5x6 v téhle délce je pro jištění B25A dostatečnej pro většinu běžnejch uložení, i pro uložení v tepelné izolaci. Uvedený dýlky jsou sice dobrý, ale pro ověření potřeboval bych znát impedanci sítě na začátku, aspoň odhad typu "jsem na konci vesnice, trafo je na druhým a když zapnu rychlovarku, bliknou žárovky" Podle výpočtu by to mělo do 0.8 Ohm impedance u elektroměru vyjít - tady bych to raděj změřil, a nebo "je to novej rozvod, dělali to nedávno, trafo je v sousední ulici" kde řeknu, že to vyhovuje bez váhání.
Co uděláš dál je tvoje věc, vypínače jsou rozumný řešení, když některej vývod potřebuješ odpojit. Běžně se používá i smyčkování, tj kabel vede od jednoho rozvaděče ke druhýmu a pořád dál, bez jištění. Změna průřezu vodiče na trase je celkem běžná věc, třeba pokud je rozvaděč měření daleko od domu, tak se v krabici hned pod rozvaděčem propojí CYKY 4x10 na AYKY4x25, kterej vede někam 200m daleko, a není potřeba nic samostatně jistit. Na druhou stranu pokud jsou na podružným rozvaděči zapojený dva tři zásuvkový okruhy v pokojích, kde je max. počítač a televize, tak není důvod vývod pro tento rozvaděč neodjisit třeba 20A jističem, kterej je podstatně levnější než vypínač...
Co je krutá pravda, tak s běžnými instalačními jističi se nedá dosáhnout selektivity v případě zkratu. Např. při zkratu na sv. okruhu, cca 10m od rozvaděče s kabelem 3x1.5 vypadl jistič B10A od světel, vypadl 3B20A od bytu(10m 5x6),vypadl 3B40A (10m 4x10) u společnýho měření a vyhořela jedna PN000 63A gG pojistka v přípojkové skříni... A tohle není jedinej případ, tak to prostě je.
Pokud si stáhneš nějakej program na výpočty jištění a selektivity, třeba http://www.oez.cz/sluzby/vypoctovy-program-sichr
tak pro jištění B25A následovaný B6A je selektivita do 95A. Jakej proud poteče při zkratu?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: zmenšení průřezu vodičů a jejich jistění

Příspěvek od redcrown »

díky za obsáhlou odpověď. Já jsem jen měl obavy, aby se nemuselo VŽDY při zmenšení průřezu jistit - důvod co mě hypoteticky napadá je, že někdo na začátku vidí CYKY-J 4x16, tak tam namontuje jistič 63A. To že ale někde v instalaci je zmenšení průřezu na (teď to přeženu) 2,5mm2 bez jištění v místě změně průřezu, tak to ten člověk na začátku neví. Pak by samozřejmě ta 2,5 mohla odkápnout. Neznám to, tak jsem se raději zeptal.
Jo o té selektivitě při zkratu jsem to už četl, to asi zhruba chápu. Jen jsem nevěděl, jestli selektivita není nějak "povinná".
Jinak jsem poslední v ulici na relativně novém horním izolovaném vedení, myslím hlína 25mm2. Světla nepohasínají, od trafa jsem cca. 600m a třeba 20 domů.
Já si to jen studuji, stejně to bude řešit revizák, tak o nic nejde. Jen bych tomu rád trochu porozuměl. S tím sichrem si zkusím pohrát, jestli to budu umět....
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek